Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

Po zaznaczeniu "garaż - brak ogrzewania" u mnie rośnie Roczne zapotrzebowanie na cipeło do ogrzewania Qh z 8000kWh/rok na 12900 kWh/rok.
Jaką masz ustawioną temperaturę w garażu przy ogrzewaniu?

 

Nadal nie wiem co się dzieje z tym garażem.

Mam takie ustawienia:

BRAK OGRZEWANIA W GARAŻU:

- moc na ogrzewanie dla budynku - 5396W

- sezonowe zapotrzebowanie na energię - 9021kWh/rok

- zapotrzebowanie na energię na m2 - 44kWh/m2*rok

- tempratura w garażu obliczona przez program - -1,5oC

 

OGRZEWANIE PODŁOGOWE W GARAŻU:

- moc na ogrzewanie dla budynku - 5819W

- sezonowe zapotrzebowanie na energię - 8394kWh/rok

- zapotrzebowanie na energię na m2 - 35,5kWh/m2*rok

- tempratura ustawiona dla garażu : 5oC

 

Dlaczego po włączeniu ogrzewania w garażu całkowite sezonowe zuzycie energii maleje?. Czy to są może niedoskonałosci programu OZC? Widać, że moc odpowiednio rośnie. Może to jakieś zyski z podłogi grażu albo solarne mają taki wpływ? Ma ktoś może jakieś pomysły?

 

Powierzchnia garażu 32m2. Całkowita powierzchnia/kubatura ogrzewana obliczana automatycznie i jest OK.

Te 5 st. C w garażu jest pewnie mniejsze od średniej temperatury powietrza zewnętrznego w sezonie grzewczym.

Ustaw większą wartość temperatury w garażu, np. 8-10st. C i zobacz jaki wtedy będzie wynik. Jeżeli to nie pomoże, to przeanalizuj poszczególne składowe strat i zysków. W ten sposób znajdziesz przyczynę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po zaznaczeniu "garaż - brak ogrzewania" u mnie rośnie Roczne zapotrzebowanie na cipeło do ogrzewania Qh z 8000kWh/rok na 12900 kWh/rok.
Jaką masz ustawioną temperaturę w garażu przy ogrzewaniu?

 

Nadal nie wiem co się dzieje z tym garażem.

Mam takie ustawienia:

BRAK OGRZEWANIA W GARAŻU:

- moc na ogrzewanie dla budynku - 5396W

- sezonowe zapotrzebowanie na energię - 9021kWh/rok

- zapotrzebowanie na energię na m2 - 44kWh/m2*rok

- tempratura w garażu obliczona przez program - -1,5oC

 

OGRZEWANIE PODŁOGOWE W GARAŻU:

- moc na ogrzewanie dla budynku - 5819W

- sezonowe zapotrzebowanie na energię - 8394kWh/rok

- zapotrzebowanie na energię na m2 - 35,5kWh/m2*rok

- tempratura ustawiona dla garażu : 5oC

 

Dlaczego po włączeniu ogrzewania w garażu całkowite sezonowe zuzycie energii maleje?. Czy to są może niedoskonałosci programu OZC? Widać, że moc odpowiednio rośnie. Może to jakieś zyski z podłogi grażu albo solarne mają taki wpływ? Ma ktoś może jakieś pomysły?

 

Powierzchnia garażu 32m2. Całkowita powierzchnia/kubatura ogrzewana obliczana automatycznie i jest OK.

Te 5 st. C w garażu jest pewnie mniejsze od średniej temperatury powietrza zewnętrznego w sezonie grzewczym.

Ustaw większą wartość temperatury w garażu, np. 8-10st. C i zobacz jaki wtedy będzie wynik. Jeżeli to nie pomoże, to przeanalizuj poszczególne składowe strat i zysków. W ten sposób znajdziesz przyczynę.

 

Zrobiłem jak powiedziałeś - dałem temp. w garażu 10oC - no i prawie wszystko by się zgadzało:

 

- moc na ogrzewanie dla budynku - 5973W

- sezonowe zapotrzebowanie na energię - 9549kWh/rok

 

Tak czy siak chyba wszystko z tym programem nie jest w porządku. Przecież garaż nieogrzewany powinien czerpać z zewnątrz więcej niż ogrzewany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytania:

 

1. Dałem wymiary przegród nie w osiach tylko wymiary wewnętrzne. Czy powinienem to zmienić, czy mogę sobie dodać X% do wyliczeń. Tylko ile?

2. To samo z kolejnością wstawiania przegród - nie wstawiałem zgodnie ze wskazówkami zegara. Czy w takim razie wystarczy przestawienie wierszy?

3. Na poddaszu mam tylko jedno duże pomieszczeni i miałem problem jak zrobić wentylację - program nakazywał dodać pomieszczenie z wywiewem. Zrobiłem w końcu tam oddzielną wentylacje nawiewno-wywiewną. Czy to jest dobrze?

4. Jak wprowadzacie odcinek od murłaty/ścianki kolankowej z wieńcem do ścianki kolankowej z KG - jako przegroda z pustką powietrzną (u mnie to jest 2 metry), czy jako pomieszczenie pomocnicze bez okna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytania:

1. Dałem wymiary przegród nie w osiach tylko wymiary wewnętrzne. Czy powinienem to zmienić, czy mogę sobie dodać X% do wyliczeń. Tylko ile?

 

Podbijam. U mnie wszystko ladnie pieknie wyszlo ale cos za bardzo energooszczednie a tego nawet nie planowalem.

 

Teoretycznie licząc. Przy metrażu domku 150m2 i grubości ścian 40 cm, powierzchnia zwiększa się o 10 m2. Czyli do zapotrzebowania należy dodać jakieś 7% wartości ogólnego zapotrzebowania.

maysee pochwal się jakie wyszło Ci zapotrzebowanie, przy jakim metrażu i ociepleniu to porównamy wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, co mi tam. Pow. ogrzewana 225m2, kubatura 550m3. Sciany: 24poroton+10rockton+3pustka+11.5poroton. Podloga - wysokie zero (1.2m), 20cm styro. Dach - bez scianki kol. 30cm welna.

 

Straty, straty, straty...

http://img508.imageshack.us/img508/9553/straty.th.jpg

 

Zapotrzebowanie

http://img508.imageshack.us/img508/7004/zapotrzebowanie.th.jpg

 

Dalsze zmienne(lub stale):

temp w pomieszczeniach -->22stC

nieogrzewany garaz

okna przyjmowalem u = 1 lub 1.2

brak reku

wentylacja indywidualna-naturalna

 

To chyba tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze ja jedno pytanku z tych dziwnych.

Ogólne -> zakładka Parametry obliczeń

 

Checkbox - Obliczaj (mostki) metodą uproszczoną wyłączony:

 

zapotrzebowanie na ciepło = 8388kWh/rok, 41kWh/m2*rok

obciążenie cieplne = 5080W

 

Checkbox - Obliczaj (mostki) metodą uproszczoną włączony:

 

zapotrzebowanie na ciepło = 1061kWh/rok, 53kWh/m2*rok

obciążenie cieplne = 6596W

 

Innymi słowy jak włącze automatyczne obliczanie mostków to z domu 4-litowego robi się ponad 5-cio litrowy.

 

Jak należy liczyć aby było dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak należy liczyć aby było dobrze?

Dobre obliczenia powinny w jak najlepszym stopniu odzwierciedlać rzeczywisty budynek.

Jeżeli zaznaczysz obliczenia mostków metodą uproszczona i jeszcze zaznaczysz wszystkie proponowane tam mostki cieplne, to tak jak byś ze szczelnego garnka zrobił durszlak.

Jeżeli chcesz w ten sposób wybudować swój dom, to wykorzystaj tę opcję ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak należy liczyć aby było dobrze?

Dobre obliczenia powinny w jak najlepszym stopniu odzwierciedlać rzeczywisty budynek.

Jeżeli zaznaczysz obliczenia mostków metodą uproszczona i jeszcze zaznaczysz wszystkie proponowane tam mostki cieplne, to tak jak byś ze szczelnego garnka zrobił durszlak.

Jeżeli chcesz w ten sposób wybudować swój dom, to wykorzystaj tę opcję ;).

A no właśnie a ja mam wrażenie że ten AudytorOZC Purmo nie za dobrze odzwierciedla mostki. Ja mam zwykły ale trochę lepiej ocieplony dom. Mam mostek na ścianie fundamentowej, mam garaż w domu a nad nim pomieszczenie ogrzewane, mam wykusz, ... I wychodzi mi z tego dom 4-litrowy.

 

Np: mpoplaw opisuje swój domek tak:

na ścianach 20 cm styropianu, na suficie 30 cm, duże okna na południu, jedno małe na północy, żadnych strychów użytkowych, garaż nieogrzewany ale ocieplony dostawiony do domu odgrodzony 15 cm styropianu itp. itd

a domek wyszedł z OZC na też na 4-litrowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie a ja mam wrażenie że ten AudytorOZC Purmo nie za dobrze odzwierciedla mostki.
Oprócz izolacji przegród, mostków cieplnych, rodzaju i intensywności wentylacji oraz rozmieszczenia przegród przeszkolnych w stosunku do stron świata są jeszcze ważne inne elementy :

- strefa klimatyczna (pomiędzy Słubicami i Zakopanem jest prawie 36% różnicy w zużyciu energii na ogrzewanie),

- kształt budynku - im mniejsze A/V (powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku), tym mniejsze zużycie energii.

 

Porównywanie swojego budynku z innym bez uwzględnienia tych czynników jest bez sensu. No chyba, że potrzebna Ci motywacja do przeniesienia się np. na Wyspy Kanaryjskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mpoplaw

Ciekawe to jest.

Ja mam 20cm styro na elewacji, 30cm w podlodze na gruncie, fundamenty ocieplone z zewnatrz 20cm styro i od wewnatrz do glebokosci chudziaka 10cm, 30cm pianki w dachu,okna cieple z roletami zewn. ok. 0,9, garaz nieogrzewany ale z 10cm styro na scianach od srodka i 20cm styro pod sufitem, szklo spienione oddzielajace sciany od fundamentow 4cm.

Wynik mam troszke rozniacy od Twojego. Wentylacje daje na 0,35 wymian/h, temp. nawiewu 14*C z GWC i jako blizniak, wiec jadna strona wspolna.

Zapotrzebowanie wychodzi mi:

Wskaźnik strat ciepla w odniesiony do:

- powierzchni: 14,9 W/m2

- kubatury: 6,4W/m3

Projektowe obciążenie cieplne budynku: 3 202 W

Powierzchnia ogrzewana budynku: 214,3 m2

Kubatura ogrzewana budynku: 499,6 m3

Powierzchnia ogrzewana nie jest rowna powierzchni uzytkowej, tej bedzie ok. 175 m2.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np: mpoplaw opisuje swój domek tak:

na ścianach 20 cm styropianu, na suficie 30 cm, duże okna na południu, jedno małe na północy, żadnych strychów użytkowych, garaż nieogrzewany ale ocieplony dostawiony do domu odgrodzony 15 cm styropianu itp. itd

a domek wyszedł z OZC na też na 4-litrowy.

errata:

teraz mam 45cm na stropie, współczynnik A/V bardzo wysoki, mostki termiczne mocno zredukowane, okna w grubych ciepłych 7cm ramach z roletami zewnętrznymi, i uwaga, ogrzewaną piwnicę zagłębioną 2mppt tam jeszcze nigdy nie było mrozu

wyniki szczegółowe: zapotrzebowanie 28,7W/m2 lub 11,2W/m3

litry 38,9kWh/m2*a lub 15,2kWh/m3*a

 

a 33W/m2 to dla podłogówki

 

PS spróbuj wstawić przegrodę: dobrze wentylowana warstwa powietrza, będzie to trochę mało precyzyjne bo program przyjmuje maksimum U=6W/m2*K ale zawsze będzie to lepsze niż 4W/m2*K

16,9 stopnia to będziesz miał przy temperaturze zewnętrznej -20, wystarczy tylko że na dworku będzie -5, a w twoim domku +21 i na klatce zrobi się +19

Super pomysł - dzięki.

 

a tak w ogóle to między 4 a 5 litrowym domkiem jest tak mała różnica że ja na twoim miejscu bym się tym nie przejmował, zacznij lepiej już myśleć o wykończeniówce, bo potem będzie za mało czasu a za dużo do zrobienia na raz

Jest to jednak dość istotne bo trzeba dobrać chyba najdroższy kawałek tego domu - ogrzewanie

 

Na chwilę obecną widzę, że problemem w OZC są obliczenia mostków. Np nie ma odpowiedniego mostka dla okien a przecież wiadomo że jakiś tam jest (montaż w ścianie a nie w styropianie). Nie ma też mostków do pomieszczeń nieogrzewanych, np nad garażem jest sypialnia, strop co prawda ocieplony po obu stronach ale przecież tam będzie duuuuży mostek.

 

Może ktoś wie jakie przyjąć "psi" dla mostków okiennych, okiennyh dachowych, połączenie dachu (murłata, krokwie, drewno, wełna) ze ścianą, ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa wyznaczane mostki dla przegrod typowych.

wejdz sobie do menu "Przegrody", zakladka "Przegrody typowe" i z lewej wybierasz konkretna, zdefiniowana przegrode a w prawym oknie widzisz juz molziwosc zdefiniowania mostkow dla kilku typowych montazy okien,drzwi.

Ja mam ustawione standardowe mostki cieplne a obok pojawia sie okno wyboru (typ, symbol i wspl przenikania), naciskasz na symbol (trojkacik wyboru z prawej w tym okienku) i wyswietla sie dodatkowe okno z wyborem rodzaju montazu

Dla Purmo OZC 4.01b

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa wyznaczane mostki dla przegrod typowych.

wejdz sobie do menu "Przegrody", zakladka "Przegrody typowe" i z lewej wybierasz konkretna, zdefiniowana przegrode a w prawym oknie widzisz juz molziwosc zdefiniowania mostkow dla kilku typowych montazy okien,drzwi.

Ja mam ustawione standardowe mostki cieplne a obok pojawia sie okno wyboru (typ, symbol i wspl przenikania), naciskasz na symbol (trojkacik wyboru z prawej w tym okienku) i wyswietla sie dodatkowe okno z wyborem rodzaju montazu

Dla Purmo OZC 4.01b

 

Pzdr.

Ale rzecz w tym, że najsensowniejszy mostek np. dla okna to W1 - z rysunku wynika, że jest to montarz częściowo w ścianie, częściowo w izolacji. Psi dla takiego mostka = 0 (czyli mostka nie ma). Wiadomo jednak że te mostki są, w szczególności w progu drzwi balkonowych. Zastanawiam się jak to obejść w OZC. Najpierw trzebaby wiedzieć jakie jest faktyczne "psi" dla mostków a potem jakoś to zasymulować w OZC.

 

Albo np. jaki sensowny psi możnaby przyjąć dla okien dachowych? Podobno dachowce mają spore mostki.

 

Mostek do garażu chyba zasymuluję przez jakąś dodatkową, nieizolowaną przegrodę, np. beton 16cm - szerokość 10cm x cały obwód stropu nad garażem. Co o tym sądzicie?

 

Podobnie z kominem, tylko inny materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z OZC Kisana i mam jeszcze takie pytanie. W danych ogólnych zaznaczam ogrzewanie podłogowe wszędzie, dodatkowo przy każdym pomieszczeniu też upewniam się,że jest ogrzewania podłogowe. Ale jak klikam obliczenia, wyskakuje raport o błędach,że w pomieszczeniach nie zostały dobrane grzejniki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sa powiazane parametry, Ty dajac konkretny grzejnik musisz pozniej zaprojktowac Sobie cale ogrzewanie zeby nie bylo bledow w obliczeniach.

Lepiej jak dasz w kazdym pomieszczeniu nie podlogowe ale ogrzewanie przez ... -i tutaj nie pamietam jak jest to nazwane w programie, czy przez promieniowanie czy jakos inaczej, ale powinno wystarczyc do obliczen.

Do projektowania podlogowki mozesz sobie wy-exportowac wyniki.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Korzystam z OZC Purmo. Nie mogę poradzić sobie z temperaturą po drugiej strony przegrody, konkretnie z temperaturą gruntu.

Program liczy ją w sposób dla mnie nie logiczny.

i tak w I strefie:

t. łazienka = 24,0*C - t. gruntu = 0,4*C

t. kuchnia = 20,0*C - t. gruntu = 2,2*C

t. spiżarn. = 13,9*C - t. gruntu= 4,9*C

t. wiatr. = 3,0*C - t. gruntu= 7,7*C

t. garaż = -8,2*C - t. gruntu = 7,7*C

Nie wiem gdzie mogę to zmienić. Normalne opcje zmian są zablokowane.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...