Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

dzięki wielkie za rady.

 

Mam jeszcze jedno pytanie. Może ktoś się orientuje jak obliczyc zapotrzebowanie na ciepło do podgrzania powietrza wentylacyjnego. Według normy PN B 02025 jest nastepujacy wzór:

 

Q_V (m)=24c_p ρ_p ψ[T_ij-T_e (m) ]Ld(m)

 

gdzie pp to gestośc powietrza zewnętrznego, i włąsnie nie bardzo wiem co podstawic. Sorki jesli pytanie nie jest najmadrzejsze hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dzięki wielkie za rady.

 

Mam jeszcze jedno pytanie. Może ktoś się orientuje jak obliczyc zapotrzebowanie na ciepło do podgrzania powietrza wentylacyjnego. Według normy PN B 02025 jest nastepujacy wzór:

 

Q_V (m)=24c_p ρ_p ψ[T_ij-T_e (m) ]Ld(m)

 

gdzie pp to gestośc powietrza zewnętrznego, i włąsnie nie bardzo wiem co podstawic. Sorki jesli pytanie nie jest najmadrzejsze hehe

Zerknij tu:

http://www.stronameteo.go-longhorn.net/strona,wiedza/w_gestosc.htm

i wszystko się wyjaśni :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 1 month później...

Zapewne wiecie, ale co tam ...

 

Pojawiła się nowa wersja 4.5 Audytora OZC. Program se strony sankomu można już ściągnąć. Ja testowałem na wersji KAN 4.0 - instaluje się jako 4.5 i pyta o licencję zwyczajnie wziąłem Anuluj. Przy uruchomieniu jest komunikat o wymaganej licencji, ale jak się pojawi okno o zapisie bieżącego pliku i kliknie się Anuluj to można normalnie z programem pracować. Dziwne.

 

Wracając jednak do nowości, to m.in:

- są świadectwa energetyczne

- jest GWC

 

W nowej wersji szczególnie w dziale o świadectwach energetycznych jest trochę dla mnie niewiadomych. Np. co to są te poszczególne pola w parametrach pracy ogrzewania?

 

Ogólnie moduł świadectw energetycznych jest dziwny. Standardowy wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA się nie zmienia, ale EP ze świadectwa owszem i z początkowych 111 spadło po zmianach do 88 - zupełnie przy tym odstaje od EA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam,

 

Do Audytora OZC 4 wprowadzamy rozmiary pomieszczeń mierząc ściany w ich osiach. Czy w przypadku ściany dwuwarstwowej (np 25 cegła, 20 styropian) oś ściany mam przyjąć w środku warstwy konstrukcyjnej czy może całości?

 

Zależy mi na szybkiej odpowiedzi, dzięki i pozdrawiam.

AM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Do Audytora OZC 4 wprowadzamy rozmiary pomieszczeń mierząc ściany w ich osiach. Czy w przypadku ściany dwuwarstwowej (np 25 cegła, 20 styropian) oś ściany mam przyjąć w środku warstwy konstrukcyjnej czy może całości?

 

Zależy mi na szybkiej odpowiedzi, dzięki i pozdrawiam.

AM

Powinny to być osie geometryczne ścian, czyli w tym wypadku 22,5cm od lica ściany.

Wynika to z zasady automatycznego przeliczania mostków cieplnych przyjętej w programie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W OZC 4, przy wprowadzaniu pomieszczen mamy parametry:

A - W tym polu nalezy wprowadzic powierzchnie edytowanego pomieszczenia okreslona w swietle scian

Ag - Pole edycyjne do okreslania powierzchni podlogi na gruncie w swietle scian zewnetrznych (po wewnetrznej stronie scian)

 

Czym te pola sie roznia bo kompletnie nie rozumie? Czy jesli cale pomieszczenie ma podloge na gruncie to pola te beda mialy identyczne wartosci?

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
... w wielu projektach wystepuje kuchnia otwarta, połaczona z pokojem jadalnym i salonem. na przyklad w moim :) zastanawiam sie jak wprowadzic takie dane...

 

też się z tym aktualnie boksuje - wiecie jak to wpisać? Do tego mam jeszcze antresolę i "otwartą" klatkę schodową (schody w kuchnio-salono-jadalnio-komunikacji :o :lol: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... w wielu projektach wystepuje kuchnia otwarta, połaczona z pokojem jadalnym i salonem. na przyklad w moim :) zastanawiam sie jak wprowadzic takie dane...

 

też się z tym aktualnie boksuje - wiecie jak to wpisać? Do tego mam jeszcze antresolę i "otwartą" klatkę schodową (schody w kuchnio-salono-jadalnio-komunikacji :o :lol: )

 

Ja podaje tak jakby pomieszczenia byly oddzielone. Tylko nie warto zakladac wtedy w nich roznych temperatur - wentylacja i tak wszystko zmiksuje i bedzie tam srednia temperatura :) Tez mam klatke schodowa - wliczylem ja do salonu.

 

Co do antresoli - podajesz pomieszczenie w normalny sposob tylko oczywiscie wpisujac wieksza jego wysokosc. Na wszelki wypadek i tak przyjalbym juz po obliczeniach troche wieksza moc grzejnikow w tym pomieszczeniu - najlepsza do wysokich pomieszczen jest podlogowka :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem na misc.budowanie, ale brak odzewu. Taki przykład : ogrzewanie podłogowe, na parterze jest 5 stopni, a na piętrze 15, podłoga (czyli pośrednio strop) ma 25. Jaką temperaturę z drugiej strony stropu należy przyjąć z punktu widzenia parteru, 15, czy 25 stopni? I jeszcze jedno, czy ten przepływ pomiędzy stropami należy uwzględnić na każdym poziomie? Tzn. na parterze uwzględniam przepływ do pokoju na piętrze, a na piętrze przepływ w dół?

Pozdr.

Rick

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Przymierzam się do przeliczenia domku w OZC.

Prześledziłem całw wątek i nasunęło mi się pytanie/wątpliwość:

Wymiary pomieszczeń podajemy w osiach przegród. Wszyscy sugerowali, że chodzi tu o osie geometryczne ściany razem z ociepleniem (a nie osie ściany konstrukcyjnej). Zatem jak to się ma do analizy energetycznej budynku, gdzie przeliczamy sobie warianty ocieplenia? przecież jak zmienimy grubość ocieplenia - to zmieni sie też wymiar ściany ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,że wszytskie wersje programów na stronie SANKOMU są sharewerowe, czyli albo z ograniczeniami albo działają tylko kilka dni? Czy można z nich korzystać dla celów prywatnych, czy mają jakieś ograniczenia? A może gdzieś można znaleźć pełną wersję?

 

Firmowe programy na naszej stronie są darmowe i można z nich korzystać bez ograniczeń, również do celów komercyjnych. Nie mają żadnych ograniczeń poza katalogiem urządzeń / rur wybranym dla danej firmy.

 

Pełne wersje Audytora są płatne.

Dostepne sa również wersje demonstracyjne bez możliwości wydruku wyników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do przeliczenia domku w OZC.

Prześledziłem całw wątek i nasunęło mi się pytanie/wątpliwość:

Wymiary pomieszczeń podajemy w osiach przegród. Wszyscy sugerowali, że chodzi tu o osie geometryczne ściany razem z ociepleniem (a nie osie ściany konstrukcyjnej). Zatem jak to się ma do analizy energetycznej budynku, gdzie przeliczamy sobie warianty ocieplenia? przecież jak zmienimy grubość ocieplenia - to zmieni sie też wymiar ściany ???

 

Rozwiewam wszelkie wątpliwości: chodzi o wymiary w osiach geometrycznych.

Przyjelismy taki sposób wprowadzania wymiarów przegród by zachować zgodność wstecz z projektami wykonanymi w poprzedniej wersji programu który liczył zgodnie z normą PN-B-03406.

Rzeczywiście przy zmianie grubości izolacji zmienia sie również wymiar w osiach geometrycznych. Ale właśnie min. w tym przypadku nalezy stosować zmienne. Tak jak grubość izolacji powinna być wstawiona jako zmienna, tak w celu dokładnego obliczenia wymiarów przegród - one też powinny być liczone w oparciu o zmienną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem na misc.budowanie, ale brak odzewu. Taki przykład : ogrzewanie podłogowe, na parterze jest 5 stopni, a na piętrze 15, podłoga (czyli pośrednio strop) ma 25. Jaką temperaturę z drugiej strony stropu należy przyjąć z punktu widzenia parteru, 15, czy 25 stopni? I jeszcze jedno, czy ten przepływ pomiędzy stropami należy uwzględnić na każdym poziomie? Tzn. na parterze uwzględniam przepływ do pokoju na piętrze, a na piętrze przepływ w dół?

Pozdr.

Rick

 

Ja bym podał 15 oC. W końcu w przypadku wymiany ciepła przez ścianę podajemy temperatury powietrza w pomiesczeniach a nie temperature na powierzchni grzejnika.

 

Na pozostałych kondygnacjach gdy temperatury w pomieszczeniach sa identyczne - nalezy przyjąć "strop - ciepło do góry" chyba że temperatury sa rózne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem na misc.budowanie, ale brak odzewu. Taki przykład : ogrzewanie podłogowe, na parterze jest 5 stopni, a na piętrze 15, podłoga (czyli pośrednio strop) ma 25. Jaką temperaturę z drugiej strony stropu należy przyjąć z punktu widzenia parteru, 15, czy 25 stopni? I jeszcze jedno, czy ten przepływ pomiędzy stropami należy uwzględnić na każdym poziomie? Tzn. na parterze uwzględniam przepływ do pokoju na piętrze, a na piętrze przepływ w dół?

Pozdr.

Rick

 

Ja bym podał 15 oC. W końcu w przypadku wymiany ciepła przez ścianę podajemy temperatury powietrza w pomiesczeniach a nie temperature na powierzchni grzejnika.

Hmm, a jak to jest w przypadku ogrzewania ściennego na ścianie zewnętrznej. Na zewnątrz -15C, ściana ma 40C, pomieszczenie 20C. Czy w tym przypadku także mamy przepływ energii z pomieszczenia na zewnątrz? Jaki jest gradient temperatur?

 

Na pozostałych kondygnacjach gdy temperatury w pomieszczeniach sa identyczne - nalezy przyjąć "strop - ciepło do góry" chyba że temperatury sa rózne.

Czyli zaznaczamy zawsze tylko jeden przepływ? Jeśli uwzględnimy ten przepływ na parterze, to na piętrze już nie trzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

W całym wątku nikt nie wspomina o zastosowaniu funkcji GRUPA (OZC 4,01B).

A wydaje mi się, że trzeba grupować pomieszczenia (np. grupa parteru i grupa poddasza), żeby poprawnie wpisać nawiew i wywiew w przypadku went mech z rekup.

 

Tylko w ten sposób można zrównoważyć nawiew z wywiewem. Program sam pilnuje proporcji i wywala błąd jeśli zbyt duże będą dysproporcje. Jak również sam w wynikach podaje faktyczną krotność wymian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...