Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

żabia wola


korena

Recommended Posts

  • 1 year później...
  • 4 weeks później...
  • 11 months później...
  • 1 month później...
Żabia Wola jest OK, teraz buduje się tu dużo osób. Miejscowość leży 400 m od trasy katowickiej, więc jest dobry dojazd do Warszawy, Grodziska, Żyrardowa. Na miejscu sklepy, bank, przedszkole, przychodnia, apteka, weterynarz, pub, hotel z restauracją, urząd gminy. Lada chwila ruszy fitness club i drugie przedszkole. Miejscowość spokojna, blisko kompleksów leśnych. Polecam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dla nowych mieszkańców trochę ciekawostek o Żabiej Woli i okolicach:

 

Krajobrazy okolic Żabiej Woli uwiecznił na swych płótnach wybitny malarz Józef Chełmoński, który mieszkał w pobliskiej Kuklówce. Jego grób znajduje się na cmentarzu położonym cztery kilometry od Żabiej Woli.

 

W żabiowolskim dworku przed wojną bywał Władysław Sikorski, odwiedzali go również znani piloci Żwirko i Wigura, a Wojciech Jaruzelski w dzieciństwie spędzał tu swoje letnie wakacje.

 

Skąd wywodzi się nazwa " Żabia Wola"? Jeszcze kilkanaście lat temu osadę otaczało kilka dużych stawów. Zamieszkujące je żaby wieczorami rechotały na całą okolicę. Być może właśnie od ich odgłosów pochodzi nazwa miejscowości. Dziś już większość tych stawów nie istnieje.

 

(dane ze strony http://www.dzialki.xt.pl/ )

 

Po drodze do Żabiej Woli, w Siestrzeni jest zdewastowany cmentarz żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. Niestety, został on zniszczony podczas budowy trasy katowickiej, dziś w tym miejscu stoi tylko stary pomnik z ułamanym krzyżem.

 

W pobliskich Skułach jest piękny, drewniany kościół ze starymi polichromiami. Nieco dalej jest też drewniana cerkiew (niestety, już bez kopuły) oraz cmentarz prawosławny. To pamiątka po pracownikach kolei żelaznej, przybyłych tu z Rosji w okresie zaborów. Bartoszówka

 

Wieś istnieje od 1878 r. i jest dawną kolonią napływowej ludności rosyjskiej. Ziemia, na której się rozpościera, stanowiła dobra kościelne parafii Skuły, istniała tutaj gorzelnia i browar.

 

Po Powstaniu Styczniowym i ukaże carskim z 1864 r. dobra te skonfiskowano na rzecz rządu rosyjskiego i puszczono w dzierżawę. Ostatnim dzierżawcą folwarku był Polak Torczołowski. Po wojnie rosyjsko - tureckiej rząd rosyjski przekazał te ziemie generałowi Skobelewowi, a więc nazwał Sobelówką. Generał osobiście nie władał ziemią, ale przekazał ją sprowadzonym tutaj w 1978 r. Rosjanom – 34 rodziny otrzymały po 16 mórg ziemi i lasu.. Rząd rosyjski postawił tutaj ( z początkiem XX w.) budynek, w którym urządził kaplice cerkiewną i szkołę (obecnie budynek komunalny, zwany przez okolicznych mieszkańców „Pekinem”).

 

Kościół w Żelechowie

 

W centralnej części wsi, na wzgórzu znajduje się kościół, parafia zaś nazywa się Ojrznowską.

 

Erekcja parafii staraniem Mikołaja i Jana Ojrzanowskich, dokonana została w 1473 r. przez Andrzeja Opalińskiego z Bruna, biskupa poznańskiego. Aby pozyskać fundusze Mikołaj Ojrzanowski – ówczesny dziedzic

 

„... Wyznaczył dziesięcinę od kmieci nowo założonych wsi i przyznał proboszczowi 1/1 włóki gruntu ornego, tyleż łąki, wolny wyrąb drzewa w lasach, plac na plebanię i wikariat”. (wg kroniki archiwów parafii Ojrzanów).

 

Dziesięcina ta nazywała się „wytyczną” ze wsi Żelechów i Wesołej Woli (Żabiej Woli), ze dworu i „po chłopach”. (wg kroniki szkolnej W.Turosa)”.

 

 

 

Jedna z legend (spisana przez W.Turosa w kronice szkoły Ojrzanów) mówi:

 

„... Kościół jest stary. Świadczą o tym szkarpy , podpierające mury oraz cały szereg legend, tyczących się powstania kościoła. Jedna z nich mówi, iż było 3-ch braci łebskich: dwóch wielkich rycerzy, trzeci zaś człowiek spokojny i bardzo pobożny. Ten trzeci zbudował właśnie kościół w Ojrzanowie (Żelechowie). Gdy ci dwaj rycerze wrócili z wyprawy zobaczywszy kościół, powiedzieli, że to będzie stajnia dla koni. Za to bluźnierstwo zostali ukarani – zostali zamienieni w kamień. Do dziś dnia pokazują posąg rycerza wmurowany w ścianę kościoła, mówiąc, że to jest rycerz Łebski. O tej figurze w aktach kościelnych z 1777 r. jest wzmianka, iż niewiadomo kogo oznacza. Na pamiątkę tych 3-ch braci wybudowano z resztek budulca kościelnego na krańcach wsi trzy kapliczki”.

 

W połowie XVI w. wybudowano kościół murowany. Generalna gruntowna restauracja kościoła miała miejsce w 1646 r. staraniem Stanisława Zaremby biskupa kijowskiego, opata sulejewskiego (odnowienie, nowe ogrodzenie, 16 ławek dębowych).

 

Umarł w 1655 r. a : „...grób znajduje się w kościele ojrzanowskim, a który testamentem przeznaczył cały swój majątek dla kościoła”. (wg kroniki szkolnej W. Turosa).

 

(dane z http://www.zabiawola.pl/historia.htm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Każde z nas coś buduje. Jedni od niedawna, inni od dłuższego czasu.

A zainteresowanych ogólnie gminą, choć nie tylko tą tematyką ;), zapraszam na nowo powstały, niezależny portal Żabiej Woli.

Do wyboru - czat, forum, informacje, tablica ogłoszeń, niedługo też portal reklamowy oraz informacje o wszelkich przedsiębiorstwach/hurtowniach/sklepach etc.

Ewentualni współtwórcy strony mile widziani :).

Pozdrawiam.

 

 

http://www.zabiowolscy.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...
  • 1 year później...
  • 3 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...