Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

szerokość bramy i furtki


Jaka szerokość bramy wjazdowej?  

65 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaka szerokość bramy wjazdowej?



Recommended Posts

Czy ktoś pamięta, bez zaglądania do przepisów, jaka jest wg warunków technicznych minimalna szerokość bramy wjazdowej na posesję oraz furtki ?

Pytam, bo nie chodzi mi o bramę i furtkę gotową ze sklepu, tylko wykonywaną.

Oczywiście mogę zajrzeć do przepisów i poszukać, ale może ktoś jest akurat na czasie "w temacie".

 

Przy okazji i na marginesie zapytam jeszcze o stronę,w którą wg tych warunków muszą się one otwierać. Chodzi mi po głowie, że furtka do wewnątrz, ale nie jestem pewna; czy brama też?

Dzięki.

Grażyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 134
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Furtka musi mieć co najmniej 1 m szerokości i wymóg ten jest uzasadniony, można spokojnie wyjechać taczką czy wózkiem dziecięcym. Wymogów dot. min. szerokości bramy nie znam, ale praktycznie myśle, że nie powinna być węższa niż 3m. Ja mam bramę o szerokości 3,75m i wjeżdża się bardzo wygodnie. Zarówno brama jak i furtka nie mogą otwierać się na zewnątrz, "na ulicę"

Pozdrawiam

Grzegorz P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Furtka musi mieć co najmniej 1 m szerokości i wymóg ten jest uzasadniony, można spokojnie wyjechać taczką czy wózkiem dziecięcym. Wymogów dot. min. szerokości bramy nie znam, ale praktycznie myśle, że nie powinna być węższa niż 3m. Ja mam bramę o szerokości 3,75m i wjeżdża się bardzo wygodnie. Zarówno brama jak i furtka nie mogą otwierać się na zewnątrz, "na ulicę"

Pozdrawiam

Grzegorz P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwzględnij jeszcze w jaki sposób się wjeżdża na posesję. Jeżeli zaraz za bramą będzie garaż to lepiej dać ze 4m szerokości bo łatwiej Ci będzie manewrować przy wycofywaniu lub wjeżdżaniu łukiem z ulicy. Niektóre napędy bram uchylnych mają coś takiego jak funkcja furtki, jest to godne polecenia gdy działka jest mała i nie ma miejsca na takową. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że poruszyłaś tą kwestię bo ja też właśnie poszukiwałem odpowiedzi na to pytanie. Przeprowadziłem w terenie próbę i najlepiej wyszło z bramą o szerokości 4 m (i żona będzie mogła wcelować pomiędzy słupki) ponieważ na posesję wjeżdżam z ulicy o szerokości 5m bez chodnika. Jeśli chodzi o furtkę to najlepiej będzie o szerokości 1 do 1.1 m.

Pozdrawiam Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Problemem może być furtka do pomieszczenia (wiaty, boksu) na śmieci.

Widuję, że otwiera sie ona, niezgodnie z przepisami, na zewnątrz.

Ale z kolei gdyby miała się otwierać do środka, to takie pomieszczenie musiało by być większe, a zależy nam aby było małe, niewidoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Czy ktoś może mi doradzić jaką szerokość bramy wjazdowej zaplanować w ogrodzeniu aby wjazd był bardzo wygodny? We wstępnym szkicu architekt narysował 3m ale coś mam wrażenie, że może być za wąska (biorąc pod uwagę styl jazdy mojej żony :D ). Chciałbym aby wjeżdżało się swobodnie i myślę o bramie szerokiej 4m lub 4.5 m. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaskoczę chyba niektórych. Ja mam brame o szerokości 6 m wjazd z drogi jest też dosyc szeroki. mam oczywiście brame przesuwaną wiszącą do której założę siłownik. Jeżeli jest miejsce lepiej zrobić szerszą bramę niż później mieć problemy. Małem dość wjeżdzania do garażu przez wąską bramę (220 ) Do garażu mam 4500 segmentową. A wiadomo jakimi samochodami będziemy jeździć za kilka lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sprawy można też podejść teoretycznie :D

Do tego potrzebny jest zwymiarowany plan działki z naniesionymi wszystkimi obiektami, wymiary samochodu docelowego i podany przez producenta promień skrętu. Można wtedy się bawić i wyrysować teoretyczną drogę wjazdu i wyjazdu. My na podstawie takich rysunków podjęliśmy m.in. decyzję o odległości domu od garażu i garażu od płotu: jak zobaczyłam te pierwsze rysunki z manewrami na naszym podjeździe to powiedziałam że albo mąż będzie za każdym razem wprowadzać auto do garażu albo ktoś coś zmieni na projekcie :D

Pozdrawiam,

gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...