Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

SOLARY-WARTO CZY NIE?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 98
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

witam, wiadomo ze zima jest malo slonca, ale tez jest.

latem jest najwiecej i wted korzystasz tylko z solarow wode uzytkowa do wszyskiego. trzy lata troszke zamalo, powiedzmy cztery.

montowale w zeszlym roku w sierpniu, inwestora kosztowalo z mala gorka 5t. zl, noto dzisiaj (kolo ) 7t. zl. za dwa panele +bufor ( 380l.) i sterown , tylko osobno dokupil rure iotuline. pozd. :wink: i

 

Noo,, jak koszty solarów zwrócą się w cztery lata to Kaczyński zostanie prezydentem na druga kadencję!!!

 

Realny czas zwrotu takiej inwestycji to zakładając optymistycznie 10lat minimum oczywiście jeśli nie wystąpią niespodziewane awarie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde przeciez to sie bardzo prosto liczy.

 

A x B = C

 

A - miesieczny koszt uzyskania cieplej wody bez solarow

B - czas zwrotu inwestycji w miesiacach

C - koszt calej instalacji solarnej.

 

U mnie A=100 PLN , wiec nawet gdybym kupil solary wydajne w 100% przez caly rok , w cenie ok 7 tys ( nie wierze ze sa takie za te pieniadze ) to i tak na zwrot inwestycji musialbym czekac ok 6 lat. A jeszcze jakies koszty konserwacji , przegladow .....

Jak dla mnie za dlugo.

Kupie solary jak A wzrosnie a C zmaleje tak ze B zblizy sie do 3-4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja zabiorę głos. W starym domu mam CWU z elektrycznego boilera 80 litrów. Rodzina 4-osobowa. Rachunki za prąd (jednotaryfowy) - około 450 zł za 2 miesiące. Powiedzmy że 300 zł z tego idzie na CWU. Rocznie wychodzi 1800 zł. Solary w moim przypadku zwrócą się po 3-4 latach. Dlatego się zdecydowałem. W nowym domu mam zasobnik 2-wężownicowy 240 litrów. Jest już przygotowana instalacja pod solary. Na wiosnę założę tylko same kolektory i sterownik Hewalex i mam ciepłą wodę za darmo. Koszt szacuję na ok. 6000 zł (2 kolektory).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anpi czyli u Ciebie A = 150 PLN , C = 6000 PLN , wiec B=40 miesiecy.

 

Ale przeciez kolektory za 6 tys nie dadza Ci chyba cieplej wody przez 12 mcy w roku?

Jesli tylko beda grzac przez 8 miesiecy to inwestycja nie liczac kosztow przegladow i konserwacji zwroci sie najwczesniej po 5 latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anpi czyli u Ciebie A = 150 PLN , C = 6000 PLN , wiec B=40 miesiecy.

 

Ale przeciez kolektory za 6 tys nie dadza Ci chyba cieplej wody przez 12 mcy w roku?

Jesli tylko beda grzac przez 8 miesiecy to inwestycja nie liczac kosztow przegladow i konserwacji zwroci sie najwczesniej po 5 latach.

 

W zimie CWU mam grzane kominkiem z PW - można powiedzieć, że też za darmo, bo kominek i tak musi ogrzewać CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anpi ale napisz przez ile miesiecy w roku bedziesz mial ciepla wode z solarow.

Bo z tego co napisales o czasie zwrotu inwestycji to wynika ze masz super solary w super atrakcyjnej cenie.

 

 

Wedlug znanych mi praw fizyki i ekonomii , palac drewnem w kominku , za darmo wody nie ogrzejemy :wink:

 

A jesli juz masz taki kominek , to i te 8 miesiecy w roku o ktorych wczesniej pisalem wydaje sie byc zbyt dlugim okresem. :wink:

 

Oczywiscie to Twoja sprawa jak sobie liczysz i co instalujesz.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja zabiorę głos. W starym domu mam CWU z elektrycznego boilera 80 litrów. Rodzina 4-osobowa. Rachunki za prąd (jednotaryfowy) - około 450 zł za 2 miesiące. Powiedzmy że 300 zł z tego idzie na CWU. Rocznie wychodzi 1800 zł. Solary w moim przypadku zwrócą się po 3-4 latach. Dlatego się zdecydowałem. W nowym domu mam zasobnik 2-wężownicowy 240 litrów. Jest już przygotowana instalacja pod solary. Na wiosnę założę tylko same kolektory i sterownik Hewalex i mam ciepłą wodę za darmo. Koszt szacuję na ok. 6000 zł (2 kolektory).

Dwa kolektory to trochę mało dla 4-ech osób przy takim układzie ciepłej wody wystarczy tylko w bardzo słoneczne dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anpi ale napisz przez ile miesiecy w roku bedziesz mial ciepla wode z solarow.

Bo z tego co napisales o czasie zwrotu inwestycji to wynika ze masz super solary w super atrakcyjnej cenie.

 

 

Wedlug znanych mi praw fizyki i ekonomii , palac drewnem w kominku , za darmo wody nie ogrzejemy :wink:

 

A jesli juz masz taki kominek , to i te 8 miesiecy w roku o ktorych wczesniej pisalem wydaje sie byc zbyt dlugim okresem. :wink:

 

Oczywiscie to Twoja sprawa jak sobie liczysz i co instalujesz.

 

 

Pozdrawiam

 

Tak jak już napisałem, mam instalację pod solary, a same kolektory będą montowane na wiosne, bo teraz nie ma sensu. Od kwietnia do października powinienem mieć ciepłą wodę z solarów.

 

Co do kominka - w zimie i tak muszę w nim palić, żeby ogrzać dom. Przy okazji ogrzewa on CWU. W dużym uproszczeniu można więc powiedzieć, że ciepłą wodę mam za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa kolektory to trochę mało dla 4-ech osób przy takim układzie ciepłej wody wystarczy tylko w bardzo słoneczne dni.

 

To, czy wody wystarczy dla 4 osób, zależy może nie tyle od liczby kolektorów, co od pojemności zasobnika. U mnie ma on 240 litrów. Poza tym ma wężownice spiralne o dużej mocy, dzięki czemu woda szybko się ogrzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

re anpi

Nie licz na to, że CWU będzie za darmo - na pewno będzie taniej (chyba, że całość będzie działać grawitacyjnie). Wracając do zwrotu z inwestycji to nikt nie zagwarantuje stałych kosztów energii w przyszłości, dlatego okres może się skrócić bo ta nie będzie tańsza. Np inwestycje w ogrzewania olejowe z lat 90-tych, przy zmianie systemu grzewczego obecnie nigdy się nie zwrócą. Natomiast inwestycja w solary ma tą przewagę, że zawsze uzyskana z nich energia będzie tańsza (i bez podatków :p :p ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

re anpi

Nie licz na to, że CWU będzie za darmo - na pewno będzie taniej (chyba, że całość będzie działać grawitacyjnie).

 

Rzeczywiście, trzeba doliczyć koszty energii potrzebnej do zasilania pompki obiegowej + oczywiście zasilanie sterownika z czujnikami temperatur:0,03kW*5godz/dziennie*30 dni = 4,5kWh x 0,3 = 1,35 zł/m-c.

Zwalające z nóg pieniądze.

Nie rozumiem ludzi piszących na tym forum, często nie za bardzo mają pojęcie o czym piszą, ale piszą żeby komuś dowalić i za wszelką cenę udowodnić, że nie ma racji. Myślałem, że forum to miejsce na merytoryczną dyskusję, a nie powielanie tysiąc razy bzdurnych opinii innych.

W innych miejscach na forum tocza się równie jałowe dyskusje na temat kominków, ogrzewania elektrycznego, kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła, reku, ocieplania itp. I wszystkie wyglądają bardzo podobnie - generalne obrzucanie błotem.

Przepraszam za uniesienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa kolektory to trochę mało dla 4-ech osób przy takim układzie ciepłej wody wystarczy tylko w bardzo słoneczne dni.

 

To, czy wody wystarczy dla 4 osób, zależy może nie tyle od liczby kolektorów, co od pojemności zasobnika. U mnie ma on 240 litrów. Poza tym ma wężownice spiralne o dużej mocy, dzięki czemu woda szybko się ogrzewa.

 

Pojemność zasobnika to inna sprawa a inna to moc kolektorów.Do podgrzania 100L wody o 10°C potrzeba 2KW i tego się nie zmieni a 240L nie jest powalającym zapasem.

Mam sąsiadów którzy mają na 4 osoby 3 kolektory zasobnik 300L i bywało już często że musieli wspomagać się grzałką elektryczną w zasobniku.Wystarczy parę deszczowych dni i będzie kłopot gdy wszyscy zechcą sie kąpać.

Oczywiście nie myśl że piszę to aby Cię zniechęcać bo sam też zakładam kolektory u siebie aczkolwiek jestem realistą nie nie liczę na zwrot kosztów po kilku latach.Robię to z innych pobudek niż oszczędności. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę złośliwie: 2kW nie ogrzeje 100l wody o 10 stopni :oops:

Licząc instalację solarną trzeba przewidzieć i sytuacje taką, że bedzie nadmiar energii (lato wyjatkowo "słoneczne"). I tutaj wielkośc zasobnika ma decydujące znaczenie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re AWIk

Nie mam zamiaru nikomu "dowalić" ani obrazić, jak również nie mam obrażać się samemu. Jeśli chodzi o koszty to anpi również oprócz prądu nie policzył kosztu drewna do kominka - a ja za nie płacę 120 zł za mpu. Również co do poboru prądu mam inne zdanie, bo zespół sterujący solarami i pompą pw kominka jest zasilany non stop, natomiast pompy uruchamiają się w zależności od temperatur i nastawy. Nie mam zamiaru u siebie instalować dodatkowego licznika na zasilaniu tych układów ale zużycie w moim przypadku jest o wiele większe niż podałeś. A kończąc to zachęcam do wykorzystywania energii słonecznej. Dodam, że nawet prosty układ samodzielnie wykonany może się sprawdzić. W biedniejszych krajach ludzie wykładają na dachy czarne gumowe materace przez które przepływa woda i wystarczająco się ogrzewa (taki układ jest bardzo tani ale skuteczny), albo blaszane beczki pomalowane na czarno i wystawione na słońce. Sam korzystałem z prysznica, do którego woda doprowadzana była z grubszej rury (ok 100mm) już ogrzana słońcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anpi, żeby była pełna jasność

jestem posiadaczem kolektorów wspomagajacych c.o.

jestem zadowolony ale śmieszy mnie ten nadmierny optymizm,

 

dwie płyty i zasobnik 240 l.może nie zapewnić Ci komfortu cieplej wody,

zależy to też od ilości osób, a co się z tym wiąże od poziomu jej zużycia,

przy dwóch osobach jest szansa na zadowolenie, przy większej ilości nie,

dodaj jedną płytę i weź zasobnik 300 l. masz większe szanse,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...