Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

im więcej czytam, tym mniej wiem, większy mętlik w głowie :-?

Dlatego proszę mnie "naprostować", a mianowicie chodzi o rodzaj pokrycia dachowego.

Mogę wybrać miedzy blachodachówką a cementówką.

Moje pierwotne przekonanie mówi że lepsza jest cementówka, po przejrzeniu netu - Euronit. Dużo jest wad blachy: rysy, rdza, malowanie, czyszczenie, bleknięcie kolorów, krótszy okres gwarancji, oczywiście są też wady cementówki: plamy w kolorach, porasta mchem.

 

Po analizie za i przeciw korzystniej wychodzi cementówka, ale....dlaczego ona jest ciut tańsza od blachy, może jest jeszcze jakiś szkopuł cementówki o którym nie wiem, a może ceny nijak mają się do właściwości materiałów?

 

Wiesz, ceny się zmieniają. Jak ja kupowałam dach nagle ceny stali poszybowały w kosmos i miałam dachówkę ceramiczną w cenie blachy :D . Ponieważ u mnie na osiedlu większość dachów jest blaszanych a dachówkę mają potentaci, to wzbudziłam swoją szacunek (i ciekawość złodziei :wink: ). Nikt nie wierzył, że akurat tak się ułożyły ceny. betonowa była wtedy minimalnie taniej od ceramiki. Teraz ceny stali trochę spadły a ceramiczna trochę zdrożała, ale betonowa mogła nie.

Tylko pamiętaj, że sama dachówka to nie wszystko. Dochodzą gąsiory (fakt) ale też solidniejsza więźba. Nie wiem, jak z cenami robocizny, ile za co, zwykle za dachówkę było drożej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 20,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

że powyżej pewnej grubości (14-15 cm) dodawanie kolejnych centymetrów z punktu widzenia przenikalności termicznej nic nie daje...

A co Wy o tym sądzicie?

ja sadzę że to typowy banał budowlany, jakich pełno na budowach, zaraz za tym jest następny idiotyzm robić ogrzewanie 120W/m2 albo lepiej na wszelki wypadek 150W/m2 albo rurki od podłogówki co 8 cm, a kocioł CO to min 40KW do domku 100m2

 

no cóż takie jest to nasze Polskie budownictwo, fachowcy po zawodówce bez umiejętności czytania i pisania, albo jeszcze gorzej fachowiec piekarz który przedwczoraj zmienił zwód na instalatora CO bo tam lepiej płacą, nikt nie robi obliczeń, wszyscy tylko strzelają banałami zasłyszanym u cioci na imieninach, albo po prostu zgadują

 

PS mój domek ma 20cm styropianu na ścianach i 45 cm na suficie, kocioł CO będzie w granicach 15KW, dom 260m2 ogrzewanego, średnie teoretyczne zapotrzebowanie 23W/m2, na wszelki wypadek robię 50W/m2, te parametry wynikają z obliczeń, i są już trochę nieaktualne bo węgiel liczyłem na 500zł/t a nie na 800 jak jest obecnie, a styropian 130zł/m3 a teraz jest po 95zł/m3, dzisiaj mój domek ocieplił bym jeszcze bardziej

 

PS2 od stycznia w Polsce obowiązuje nowe prawo budowlane, zaostrzone są wymogi ocieplenia domku, zapoznajcie się z nim bo możecie mieć poważne problemy z odbiorem jak poskąpicie styropianu

 

mpoplaw z szacunkiem do Twojego postu, ale czy potrafisz przelozyc koszt dodatkowego styropianu na potencjalne straty energetyczne CAŁEGO domu? Co wiecej, czy jest jakis kalkulator, ktory porowna dodatkowy koszt ocieplenia z oszczednosciami przy ogrzewaniu?

 

Nie jestem fachowcem od energetyki, ale moja sciana 3W z 12 cm styropianem w srodku sprawuje sie w miare ok. Podejrzewam, ze wieksze straty ciepla mam z powodu zlego wykonania ocieplenia niz z tego, ze jest ono "takie waskie".

 

AD PS2. Przy odbiorze domu konieczny jest audyt energetyczny, a z tego co czytalem okresla on tylko energochlonnosc budynku i nie ma wplywu na obior. Moze Pierwszy posiadacz audytu w ELW cos wiecej na ten temat napisze (oraz ile to kosztuje?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moj tesc - maniak ociepleniowy - twierdzi ze jednak powinnismy ocieplic;) Dziekuje za poparcie, zwlaszczy od osoby mocno w temacie. Mozna gdzies zobaczyc na jakim jestescie etapie? Pozdrawiam,

Karolina

 

Sciany 3W sie nie dociepla. I juz.

 

On ma 3W sciane dodatkowo ocieplona 15 cm styro z zewnatrz!! Wiec niektorzy ocieplaja.. zastanawiam sie jak to wszystko oddycha, czy woda im sie nie skrapla gdzies pomiedzy warstwami? Brr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

im więcej czytam, tym mniej wiem, większy mętlik w głowie :-?

Dlatego proszę mnie "naprostować", a mianowicie chodzi o rodzaj pokrycia dachowego.

Mogę wybrać miedzy blachodachówką a cementówką.

Moje pierwotne przekonanie mówi że lepsza jest cementówka, po przejrzeniu netu - Euronit. Dużo jest wad blachy: rysy, rdza, malowanie, czyszczenie, bleknięcie kolorów, krótszy okres gwarancji, oczywiście są też wady cementówki: plamy w kolorach, porasta mchem.

 

Po analizie za i przeciw korzystniej wychodzi cementówka, ale....dlaczego ona jest ciut tańsza od blachy, może jest jeszcze jakiś szkopuł cementówki o którym nie wiem, a może ceny nijak mają się do właściwości materiałów?

 

Zależy jaki masz dach, jeżeli masz dach dwuspadowy taniej wyjdzie blacha, a jeżeli masz kopertę lepiej położyć dachówkę.Przy dachu kopertowym jest bardzo dużo odpadu blachy. A tak wogóle to położył bym dachówkę, bo blachę będziesz wymieniał po 15 może 20 latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mpoplaw

Jakiś czas temu podałeś mi namiary na tę stronkę

Chodziło mi o to ile m3 betonu wejdzie mi w strop

7,44m3 + wieniec + żebra rozdzielcze

http://www.tech-bet.pl/pliki/teriva.pdf str.7

 

PS zwróć uwagę na stronę 6, zbrojenie przy podporowe, mało kto to robi a od tego zależy potem czy pojawią się rysy na suficie

 

Tak się nieco wgryzłam w tę lekturę i ... nadal niewiele wiem. Bo policzyłam sobie ile "nadbetonu" 4,8m3 "betonu co to wejdzie w te żebra" 7,44m3 a ile w nadproża?

 

może ktos orienatcyjnie rzuci ile mu weszło m3 betonu w X powierzchni stropu teriva? Plisss

 

Do szukającyh bloczków betonowych na fundamenty - sprawdźcie jeszcze Milex - miałam tam na jesieni najlepsze ceny za bloczek "14" tel 695391765

 

Majki dzięki na namiary na Zająca - rzeczywiście był najtańszy, a dzięki temu chciałam zrezygnować z Milexa ... i Milex mi opuścił cenę :D HURAAAAA Dogadałam się z Milexem 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

im więcej czytam, tym mniej wiem, większy mętlik w głowie :-?

Dlatego proszę mnie "naprostować", a mianowicie chodzi o rodzaj pokrycia dachowego.

Mogę wybrać miedzy blachodachówką a cementówką.

Moje pierwotne przekonanie mówi że lepsza jest cementówka, po przejrzeniu netu - Euronit. Dużo jest wad blachy: rysy, rdza, malowanie, czyszczenie, bleknięcie kolorów, krótszy okres gwarancji, oczywiście są też wady cementówki: plamy w kolorach, porasta mchem.

 

Po analizie za i przeciw korzystniej wychodzi cementówka, ale....dlaczego ona jest ciut tańsza od blachy, może jest jeszcze jakiś szkopuł cementówki o którym nie wiem, a może ceny nijak mają się do właściwości materiałów?

 

Zależy jaki masz dach, jeżeli masz dach dwuspadowy taniej wyjdzie blacha, a jeżeli masz kopertę lepiej położyć dachówkę.Przy dachu kopertowym jest bardzo dużo odpadu blachy. A tak wogóle to położył bym dachówkę, bo blachę będziesz wymieniał po 15 może 20 latach.

 

 

Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi.

 

Odważny, cenna uwaga :) Dach mam nieduży i podobno prosty, ale do dwuspadowego to mu daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do tych co się wykańczają : jakie teraz mniej więcej stawki chodzą za kładzenie płytek , za sufity podwieszane ...bo zielonego nie mam czy mówią mi dużo czy mało i jak się liczy sufity - z metra tak jak kafle ????

U mnie 12 zyli na godzinę i kontrola 3x dziennie :lol:

Jakichś żuli wyrwałeś, że taki dozór konieczny? - Prosto z ławeczki pod monopolowym od mamrotów ich oderwałeś? :lol: :wink: :lol:

 

 

...aaa sorki, właśnie doczytałem, że to stawka godzinowa. Więc tam jeszcze kierownik ze stawką 20 zł/godz potrzebny do pilnowania tych pierwszych :wink: :lol:

Ja sie obawiam, ze Długi ma znacznie wyzsza stawke :D

 

chłopaki w zasadzie pilnują się sami ....choć staram się bywać często

Jak to drzewiej mawiano : Pańskie oko....... itd. :wink:

 

a mój czas jest jak zawsze bezcenny :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla osob, ktore sa na podobnym etapie jak ja, czyli dopiero niedlugo rozpoczna swoja przygode z budowa wlasnego domku :lol: :lol: :lol:

zrobilam przegląd cen bloczków fudnamentowych i wygladaja one nastepująco:

Beton Serwis - 3 zł/szt

Nast-Bud - 2,9 zł/szt

Junikost w Dabrowce Wiel. - 3,3 zl/szt

Centrobud w Ozorkowie - 2,8 zl/szt

 

to są ceny netto czy brutto?

 

to sa ceny netto ewentualnie bez faktury

 

A spytalas o wymiary tych bloczkow? Bloczek bloczkowi nierowny...

 

a i jakość bywa różna ........................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AD PS2. Przy odbiorze domu konieczny jest audyt energetyczny, a z tego co czytalem okresla on tylko energochlonnosc budynku i nie ma wplywu na obior. Moze Pierwszy posiadacz audytu w ELW cos wiecej na ten temat napisze (oraz ile to kosztuje?)

nie audyt a swiadectwo energetyczne

ogólnie to nic niedajacy świstek papieru który poprostu trzeba mieć aby dokonać odbioru

cena zalezy od wykonywującego ile chce za pare godzin pracy... od 500 do 2000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

im więcej czytam, tym mniej wiem, większy mętlik w głowie :-?

Dlatego proszę mnie "naprostować", a mianowicie chodzi o rodzaj pokrycia dachowego.

Mogę wybrać miedzy blachodachówką a cementówką.

Moje pierwotne przekonanie mówi że lepsza jest cementówka, po przejrzeniu netu - Euronit. Dużo jest wad blachy: rysy, rdza, malowanie, czyszczenie, bleknięcie kolorów, krótszy okres gwarancji, oczywiście są też wady cementówki: plamy w kolorach, porasta mchem.

 

Po analizie za i przeciw korzystniej wychodzi cementówka, ale....dlaczego ona jest ciut tańsza od blachy, może jest jeszcze jakiś szkopuł cementówki o którym nie wiem, a może ceny nijak mają się do właściwości materiałów?

 

Zależy jaki masz dach, jeżeli masz dach dwuspadowy taniej wyjdzie blacha, a jeżeli masz kopertę lepiej położyć dachówkę.Przy dachu kopertowym jest bardzo dużo odpadu blachy. A tak wogóle to położył bym dachówkę, bo blachę będziesz wymieniał po 15 może 20 latach.

 

 

Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi.

 

Odważny, cenna uwaga :) Dach mam nieduży i podobno prosty, ale do dwuspadowego to mu daleko.

 

Witam,

A nad ceramiczną sie nie zastanawiałeś??

Roben wyszedł by cię niewiele drożej niż blacha albo w tej samej cenie. Mam na myśli cenę dobrej blachy.

Patrząc na projekt domku to z blachy będziesz miała bardzo dużo odpadu.

Nie myśl sobie ze blacha wytrzyma ci 15 lat. Stawiam że max 10.Zależy jakiej grubości i jakiej marki.

W dachówce cementowej podobno 10% na paletach przewiduja na odpad więc sam przeanalizować musisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja np muszę mieć blachodachówkę :evil:

dlaczego ktoś się spyta ? przez ARCHITEKTA :evil:

Mam projekt indywidualny, co prawda mówiłam że raczej będę chciała blachodachówkę ale dachówki nie wykluczałam. Tak samo nie byłam zdecydowana czy strop drewniny czy teriva. i o ile mam w projekcie dwa rodzaje stropów zamiennie to pokrycie mam tylko w blasze i w związku z tym PNB dotyczy tylko blachodachówki :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja np muszę mieć blachodachówkę :evil:

dlaczego ktoś się spyta ? przez ARCHITEKTA :evil:

Mam projekt indywidualny, co prawda mówiłam że raczej będę chciała blachodachówkę ale dachówki nie wykluczałam. Tak samo nie byłam zdecydowana czy strop drewniny czy teriva. i o ile mam w projekcie dwa rodzaje stropów zamiennie to pokrycie mam tylko w blasze i w związku z tym PNB dotyczy tylko blachodachówki :cry:

Hey a nie jest czasami tak, że można sobie zmienić pokrycie dachu. Nie jestem pewien ale wydaje mi się, że pokrycie dachu można zmienić wpisem do dziennika budowy ale pewnie jest jeszcze kwestia obliczeń itp itd.

Ja co prawda tego rodzaju problemu nie miałem ale rozmawiałem z kierbudem i tak mi się coś kojarzy, chociaż akurat tutaj na 100% pewny nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja wiem możesz zmienić pokrycie z cięższego na lżejsze, ale odwrotnie już nie bo "istnieje domniemanie że więźba i inne obliczenia nie będą odpowiednie pod to cięższe pokrycie" czy jakoś tak .

A ja mam więźbę jak pod dachówkę (rozmawiałam z cieślą) a pokrycie z blachy . :roll:

 

A na jakim etapie jesteś? Masz już więźbę? Bo jeżeli nie, to może możesz zamienić na grupsze krokwie itd.(takie pod dachówkę) i zaznaczyć to wpisem do dziennika. Ja nie jestem pewna tak sobie tylko gdybam? Podpytać kierbuda, może podpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja wiem możesz zmienić pokrycie z cięższego na lżejsze, ale odwrotnie już nie bo "istnieje domniemanie że więźba i inne obliczenia nie będą odpowiednie pod to cięższe pokrycie" czy jakoś tak .

A ja mam więźbę jak pod dachówkę (rozmawiałam z cieślą) a pokrycie z blachy . :roll:

Dlatego mówię, że nie jestem pewien, u mnie był taki przypadek, że w projekcie było drewno na więźbę klasy 27 która od kilku lat nie istnieje, projektant jak przerobił projekt to wpisał klasę 30 czyli klejonkę a to niestety cenowo było dość drogie, więc z kierbudem doszliśmy do wniosku, ze damy grubsze krokwie klasy 24. Coś tam przeliczył, podumał i do dziennika wpisał że wszystko jest OK. Teoretycznie powinniśmy to jeszcze raz przez projektanta puścić ale myślę, że kierbud ma te same uprawnienia do takich rzeczy.

Pogadaj z kierbudem to się dowiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...