Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tyki tradycyjne zewnętrzne - gładko czy baranek


Recommended Posts

Witam,

 

Prosze szanownych Grupowiczów o informacje.

Zewnętrzną warstwę domu mam z cegły tradycyjnej i chcę ją otynkować.

Czy lepiej zrobić tynk gładki czy baranek. Pytam ze wględu na przyszłe użytkowanie, wygląd i trudnośc wykonania.

 

Słyszałam że tynki gładkie po pomalowaniu uwidaczniają nierówne rozprowadzenia.

Czy baranek się nie obsypuje przy opieraniu czegoś o ścianę ?

Prosze też o informacje na co szczególnie zwrócić uwagę przy robocie fachowców.

 

Będę wdzięczna za informacje,

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w domu z barankiem od 40 lat, nie ma mowy o osypywaniu jest twardy i wytrzymały. Tynk mineralny po latach twardnieje , ale tynki syntetyczne przeciwnie , co do malowania to oczywiście łatwiej malować gładki, ale dobry baranek barwiony w masie nie będzie wymagał konserwacji czy malowania przez wiele lat, poza tym moim zdaniem baranek jest ciekawszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tynki gładkie są trudne w wykonaniu. Widac każdą falę. Ponadto każda pojawiająca się rysa powstająca z racji błędów , czy i bez błedów zaraz jest widoczna.

Jesli sp... tynkarze robotę, to nie można patrzeć na budynek (stale)

 

Tynk fakturowy kryje w/w błędy i nawet powstałe ew. rysy - znakomicie maskuje. Stąd koncepcja tynków fakturowych.

 

Tynki gładkie, to tylko dla wyższej szkoły jazdy, ze sporym obciązeniem ryzykiem wykonawczym.[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tynki gładkie są trudne w wykonaniu. Widac każdą falę. Ponadto każda pojawiająca się rysa powstająca z racji błędów , czy i bez błedów zaraz jest widoczna.

 

Zwłaszcza jak słońce zaświeci pod odpowiednim kątem :-?.

Też polecam fakturę - ale pamiętaj, że są jeszcze inne faktury niż baranek. Np. tzw. kornik (pionowy lub poziomy). No i że "baranków" też jest kilka rodzajów w zależności od grubości ziarna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę żę dom otynkowany barankiem, zimą oddaje więcej ciepła do otoczenia,

co może nie być bez znaczenia w dobie wciąż drożejącej energii.

 

Na razie nikt nie stwierdził, aby to zauważalnie wpływało na straty.

Chyba, że jest jakies opracowanie ? To się polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

Przyjmijmy że dom to grzejnik, a wolna atmosfera to odbiornik ciepła. Dom -sześcian o boku 10 m.

Grzejnik oddaje ciepło przez powierzchnię ścian, wg. zależności --> im większa (bardziej rozwinięta)

jest powierzchnia ścian, tym grzejnik lepiej grzeje, tzn. wykazuje większą sprawność w oddawaniu.

Jeżeli przyjrzeć się strukturze tradycyjnego cementowego tynku gruboziarnistego typu baranek,

to powierzchnia składa się z samych wystających elementów, a pole powierzchni ściany wzrasta.

 

Wiem że brzmi to dziwnie, ale policzmy. Rozpatrzymy dwa przypadki:

1. ściana idealnie gładka np. malowana

2. ściana gruby dekoracyjny baranek.

 

Przyjmijmy teraz dla wygody, że tynk składa się z grudek - ostrosłupów o podstawie kwadratu

o boku 8 mm. Wysokość ostrosłupa też 8 mm. Okazuje się że w takim przypadku:

 

ad 1. powierzchnia oddawania ścian wynosi 400 m2

ad 2. ------------------- // --------------------- 800 m2

 

Oczywiście porównanie obarczone jest pewnym błędem, bo po pierwsze nie ma idealnie

gładkich ścian, a po drugie struktura baranka też nie jest modelowa, zależność

energetyczna jednak istnieje, ściana zewnętrzna to przecież radiator i to chciałem pokazać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też interesuje ta kwestia. Jeszcze nie drążyłem mocno tematu ale czy chcąc mieć ostatecznie tynk fakturowy (kornik czy baranek) nie trzeba i tak położyć wcześniej zwykłego tynku cementowo-wapiennego? Mam ściany z pustaka ceramicznego. Jakiś czas temu jeden tynkarz mi powiedział że jeżeli w okolicach domu jest np. żwirówka (a u mnie jest) to lepiej żebym tynk fakturowy sobie darował, bo momentalnie będzie brudny. Ale fakturowy bardziej mi się podoba.

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

Przyjmijmy że dom to grzejnik, a wolna atmosfera to odbiornik ciepła. Dom -sześcian o boku 10 m.

Grzejnik oddaje ciepło przez powierzchnię ścian, wg. zależności --> im większa (bardziej rozwinięta)

jest powierzchnia ścian, tym grzejnik lepiej grzeje, tzn. wykazuje większą sprawność w oddawaniu.

Jeżeli przyjrzeć się strukturze tradycyjnego cementowego tynku gruboziarnistego typu baranek,

to powierzchnia składa się z samych wystających elementów, a pole powierzchni ściany wzrasta.

 

Wiem że brzmi to dziwnie, ale policzmy. Rozpatrzymy dwa przypadki:

1. ściana idealnie gładka np. malowana

2. ściana gruby dekoracyjny baranek.

 

Przyjmijmy teraz dla wygody, że tynk składa się z grudek - ostrosłupów o podstawie kwadratu

o boku 8 mm. Wysokość ostrosłupa też 8 mm. Okazuje się że w takim przypadku:

 

ad 1. powierzchnia oddawania ścian wynosi 400 m2

ad 2. ------------------- // --------------------- 800 m2

 

Oczywiście porównanie obarczone jest pewnym błędem, bo po pierwsze nie ma idealnie

gładkich ścian, a po drugie struktura baranka też nie jest modelowa, zależność

energetyczna jednak istnieje, ściana zewnętrzna to przecież radiator i to chciałem pokazać.

 

Tylko jeszcze zapomniałeś określic czy przepływ jest liniowy czy nie.

I tu zaczynają się schody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę żę dom otynkowany barankiem, zimą oddaje więcej ciepła do otoczenia,

co może nie być bez znaczenia w dobie wciąż drożejącej energii.

 

Na razie nikt nie stwierdził, aby to zauważalnie wpływało na straty.

Chyba, że jest jakies opracowanie ? To się polecam.

 

Może ci się pomyliło z mózgiem - jego pofałdowanie ma duże znaczenie, chociaż chyba akurat nie w oddawaniu ciepła :wink: :D

 

A tak na poważnie, to myślę, że ponieważ tynk nie jest warswą izolacyjną, to oddaje go tylko tyle, ile przedostanie się przez warstwę ocieplenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też interesuje ta kwestia. Jeszcze nie drążyłem mocno tematu ale czy chcąc mieć ostatecznie tynk fakturowy (kornik czy baranek) nie trzeba i tak położyć wcześniej zwykłego tynku cementowo-wapiennego? Mam ściany z pustaka ceramicznego. Jakiś czas temu jeden tynkarz mi powiedział że jeżeli w okolicach domu jest np. żwirówka (a u mnie jest) to lepiej żebym tynk fakturowy sobie darował, bo momentalnie będzie brudny. Ale fakturowy bardziej mi się podoba.

 

Marcin

 

Oczywiści musi być podkład z tynku klasycznego. Inaczej dobrze nie zatrzesz faktury.

Brudzenie tynku jest bardziej zależne od klasy materiału, a nie od faktury.

Z tego względu są zwłaszcza polecane farby silikonowe.

W razie zabrudzenia - remot robi się szlauchem ogrodowym , a fasada po 15 minutach jest sucha i czysta. Ani trochę bym się nie przejmował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sp5es

Przepływ ciepła z pewnością nie jest liniowy i silnie zależy od wiatru, ale już sam fakt

że struktura baranka jest granulowata, powoduje lepsze oddawanie w każdych warunkach.

Po to przecież zwiększa się powierzchnie radiatorów (czasem nawet piaskuje), żeby poprawić

emisję ciepła do otoczenia. Odwrotnie, polerowanie radiatora, powoduje spadek sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Dominikams

Oczywiście że tynk nie jest warstwą izolacyjną w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale ściśle

przylega do izolacji (jeśli ona jest ), odbiera ciepło ściany i wyprowadza je na zewnątrz.

W przypadku założycielki wątku - tynk będzie przylegać do cegły. Zastanów się teraz i powiedz:

 

Która ściana wg. ciebie będzie oddawać więcej ciepła kiedy pojawi się zimowy wiatr.

(pamiętając swoją frazę że... "tynk nie jest warstwą izolacyjną " )

 

1. goła ściana z tradycyjnej cegły czerwonej budowana na głęboką fugę ?

2. ściana otynkowana na gładko (bardzo cienko, tyle żeby zarównać powierzchnię ) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre propozycje pozornie wyglądające na niepoważne, mają uzasadnienie w fizyce,

dostarczają jednak trudności wykonawczych, estetycznych lub eksploatacyjnych

i tylko z tego powodu są odrzucane. Nikt jednak nie podważy faktu, że im materiał jest

bardziej porowaty, tym lepiej oddaje ciepło......i odwrotnie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...