Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do Dziennika Bentula


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 100
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Ja też przymierzam sie do budwoy D24. W tej chwili mam działkę 40km od Warszawy i jestem na etapie wyboru projektu. Najbardziej skłaniam sie oczywiście ku D24. Z uwagą śledzę dzienniki budowy najpierw Kamila, a teraz Twój. Co prawda dopiero zacząłeś, ale już widać, że dziennik bedzie interesujący i szczegółowy... :lol: tak trzymać

Podoba mi sie rozwiazanie ułożenia kuchni, dzieki któremu pojawia sie całkiem okazaly salon.

pozdrawiam i życzę powodzenia, wytrwałości i pogody ducha :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uznanie!

A ponieważ widzę, że to Twój pierwszy post na forum, to zachęcam do aktywnego udziału w wymianie poglądów!

Powiem szczerze z mojego doświadczenia - aktywny udział w dyskusjach na forum dały mi bardzo, bardzo dużo korzyści :D . I tych wymiernych i tych niewymiernych (edukacyjnych). Do kupna działki byłem po prostu laikiem w kwestiach budowlanych, teraz myślę, że mogę podejmować się wielu merytorycznych dyskusji 8) i to w dużej mierze dzięki wymianie doświadczeń na forum.

Pozdrawiam i zachęcam do pisania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem, mam pierwsze pytanie :)

Czy szacowałeś już ile wyniesie Cie cała budowa?

Obserwując budowe Kamila widzę, że wychodzi troche mniej niż to co podane jest na stronie Muratora. Zastanawiam sie jakiej wielkości kredyt będzie mi potrzebny... :roll:

Odpowiedź na to pytanie jest niestety niezwykle trudna... :(

O cenie końcowej w największym stopniu decyduje oczywiście tzw. "wykończeniówka"... Można zrobić pałac za duże pieniądze, można też wykończyć w podstawowym zakresie.

Powiem w ten sposób: chciałbym zmieścić się w 250 000zł (przynajmniej na pierwszym etapie do zamieszkania). Myślę (i mam nadzieję, że mam rację), że jest to realne. Podejrzewam, że można wprowadzić wiele różnych rozwiązań obniżających cenę końcową. Tzn. myślę, że jak ktoś by się bardzo uparł, to zejdzie z tej ceny jeszcze kilkadziesiąt tysięcy. Oczywiście ruch w górę jest tym bardziej mozliwy :roll: ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście w góre nie ma ograniczeń kwotowych, zależy to tylko od fantazji budującego. :)

Dzieki za odpowiedź, chodzilo mi właśnie o taki średni przewidywany koszt.

Ja podobnie jak Ty planuje grubsze ocieplenie domu, rekuperator i rozważam też GWC.

Nie zdecydowałem sie jeszcze na rodzaj ogrzewania, sklaniam sie ku ogrzewaniu elektrycznemu podłogowemu gdyż jest on najwygodniejszy tani na etapie inwestycji ale problem jest z pogrzaniem wody bieżącej no i eksploatacja kosztuje. Boję sie obsługi pieców na paliwo stałe, czyszczenia komina i popielnika i składowania materiału, ale może moje obawy są niesłusznie.

Co w Twoim przypadku zdecydowało o wyborze rodzaju ogrzewania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wygody, to masz oczywiście rację. Ogrzewanie elektryczne jest najwygodniejsze (chyba, że nie ma np. przez 2 dni prądu, co się zdarzyło ostatnio w wielu regionach Polski po wichurze). Niestety koszty takiego ogrzewania przyprawiają (przynajmniej mnie) o zawrót głowy... :roll: Tak przynajmniej wynika z teorii (nie znam nikogo kto by zastosował taki rodzaj ogrzewania w swoim domu). Tabela (link) przedtawia porównianie kosztów ogrzewania przykładowego domu (choć może to być trochę stronnicze z uwagi na to skąd ten link pochodzi - ale akurat to mi było najłatwiej dołączyć...). Uważam, że pellety to dość wygodne (zasyp co kilka dni, sterowanie nie odbiegające od gazowego - regulator pokojowy, itp.), ekologiczne (choć to pewnie w tym momencie najmniej ważny argument), czyste i na pewno ciągle jeszcze w fazie rozwoju (będzie coraz więcej producentów pelletów) paliwo za przystępną cenę. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to rozwiązanie ma też swoje złe strony... Generalnie zachęcam do poczytania sobie informacji na ten temat właśnie na stronie KOSTRZEWY (aby wyrobić sobie pogląd). Mnie osobiście to przekonuje.

A jeśli już skłaniasz się ku energii, czy nie myślałeś o pompie ciepła? Ja rozważałem i nadal jeszcze rozważam to rozwiązanie. Jedynym minusem dla mnie, poza oczywiście dużym nakładem finansowym na początek (wysłałem zapytanie do jednej z firm na wykonanie kotłowni w oparciu o pompę ciepła do planowanego domu i podała mi kwotę 39 190zł) jest brak zaufania do ekip oferujących PC. Źle wykonana instalacja i dobór pompy (przewymiarowana lub niedowymiarowana) to duuuże późniejsze kłopoty lub brak oszczędności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

No popatrz nikt ci się nie wpisał do komentarzy . :cry:

A czas jest gorący.

Pozwolę dołożyć kilka moich skromnych uwag.

Mam ofertę na podbitkę (z Odolanowa). Powierzchnia: 70m2, szer. 80 lub 100 mm:

- długa 1,9-3,0 m - 1.490zł + VAT

- krótka 0,3-1,8 m - 1.370zł + VAT

Co myślicie o tej ofercie?

Tanio nie jest ale też nie jest to wygórowana propozycja. Zależy od grubości.

 

Poczytałem też pozostałe info o bloczkach, stali, solbecie itd...

 

Zero pomysłów (0) tak już jest :cry: Sam kupiłem styropian, jak usłyszałem, że ma podrożeć w tym roku 30% a przecież poprzednio też nie taniał.

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...