Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 months później...
  • 2 weeks później...

Szukam pomocy odnośnie programu audytora OZC.

Nie mogę wczytać pliku napisanego w wersji KAN OZC 4.01 do wersji audytor OZC 4.8 pro demo. Czy jest to związane z ograniczeniem demo w audytorze? Gdzie można zdobyć wersje KAN OZC 4.5 - 4.7 które będą miały możliwość importu ze starszych wersji, możliwości zmian strumieni powietrza w wentyl mech w nocy i uwzględnianiu GWC? Na tym ostatnim mi najbardziej zależy a wersja 4.01 nie ma tych możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja mam pytanie co do zysków od słońca.

Mam prosty domek (prostopadłościan, dach dwuspadowy bez udziwnień typu "gołębnik"...).

Powierzchnia ogrzewana 154m2 (użytkowa 130), kubatura 410m3.

Ocieplenie ścian 16cm styro, podłoga 18cm styro, strop nad poddaszem żelbetowy na nim 20cm styro. Okna Uw=1,3.

Od południa ok 10m2 przeszkleń, od zachodu 8m2, wschód 4,5m2.

Mam GWC i reku nastawione na 14st. Krotność wymian 0,7.

Wyniki:

EA - 50,5kWh/m2*rok oraz 38,2W/m2

A zyski słonka? 16069kWh/rok, wewnętrze 6748kWh/rok - suma ponad 22000kWh/rok. Co to elektrownia??? 22GWh/rok?

 

Dodam, że jeśli odznaczę uwzględnianie zysków to wyjdzie mi EA niższe - 49,8kWh/m2*rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

chciałabym zwrócić się o pomoc, bo nie radzę sobie z tym OZC. Jestem w trakcie budowy i przed paroma decyzjami, przede wszystkim izolacyjnymi i wentylacyjnymi. Chciałam zrobić OZC, ale obawiam się, że coś poknociłam i nie wiem gdzie. Mam jednak pytanie dotyczące podstaw (proszę o wyrozumiałość, bo nie znam się na tych rzeczach, ale chcę przez to przebrnąć). Mamy dom z poddaszem użytkowym. Nad częścią użytkową jest też poddasze nieużytkowe. Tam będzie zlokalizowany rekuperator. Jak wprowadzić skosy na poddaszu i okna dachowe w dachu (czy program automatycznie działa jak przy ścianie zewnętrznej)? Jak mam wisać tę część nieużytkową? Z czego mogą wynikać duże straty na wentylacji? Rozważamy podłogówkę na całości, więc zaznaczyłam wszędzie podłogówkę bez dobierania grzejników.

I jeszcze coś takiego - dane z projektu:

pow. użytkowa 177,19

pow. całkowita 217 m2

kubatura 1094m3

 

w OZC należało wpisywać jedynie powierzchnie ogrzewane. Kubatura wyszła więc znacznie niższa. Jak sobie z tym poradzić, jak mam sprawdzić, czy program "widzi" cały dom, czy niczego nie przeoczyłam. Jak potraktować pomieszczenia parteru, w których będzie obniżony sufit na kanały wentylacyjne? Ma wysokość pomieszczeń ok. 3,3m i z tego 30 cm jest pustką wentylacyjną. Wiem już, że nie było to niezbędne (ale dowiedzieliśmy się o tym, jak już robiono strop) i w niektórych pomieszczeniach może zostawimy taką wysokość, ale w niektórych zrobimy sufit podwieszany. Czy liczyć drzwi wewnętrzne jeśli po jednej i drugiej stronie jest ta sama temperatura? Czy wprowadzając ścianę i potem okno program automatycznie odejmuje powierzchnię okna od powierzchni ściany czy powinnam to sama zrobić?

 

m.in. powychodziło mi coś takiego:

 

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:

Powierzchnia ogrzewana budynku 173,1 m2

Kubatura ogrzewana budynku 631,4 m3

Projektowa strata ciepła przez przenikanie 7539 W

Projektowa wentylacyjna strata ciepła 2578 W

Całkowita projektowa strata ciepła 10118 W

Nadwyżka mocy cieplnej 0 W

Projektowe obciążenie cieplne budynku 10118 W

 

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:

Wskaźnik odniesiony do powierzchni 58,5

Wskaźnik odniesiony do kubatury 16,0

 

Wyniki obliczeń wentylacji na potrzeby projektowego obciążenia cieplnego:

Powietrze infiltrujące 111,8

Powietrze dodatkowo infiltrujące 0,0

Wymagane powietrze nawiewane mech. 283,9

Powietrze nawiewane mech. 283,9

Wymagane powietrze usuwane mech. 217,0

Powietrze usuwane mech. 283,9

Średnia liczba wymian powietrza n: 1,2

Dopływające powietrze wentylacyjne 735,9

Średnia temperatura dopływającego powietrza 5,8

 

Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię wg PN-B 02025

Wariant obliczeń:

Stacja meteorologiczna:Wrocław

Stacja aktynometryczna:Legnica

Liczba mieszkańców budynku:3

Liczba mieszkań o powierzchni < 50 m2

Liczba mieszkań o powierzchni 50 -100 m2

Liczba mieszkań o powierzchni > 100 m2 1

Liczba mieszkań z dziećmi 1

 

Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Q-H,nd 47,32 GJ/rok

Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Q-Hnd 13143 kWh/rok

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA-H 273,4 MJ/(m2/rok)

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA-H 75,9 kWh/(m2/rok)

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV H74,9 MJ/(m3/rok)

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV-H 20,8 kWh/(m3/rok)

 

 

Założenia wpisane do OZC:

-ściana zewn. 25 Porotherm + 20 cm zwykły styropian

- dach - 30 cm (20 między krokwiami i 10 na krokwie, ale w obliczeniach dałam 20 i 10 bez krokwi, bo nie wiedziałam jak)

- podłoga 15 cm z U 0,04

- wentylacja mechaniczna z rekuperatorem sprawność 85%

- okna w ścianach w ok. 0,8-0,9 (pakiet trzyszybowy, profil 6komorowy)

- okna dachowe zwykłe (nie opłaca się chyba dopłacać 3-4 tys. do energooszczędnych, m.in. to chciałabym sprawdzić w OZC).

 

W zasadzie nie wiem już czy powyższe wyniki są ok dla mojego domu (duża kubatura) czy nie. Jeśli powyższe wyniki i pytania mogą świadczyć o tym, żebym lepiej dała sobie spokój, bo nie dam rady, to też napiszcie :) dziękuję z góry za pomoc.

Edytowane przez Spirea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 3 weeks później...
mam do Was pytanie czy nie zdarzyło się tak że po zmianie temp powietrza wewnętrzną z 20C na 22C zapotrzebowanie na ciepło zmniejszyło sie znacznie i z domu 4 litrowego zrobił sie dom 3 litrowy ?! Używam Audytora 4.5Pro. Wydaje się że po zmianie temperatury źle podlicza straty w budynku - w Zestawieniu strat energii cieplnej suma całkowita nie zgadza sie z sumą poszczególnych składników. czy jest wersja programu która nie ma tego błedu ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę straty ciepła w Audytorze OZC.

Fajny program.

Gęba mi się śmieje jak widzę jak mało będę płacił za ogrzewanie w nowobudowanym domku. Mniej więcej tyle ile kosztuje jedna tona węgla. Teraz kupujemy od pięciu do sześciu ton na sezon.

Tyle, że - no właśnie - OZC wypluwa wartości wirtualne.

Czy możecie, wy którzy użytkujecie już swoje domy, a ustalaliście parametry ogrzewania posiłkując się OZC, podzielić się wrażeniami z konfrontacji teoretycznych wyliczeń z rzeczywistością?

Czy obliczenia Audytora znajdują odzwierciedlenie w praktyce?

Jestem bardzo ciekaw. Boję się, że model stworzony w programie jest zbyt prosty.

Reasumując, czy można zaufać OZC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...