Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

co pod kominkiem?


aniabo

Recommended Posts

Gość JerryCool

Pitbull.. chyba nie zrozumiałeś pytania, a mnie ten problem też interesuje. Mając gotową wylewkę co powinieniem zrobić w pierwszej kolejności: postawić kominek, a potem terakotę, czy też najpierw terakotę, a na niej kominek. Spotkałem się z oboma rozwiązaniami. Moje zaniepokojenie budzi tylko to, czy pod ciężarem kominka nie bedą pękały płytki ??

Co do najbliższego otoczenia kominka to jasne jest że musi to być powierzchnia niepalna, ale z tego co zrozumiałem tak właśnie chce zrobić aniabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JerryCool

No tak.. ja nie zajarzyłem...

Co do płytek pod kominkiem to jasne że są mi niepotrzebne ale:

1. Kominek kosztuje 10 tyś. zł. których mi brakuje. Optymalnym rozwiązaniem byłoby dla mnie położenie gresu w kącie gdzie ma stać kominek (reszta parkiet) i wprowdzić się, a kiedyś za pół roku, może rok postawić kominek.

2. Likalny dystrybutor na pyatnie o kolejność prac powiedział, że najpierw płytki potem kominek :-?

aha... nie zdecydowałem się jeszcze na konkretny model wkładu i obudowy, i nie wiem dokładnie jakie wymiary bedzie miała obudowa, żeby ewentualnie zostawić na nią miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jeżeli już to najpierw płytki a później obudowa. Sam kominek może stać na betonie - obudowa i tak przykryje ewentualne docinki płytek.

Jak ktoś nie ma kasy na kominek, to ja bym zrobił płytki - mozna je najwyżej póżniej przeciąć - zrobić dylatację, żeby nic nie pękało na zewnątrz obdowy a na płytkach postawić wkład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w pomieszczeniu z kominkiem będzie ogrzewanie podłogowe, to wylewka na ogrzewaniu podłogowym powinna być zdylatowana od posadowienia kominka, co znacznie utrudni nam rozplanowanie tego rejonu, jeśli nie znamy ścisłych wymiarów obudowy kominkowej.

Bo dylatacja powinna także być uwzgledniona przy kładzeniu płytek posadzkowych.

ZbiR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
pitbull a skąd Ty się tak na wszystkim znasz???Kiedyś dla mnie ten temat był całkiem obcy i o budowaniu domu nie miałem pojęcia...a teraz sam się dużo ucze w trakcie powstawania mojego domu :)bo dużo się angażuje...cały czas po pracy i jeszcze weekendy oczywiście..poza tym nasze forum :) i troche teorii np. z muratora :) ale z tego co widze to Ty odpowiadasz na każde pytanie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale ten "kawałek podłogi" nie może być izolowany styropianem. Kominek winien być umieszczony na postumencie betonowym. Ciężar kominka + obudowy może spowodować wgniecenie styropianu i skruszenie wylewki. Znam wygraną przez zamawiającego sprawę sądową o odszkodowanie za zniszczony kominek (popękane płyty marmurowe).

Oczywiście w przypadku jakiegoś lekkiego wkładu z marketu + takiej samej obudowy przy grubej wylewce można "ryzykować" niemniej jednak jest to ryzyko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym styropianem to bym się nie zgodził.

Kominek waży ok. 300 kg (taki przeciętny oczywiście) i rozkłada swój ciężar na ok. 1,5 m2.

Jeżeli dorosły człowiek ważący 80 kg stoi, to jego waga rozkłada się na ok. 0,06 m2.

I gdzie jest większy nacisk na jednostkę powierzchni?

Dosyć dygresji.

Jeżeli na styropianie jest 5-7 cm wylewka to nie ma prawa tam się nic stać.

O wiele większym problemem są np. drewniane stropy, ale to już inna historia...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale człowiek postoi 5 minut i przejdzie do innego kąta. A piec o wadze niekoniecznie tylko 300 kilogramów stoi przez 24 godziny dziennie 7 dni w tygodniu. Ponadto, praktyka to potwierdza. Zrób wywiad wsród "rzetelnych" instalatorów.

Co do lekkiego pieca to może i można zaryzykować (pisałem już o tym) ale jeśli chcesz mieć piec który będzie spełniał funkcję nie tylko dekoracyjne ale przede wzystkim grzewcze to musi mieć samego żeliwa nawet do 200 kg.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha! I znowu dwa odmienne zdania na jeden temat. Jakie to typowe dla budownictwa. Może ankietę spreparujemy?

Ja mam styropian, i wylewkę 5-6 cm na siatce metalowej. Pytanie, czy gdybym teraz wyciął kawał posadzki, zalał betonem, to mi połaczenie nie popęka?

Zgadzam się z Forestem. A macie styropian w garażu? Ja mam - wycinać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju K

winieneś postawić auto do garażu odznaczyć miejsce gdzie są koła

i wyciąć pod nimi styropian :lol:

tylko co zrobić jak się zmieni auto na inne z innym rozstawem kół :-?

ja też mam styropian i w garażu i w mieszkaniu i w miejscu pod kominkiem (wkład 230kg)

jak ktoś się boi że mu wylewka pod kominkiem popęka to zawsze może dac styropian FS30 :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...