Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

Witajcie,

Zacząłem eksperymenty z Audytorem OZC i mam pytanie (przepraszam, jeżeli zły wątek).

Jak liczyliście OZC? rozbijaliście na poszczególne pomieszczenia i przegrody czy powiedzmy, parter to 1 pomieszczenie, parter drugie? (dodatkowo oddzielnie te "słabsze" pomieszczenia, czyli garaż, wiatrołap i kotłownia).?

Jak myślicie duże mogą być różnice, jeżeli nie uwzględnię ścian wew? Może lepiej zrobić jedno pomieszczenie, gdzie wszystkie przegrody będą sumą wszystkich ścian wew? W sumie jakąś akumulacyjność mają, czyli może się to odbić na szybszym wychładzaniu? Dobrze myślę?

Pzdr,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki za info, tak przypuszczałem, tylko jak czasami "zagłębiam się" w interesujacy mnie wątek, to już przy 15 stronie padam, bo często gęsto jest mało treściwa wymiana opinii, tylko wymiany na zasadzie: "ty nie masz racji, to tylko ja mam rację".

Dlatego też pozwoliłem sobie na oddzielny nowy wątek.

Pzdr,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazde pomieszczenie wprowadzasz osobno jak masz w projekcie. Sciany wewnętrzne nie muisz wprowadzac jezeli temp po obu stronach jest taka sama. Przez sciane miedzy dwoma pokojami nie masz strat, przez sciane pokoj garaz masz -taka muisz wprowadzic. W OZC wazne sa tez kierunki swiata wiekosci otorów i tu znów okien a nie drzwi. Jezeli wszystko wrzucisz do jednego worka to nie bedziesz potem wiedzial co Ci wyszło, a tak a kazdym pomieszczeniu otrzymasz potrzebna moc grzejnika.

Akumulacyjnosci przegród ten program nie bierze pod uwage. Jak chyba kazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi.

Co do zmiennych, czy raczej stałych. Na początku zdefiniowałem sobie powtarzające się elementy (śc. zew., wew, okna, drzwi, strop, podłogę) - faktycznie ułatwia to "wklepywanie" danych. zrobiłem już parter i dzisiaj będę się bawił poddaszem (trochę trudniej, skosy i z kubaturą będzie jazda, bo on tam sobie sam mnorzy).

Jeszcze nie doszedłem, jak wyliczyć wymiany powietrza (ilośc jest jakoś domyślnie zdefiniowana i temp), ale po kolei, na razie wbicie danych, później dopieszczanie.

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i są pierwsze wyniki - do podrasowania.

Założenia:

Pow. całkowita: 240mkw (w tym garaż, nieogrzewany)

użytkowa: 181,5 mkw

kubatura do ogrzania: 585 m3

kubatura brutto: 1003 m3

podłoga i ściany 20cm styro

strop: 8 cm styro

sufit 30 mc wełna

okna: 1,6 (całe)

wentylacja z odzyskiem (założyłem delikatnie odzysk 70%)

 

wyniki:

Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej 17.8 W/m2

Zapotrzebowanie na m3 kubatury ogrzewanej 7,3 W/m3

roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania: 4067 kWh

Czyli bez CWU wychodzi 4-ro litrowy.

Przy zmianie styro na ścianach z 20 na 15 zapotrz. wzrasta o 244kWh

 

Co o tym myślicie?

Pzdr,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyniki:

Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej 17.8 W/m2

Zapotrzebowanie na m3 kubatury ogrzewanej 7,3 W/m3

roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania: 4067 kWh

Czyli bez CWU wychodzi 4-ro litrowy.

Przy zmianie styro na ścianach z 20 na 15 zapotrz. wzrasta o 244kWh

 

Co o tym myślicie?

Pzdr,

Arek

Skąd 4 litrowy Ci wyszedł ? Bo albo mam zaćmę po winie :wink: albo nie widzę i z prostego dzielenia wychodzi +/- 2 litry, coś chyba nie tak ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyniki:

Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej 17.8 W/m2

Zapotrzebowanie na m3 kubatury ogrzewanej 7,3 W/m3

roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania: 4067 kWh

Czyli bez CWU wychodzi 4-ro litrowy.

Przy zmianie styro na ścianach z 20 na 15 zapotrz. wzrasta o 244kWh

 

Co o tym myślicie?

Pzdr,

Arek

Skąd 4 litrowy Ci wyszedł ? Bo albo mam zaćmę po winie :wink: albo nie widzę i z prostego dzielenia wychodzi +/- 2 litry, coś chyba nie tak ...

 

Racja. Coś za dobrze wychodzi

:wink:

Czas szukać błędów. Tylko co? Odhaczyłem "uwzględniaj mostki przy obliczaniu E", ale czy jest zaznaczone czy nie to i tak nie zmienia to wyników końcowych.

Czyli ta: mostów nie uwzględniłem, bo nie wiem jeszcze jak je policzyć (takie standardy: balkon, okno, błędów wykonawczych nie liczę, bo to raczej b. ciężko).

Jak myślisz, czego jeszcze mogłem nie uwzględnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze wyszło, przecież ciepło z parteru będzie migrować na piętro, ale ja radzę ci zwrócić uwagę na Qzc użytkowe zyski bytowe, program zakłada je na 7W/m3 to moim zdaniem zdecydowanie za dużo

To jedno, drugie to ustawienie czy osoby przebywają 12h czy mniej, trzecie to kwestia wymiany powietrza wentylowanego.

Ja robiłem w swoim symulacje dla nawet 50cm styropianu i różnice nie są tak wielkie, do 2litrów nigdy nie doszło bez super okien, reku w granicach 90% itp. Nie wierzę, że ten dom będzie miał 2 litry jesli nie jest budowany jak dom pasywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek L napisał:

wyniki:

Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej 17.8 W/m2

Zapotrzebowanie na m3 kubatury ogrzewanej 7,3 W/m3

roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania: 4067 kWh

Czyli bez CWU wychodzi 4-ro litrowy.

Przy zmianie styro na ścianach z 20 na 15 zapotrz. wzrasta o 244kWh

 

 

A nie ma tu pomyłki w przepisywaniu wyników z OZC ?

Te 4067 (W?)wygląda na realne, pasujące do zastosowanych środków szczytowe zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Tak by mi pasowało z moich zabaw z OZC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek L Zdradź z czego planujesz stawiać ściany?

przecież napisał

podłoga i ściany 20cm styro

Znaczy, że co? Ściany buduje z styropianu :o :lol:

Interesuje mnie materiał ściany nośnej, bo w moim, przy podobnej powierzchni i kubaturze zapotrzebowanie wyszło 2x większe.... A styropianu też założyłem 20 cm :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sciany z maxa 25, reszta mat wzięta z katalogu domyślnego Audytora, jeszcze nie bawiłem się w dodawanie produktów (lepszy syropian), strop wziąłem sobie Ackermana, bo w projekcie mam filigran, a takiego na liście nie było.

Co do zysków bytowych: OZC zakłada 7W a mpoplaw ile bezpiecznie można przyjąć?

Przy wentylacji założyłem 1 wymianę. reszta parametrów domyślnych z Audytora OZC. To są pierwsze wyniki, teraz będę eksperymentował z danymi wsadowymi.

Okna założyłem 1.6 na całe okno, to chyba bezpieczne założenie.

A jak założyć/policzyć straty na balkony?

Aha, jeszcze jedno: na samym początku pytałem, czy warto wbijać przegrody wew (ściany wew., strop nad parterem a podłoga na poddaszu) - warto, w bilansie ogólnym pokazuje te przegrody, na których kilkaset kWh jest zysków :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..................

To jedno, drugie to ustawienie czy osoby przebywają 12h czy mniej, trzecie to kwestia wymiany powietrza wentylowanego.

Ja robiłem w swoim symulacje dla nawet 50cm styropianu i różnice nie są tak wielkie, do 2litrów nigdy nie doszło bez super okien, reku w granicach 90% itp. Nie wierzę, że ten dom będzie miał 2 litry jesli nie jest budowany jak dom pasywny.

To przebywanie ustawiałem w większości poniżej 12h. Ilośc wymiany: 1/h przy zał, że napływa 15st (ostrożnie, z odzyskiem).

A domu pasywnego nigdy nie planowałem budować, jak na razie :D

Po prostu, miałem dylemat nad sposobem ogrzewania (GZ brak), rozważania nad PC, po kilku ofertach - dość droga impreza.

Stąd poszukiwania od drugiej strony, czyli jak ograniczyć ilości energii potrzebnej.

Pytanie dodatkowe: jak policzyć (albo od czego wyjść) CWU? Są jakieś standardowe założenia (wg projektu 160l wody na osobę zgodnie z jakąś tam normą, ale to wody, a nie tylko ciepłej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek-L napisał:

 

No i są pierwsze wyniki - do podrasowania.

Założenia:

Pow. całkowita: 240mkw (w tym garaż, nieogrzewany)

użytkowa: 181,5 mkw

kubatura do ogrzania: 585 m3

kubatura brutto: 1003 m3

podłoga i ściany 20cm styro

strop: 8 cm styro

sufit 30 mc wełna

okna: 1,6 (całe)

wentylacja z odzyskiem (założyłem delikatnie odzysk 70%)

 

wyniki:

Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej 17.8 W/m2

Zapotrzebowanie na m3 kubatury ogrzewanej 7,3 W/m3

roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania: 4067 kWh

Czyli bez CWU wychodzi 4-ro litrowy.

Przy zmianie styro na ścianach z 20 na 15 zapotrz. wzrasta o 244kWh

 

Co o tym myślicie?

 

Generalnie wynik wręcz rewelacyjny, jeśli tak jest w rzeczywistości to gratulacje za izolację :) Oczywiście wynik ten sugeruje również inny aspekt: dla takiego budynku tylko wentylacja mechaniczna. Inaczej skiśniesz, zagrzybiejesz, udusisz się błeee :) Oczywiście bez urazy. Z drugiej strony bilans jest aż nadto korzystny. Zejście z zapotrzebowaniem na m2 powierzchni poniżej 30 W/m2 jest uważane już za niezłe budownictwo energooszczędne, a tutaj nawet poniżej 20W! Być może na poddaszu zamiast powierzchni podłóg wpisałeś z projektu powierzchnię użytkową i wówczas wyszła zła kubatura?

Lepiej wszystko sprawdzić dwa razy, ale jeśli zszedłeś poniżej 20W/m2 to jest, no przynajmniej niezły wyczyn. Chyba, że mówimy o pierwszej strefie klimatycznej, to też poprawia sytuację, bo tempe. zewnętrzna to "tylko" -16 st.C

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...