Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jotul, Tarnava czy Dovre?


Recommended Posts

najczęściej pootwierane na max. (max. do lewej strony)

bo tylko wtedy jestesmy w stanie choc troche podniesc temperature w domu (oprocz b.brudnej szyby narzekam na b. kiepskie nagrzewanie)

 

palimy brzozą suszona 2lata i jabłonkami- sa to dość drobne kawałki,

w tamtym roku paliliśmy większymi polanami- efekt podobny jak i teraz,..., również i dębem suszonym 1,5roku!

 

NIGDY nie udało mi się nagrzac kominkiem w domu do temperatury powyżej 20C,

max. to 18- 19C, mierzona 4-5m. od kominka..

caly dół otwarty- pow. ok. 80m2 , wysokość parteru 290cm,

ale wkońcu dlatego wzieliśmy tak duzy kominek (min. 15KW), ale efekty i tak żadne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 206
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

zdecydowanie jest coś nie tak, ja po rozpaleniu ustawiam suwak nawiewu na minimum (prawy w prawo), a suwak szyby z reguły na max (lewy w lewo)

po godzinie-dwóch palenia od kominka bije mocno ciepło

jak ustawie oba suwaki na maxa to jest duży ogień i wtedy się bardzo mocno nagrzewa kominek, praktycznie 1m od niego jest ciężko wystać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ANNNJA,

u mnie jest dokładnie tak samo jak opisujesz. Też kupowałam ten wkład w sierpniu 2008r.

Co ciekawe wysłałam do przedstawicielstwa Dovre zapytanie o te objawy to mi odpisano..... nie uwieżysz!!!!!!! że należy rozpalać w kominku przy otwartej szybie tak długo aż polana całe się nie rozpalą..... i dopiero jak szyba się nagrzeje to można zamnąć tą szybę!!!!!!!!!!. Zostawiłam sobie tego emila, bo to się w głowie nie mieści żeby kupować wkład za takie pieniądze i stać przy nim. Nie wspomnę o tym że to jest niebezpieczne!!!!!!!!. Oczywiście też tego spróbowałam ale bez żadnych efektów.

 

Dzisiaj zadzwoniłam do przedstawicielstwa Dovre ( numer na ich stronie) i powiedziano mi by złożyć reklamacje w punkcie sprzedaży a oni się do tego ustosunkuję.

 

Annnja może skontaktujemy się na prw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcję obsługi też przeczytałam :D

 

Problem jest w tym że jak piszesz po 3-4 minutach u mnie nie rozgrzewa się na tyle intensywnie żeby wkład i szyba uzyskały wysoką temperaturę. Ja muszę stać przy tym wkładzie zdecydowanie dłużęj :(

poniżej cytata z tego emila:

 

''Przed zamknięciem drzwi należy we wkładzie rozpalić na tyle intensywnie żeby wkład i szyba uzyskały wysoką temperaturę ,polana muszą zająć się całe od ognia''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nio...wczoraj to i ja rozpalałam prawie 30min, a drzwiczki byly uchylone prawie 1h. cos dlugo nie chcialo mi sie palic, ale nie było wczoraj i wiatru, za to duża wilgotność i padał deszcz,

dom nie jest w niecce, komin FI 20, ocieplony, systemowy, wysokosc cos prawie 7m. wystaje ponad kalenice,

potem wrzuce zdjecie szyby i zdjęcie jak juz wkońcu zaczeło mi sie palic....-ale u nas płomienie szybko marnieją, drewno tez zastraszająco sie szybko wypala, wynosze co 2-gi dzień pół wiadra popiołu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nasz kocmołuch,

zaglądałam do wnętrza...mamy tylko 1rząd tych dziur- podobnej wielkości jak na zdjęciu wyżej...,

 

UWAGA::: szyba czyszczona była w niedziele rano, a nastepnie całą niedziele bylo palone, potem rozpalałam w poniedzialek i zdjęcie zrobione podczas rozpalania. sumując= szyba po ok. 18 godz. palenia a raczej przepalania bo byl lekki ogień, ale suwaki nie były zamykane,

 

kominek nie ma jeszcze obrobionego frontu, i jak narazie to bardziej sie zastanawiamy nad jego modyfikacją, ew. wywaleniem niz obrabianiem tego co zostało do zrobienia....

 

http://foto2.m.onet.pl/_m/4d4033e81cbbb4c931803b49ab1f2426,21,19,0.jpg

 

 

 

to juz jak dla nas jest "niezle palenie", ...większe, mocniejsze zdarza sie czasami, a pięknego czystego palenia to dawnoooo nie widziałam...

nie mówiąc o czystej szybie po 24h. bo tej to wogóle nie znam....

http://foto2.m.onet.pl/_m/3da7f759697e5ac0278f56457f6537f6,21,19,0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, jak na moje oko normalnie się brudzi, u teścia jest mniejszy dovre, który po kilku godzinach wygląda podobnie, kuzyn ma spartherm i również po kilku godzinach palenia szyba się okapca,

a jak więcej drewna dacie to nie ma większych płomieni? Z tych kilku gałązek widocznych ciężko o dobry ogień, najlepsze są grube szczapy drewna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Co sądzicie o wkładzie kominkowym Jotul I530? Wart jest zainteresowania?

 

Ja juz drugi sezon pale w dokładnie tym wkładzie Jotul i powiem ci, że naprawdę daje duuużo ciepła - zdun rozprowadził mi powietrze rurami bez turbinki do 5ciu pomieszczen i do tego dochodzi jeszcze salon w którym jest cieplo od szybki kominka.

A jeżeli dobrze pamietam to za ten model zaplacilem wcale nie tak dużo.

 

Edit:

Zobaczyłem te zdjęcia szybek czarnych - u mnie jest cały czas czysta !! :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Co sądzicie o wkładzie kominkowym Jotul I530? Wart jest zainteresowania?

 

Ja juz drugi sezon pale w dokładnie tym wkładzie Jotul i powiem ci, że naprawdę daje duuużo ciepła - zdun rozprowadził mi powietrze rurami bez turbinki do 5ciu pomieszczen i do tego dochodzi jeszcze salon w którym jest cieplo od szybki kominka.

A jeżeli dobrze pamietam to za ten model zaplacilem wcale nie tak dużo.

 

Edit:

Zobaczyłem te zdjęcia szybek czarnych - u mnie jest cały czas czysta !! :o

 

Ja ten model Jotula nabyłem w super promocji za ok.4400,00 brutto , wiele zalet ma i słyc=szałem że wiele ogrzeje... Nie mogę się doczekać ogrzewania nim domku... Polecam wszystkim....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ŁAŁ....

kulca, takiego ognia w swoim kominku to NIGDY nie widziałam....

 

dzis mam zamiar zajrzec do naszego sprzedawcy,

My mamy 2 zarzuty,

 

* że jest nie-wydajny, nie ekonomiczny, nie jest w stanie nagrzać domu tymi parametrami które teoretycznie ma do 200m2, (my mamy sporo mniej- ok. 130m2)

 

** beznadziejnie szybko brudzi sie szyba, bardzo słabe palenie-chyba że zostawie drzwi uchylne, ale wtedy taczka drzewa spala sie w ciagu wieczora....., a ogień i tak nie jest taki piękny jak u ciebie!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ciepło w pierwszym poście, w kominkowym temacie. Mówiąc krótko używam dużego Jotula trzeci sezon i jestem bardzo zadowolony. Nie podam nazwy modelu, ale jest to odpowiednik dzisiaj oferowanego: I 510 BBE.

Zanim zdecydowałem sie na ten zakup, zrobiłem rundę po wiodących dealerach kominków i jedynie ten model spełniał moje oczekiwania... no po za ceną.

U mnie działa w systemie pracy non-stop ( przerwa raz-dwa razy w tyg. na wybieranie popiołu), z rozprowadzeniem ciepła za pomocą turbiny o mocy 120W.

Na powierzchni ok 190m2 sprawdza się znakomicie. Plusy: znakomita wydajność, szybkie ogrzewanie, duża komora spalania- polana 50cm -no problem, łatwe otwieranie- rączka nie nagrzewa się, dodatkowe funkcje poboru powietrza, kombinacje szybkości spalania. Minusy: płyta szamotowa pękła po pierwszym sezonie ( niewykluczam mechanicznego uszkodzenia z winy pracowników ), piroliza- czyli autoczyszczenie szyby to mit. Palę suchym grabem, bukiem, olchą i dębem.

Pozdrawiam

 

Mam cztery pytania dotyczace firmy JOTUL:

1. jaki model Jotula?

2. ilu pietrowy jest dom ?

3. kto robił rozprowadzenie ciepła w domu ?

4. jaka jest gwarancja dzialania wkladu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

jestem użytkownikiem kominka Dovre od 9 lat. Kominek służy do ciągłego palenia i jest podstawowym źródłem ogrzewania domu o pow. ok 160 m. Z kominkiem raczej nie było większych kłopotów (bo kopcenie szyby, przepalanie sznurków to chyba standard). Wada wybranego modelu jest brak wysuwanego popielnika (czyszczenie wyłącznie po wygaszeniu (z góry) Na kominku mamy "dorabiany" przez instalatora dystrybutor. O ile kominek dobrze grzał to tej zimy obserwujemy znaczny spadek mocy i zaczynamy rozglądać się za czymś innym. Interesuje nas kominek który będzie ogrzewał: parter salon i 2 pomieszczenia oraz strych użytkowy 6 pomieszczeń. Poza tym służymy własnymi doświadczeniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ŁAŁ....

dzis mam zamiar zajrzec do naszego sprzedawcy,

My mamy 2 zarzuty,

 

* że jest nie-wydajny, nie ekonomiczny, nie jest w stanie nagrzać domu tymi parametrami które teoretycznie ma do 200m2, (my mamy sporo mniej- ok. 130m2)

 

** beznadziejnie szybko brudzi sie szyba, bardzo słabe palenie-chyba że zostawie drzwi uchylne, ale wtedy taczka drzewa spala sie w ciagu wieczora....., a ogień i tak nie jest taki piękny jak u ciebie!!

 

i jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LEPIEJ, ale ostatnio postępujemy tak:

rozpalanie drobnymi kawałkami brzozy, wszystko otwarte na max. po około 30min. dokładamy kawałki dębu suszonego 3lata, + 2-3kawałki drobnej brzozy, pali sie na obu otwartych szybrach jeszcze z 1godz. wkład wtedy jest WKOŃCU GORĄCY, i po tym czasie zamykamy do połowy ten z prawej strony,..i tak sie pali juz do końca,

temp. w domu znośna, na gorze jest zawsze 2-3C cieplej, szyba sie brudzi mniej, po 3-4 dniach jest podkopcona, po bokach bardziej, ale jeszcze widać troche ognia,...- to i tak rewelacja w porównaniu z tym jak było wcześniej.

chyba poprostu za mało rozhajcowywaliśmy wkład i mimo że było wszystko otwarte to temp. spalania była za niska i szybko sie brudzilo..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Postanowiłem skorzystać z wolnego czasu i spłacić dług wdzięczności jaki zaciągnąłem wobec tego forum przed dwoma laty. Korzystałem wtedy namiętnie z informacji wyczytanych tutaj podczas podejmowania decyzji dotyczącej zakupu .... no właśnie :)))

Jestem od dwóch lat posiadaczem F600 Jotula i jako mieszkaniec bardzo starej chaty która w pełni zasługuje na miano szałasu mogę GORĄCO go polecić. Nie wyobrażam sobie (a miałem okazję podczas 2 zim w podlaskim to sprawdzić) mrozów które mogły by być dokuczliwe :)))

Polecam i pozdrawiam .... Szczęśliwego Nowego Roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...