Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak Wam układali rury CO?


gg

Recommended Posts

Pytanie takie jak w temacie: jak Wam układali rury co?

A teraz uściślę: w peszlach bezpośrednio na chudziaku, czy w styropianie?

Może wiecie jaka jest różnica w cenie.

Mój hydraulik chce mi ułożyć na chudziaku, przymocować do niego uchwytami, a na to dopiero ma iść styropian i kolejne warstwy. Zastanawiam się czy nie taniej byłoby ułożyć "gołe" rury bez peszli bezpośrednio w styropianie.

Co o tym sądzicie? Czy jest to istotna różnica finansowa, czy nie warto zawracać sobie głowę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję ułożyć rury na 5-cio centymetrowej warstie styropianu, na to pójdzie jeszcze jedna 5-tka.

Teraz zacząłem się zastanawiać jak zniwelować grubość rurek (przy kładzeniu drugiej warstwy styropianu (czy np. tam gdzie są rurki dać cieńszą (drugą) warstwę styropianu czy wyciąć jakieś rowki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję ułożyć rury na 5-cio centymetrowej warstie styropianu, na to pójdzie jeszcze jedna 5-tka.

Teraz zacząłem się zastanawiać jak zniwelować grubość rurek (przy kładzeniu drugiej warstwy styropianu (czy np. tam gdzie są rurki dać cieńszą (drugą) warstwę styropianu czy wyciąć jakieś rowki).

Mam dokładnie jak planujesz. Tam gdzie idą rury powstały kanału w styro które przykryłem jak piszesz warstwą ciękiego styro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ulozenie w peszlach na chudziaku jest bledem, czy tez skuchą jak to nazwał moj architekt. Cieplo bedzie Ci uciekac do ziemi, chyba, że masz piwnicę. Najlepiej bedzie na styropianie i w izolacji z pianki. I to z pianki o podwojnej grubosci. Popytaj u producenta rury. Ciekawe co uslyszysz nt. rur w peszlu na chudziaku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ulozenie w peszlach na chudziaku jest bledem, czy tez skuchą jak to nazwał moj architekt. Cieplo bedzie Ci uciekac do ziemi, chyba, że masz piwnicę. Najlepiej bedzie na styropianie i w izolacji z pianki. I to z pianki o podwojnej grubosci. Popytaj u producenta rury. Ciekawe co uslyszysz nt. rur w peszlu na chudziaku...

 

 

Witam.

 

Nie chce nikogo obrazić, ale ten architekt a raczej projektant to raczej chyba wiekowy. Ciepło bedzie uciekać do ziemi :o. Nie widze przeszkód, aby układać rury w peszlu bezpośrednio n chudziaku. Nie ma w tym nic złego i żaden producent nie powie, że jest to nie prawidłowe układanie rur. Bardziej nalezy sie skupić na samym układaniu rur niż na tym, że w peszlu beda ogrzeweć ponoć ziemie. Wobec tego do czego jest peszel???Na przejścia przez dylatacje. Oczywiścuie możn ułożyc rury w peszlu np na 3cm styropianie. Jeżeli mamy rozdzielacz to jkie mamy długości rur do poszczególnym grzejników, aby pisacv tutj o jakiś poteżnych stratach ciepła. Nie przesadzajmy. Jeżeli zaś jak jeden z inwestorów pisze czy nie taniej byłoby ułożyć rur w samym styropinie to juz wogóle.............Zaoszczedzić może Pan na kafelkch i armaturze a przed wyborem materiałow prosze zrobić sobie rachunek pomiedzy rur dobra np. Tece, Herz, Coprax-Multyrama a np tania tandeta jak Metrix.........Instalacji w posadzce Pan juz nie wymieni..To takie moje spostrzeżenia

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje pochodza z podrecznika firmy Kisan z Piaseczna. Mam wlasnie pex w peszlu, pod styropianem i folia na parterze. Tam jakie sa straty to moge sie tylko domyslac. Te straty czuje na poddaszu, tam rurki w peszlu mam tuz pod jastrychem. Podloga grzzzze-je. Tylko nie tam gdzie powinna. Do wad tego rozwiazania dodaje wiec nierowny rozklad ciepla.

W jakiej cenie bedzie energia za 20 lat?

 

Kisan dopuszcza peszel, ale miedzy kondygnacjami, ale nawet i to tylko tam, gdzie obydwie kondygnacje sa przeznaczone na staly pobyt ludzi (ogrzewane). Miedzy parterem a piwnica - juz musi byc pianka - dopuszcza sie pianke o pojedynczej grubosci.

 

Spotkalem sie u dwoch osob z podobna opinia, ze rurki w peszlu na chudziaku sa OK., wlasnie u mojego instalatora (mlody chlopak) i u instalatora juz nieco starszej daty. Z kolei chyba 8 innych osob, w tym czlowiek z doradztwa technicznego Kisana, powiedzialo mi cos zupelnie innego, ze takie ulozenie rurek to podstawa, aby domagac sie od instalatora odszkodowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje pochodza z podrecznika firmy Kisan z Piaseczna. Mam wlasnie pex w peszlu, pod styropianem i folia na parterze. Tam jakie sa straty to moge sie tylko domyslac. Te straty czuje na poddaszu, tam rurki w peszlu mam tuz pod jastrychem. Podloga grzzzze-je. Tylko nie tam gdzie powinna. Do wad tego rozwiazania dodaje wiec nierowny rozklad ciepla.

W jakiej cenie bedzie energia za 20 lat?

 

Kisan dopuszcza peszel, ale miedzy kondygnacjami, ale nawet i to tylko tam, gdzie obydwie kondygnacje sa przeznaczone na staly pobyt ludzi (ogrzewane). Miedzy parterem a piwnica - juz musi byc pianka - dopuszcza sie pianke o pojedynczej grubosci.

 

Spotkalem sie u dwoch osob z podobna opinia, ze rurki w peszlu na chudziaku sa OK., wlasnie u mojego instalatora (mlody chlopak) i u instalatora juz nieco starszej daty. Z kolei chyba 8 innych osob, w tym czlowiek z doradztwa technicznego Kisana, powiedzialo mi cos zupelnie innego, ze takie ulozenie rurek to podstawa, aby domagac sie od instalatora odszkodowania.

 

 

To jakiś asurd. Domagać sie od instalatora odszkodowania. Wobec tego wszyscy deweloperzy powinni dawać odszkodowania klientom, którzy kupili mieszkania. Prosze podać mi nazwisko tego doradcy z Kisana. Jeszcze raz napisze, że ułożenie rur w peszlu na chydym betonie jest jak najbardziej prawidłowe nie ma w tym nic co jest niezgodne ze sztuką budowlaną.Najczesciej efekt ciepłej podłogi jest przy samej głownej m,agistrali czyli przy kolektoraqch gdzie jest najwieksze skupisko rur. Ponadto 90% projektantów preferuje właśnie takie układanie rur (mam na myśli peszel)na parterze jest o tyle mniejszy problem, że rury sa dodatkowo obłożone styropianem i warstwą posadzki. Jeżeli zaś chodzi o pietro to zazwyczaj mamy warstwe styropiany 1-3 cm zaś posadzki ok 5-8 cm. Oczywiście jeżeli mamy kocioł atmosferyczny to możemy gdzie niegdzie odczuwac cieplejsza podłoge , ale nie na tyle, aby to przeszkadzało a tym bardziej, aby domagać sie odszkodowania. Prosze o namiary na tego doradce z Kisana.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam te wasze spory to ażgłowa boli.

Wynika z nich że mamy aż tyle energii że "ciepło" nie tylko nagrzewa minimalnie okolice rurki czyli nieszczęsny kawałeczek chudziaka ale schodzi na metr w ziemie, później wędruje 10m w bok i wychodzi do góry na ogrodzie. I bezpowrotnie tracimy energię na grzanie trawnika.

 

Obudźcie sie ludzie.

 

Według mnie ruka zawsze powinna być w otulinie, na chudziak czy w styropian wystarczy szara. I wtedy może spokojnie leżeć na chudziaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam te wasze spory to ażgłowa boli.

Wynika z nich że mamy aż tyle energii że "ciepło" nie tylko nagrzewa minimalnie okolice rurki czyli nieszczęsny kawałeczek chudziaka ale schodzi na metr w ziemie, później wędruje 10m w bok i wychodzi do góry na ogrodzie. I bezpowrotnie tracimy energię na grzanie trawnika.

 

Obudźcie sie ludzie.

 

Według mnie rurka zawsze powinna być w otulinie, na chudziak czy w styropian wystarczy szara. I wtedy może spokojnie leżeć na chudziaku.

 

popieram i tego się będę trzymał !

z tym że wcześniej musi byś wykonana izolacja od wilgoci kapilarnej z gruntu

 

http://images20.fotosik.pl/19/aa3380ba53ef6fbb.jpg

 

http://images20.fotosik.pl/19/428a417e06a60582.jpg

 

http://images13.fotosik.pl/39/953b3802ff764aed.jpg

 

http://images20.fotosik.pl/19/5d32edaddf97d0a8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

popieram i tego się będę trzymał !

z tym że wcześniej musi byś wykonana izolacja od wilgoci kapilarnej z gruntu

...

yyyy :roll:

No to logiczne.

 

Później to jakoś głupio by było zrobić :lol:

"Na chudziaku" = pod styro a nie w styro

A oczywiscie zawsze na papie ...a nawet jeszcze folii :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

popieram i tego się będę trzymał !

z tym że wcześniej musi byś wykonana izolacja od wilgoci kapilarnej z gruntu

...

yyyy :roll:

No to logiczne.

 

Później to jakoś głupio by było zrobić :lol:

"Na chudziaku" = pod styro a nie w styro

A oczywiscie zawsze na papie ...a nawet jeszcze folii :lol:

 

...dla was pewnie wszystko logiczne a ja dopiero czekam na wycene instalacji.

Więc pytanie

Jak na stropie pod którym jest piwnica.

Tez najpierw folia (czy coś jeszcze?) i rurka w otulinie (u mnie idzie 5 cm )i styro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Boski

Ja już ostatnio w temacie głupieje i wolę się 10 razy zapytać i mieć napisane jak wołowi na wrotach

To skoro pobudziliście tak mą ciekawość

Powiedzcie jak to jest w praktyce to tą folię mają najpierw położyć panowie od wylewek czy ci co układają szanowne rurki ;)

ot i będę teraz mundra na spotkaniu z panami instalatorami

 

Janzar dziekuję za fotki

łopatologiczne szkolenie w sam raz dla mnie :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam te wasze spory to ażgłowa boli.

Wynika z nich że mamy aż tyle energii że "ciepło" nie tylko nagrzewa minimalnie okolice rurki czyli nieszczęsny kawałeczek chudziaka ale schodzi na metr w ziemie, później wędruje 10m w bok i wychodzi do góry na ogrodzie. I bezpowrotnie tracimy energię na grzanie trawnika.

 

Obudźcie sie ludzie.

 

Według mnie ruka zawsze powinna być w otulinie, na chudziak czy w styropian wystarczy szara. I wtedy może spokojnie leżeć na chudziaku.

 

Witam.

 

Można w otulinie a także w peszlu..............tak czy inaczej efekt jest taki sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi

Nie spodziewałam się aż takiego odzewu. :D

Nie chciałam doprowadzić do kłótni :wink:

 

U mnie dzisiaj instalator powiedział, że prowadzi w otulinie na chudziaku, a potem dopiero kładzione są warstwy podłogi, tj. folia, styropian i wylewka. Wg. mnie to jest ok. Dlaczego piszecie, że folia musi isć pod rury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...