Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

Mam pytanie jak uwzględnić w OZC mając niepodpiwniczony dom, że ściany fundamentowe wychodzą 30cm ponad grunt, a później są ściany zewnętrzne?

 

Z tego co pamiętam jak wprowadzasz przegrodę jako ściana zagłębiona w gruncie to jest tam dodatkowa opcja ile z tej ściany jest ponad gruntem, musisz tylko wybrać odpowiedni typ przegrody. Więc na chłopski rozum jest to uwzględnione :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie jak uwzględnić w OZC mając niepodpiwniczony dom, że ściany fundamentowe wychodzą 30cm ponad grunt, a później są ściany zewnętrzne?

Czy głębokość ścian fundamentowych też muszę gdzies uwzglęniać?

Drugie pytanie: Jeżeli część pomieszczeń znajduje się 45cm ponad grunt a reszta nie czy należy to uwzględnić?

Ja u siebie zrobiłem poprostu podłoge na gruncie. Jest tam możliwość wybrania grubości ocieplenia ścian fundamentowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jako ze są mrozy wziołem się do obliczenia podłogówki - etap OZC mam za sobą -> efekt mam parametry pomieszczeń i budynku potrzebne w programie C.o. - korzystam z Wawin OZC i Wavin C.O. SANKOM.

O ile OZC udłao mi się przejśc w miarę gładko bo parametry sa logiczne i jasne o tyle C.O trochę mnie zblokowało i to zaraz na dzień dobry w parametrach ogólnych, prosba o pomoc:

Jakie wielkości należy przyjać

PARAMETRY ŹRÓDŁA: - opór hydrauliczny źródła ciepła

pojemnośc źródła ciepła,

ciśnienie dyspozycyjne?

 

Rozumię ze tutaj należy podać wartości związane z kotłem. Ja planuję JUNKERS Cerapur Smart ZSB 14-3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jako ze są mrozy wziołem się do obliczenia podłogówki - etap OZC mam za sobą -> efekt mam parametry pomieszczeń i budynku potrzebne w programie C.o. - korzystam z Wawin OZC i Wavin C.O. SANKOM.

O ile OZC udłao mi się przejśc w miarę gładko bo parametry sa logiczne i jasne o tyle C.O trochę mnie zblokowało i to zaraz na dzień dobry w parametrach ogólnych, prosba o pomoc:

Jakie wielkości należy przyjać

PARAMETRY ŹRÓDŁA: - opór hydrauliczny źródła ciepła

pojemnośc źródła ciepła,

ciśnienie dyspozycyjne?

 

Rozumię ze tutaj należy podać wartości związane z kotłem. Ja planuję JUNKERS Cerapur Smart ZSB 14-3.

 

Jak zobaczylem CO SANKOM to mi szczenka opadła i stwierdziłem, że bez przesady. Ostatecznie ograniczyłem się tylko do obliczenia wydajności grzejników podłogowych - reszta kalkulator i doświadczenie hydraulika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie zenie jest tak źle z tym CO SNAKOMU własnie zakończyłem operacje z rzutowaniem i parametryzownaiem mojego budynku w ramach projektu CO w sumie jakieś 4-5 godzin - nadal jednak nie mam wpisanych parametrów ogólnych i sypiemi błedmai które prawdobodobnie w znaczącej cześci są spodowowane z błedami dot źródła ciepła.[/img]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie... odruch wymiotny to ja mam jak słysze dyskusje o wyższości farby A nad farba B albo zażartej dyskusji nad wyższością kuchni gazowej nad indukcyjna, nie mówiąc już o tematach typu czy podłogówka szkodzi na nogi bądź co bardziej radioaktywne cegła czy BK :)... A obsługa takeigo programu ... czysta inż. przyjemność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Jeśli dobrze rozumiem pytanie to zastanawiasz się jak rozwiązać sprawę przestrzeni otwartej ale podzielonej na np. 3 odrębne pomieszenia (np. salon, jadalnia i kuchnia) ? Jeśli nie ma pomiędzy pomieszczeniami przegrody to nic nie wstawiasz.

 

Czyli w moim przypadku salon, jadalnie, kuchnie, korytarz, klatkę schodową, traktuje jako jedno pomieszczenie?

Ścianki działowe pomijam?

 

Coś takiego jak na rysunku?

http://www.domintel.pl/parterozc.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako jedno pomieszczenie to raczej nie bo dobrze jest wiedzieć jaką moc grzewczą potrzebujesz dla każdego z pomieszczeń z osobna. Poza tym w różnych pomieszczeniach możesz planować różne temperatury, wentylacje, ...

 

Ja zdefiniowałem sobie przegrodę "brak przegrody" składającą się z warstwy "Warstwa powietrza dobrze wentylowana".

 

radek_sziwa napisał, żeby nic nie wstawiać ale to byłoby błędem - przez zerową powierzchnię masz zerowe przenikanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radek_sziwa napisał, żeby nic nie wstawiać ale to byłoby błędem - przez zerową powierzchnię masz zerowe przenikanie

Przy zerowej różnicy temperatur również masz zerowe przenikanie. Otwarte przestrzenie takie jak kuchnia z jadalnią i salonem będą miały taką samą temperaturę. Wszelkie przegrody wprowadza się tylko wówczas gdy występuje różnica temperatur. Dlatego ścianki działowe między kuchnią a salonem możesz w obliczeniach OZC pominąć.

 

Użycie w takim przypadku "Warstwy powietrza dobrze wentylowanej" jest błędem. W ten sposób określa się warstwę powietrza wewnątrz przegrody a nie powietrze pomiędzy kuchnią a salonem.

 

jka222 - w twoim przypadku nie traktuj tego jako jednego pomieszczenia. Tak jak pisze am76, lepiej jest wiedzieć jakie masz zapotrzebowanie na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach. Najłatwiej jest to podzielić tak jak dzielił to architekt, masz wtedy jedno nazewnictwo i jednakowe powierzchnie podłogi. Uwzględniaj tylko przegrody pomiędzy którymi jest różnica temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek_sziwa,

 

co w takim razie zrobić, jeśli przejście między przedpokojem i salonem to otwór 150x280, w którym nie ma drzwi?

 

I jedno jeszcze pytanie: klatka schodowa.

 

Pod schodami mam schowek.

Klatka schodowa ma w sumie dwie kondygnacje, bo sięga do sufitu na poddaszu.

 

Zrobiłem tak: przyjąłem średnią wysokość klatki schodowej do poziomu stropu,

a zamiast stropu na klatce schodowej wpisałem pustkę,

 

ta pustka jest zarazem podłogą w pomieszczeniu klatki schodowej poddasza.

 

Czy tak jest prawidłowo?

 

Chodzi o to, że tą klatką schodową jak ogromnym kominem powietrze wentylacyjne płynie na górę.

 

Jak to rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

co w takim razie zrobić, jeśli przejście między przedpokojem i salonem to otwór 150x280, w którym nie ma drzwi?

 

Jeśli nie masz różnicy temperatur (a nie powinieneś mieć bo jest to przestrzeń otwarta) to nic nie robisz, pomijasz.

 

I jedno jeszcze pytanie: klatka schodowa.

 

Pod schodami mam schowek.

Klatka schodowa ma w sumie dwie kondygnacje, bo sięga do sufitu na poddaszu.

 

Zrobiłem tak: przyjąłem średnią wysokość klatki schodowej do poziomu stropu,

a zamiast stropu na klatce schodowej wpisałem pustkę,

 

ta pustka jest zarazem podłogą w pomieszczeniu klatki schodowej poddasza.

 

Czy tak jest prawidłowo?

 

Chodzi o to, że tą klatką schodową jak ogromnym kominem powietrze wentylacyjne płynie na górę.

 

Jak to rozwiązać?

 

Ja to robię tak, że klatkę schodową dzielę na dwie kondygnacje tak jak Ty. Z tym, że ja bym nie wstawiał jako stropu ani jako podłogi pustki powietrznej. Ponownie bym to pominął i traktował jak dwa pomieszczenia połączone przestrzenią otwartą z tą samą temperaturą wewnętrzną.

 

W praktyce masz rację bo ciepłe powietrze będzie wędrowało tędy do góry. OZC jest jednak prostym programem, w którym takie rzeczy uwzględnić trudno. Różnica temperatur między holem na parterze a holem na piętrze będzie jakieś 0.5-1C. Według mnie straty/zyski ciepła będą na poziome 50-80W pomiędzy dołem a górą. OZC standardowo zaczyna uwzględniać straty ciepła przy dT=4C. Jak dla mnie ten problem jest pomijalny w ogólnym bilansie, chyba, że piszesz doktorat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę wiedzieć. :D

A podzielić muszę, skoro planuję ogrzewanie podłogowe i być może kiedyś drzwi wstawię jak mi się znudzi open-space

 

Radek_sziwa, a co zrobić z nieszczęsną ścianą fundamentową, żeby OZC ją uwzględniał? Nie ma w programie opcji najprostszej, czyli ściana fund zagłębiona na 1,2m zaizolowana od zewnątrz 10cm warstwą styropianu na głęb 1m. Program od razu żąda określenia pasa poziomego, etc. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się do pytania. Jak uwzględnić ścianę fundamentową ocieploną steropianem, od zewnątrz.

 

PS

 

U siebie zauważyłem, że w pomieszczeniu o powierzchni 15m2, 2 ściany zewnętrzne zachodnia i północna, program przyjmuje stratę ciepła na mostku podłoga ściana na poziomie 200W.(600W bez uwzględniania mostka, 800W przy obliczaniu mostka) Wydaję mi się to dużo, i wartość ta pewnie była, by mniejsza gdybym uwzględnił steropian na ścianie fundamentowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...