Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rurki miedziane w podłodze - jak wiercić by nie trafić ?


Recommended Posts

Witam

Kupiłem mieszkanie (stan surowy zamknięty ze wszystkimi instalacjami). Wykańczam je właśnie i chcę przywiercić listwy maskujące na zbiegu paneli i terakoty.

Boję się tylko, że trafię w rurki miedziane od centralnego ogrzewania, które są w posadzce - a wiem, że jest ich trochę. Wykonawca wykręcił się sianem i jestem w kropce.

Czy jest jakiś sposób aby "wyczaić" którędy one biegną ?

Dodam, że chciałbym uniknąć kupowania wykrywaczy metalu za grubą kasę.

 

Ktoś pomoże ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - przyklejanie nie wchodzi w rachubę. Po tym się bedzie chodzić więc odpadłoby.

 

Ten miernik na podczerwień to nie wiem czy zda egzamin - rurki są w otulinach więc różnice temperatur byłyby minimalne.

 

Myślałem o innym rozwiązaniu:

 

przyłożyć niewielkie napięcie do grzejników (np. 24 volt) i wtedy sprawdzić czujnikiem do kabli (jest tańszy) którędy biegną rurki. Ciekawe czy to by zadziałało ? Boję się tylko czy takie napięcie nie zaszkodziłoby mojemu piecowi gazowemu Vaillant...

No i nie wiem czy te mierniki kabli są tak czułe, żeby wykryły 24 volty.

 

Czy jakiś fachowiec mógłby się wypowiedzieć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - przyklejanie nie wchodzi w rachubę. Po tym się bedzie chodzić więc odpadłoby.

 

Ten miernik na podczerwień to nie wiem czy zda egzamin - rurki są w otulinach więc różnice temperatur byłyby minimalne.

 

Myślałem o innym rozwiązaniu:

 

przyłożyć niewielkie napięcie do grzejników (np. 24 volt) i wtedy sprawdzić czujnikiem do kabli (jest tańszy) którędy biegną rurki. Ciekawe czy to by zadziałało ? Boję się tylko czy takie napięcie nie zaszkodziłoby mojemu piecowi gazowemu Vaillant...

No i nie wiem czy te mierniki kabli są tak czułe, żeby wykryły 24 volty.

 

Czy jakiś fachowiec mógłby się wypowiedzieć ?

 

Przyklejone na dobrym kleju nie odpadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak są w otulinie to wierć powoli bez udaru co chwilę wydmuchując pył (np odkurzaczem), latarka też się przyda - zobarzycz jak będzie pianka to raz a dwa do listwy są malenkie kołeczki nie sądze aby rury szły płycej niż 4 cm (tym bardziej w otulinie) - bo by beton pękał - wierć minimalnie na głebokość kołka i tyle. Po trzecie dochodzi ci jeszcze grubość panela/kafelka/wykładziny. Moim zdaniem mozna wiercić spokojnie tylko trzeba uważać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak są w otulinie to wierć powoli bez udaru co chwilę wydmuchując pył (np odkurzaczem), latarka też się przyda - zobarzycz jak będzie pianka to raz a dwa do listwy są malenkie kołeczki nie sądze aby rury szły płycej niż 4 cm (tym bardziej w otulinie) - bo by beton pękał - wierć minimalnie na głebokość kołka i tyle. Po trzecie dochodzi ci jeszcze grubość panela/kafelka/wykładziny. Moim zdaniem mozna wiercić spokojnie tylko trzeba uważać

Bardzo dobry pomysł, w podobnu sposób wierciłem w jednym mieszkaniu. Rurki idą najprawdopodobniej środkiem, to na bokach możesz dać dłuższe kołki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boję się tylko, że trafię w rurki miedziane od centralnego ogrzewania, które są w posadzce - a wiem, że jest ich trochę.

 

Kilka lat temu miałem taki sam problem. Wierciłem ze ściśniętym tyłkiem, na szczęście do wody się nie dowierciłem.

Niedawno, będąc w sklepie (castorama) w którym kiedyś kupowałem listwy z radością zobaczyłem że pojawiły się porządne przyklejane listwy do łączenia terakoty z panelami. Wkleja (wbetonowuje) się je pod ostatnią warstwę terakoty, są mocne, metalowe.

Cieszę się, bo za kilka tygodni znów będę wykańczał nowe mieszkanie i już nie muszę zaciskać pośladków... :) Kupię właśnie takie listwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej poszukać wśród znajomych kogoś z wykrywaczem metali. To bardzo popularne hobby.

Wykrywacz musi posiadać dyskryminację (zdecydowana większość ma tę funkcję).

Ustawiasz wykrywacz tak, aby sygnalizował wyłącznie miedź i szukasz rurki. Zbrojenia, gwoździe w ścianie itp, będą przez sprzęt pomijane. Dwie minuty pracy i wiesz gdzie możesz wiercić.

Pomógłbym, gdyby nie odległość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...