Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jotul, Tarnava czy Dovre?


Recommended Posts

Wczoraj pierwszy raz rozpaliłem tak w miarę porządnie aby przepalić smród. Na zewnątrz było z 25 C a w domu ze 35 stopni :-) Po wrzuceniu 5 niewielkich polan wiśni żar trzymało 10,5 h. Rozprowadzenie grawitacyjne do 3 pokoi też ładnie dmuchało. Doprowadzenie powietrza pod palenisko miałem otwarte non stop bo jak zamykałem to jednak chyba za mało powietrza było do spalania i wszystko przygasało. W sumie to 3 regulacje (2 doprowadzenia bezposrednie + szyber) we wkładzie i wszystko łanie współpracuje. Ale jak zacznie się sezon to pewnie trzeba będzie tak naprawde nauczyć się w tym dobrze palić. Jak się zacznie to dam znać jak się sprawuje Dovre 2180 CBC - narazie jestem zadowolony z zakupu.

 

pozdrwiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 206
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

carolco napisał:

Wczoraj pierwszy raz rozpaliłem tak w miarę porządnie aby przepalić smród. Na zewnątrz było z 25 C a w domu ze 35 stopni Po wrzuceniu 5 niewielkich polan wiśni żar trzymało 10,5 h. Rozprowadzenie grawitacyjne do 3 pokoi też ładnie dmuchało. Doprowadzenie powietrza pod palenisko miałem otwarte non stop bo jak zamykałem to jednak chyba za mało powietrza było do spalania i wszystko przygasało. W sumie to 3 regulacje (2 doprowadzenia bezposrednie + szyber) we wkładzie i wszystko łanie współpracuje. Ale jak zacznie się sezon to pewnie trzeba będzie tak naprawde nauczyć się w tym dobrze palić. Jak się zacznie to dam znać jak się sprawuje Dovre 2180 CBC - narazie jestem zadowolony z zakupu.

no to fajnie, że wszystko ok.

Czekam więc na dalsze spostrzeżenia. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Pierwsze rozpalenie w moim kominku przebiegło dobrze.

W sumie to nigdy nie paliłem jeszcze w kominku, tylko u znajomych widziałem, ale nie to samo co samemu spróbować.

Do tej pory paliłem tylko w zwykłej kozie żeliwnej bez szybra i innych bajerów i paliło się szybko. Opału szło bardzo dużo i trzeba było często dokładać.

W kominku jest na odwrót. Spala się powoli i powoli się nagrzewa wkład. Jednak jest to trochę masy.

Dom mam narazie jeszcze nie uszczelniony bez wełny na poddaszu i wylewek, także to ciepło ma gdzie uciekać. Narazie wysychają tynki.

Zobaczymy jak budynek będzie zamknięty. :D

Tylko zastanawiam się, czy palić drewnem sosnowym?

Po budowie zostało mi pełno odpadu z desek i szkoda tej energii wyrzucić.

Myślę, że jak drewno jest suche to i sosną można palić.

Tylko co na to wkład i rura w kominie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie

 

Ja w swoim Dovre 2180 CBC palę już od miesiąca, no może nawet i wcześniej bo na początku września było już chłodno. Rozprowadzenie mam grawitacyjne do 2 pokoi na górze i przez ścianę za kominkiem do jednego. Pali się ładnie, moc kominek ma sporą, jest ciepło. Po załadowaniu wkładu to 8-9h przy całkowitym otwarciu dopływów powietrza jest żar w kominku, jak przymkne lekko dopływy to 12h to spokojnie trzyma ciepło. Nawet raz żar mi 24 h trzyamł się we wkładzie wiec na to nie można narzekać. Co do spalanie to w tym roku niestety pale mokrym dębem i roczną brzozą. Różnica miedzy brzoza i debem kolosalna pomimo ze dab mokry (dluzej sie pali). Brzoze wypala szybko. Przez miesiąc spaliłem okolo 2 mp. Mozna miec tylko troche pretensje o szybe. brudzi sie bardzo szybko po okolo 12 h jest prawie calkowicei czarna. Ale to pewnie tez kwestia mokrego drzewa. Teraz czekam na mrozy i zobacze czy bede musial odpalic piec gazowy. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj postanowiłem porządnie nachajcować w swoim Dovre. Naładowałem dużo drewna i szyba, która po wcześniejszym słabym paleniu była okopcona zrobiła się czysta. Tylko w rogach troszkę zostało.

Jestem mile zaskoczony działaniem regulatora powietrza pierwotnego do spalania. Jeśli się go zamknie to wszystko ładnie przygasa i zaczyna się palić takim niebieskim płomieniem. Jeśli otworzę to pojawią się tradycyjne żółte języki ognia. Jestem pod wielkim wrażeniem tego sposobu sterowania spalaniem. Już nie wspomnę o cieple. :D

Także zakup tego wkładu mimo znacznej ceny jak najbardziej trafny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Zdecydowanie polecam w takiej kolejności Bodart&Gonay,Dovre,Tarnava ,do Jotula niemam przekonania być może za mało mam z nim doczynienia,ale paląc w nim i majac do porowniania np;Bodarta...Jotul sie chowa,zbyt długo się nagrzewa i kiepskiej jakości jest oryginalny dystrybutor i deflektor.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...