Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

Witam,

 

Które rozmiry przegród wprowadzacie do Audytora OZC 4.0 - zewnętrzne czy wewnętrzne? Pytam, bo przeczytałem tutaj:

http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=178&cms=32

że:

 

Zgodnie z załącznikiem krajowym do normy PN-EN 12831:2006, podczas obliczania strat ciepła przez przenikanie należy stosować wymiary zewnętrzne, czyli wymiary mierzone po zewnętrznej stronie budynku. W czasie określania wymiarów poziomych uwzględnia się połowę grubości ograniczającej ściany wewnętrznej i całą grubość ograniczającej ściany zewnętrznej. Natomiast wysokość ściany mierzy się pomiędzy powierzchniami podłóg. Przykłady wymiarów pokazano na rys. 3 i 4. Z kolei zgodnie z normą PN-B-03406:1994, w trakcie obliczeń strat ciepła przez przenikanie, pola powierzchni przegród budowlanych określano w oparciu o wymiary w osiach przegród ograniczających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki, zerknąłem już do instrukcji. Zorumię, że do liczenia bierzemy środek całej wielowarstwowej ściany a nie tylko jej warstwy nośnej.

 

Ten OZC sporo rzeczy sam oblicza. Tak się zastanawiam jak podejść do sprawy w przypadku jakiś bardziej złozonych pomieszczeń, np:

- pomieszczenie z wykuszem, takim w stylu połowy sześcioboku

- pomieszczenia otwarte

- antresole

- pomieszczenia ze zołżonymi dachami

 

Bez dokładnej wiedzy na temat działania tego programu wynik może być mocno nieprecyzyjny, w szczególności dla domów nieskoenergetycznych.

 

Zastanawim się czy nie lepiej liczyć w excellu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 pytanka z OZC 4.0.

 

1) Definiowanie wielkości pomieszczenia. W instrukcji napisano, że bierzemy rozmiar po osiach ścian. Ale czy chodzi o osie wzdłuż warstwy nośnej czy całości przegrody, wraz z ociepleniem?

2) Jeśli styropian ma Lambda 0,031 podawane przez producenta to ile należy przyjąć dla warunków średniowilgotnych i wilgotnych?

 

Będę wdzięczny za pomoc

Pozdr

AM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten OZC sporo rzeczy sam oblicza. Tak się zastanawiam jak podejść do sprawy w przypadku jakiś bardziej złozonych pomieszczeń, np:

- pomieszczenie z wykuszem, takim w stylu połowy sześcioboku

- pomieszczenia otwarte

- antresole

- pomieszczenia ze zołżonymi dachami

 

no wlasnie? ktoś coś wie na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten OZC sporo rzeczy sam oblicza. Tak się zastanawiam jak podejść do sprawy w przypadku jakiś bardziej złozonych pomieszczeń, np:

- pomieszczenie z wykuszem, takim w stylu połowy sześcioboku

- pomieszczenia otwarte

- antresole

- pomieszczenia ze zołżonymi dachami

 

Bez dokładnej wiedzy na temat działania tego programu wynik może być mocno nieprecyzyjny, w szczególności dla domów nieskoenergetycznych.

Takie elementy w domach niskoenergetycznych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ozc nie jest, wydaje mi sie, programem stworzonym do obliczania zapotrzebowania na cieplo jedynie w domach niskoenergetycznych.

 

w wielu projektach wystepuje kuchnia otwarta, połaczona z pokojem jadalnym i salonem. na przyklad w moim :) zastanawiam sie jak wprowadzic takie dane. byc moze mozna to traktowac jako sciane wewnetrzna, a scian wewnetrznych nie uwzgladnia sie jako przegrody, kiedy temperatura po obu stronach jest taka sama. tak wyczytałam w jednym z poprzednich postów.

 

jeśli się myslę, proszę o sprostowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten OZC sporo rzeczy sam oblicza. Tak się zastanawiam jak podejść do sprawy w przypadku jakiś bardziej złozonych pomieszczeń, np:

- pomieszczenie z wykuszem, takim w stylu połowy sześcioboku

- pomieszczenia otwarte

- antresole

- pomieszczenia ze zołżonymi dachami

 

Bez dokładnej wiedzy na temat działania tego programu wynik może być mocno nieprecyzyjny, w szczególności dla domów nieskoenergetycznych.

Takie elementy w domach niskoenergetycznych ?

Nie mówimy o pasywnym ani 3-litrowym. Jeśli wymagania architektoniczne są takie a nie inne to co zrobić? Dobre okna, dużo styropianu i wełny i nie powinno być tak źle.

Pytanie - jak to wsystko policzyć? Audytor OZC sporo rzeczy robi sam i trzebaby go naprawdę dobrze znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wprowadzic dane do audytora kiedy poddasze jest nieuzytkowe i niogrzewane. bedzie to przegroda strop pod nieogrzewanym poddaszem i temperatura bedzie tam taka jak na zewnatrz? czyli wtedy robie tylko jedna kondygnacje i nie uwzgladniam tego poddasza i dachu? to bez sensu...

nie bardzo wiem jak to zrobic..pomozcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wprowadzic dane do audytora kiedy poddasze jest nieuzytkowe i niogrzewane. bedzie to przegroda strop pod nieogrzewanym poddaszem i temperatura bedzie tam taka jak na zewnatrz? czyli wtedy robie tylko jedna kondygnacje i nie uwzgladniam tego poddasza i dachu? to bez sensu...

nie bardzo wiem jak to zrobic..pomozcie

 

Ja też tak dałem, automatycznie jest wtedy na poddaszu -20 :roll:

 

Kurde bele coś mi się wydaje że będzie ciut cieplej, również proszę o pomoc w tym temacie ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wprowadzic dane do audytora kiedy poddasze jest nieuzytkowe i niogrzewane. bedzie to przegroda strop pod nieogrzewanym poddaszem i temperatura bedzie tam taka jak na zewnatrz? czyli wtedy robie tylko jedna kondygnacje i nie uwzgladniam tego poddasza i dachu? to bez sensu...

nie bardzo wiem jak to zrobic..pomozcie

 

Z nieogrzewanego poddasza robisz pomieszczenie nieogrzewane (wiadomo), wpisujac strop w pomieszczeniu znajdujacym się pod nieogrzewanym wstawiasz strop z przepływem ciepła w górę. Progam sam sobie obliczy jaka tam będzie temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak to bedzie:

dwie kondygnacje:

-patrer (pokoje itp)

-poddasze nieogrzewane

 

i teraz dla parteru przgrodą bedzie strop cieplo do gory?

a dla poddasza co bedzie przegroda dolna? strop pod nieogrzewanym poddaszem?

 

teraz - ta przegroda cieplo do gory i przegroda strop pod nieogrz. poddaszem to bedzie ta sama przegroda w sensie materialow,tak?

 

 

poza tym on sam sobie nie obliczy temperatury (tak mi sie wydaje) trzeba mu zdefiniowac zmienna. czyli np dla nieogrzewanego poddasza bedzie to temperatura zewnetrzna T=TE? a dla tego stropu ciepło do gory temperatura wewnetrza T=TW?

 

jeszcze pytanie dotyczace dachu - jak tam zdefiniowac przegrody?

bedzie to jedno wielkie pomieszczenie gdzie przegrody to

-dolna -zalozmy ten strop pod nieogrzewanym poddaszem

-gorna to polacie dachu ( czyli 4 razy "dach")

 

probowalam tak robic i nie podoba mu sie jak wpisuje powierzchnie dachu- mowi, ze zla wartosc. myslalam, ze moze za duzo ale jak wpisalam mniej, tez krzyczal że zle. {w projekcie powierzchania dachu to 315 metrow 2 - probowalam ja podzeli na 4- kazda polac ma wtedy swoja "dzialke"}

nie wiem co z tym zrobic...

 

generalnie bez dachu - bez drugiej kondygnacji wszystko jest ok {tzn, program wykonuje obliczenia}, ale wydaje mi sie to dziwne, zeby nie uwzgledniac dachu, w koncu on tam jest :) i chyba ma jakis wplyw?

tym bardziej jak sie go dociepli?

 

dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Takie pytanie, dla pewności, co do temperatury powietrza wentylacyjnego (w programie Kisan OZC 3.0):

Wentylacja mechaniczna -nawiew w salonie, wywiew w kuchni. Temperatura nawiewu powiedzmy 16 stopni, ale powietrze się ogrzeje i powietrze wywiewane z kuchni (wentylujące kuchnię) będzie już miało temperaturę 20, czyli: temperaturę powietrza wentylacyjnego dla kuchni wpisuję 20 stopni, tak?

 

To samo w przypadku łazienek, jeżeli w domu mamy wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła, to w pomieszczeniach z wywiewem tj, kuchnia , łazienka pralnia - powietrze wentylacyjne powinno mieć już wyższą temperaturę niż na nawiewie z instalacji, także można przyjąć zero strat na wentylacje ( przy założeniu że powietrze ogrzeje się w pomieszczeniach z nawiewem). Dobrze kombinuje?

Dzieki i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak to bedzie:

dwie kondygnacje:

-patrer (pokoje itp)

-poddasze nieogrzewane

 

i teraz dla parteru przgrodą bedzie strop cieplo do gory?

a dla poddasza co bedzie przegroda dolna? strop pod nieogrzewanym poddaszem?

 

teraz - ta przegroda cieplo do gory i przegroda strop pod nieogrz. poddaszem to bedzie ta sama przegroda w sensie materialow,tak?

 

 

poza tym on sam sobie nie obliczy temperatury (tak mi sie wydaje) trzeba mu zdefiniowac zmienna. czyli np dla nieogrzewanego poddasza bedzie to temperatura zewnetrzna T=TE? a dla tego stropu ciepło do gory temperatura wewnetrza T=TW?

 

jeszcze pytanie dotyczace dachu - jak tam zdefiniowac przegrody?

bedzie to jedno wielkie pomieszczenie gdzie przegrody to

-dolna -zalozmy ten strop pod nieogrzewanym poddaszem

-gorna to polacie dachu ( czyli 4 razy "dach")

 

probowalam tak robic i nie podoba mu sie jak wpisuje powierzchnie dachu- mowi, ze zla wartosc. myslalam, ze moze za duzo ale jak wpisalam mniej, tez krzyczal że zle. {w projekcie powierzchania dachu to 315 metrow 2 - probowalam ja podzeli na 4- kazda polac ma wtedy swoja "dzialke"}

nie wiem co z tym zrobic...

 

generalnie bez dachu - bez drugiej kondygnacji wszystko jest ok {tzn, program wykonuje obliczenia}, ale wydaje mi sie to dziwne, zeby nie uwzgledniac dachu, w koncu on tam jest :) i chyba ma jakis wplyw?

tym bardziej jak sie go dociepli?

 

dzieki za pomoc

 

Program sam obliczy temperature w pomieszczeniach nieogrzewanych. Nalezy tylko poprawnie wprowadzic dane.

Parter obliczasz normalnie -to juz chyba zrobiles, poddasze obliczasz tak jak parter ale... wlasnie, nie podajesz temperatury wewnetrznej, tylko zewnetrzne i pod stropem (gora bedzie cieplejsza niz -20*C zewnetrzne) Dodatnia temp. na parterze spowoduje podniesienie sie na poddaszu temperaturki -przenikanie. Powierzchnia dachu nic Ci nie da gdy nie uwzgledniles poddasza jako pomieszczenia. Przeciez na parterze nie masz dachu?

Moze tak, dla parteru przegrody to wszystkie wlacznie z podloga na gruncie (jesli nie masz piwnicy), sciany i strop -zamknieta puszka, dla poddasza beda to dach, strop-podloga i sciany lub sam dach jesli nie masz kolankowej -proste.

Jesli chodzi o podloge/strop dla poddasza to jest troszke liczenia. Przeciez masz na dole lazienke gdzie temp. jest wyzsza niz w innych pomieszczeniach, musisz rozdzielic pomieszczenia pod spodem pod wzgledem temperatur lub jesli chcesz uproscic mozna zapewne potraktoac jako sala -ale malorzetelne to bedzie. Jakas powierzchania bedzie z temp. np. 24*C a jakas z temp. 20*C a dach oczywiscie jako zewnetrzna przegroda z temp. np. -20*C. Jesli masz nieogrzewany garaz to tez musisz go oddzielic jako nieogrzewana powierzchnia pod poddaszem -jest troszke roboty z tym... :)

Nie rozumiem co ma oznaczac 4xdach?

Dach masz jeden a podajesz jego powierzchnia w "osi", czyli srodku grubosci.- nie ilosc... Musisz obliczyc poddasze jako pomieszczenie-wyzej napisalem juz o tym.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podciągam!

 

Witam!

Takie pytanie, dla pewności, co do temperatury powietrza wentylacyjnego (w programie Kisan OZC 3.0):

Wentylacja mechaniczna -nawiew w salonie, wywiew w kuchni. Temperatura nawiewu powiedzmy 16 stopni, ale powietrze się ogrzeje i powietrze wywiewane z kuchni (wentylujące kuchnię) będzie już miało temperaturę 20, czyli: temperaturę powietrza wentylacyjnego dla kuchni wpisuję 20 stopni, tak?

 

To samo w przypadku łazienek, jeżeli w domu mamy wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła, to w pomieszczeniach z wywiewem tj, kuchnia , łazienka pralnia - powietrze wentylacyjne powinno mieć już wyższą temperaturę niż na nawiewie z instalacji, także można przyjąć zero strat na wentylacje ( przy założeniu że powietrze ogrzeje się w pomieszczeniach z nawiewem). Dobrze kombinuje?

Dzieki i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałabym, żeby mi ktoś powiedział coś na temat moich obliczeń, ale nie wiem jak je tu wstawić. nie potrafię ich zapisać w jpg. ani innym pliku graficznym, tak, żeby je można było wrzucić np. na picasse.

 

ktoś pomoże?

 

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałabym, żeby mi ktoś powiedział coś na temat moich obliczeń, ale nie wiem jak je tu wstawić. nie potrafię ich zapisać w jpg. ani innym pliku graficznym, tak, żeby je można było wrzucić np. na picasse.

 

ktoś pomoże?

 

dzieki

 

Daj sobie na ekran to co chcesz pokazać, na klawiaturze masz przycisk Prt Scr gdzieś koło F12 , naciskasz go i potem otwierasz jakiś czysty dokument np. w Paint lub Photoshop , dajesz Ctrl+V czyli wklejasz obraz z monitora ,,,

Wycinasz co Ci trzeba i zapisujesz odpowiednio !

 

W miarę jasno ??? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...