Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego pleśń w naroznikach ?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 240
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W narożniku przy suficie prawdopodobnie jest miejsce gdzie ściana jest zimna. Źle docieplony wieniec i strop powoduję powstanie mostka termicznego i wykraplanie wody z powietrza na ścianie. Brak wentylacji tylko pogarsza sprawę. Moje zalecenia: ocieplić ścianę zewnętrzną i poprawić wentylację pomieszczenia. Inne sposoby są nie skuteczne - miejscowo i draźnie likwidują skutki a nie przyczynę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... dlaczego akurat po rogach, i czy

jest na to sposób, oprócz tej wentylacji, bo to nie zawsze pomaga ?

 

Nie tylko po rogach, ale też często wokół okien.

Problem to oczywiscie mostki termiczne w tych miejscach - co w konsekwencji powoduje wyziębienie przegrody i wykraplanie się wody, a dalej rozwój grzyba.

 

http://images21.fotosik.pl/49/8aff84edd93f04f6.jpg

http://images21.fotosik.pl/49/1c330b21e897da69med.jpg

 

Możesz próbować docieplać przegrodę lub miejsca zamocowania okien zgodnie ze sztuką budowlaną.

No i oczywiście wykonać sprawną wentylację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyny wilgoci mogą być różne. Zła wentylacja, zimna ściana, podciąganie wilgoci kapilarnej. W tym przypadku może zachodzić jedna z powyższych lub nawet wszystkie na raz. Na odległośc trudno orzec która z powyższych przyczyn spowodowała wilgoć. Ale jeśli jest to stare budownictwo to raczej wszystkie po trochu. Przykład: dom wielorodzinny, budownictwo niemieckie z czasów wojny, parter, wilgoć na ścianach zew. Przyczyna: wszystkie 3 w/w. Likwidacja doraźna (już parę lat taka doraźna...) pętla z rurki fi 15 miedzianej na około ścian zewnętrznych zasilana z CO. Efekt? Całkowita likwidacja zawilgocenia! A poprawiona była tylko wentylacja poprzez wymuszoną konwekcję ciepłego powietrza przy ścianie w szczególności za meblościanką (ściana tam tak wilgotna że tył od szafek gnił i grzyb przechodził do meblościanki!) A likwidacja według sztuki budowlanej? Izolacja pozioma fundamentów i ocieplenie ścian. Ale to budynek wielorodzinny więc całośc trzeba docieplić. Koszta wielkie!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy szczelnych oknach (nie tylko plastikowych) wentylacja grawitacyjna nie działa prawidłowo. Jak powietrze nie wpadnie do domu, to i nie wyleci przez komin. Poprawę często dają rozwiązania wspomagające wentylację grawitacyjną: nawiewniki okienne (lub ścienne), które można zamontować do okien już istniejących i nasady kominowe (obrotowe lub hybrudowe), wspomagające ciąg kominowy.

Czasem mamy złą metodę wietrzenia- uchylamy skrzydło okienne, wyziębiając już i tak najzimniejsze elementy budynku (narożniki, nadproża).

Wietrzyć trzeba otwierając całe skrzydło. Wietrzyzmy krócej, ale za to intensywniej.

Likwidacja takiego grzyba to iiny temat. Trzeba go wypalić, albo potraktować jakimiś substancjami grzybobójczymi, bo będzie się odnawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zjawisko wytumaczalne.

 

Powietrze przesuwa się w górę ściany (gradient temeratur) wzdłuż ocieplonej ściany . Po czym styka się z mostkiem cieplnym , chlodniejszym o dobre 5-9 deg C.

No i jest kondensacja. Reszta na fotografiach.

 

Może znajdę gdzieś zdjęcia termowizyjne z podobnych obiektów. To można fajnie zobaczyć.

 

Przy okanch - też są mostki

 

Chętnie załąpałbym się na takie zdjęcia do celów szkoleniowych.

Można by dostać maila z takimi fotkami o rozsądnej rozdzielczości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym zdjęciu wklejonym przez falkona nad oknem są

dwie plamy pleśni, przy czym nieco dalej nad samym oknem tego nie ma, a wlaśnie tam można spodziewać się niższej temperatury. Plamy są za to w rogu, dalej od okna.

Jest też wąski pasek tuż przy ramie okiennej, i jej pochodzenie można tłumaczyć

niższą temperaturą przy oknie. Co z pozostałymi śladami ? Czy to naprawdę te

mostki cieplne tak sprytnie rozmieszczone, i dlaczego zawsze w takich miejscach -

w narożnikach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...mnie się to robi od czasu do czasu od momentu jak mi się córeczka urodziła ( 30 dni temu). Jest to spowodowane nie wietrzeniem pomieszczenia ( teściowa zamieszkała z nami i wprowadziła swoje rządy )- wilgotność nie sprzyja ogrzaniu powietrza. Brak konwekcji powoduje rozwój grzyba + wilgotność.

Wietrzyć + wietrzyć = brak grzyba

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

falkon - po prostu spieprzyli magicy-montazysci montaz okien - sa mostki na styku ram okien z osciezem - pewno pianki nie dali lub dali oszczednie - ponadto okna z PVc sa bardzo szczelne i nie ma wentylacji - to czeste zjawisko przy montazu okien - podaj maila to Ci artykulik o tym podesle instruktazowy - mam klasyczne podrecznikowe spieprzenie montazu - J.P. - pozdrawiam - pracuje w ITB i mam z tym czesto do czynienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego akurat po rogach,

Popatrz na to "przestrzennie". Wyobraź sobie, że ktoś cię chłodzi lodem z jednej strony. Zimno? Ale masz jeszcze drogę ucieczki na bok, do góry ...

A teraz dołożyli ci lód z drugiego boku i z góry. Nie dość, że zimniej, to jeszcze możliwości ucieczki mniejsze.

Podobnie z wilgotnym powietrzem w rogu pokoju. Jest bardziej chłodzone, bo z kilku stron, a jednocześnie przepływ jest ograniczony. Wilgoć bardziej się wykrapla.

Do tego dochodzą sprawy konstrukcyjne tworzące mostki (nadproża, zbrojenia stropu, zwiększone przenikanie przy oknie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...