Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie ponawiam prośbę:

 

Poszukuję rzetelnej firmy, która jest w stanie zrobić obliczenia w OZC?

Chodzi o wykonanie obliczeniowego zapotrzebowania na moc cieplną dla budynku

projektowanego celem wyboru najlepszego sposobu ogrzania budynku.

 

Czy coś takiego można zrobić na odległość? Mam na myśli firmę z innego miasta niż moje.

 

POMOŻE KTOŚ ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ponawiam prośbę:

 

Poszukuję rzetelnej firmy, która jest w stanie zrobić obliczenia w OZC?

Chodzi o wykonanie obliczeniowego zapotrzebowania na moc cieplną dla budynku

projektowanego celem wyboru najlepszego sposobu ogrzania budynku.

 

Czy coś takiego można zrobić na odległość? Mam na myśli firmę z innego miasta niż moje.

 

POMOŻE KTOŚ ?

 

Pozdrawiam

 

Mogę Ci pomóc

Proszę o kontakt na [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Kolego Asolt,

 

Czy mogę tobie podesłać mój pliczek z Audytora celem zerknięcia?

Bo tak po krótce:

- Buduję Malachit z Archetonu (bryła prostopadłościan, jedno okno dachowe, dach dwuspadowy) - ogólnie energooszczędny kształt

- ocieplenie ścian 16cm styropianu o wsp. 0,40

- nad poddaszem - strop monolityczny, na nim 20cm styropianu+wylewka 8cm

- podłoga 12cm styropianu (wszędzie ogrzewanie podłogowe)

- went. mech. z GWC (założyłem tylko 75%, a oczekuję około 90 w sumie)

- okna 3szybowe - w sumie wsp. dla całego okna poniżej 0,9

- podcięcia przy oknach celem wyeliminowania mostka liniowego

- rolety zewnętrzne

- wyłączyłem liczenie zysków cieplnych przez okna (choć nie wpływają na wyniki, ale wychodzą w ilości 12239kWh/rok!!!)

 

I teraz co wychodzi:

- strata ciepła przez przegrody - 3888W

- strata na wentylację - 605W - czyli w sumie niecałe 4,5kW (dla granicznych -20st)

- zapotrzebowanie - wskaźnik EAH - 30,8kWh/m2*rok

 

Czy te wyniki nie są zbyt optymistyczne???

JacekSS - może ty coś znalazłeś "dziwnego" w moim pliczku... :)

Edytowane przez swistak81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zerkne w miarę wolnego czasu...

niestety nie używam Purmo 4.8 tylko jeszcze starej wersji 4.5pro (Sankom)

nie czyta mi tych plików

 

u mnie mam straty przez przenikanie 3011W (ale jest styro 20cm szary)

straty na wentylacji 666W :) a EA wychodzi 49 kWh/m2

 

podejrzane są te super zyski bytowe u ciebie

u mnie tylko nieco ponad 4000W

 

---------------

mały update - po zmianie 1 parametru w wentylacji mechanicznej (Red. Vo) do 20% zapotrzebowanie spadło mi do ok 44 kWh/m2 rok :]

Edytowane przez Jacekss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki. Jak podejrzewałem zapotrzebowanie na ciepło jest w normie więc obliczenia powinny być ok. Tylko wyliczenie tego współczynnika jakoś szwankuje.

Celowałem w EA=45-55. A tu takie kwiatki.

Zyski bytowe - ja ich nie wpisuję żadnych, liczę wg metody uproszczonej. A zapotrzebowanie wg ISO 13790.

Teraz na próbę włączyłem zyski wg PN i na standardowych ustawieniach EA spadło mi do 22,8kWh/m2*rok.

Przynajmniej zyski od słonka spadły mi do 6200kWh oraz pojawiły się zyski bytowe 6000kWh.

Tylko że EA zamiast rosnąć to mi spadło...

 

Dodam, że straty przez przegrody są nadal te same, co i oczywiste i logiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Asolt,

 

Czy mogę tobie podesłać mój pliczek z Audytora celem zerknięcia?

Bo tak po krótce:

- Buduję Malachit z Archetonu (bryła prostopadłościan, jedno okno dachowe, dach dwuspadowy) - ogólnie energooszczędny kształt

- ocieplenie ścian 16cm styropianu o wsp. 0,40

- nad poddaszem - strop monolityczny, na nim 20cm styropianu+wylewka 8cm

- podłoga 12cm styropianu (wszędzie ogrzewanie podłogowe)

- went. mech. z GWC (założyłem tylko 75%, a oczekuję około 90 w sumie)

- okna 3szybowe - w sumie wsp. dla całego okna poniżej 0,9

- podcięcia przy oknach celem wyeliminowania mostka liniowego

- rolety zewnętrzne

- wyłączyłem liczenie zysków cieplnych przez okna (choć nie wpływają na wyniki, ale wychodzą w ilości 12239kWh/rok!!!)

 

I teraz co wychodzi:

- strata ciepła przez przegrody - 3888W

- strata na wentylację - 605W - czyli w sumie niecałe 4,5kW (dla granicznych -20st)

- zapotrzebowanie - wskaźnik EAH - 30,8kWh/m2*rok

 

Czy te wyniki nie są zbyt optymistyczne???

JacekSS - może ty coś znalazłeś "dziwnego" w moim pliczku... :)

 

Można podesłać plik z OZC

 

Odnośnie okien - wspólczynnik 0,9 jest zbyt optymistyczny chyba że to są okna dość duże i jest użyty krypton

realny wspł. to 1,0 - 1,2, współczynnik dla drzwi zewnętrznych

Podaj również rodzaj styropianu pod podłogówką, strefę klimatyczną (powiat), usytuowanie wzg. stron świata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Coś nie gra w tych programach. Ja używam Herz OZC i wyniki mam gorsze od świstaka.

Dom 150 mkw taki jak w awatarze : piętrowy, bez kominów, reku 85% sprawności, ściana -30cm styro u=0,4, strop- 40cm styro 0,38, chudziak- 30cm styro 0,38, okna 0,8 montowane w ociepleniu zdecydowana większość od południa. Praktycznie brak mostków, bo wszystkie balkony, okapy i wiata są opatulone styro.

A teraz wyniki:

-projektowa strata przez przenikanie - 3868w

-projektowa strata wentylacyjna - 1547w

-całkowita strata - 5341w

-roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania - Qh -3445 kwh/rok

-wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA - 23,3 kwh/(mkw x rok)

O co tu k..wa chodzi? Niestety w herzu nie mogę obniżyć intensywności wentylacji w nocy do 60% i pewnie z tego wynika tak duża strata wentylacyjna, ale co z tą stratą przez przenikanie?

Narka

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafek11

Wszystko gra :). Powyżej pewnej rozsądnej granicy dalsze ocieplanie i walenie centymetrów styropianu po prostu traci sens.

Jak się sam właśnie przekonałeś. Po wstawieniu twoich grubości do mojego projektu moja strata przez przenikanie spadła "tylko" do 3400W (nie liczę strat na wentylację).

Przypomnę, że ja mam 120m2 użytkowej. Widzisz - danie ponad 2x więcej styropianu daje tylko ~10% zysk (przegrody + wentylacja).

 

Ale zauważ, że wskaźnik sezonowego zapotrzebowania masz niezły i powiedziałbym mocno adekwatny do ocieplenia.

 

Twoja strata wentylacji - wynika z przewentylowania budynku. Wg mnie podczas zimy wentylacja musi chodzić na minimum, a i czasem być wyłączana.

Więc wg mnie ustawienie jej powinno być na 0.3-0.5 wymiany/h. Moje wyniki były dla 0.5 (pokoje) i 1.0 (kuchnia i 2 łazienki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, czy byłby ktoś z Was skłonny policzyć zapotrzebowanie na ciepło dla mojego domu (jeszcze nie zbudowanego)? Mam od architekta zapotrzebowanie na ciepło o wartości <=20kWh/m2*rok, co przy 250m2 daje 5000kWh. Czekam na wyliczenia ale czy można u Wsa uzyskać takie potwierdzenie? Na priva wyślę więcej informacji na temat projektu etc. informacji potrzebnych do wyliczeń.

Albo prośba o wskazanie firmy czy osoby, która zrobi to solidnie i dobrze potwierdzając lub weryfikując to co uzyskałem od architekta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, czy byłby ktoś z Was skłonny policzyć zapotrzebowanie na ciepło dla mojego domu (jeszcze nie zbudowanego)? Mam od architekta zapotrzebowanie na ciepło o wartości <=20kWh/m2*rok, co przy 250m2 daje 5000kWh. Czekam na wyliczenia ale czy można u Wsa uzyskać takie potwierdzenie? Na priva wyślę więcej informacji na temat projektu etc. informacji potrzebnych do wyliczeń.

Albo prośba o wskazanie firmy czy osoby, która zrobi to solidnie i dobrze potwierdzając lub weryfikując to co uzyskałem od architekta.

 

Mogę zrobić te wyliczenia.

email: [email protected]

tel. 506 060 832

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ponawiam prośbę:

 

Poszukuję rzetelnej firmy, która jest w stanie zrobić obliczenia w OZC?

Chodzi o wykonanie obliczeniowego zapotrzebowania na moc cieplną dla budynku

projektowanego celem wyboru najlepszego sposobu ogrzania budynku.

Czy coś takiego można zrobić na odległość? Mam na myśli firmę z innego miasta niż moje.

 

POMOŻE KTOŚ ?

 

Pozdrawiam

 

Przecież to proste .Sam policz

Masz współczynniki przenikania przegród masz ich powierzchnie ,masz różnicę temperatur ,wentylacja to 150 m3 /h.

A jak masz błedy i mostki to można policzyć ,ale lepiej usunąć .

Oczywiście można doliczyć zyski od słońca i straty od wiatru.Ale to bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to proste .Sam policz

Masz współczynniki przenikania przegród masz ich powierzchnie ,masz różnicę temperatur ,wentylacja to 150 m3 /h.

A jak masz błedy i mostki to można policzyć ,ale lepiej usunąć .

Oczywiście można doliczyć zyski od słońca i straty od wiatru.Ale to bez sensu.

 

Bardzo ciekawe podejście do tematu. Przy takich uproszczeniach jakiego błędu się spodziewasz ?

Jeżeli chodzi o zyski od słońca to mają one wpływ na zapotrzebowanie na ciepło a nie obciążenie cieplne.

Oczywiście te 150 m3 to pasują do każdego budynku ? Co w przypadku pomieszczeń o różnych temperaturach,

piwnicach zagłębionych w gruncie, skosami, pomieszczeniami nieogrzewanymi itp.

Tyle firm pracuje nad programami obliczeniowymi, a tu taki prosty sposób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś na forum był wątek odnośnie styropianu w garażu ale za cholerę nie mogę znaleźć, może ktoś wie i podrzuci linka?

Udało się może znaleźć tego linka? Bo temat bardzo ciekawy. Ja jestem włąsnie na tydzień przed ukłądaniem styro w domu na chudziaku. Mam garaż nieogrzewany i chciałem kłaść tam styro, żeby utrzymać ile się da ciepła a tu się okazuje, że jednak lepiej nie kłaść i liczyć na ciepło z ziemi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe podejście do tematu. Przy takich uproszczeniach jakiego błędu się spodziewasz ?

Jeżeli chodzi o zyski od słońca to mają one wpływ na zapotrzebowanie na ciepło a nie obciążenie cieplne.

Oczywiście te 150 m3 to pasują do każdego budynku ? Co w przypadku pomieszczeń o różnych temperaturach,

piwnicach zagłębionych w gruncie, skosami, pomieszczeniami nieogrzewanymi itp.

Tyle firm pracuje nad programami obliczeniowymi, a tu taki prosty sposób

Bo tak sie składa ,że nie było jeszcze komputerów a już liczono straty .

A ciepło ucieka przez powierzchnie a nie przez skosy.

A pomieszczenia w gruncie można przyjąć temp gruntu 8 stopni .A pomieszczenie nieogrzewane musi mieć okrelona temperaturę minimalna.

Ale i tak najważniejsze jest obliczenie zapotrzebowania cieplnego budynku(dobór urządzeń) z tego bardzo prosto policzyć roczne zapotrzebowanie energii

.Sezon trwa 200 dni a temperatura średnia w sezonie +2 C.Straty liczone dla -20C.

Pytasz o błąd -w granicach statystycznego .Czy uważasz ,że co roku zużyjesz tyle samo energii???

To już siła wyższa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...