Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

SOLARY-WARTO CZY NIE?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 98
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W Niemczech bodajze mozna uzyskac dosc duzy zwrot w przypadku inwestycji w kolektory sloneczne ..... w Polsce sa juz podobno pojedyncze powiaty/gminy , ktore dofinansowuja takie inwestycje ... sa preferencyjne kredyty .....

W Brukseli cos tam juz uchwalili w sprawie zwiekszenia pozyskiwania energii ze zrodel odnawialnych w najblizszych latach.

Wiem , ze to co napisalem malo konkretne jest , ale moze warto zglebic temat zanim podejmie sie decyzje o solarach.

Ja w kazdym badz razie na dzien dzisiejszy nie jestem zainteresowany , nie oplaca mi sie. Poczekam na tansze solary ( i pewnie lepsze) , ktore moze UE lub gmina mi w czesci sfinansuje.

Ale jak ktos bardzo chce je miec , to niech ma. Dla mnie to plus , popyt sie zwieksza , produkcja rosnie , koszty maleja ...... :wink:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja strasznie się zaogniła, a chyba sie wszyscy zgodza że nie oto w tym chodzi.

 

Pozwolę sobie na podsumowanie z mojej strony:

Rozważamy sens ekonomiczny zastosowania kolektorów słonecznych.

 

Jeśli w domu instalacja ma byc oparta na kominku z płaszczem wodnym z buforem, i koszt kolektrów to głównie koszt paneli to takie przedsięwzięcie opłaca się.

Podobnie jest opłacalne, kiedy w okresie letnim występować będzie znacznie zwiększone zuzycie ciepłej wody (np. basen)

Jeśłi w domu jest przewidziany układ przygotowania c.w.u. w oparciu o gaz, wegiel, pellety, czy nawet prąd, zużycie gorącej wody jest na przeciętnym poziomie, a instalacja kolektorów ma być wykonana dodatkowo, to w wykonaniu profesjonalnym nie jest opłacalna.

W wykonaniu we własnym zakresie moze być opłacalna, ale tu już wchodzimy w obszar zapaleńców, a nie zwykłych użytkowników.

 

Sytuacja będzie sie zminiać w miare zmiany stosunku kosztów energii i ceny kolektorów.

 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

 

PS.

Czy ktoś z użytkowników kolektorów prowadził kiedykolwiek, chociaż zgrubny monitoring ich pracy?

Chodzi mi o to w jakich okresach jakie uzyskiwał w praktyce temperatury na kolektorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie będą solary za parę miesięcy, instalacja już gotowa. Powód jest prosty - jedynym źródłem ciepła u mnie jest kominek z PW i prąd. Bez solarów musiałbym w lecie grzać wodę prądem. A to wcale nie takie tanie.

 

A i wcale nie takie drogie.Przy 3 osobowej rodzinie ok.50 do 60 PLN na miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może mi doradzicie coś.

 

Za kilka tygodni zaczynam stawiać dom, w tym roku zrobie do stanu surowego otwartego (z dachem, dachówka i oknami dachowymi ;).

I wtedy będę miała rozeznanie ile jeszcze kasy jeszcze muszę wydać.

Czy na tym etapie moge dopiero zacząć mysleć o instalacji solatów???

Czy może od samego początku budując trzeba coś przygotować???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie będą solary za parę miesięcy, instalacja już gotowa. Powód jest prosty - jedynym źródłem ciepła u mnie jest kominek z PW i prąd. Bez solarów musiałbym w lecie grzać wodę prądem. A to wcale nie takie tanie.

 

A i wcale nie takie drogie.Przy 3 osobowej rodzinie ok.50 do 60 PLN na miesiąc.

 

Myślę, że jednak droższe. W starym domu miałem boiler elektryczny. Rachunki za prąd - ok. 450 zł za 2 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę wam zamotam w dyskusji, za 5 tyś można mieć wiatrak do grzania CWU, wiatrak taki potrafi produkować ciepło w zimie i w lecie, oraz we dnie i w nocy. Jak ktoś jest ekologiczny niech obok solara montuje turbinę wiatrową. Jak ktoś stąpa mocna na ziemi niech sobie policzy ile litrów wody można podgrzać o 50 stopni za 5 tyś zł.

.

 

Wiatrak do grzania wody ? Przez tarcie czy jak ?

A jaką moc wytwarza ten wiatrak i przy jakim wietrze ?

:D

Fajno, tylko, że u mnie wcale nie wieje... Tu las, tam górka, a siam inny dom... Przecie nie będę dmuchał...

Ale pomysł na alternatywne źródło dobry, też taki miałem, teraz skłaniam się ku UPS-owi z ładowaniem ogniwami słonecznymi (jak stanieją...).

Dzięki Talbotowi za rozsądne podsumowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatrak do grzania wody ? Przez tarcie czy jak ?

Pomysłów jest 1000 żeby zamienić energię mechaniczną na ciepło, najprostszy to silnik z magnesami trwałymi który produkuje prąd stały, a ten idzie w całości na grzałki. Taki układ nie wymaga żadnej elektroniki, grzałką nie przeszkadzają skoki napięcia nie trzeba tez falować prądu. Inny pomysł to pompa kawitacyjna która wprost zamienia energię mechaniczna na ciepło.

 

Co do pozwoleń, małe wiatraki umieszczone na maszcie niższym niż 10 metrów nie wymagają żadnych zgłoszeń.

 

Mało się na tym znam a szkoda bo z chęcią bym pokombinował ale znalazłem coś takiego pewnie mpoplaw już to znasz :).

 

http://www.ufohome.terramail.pl/fenergy.htm

 

a tak kiedyś,o wiatrakach też myślałem :)

ale

http://www.ekosklep.ekologika.com.pl/product_info.php/cPath/270/products_id/1038

 

patrząc na ch-kę np. tego to raczej rzadko by mi dawał moc. Takie predkości wiatru potrezbne że ...

no chyba że weźmiemy taką

http://www.ekosklep.ekologika.com.pl/product_info.php/cPath/46_85/products_id/938

ale koszty .... i czy nie wymagałaby już jakiś zgłoszeń, nie mam pojęcia jak to się ma dla wiatraków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką energie jest w stanie wytworzyć coś takiego (bo nie jest napisane):

http://www.heliosin.pl/szczegoly_produktu,000-018,34,24,24,1.htm

 

Tak teraz myślę, że może sobie zaszaleć i cały dach od wystawy południowej walnąć w kolektorach ;) Koszt pewnie by wyniósł 50 tyś, ale jeśli miało by to zaspokoić wszystkie urządzenia elektryczne, czyli dostarczyć mi mocy 9kw to czemu nie.

 

Dajcie namiar na stronę www. ,gdzie będę mogła sobie poczytać czy to w ogóle realne???

 

 

Odnośnie wiatraków to u mojej babci:

http://zielonaedukacja.eco.pl/www/m141.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką energie jest w stanie wytworzyć coś takiego (bo nie jest napisane):

http://www.heliosin.pl/szczegoly_produktu,000-018,34,24,24,1.htm

 

Tak teraz myślę, że może sobie zaszaleć i cały dach od wystawy południowej walnąć w kolektorach ;) Koszt pewnie by wyniósł 50 tyś, ale jeśli miało by to zaspokoić wszystkie urządzenia elektryczne, czyli dostarczyć mi mocy 9kw to czemu nie.

 

Dajcie namiar na stronę www. ,gdzie będę mogła sobie poczytać czy to w ogóle realne???

 

 

Odnośnie wiatraków to u mojej babci:

http://zielonaedukacja.eco.pl/www/m141.htm

 

Jesli masz na myśli prąd to aby mieć 9 kW to potrzebujesz duuuużo fotoogniw a koszty bylyby większe niż 50 tys :). Jedno fotoogniwo ok 200W kosztuje ok 3500*(9000/200)=3500*45=ok 160 000 zł :-?

Ale wtedy ... w słońce faktycznie byłby chyba luz

 

pzdr

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani Forumowicze mieszkam w Niemczech i musze wam powiedziec ze nasza kochana Polska nie daje mozliwosci oplacalnosci Salarow. Dlaczego?... bo w rozwinietych krajach EU panstwo doplaca do takich inwesticji w postaci bezzwrotnej porzyczki ( do 60 %) z funduszu na ochrone srodowiska naturalnego, nawet te wielkie elektrownie na wiatr ktorych pelno w europie zachodniej tez sa dofinnsowywane przez panstwo. OTO POWOD NIEOPLACALNOSCI SALAROW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, wiadomo ze zima jest malo slonca, ale tez jest.

latem jest najwiecej i wted korzystasz tylko z solarow wode uzytkowa do wszyskiego. trzy lata troszke zamalo, powiedzmy cztery.

montowale w zeszlym roku w sierpniu, inwestora kosztowalo z mala gorka 5t. zl, noto dzisiaj (kolo ) 7t. zl. za dwa panele +bufor ( 380l.) i sterown , tylko osobno dokupil rure iotuline. pozd. :wink: i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...