Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam .proszę kolegów o pomoc lub jakies inne razwiązanie przed którym stanąłem, budynek w którym mieszkam to piętrówka z lat 80 posiada dwie łazienki na parterze i na piętrze obie będą do remontu w tym roku chodzi mi o instalacje wody ciepleji zimnej proszę o inf z czego najlepiej wykonać ja myslałem o rurkach PEX i jak się robi inst cwu, zbiornik 200l mam w pywnicy jak zrobic zeby na piętrze odkręcic zawor np umywalki i zaraz była woda ciepla będzie podlączone 7 baterii, jak wygląda podłączenie baterii do PEX proszę o inf. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/73425-cwu/
Udostępnij na innych stronach

Witam! Nic prostrzego zastosuj pompę cyrkulacyjną cwu + dodatkową rurę cyrkulacyjną. Resztę konkretnych wiadomości na ten temat napewno znajdziesz na forum, tylko miej cierpliwość szukać. W górnym prawym rogu na stronie głównej jest hasło "Szukaj" i tam wpisz np cyrkulacja cwu, instalacja cwu, pompa cyrkulacyjna cwui inne. Myślę,że znajdziesz bo nie tylko Ty masz takie dylematy. Stosując instalację z cyrkulacją cwu z pompąą musisz pogodzić się z tym, że oprócz komfortu , który uzyskasz będziesz za to płacił zwiększonym niewiele ale zawsze rachunkiem za gaz, prąd i inne nośniki Powodzenia!
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/73425-cwu/#findComment-1644568
Udostępnij na innych stronach

Tańszym od PEX i bardzo dobrym materiałem na instalację c.w.u. są rury i kształtki z polipropylenu łączone techniką zgrzewania. Łatwo się układa i równie łatwo wprowadzić ewentualne zmiany lub poprawki.

Instalacja c.w.u. powinna być zrobiona w taki sposób aby ciepła woda dochodziła rurką kolejno do każdego coraz to bardziej odległego punktu odbioru (kranu), a po dojściu do najdalej położonego kranu wracała osobną rurką (może być cieńsza niż rurka od ciepłej wody) spowrotem do zasobnika. Pompkę cyrkulacyjną c.w.u. instaluje się właśnie na tej rurce powrotnej.

Ciepłą wodę pobiera się z górnej strefy zasobnika, natomiast rurkę cyrkulacyjną podłącza w środkowej strefie zasobnika.

Polecam pompkę cyrkulacyjną z LFP Leszno typ 15PWr14C i do tego jakiś sterownik czasowy. W nocy pompka cwu nie musi pracować, a w dzień może pracować w sposób przerywany.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/73425-cwu/#findComment-1644775
Udostępnij na innych stronach

ja odradzam rury zgrzewane - jestem za skęcanymi lub na szybkozłaćzki - sam to wykonasz. Co do zgrzewanych - to osoba obsługująca systemy uzdatniania wody (BWT Polska) odradzała mi te rury (PP zgrzewane) ze względu na pewne zjawisko - pojawiania się bakterii Coli w tych instalacjach. Sam jest wzywany co jakiś czas do dezynfekcji takich systemów. Skoro ma z tym styczność to wie co jest grane.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/73425-cwu/#findComment-1644802
Udostępnij na innych stronach

hmmm... nie sądzę aby od tego czy intalacja wykonana jest z polietylenu czy z polipropylenu zależało pojawianie się bakterii Coli.

W każdej instalacji cwu pracującej przy zbyt niskiej temparaturze mogą się one pojawić.

Czemu polietylen (PEX) miałby być wyjątkiem?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/73425-cwu/#findComment-1644819
Udostępnij na innych stronach

Witam! Żadne coli( coli to wtedy jak g...nko wpadnie do studni), a już napewno nie coca cola, tylko bakterie legionelli, które można zwalczyć okresowym przegrzewaniem cwu przez krótki okres. Czyli wpuszczając w instalację PP wodę o temp 80 -90 stopni. PP jest odporne na krótkie przegrzanie do 90 stopni. Szczegóły w instrukcji PP. Mam u siebie PP od dobrych kilku lat i nikt z tego powodu nie choruje, mimo,że nie mam wpływu przegrzew.U siebie w chałupie będę miał taką możliwość.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/73425-cwu/#findComment-1645060
Udostępnij na innych stronach

Racja, chodzi o Legionellę.

Dałem się złapać :oops:

ups. możliwe że o to chodziło :lol:

 

Rozwój w instalacji, źródła zakażeń

Bakterie Legionelli są organizmami mezofilnymi. Rozwijają się w temperaturze 22-43°C, optymalna temperatura ich wzrostu wynosi około 36°C. W warunkach naturalnych bytują w komórkach glonów w wodach powierzchniowych i glebie. Szczególnie szybkie rozmnażanie się Legionelli następuje w wodach przybrzeżnych, podlegających eutrofizacji lub w czasie zakwitu glonów.

W instalacjach wodociągowych rozwój Legionelli występuje głównie w miejscach zastoju wody (zbiorniki, komory zraszania urządzeń klimatyzacyjnych), gdzie bakterie znajdują pożywienie w postaci glonów i innych substancji organicznych.

Zakażenie legionellozą nie jest na szczęście takie proste. Bakteria Legionelli rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową, podczas długotrwałego wdychania zakażonego powietrza. W praktyce warunki takie spełniają tylko pomieszczenia klimatyzowane (tam najczęściej dochodzi do zakażeń) oraz w znacznie mniejszym stopniu kabiny natryskowe, kabiny parowe, etc. Nie można natomiast zarazić się Legionellą, pijąc wodę lub kąpiąc się w wannie.

 

Walka – wysoka temperatura

Komórki bakterii Legionelli potrafią przetrwać w instalacji w dogodnych warunkach nawet trzy lata, wystarczy jednak podgrzać wodę do odpowiedniej temperatury, aby pozbyć się ich ze 100% pewnością. Według badań już w temperaturze 65°C ginie niemal 99% bakterii. Najwyższa temperatura w jakiej udało się odnaleźć żywe komórki Legionelli wynosiła +67°C.

Obecnie, walka z Legionellą polega na tzw. dezynfekcji termicznej zbiorników i niedopuszczaniu do rozwoju glonów w instalacji, poprzez stosowanie cyrkulacji wody oraz specjalnych konstrukcji podgrzewaczy, bez stref martwych.

 

 

http://www.polskiinstalator.com.pl/artyk/2006-12/bakterie-legionella.htm

http://dyplom.pazdziora.com/wod2.php

 

to mi gościu naściemniał

;-)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/73425-cwu/#findComment-1646384
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...