Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

Bo tak sie składa ,że nie było jeszcze komputerów a już liczono straty .

A ciepło ucieka przez powierzchnie a nie przez skosy.

A pomieszczenia w gruncie można przyjąć temp gruntu 8 stopni .A pomieszczenie nieogrzewane musi mieć okrelona temperaturę minimalna.

Ale i tak najważniejsze jest obliczenie zapotrzebowania cieplnego budynku(dobór urządzeń) z tego bardzo prosto policzyć roczne zapotrzebowanie energii

.Sezon trwa 200 dni a temperatura średnia w sezonie +2 C.Straty liczone dla -20C.

Pytasz o błąd -w granicach statystycznego .Czy uważasz ,że co roku zużyjesz tyle samo energii???

To już siła wyższa

 

Dobór urządzeń wynika z projektowego obciążenia cieplnego budynku a nie zapotrzebowania na ciepło.

Jaka jest temperatura minimalna na nieogrzewanym strychu i innych pomieszczeniach nieogrzewanych i często nie wykorzystywanych ?

Czy w całym kraju sezon trwa 200 dni i temp średnia wynosi +2 C, ja uważam że nie. Cały kraj jest podzielony na 5 stref a różnica pomiedzy i i V strefą to 8 C

Błąd w liczeniu zapotrzebowania na ciepło będzie dużo większy od statystycznego przy takich uproszczeniach i jest tym większy im bardziej jest skomplikowany kształt budynku i jego wielkość

Komputery tylko przyspieszają obliczenia, można je wykonać ręcznie korzystając z tych samych wzorów które są zaszyte w programach komputerowych, ale to niestety trwa znacznie dłużej.

Nie uważam, że co roku zużyję tyle samo energii na ogrzewanie, ale do obliczeń musimy przyjąć wartości średnie z pomiarów klimatycznych dla najbliższej stacji meteorologicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dobór urządzeń wynika z projektowego obciążenia cieplnego budynku a nie zapotrzebowania na ciepło.

Jaka jest temperatura minimalna na nieogrzewanym strychu i innych pomieszczeniach nieogrzewanych i często nie wykorzystywanych ?

Czy w całym kraju sezon trwa 200 dni i temp średnia wynosi +2 C, ja uważam że nie. Cały kraj jest podzielony na 5 stref a różnica pomiedzy i i V strefą to 8 C

Błąd w liczeniu zapotrzebowania na ciepło będzie dużo większy od statystycznego przy takich uproszczeniach i jest tym większy im bardziej jest skomplikowany kształt budynku i jego wielkość

Komputery tylko przyspieszają obliczenia, można je wykonać ręcznie korzystając z tych samych wzorów które są zaszyte w programach komputerowych, ale to niestety trwa znacznie dłużej.

Nie uważam, że co roku zużyję tyle samo energii na ogrzewanie, ale do obliczeń musimy przyjąć wartości średnie z pomiarów klimatycznych dla najbliższej stacji meteorologicznej.

Oczywiście im więcej wiesz tym lepiej

Ale np te 8 C to w stosunku do -20C +/- 4 stopnie czyli 10%

Ja uważam ,że oszacowanie ilości potrzebnej energii na rok jest czysto akademicką dyskusją.

Za energie zapłacisz .OZC służy do porównanie budynków a nie do określenia ilosci paliwa.Jeżeli przyjmiesz wszędzie tą samą nawet złą metodykę to możesz określić który lepszy a który gorszy .Nawet licząc same mostki cieplne i nic wiecej.

Ważne jest dobranie urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście im więcej wiesz tym lepiej

Ale np te 8 C to w stosunku do -20C +/- 4 stopnie czyli 10%

Ja uważam ,że oszacowanie ilości potrzebnej energii na rok jest czysto akademicką dyskusją.

Za energie zapłacisz .OZC służy do porównanie budynków a nie do określenia ilosci paliwa.Jeżeli przyjmiesz wszędzie tą samą nawet złą metodykę to możesz określić który lepszy a który gorszy .Nawet licząc same mostki cieplne i nic wiecej.

Ważne jest dobranie urządzenia.

 

Dobór urządzenia dokonujemy na podstawie obliczeń w OZC, im one bardziej dokładne tym lepszy dobór.

OZC sluzy nie tylko do porównania budynków bo nikt od nie wymaga żadnych porównań a do wyliczania zapotrzebowania na ciepło i projektowego obciążenia cieplnego budynku.

To ze wiem ze ten czy tamten budynek jest lepszy nic mi nie daje.

Wyliczenia te są podstawą do opracowania audytów energetycznych w których okresla sie ilość paliwa potrzebnego do ogrzewania a tym samym kosztów.

Jest to szczególnie ważne przy opracowywaniu audytów energetycznych na potrzeby termomodernizacji i uzyskania premii termomodernizacyjnej.

Oczywiście te wyliczenia można wykonywać za pomocą innych programów nie tylko OZC.

Obliczenia zapotrzebowania na ciepło nie są tylko akademicką dyskusją, gdyż w wielu obiektach gdzie był wykonywany audyt energetyczny i wykonano

termomodernizacje po wykonaniu pomiarów w kilku sezonach błąd obliczeń nie przekraczał 10%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie asolt ma wiele racji. Liczenie pobieżne, upraszczanie obliczeń jakie sugeruje hydrauli jest trochę zbyt dalekie. Zmiana średniorocznej temp. o 1-2st nawet daje baaardzo dużą różnicę w średniorocznym zapotrzebowaniu na energię... Hydrauli chciał zakładać temp. gruntu (pod posadzką) 8st? No to co najmniej o kilka stopni za dużo...

Natomiast co do dokładności i trafności obliczeń - ja mam jedną sporą uwagę, która to działa destrukcyjnie na ostateczne wyniki :).

Przegrody i uciekające przez nie ciepełko można naprawdę dokładnie wyliczyć i będą bliziutkie rzeczywistości.

Ale wentylacja?

Jak grawitacyjna - potrafi zeżreć i 50% całości ciepła. Skoro tyle zabiera - to oczywistością jest zatykanie kratek. I nagle okazuje się, że tego węgla czy gazu idzie nam duuużo mniej niż wychodzi z wyliczeń (nie wspominam o rzeszy minusów takich modyfikacji).

Jak mechaniczna - wystarczy, że do obliczeń przyjmie się wartości z normy z okolicy 1 krotności/h (mocno przesadzone wg mnie), a rzeczywiście "jedzie" się na 0,2-0,3 (w seznie grzewczym wystarczające a i czasem nawet przesadzone ->patrz suche powietrze)... Różnica też wyjdzie znaczna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 C to za dużo ?

Ciekawe jaka temperatura jest pod podłogą najniższej kondygnacji ,pod izolacją ?

Oczywiście ściany można policzyć przyjmując powiedzmy 0 (bo średnia w zezonie to około +2).

A to co napisałeś o zmiennych jest prawdą i dlatego zrobienie za dokładnego OZC może być niebezpieczne .Można nie zauważyć jakiegoś mostka i bryndza.

Jeden mostek spowodował straty ponad 30 % (wyszło po zlikwidowaniu mostka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 C to za dużo ?

Ciekawe jaka temperatura jest pod podłogą najniższej kondygnacji ,pod izolacją ?

Oczywiście ściany można policzyć przyjmując powiedzmy 0 (bo średnia w zezonie to około +2).

A to co napisałeś o zmiennych jest prawdą i dlatego zrobienie za dokładnego OZC może być niebezpieczne .Można nie zauważyć jakiegoś mostka i bryndza.

Jeden mostek spowodował straty ponad 30 % (wyszło po zlikwidowaniu mostka).

 

Dokładne wykonanie obliczeń wyklucza pominięcie mostka który powoduje 30% strat, przy okazji można by opisać przykład takiego mostka. Przydałoby się wszystkim którzy wykonują obliczenia w OZC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostek który powoduje 30% straty? No sam jestem ciekaw co to jest - może ktoś zapomniał wstawić okna :p.

Co do temp. gruntu - oczywiście że podczas użytkowania domku jest nawet i +10 - ale to MY ogrzewamy ten grunt naszymi pieniążkami.

Wejdź do niezamieszkałego domku wsadź termometr w piach (do zrobienia jak nie ma ślepej wylewki - i powiedz mi ile tam naprawdę jest (oczywiście gdy na zewnątrz jest no minimum -10)...

Nie bez powodu program przyjmuje +2st i w taką temp. jestem w stanie uwierzyć. +8 - nigdy w życiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładne wykonanie obliczeń wyklucza pominięcie mostka

Zgodzę się z tym, ale przy założeniu, że siedzisz cały czas na budowie, kontrolujesz dokładnie wszystko, patrzysz cały czas wykonawcom na ręce, każesz poprawiać wszystkie błędy i sprawdzasz, czy zostało to dobrze zrobione. Oczywiście musisz się na wszystkim dobrze znać. W praktyce te założenia są nie do spełnienia :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z tym, ale przy założeniu, że siedzisz cały czas na budowie, kontrolujesz dokładnie wszystko, patrzysz cały czas wykonawcom na ręce, każesz poprawiać wszystkie błędy i sprawdzasz, czy zostało to dobrze zrobione. Oczywiście musisz się na wszystkim dobrze znać. W praktyce te założenia są nie do spełnienia :-(

 

Ja jako audytor staram się wykonywać wszystkie obliczenia dokładnie i rzetelnie, ale muszę się częściowo opierać na informacjach od inwestora.

Nie będę przecież w nowym budynku robił przewiertów prze przegrody, aby dokładnie sprawdzić grubość poszczególnych warstw izolacyjnych, bo się żaden inwestor na to nie zgodzi. Jest projekt, są wpisy do dziennika budowy, jest oświadczenie inwestora, są opisy okien ze współczynnikami. Jeżeli trafi się jakiś ukryty błąd wykonawczy, to to odpowiada wykonawca i pośrednio kierownik budowy. Jak nie uwzględnię tego błędu to tylko dlatego że o nim nic nie wiedziałem (nie był widoczny na tyle aby go dostrzec) a nie dlatego że po prostu o nim zapomniałem lub uznałem że jest nieistotny dla dokładności obliczeń

Oczywiście masz rację, że nie można wszystkiego w 100% skontrolować, szczególnie niestarannego wykonawstwa i w przypadku braku znajomości tematu, ale zawsze można zwrócić uwagę kierownikowi budowy lub innemu niezależnemu doradcy aby skontrolowali stan robót.

Brak wełny lub jej zmniejszona grubość to nie typowy mostek a przegroda o zmniejszonej izolacyjności cieplnej przegrody i może w skrajnych przypadkach powodować 30% strat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostek który powoduje 30% straty? No sam jestem ciekaw co to jest - może ktoś zapomniał wstawić okna :p.

Co do temp. gruntu - oczywiście że podczas użytkowania domku jest nawet i +10 - ale to MY ogrzewamy ten grunt naszymi pieniążkami.

Wejdź do niezamieszkałego domku wsadź termometr w piach (do zrobienia jak nie ma ślepej wylewki - i powiedz mi ile tam naprawdę jest (oczywiście gdy na zewnątrz jest no minimum -10)...

Nie bez powodu program przyjmuje +2st i w taką temp. jestem w stanie uwierzyć. +8 - nigdy w życiu.

 

Mostek dający około 30 % ,to np balkon wylany razem ze stropem na długości 5 - 6 metrów ,po drugiej stronie ściany ogrzewanie podłogowe na 3 cm styropianu,Lub jeszcze gorzej rury zasilania i powrotu grzejnika wzdłuż tej ściany.A jeszcze taras ,wejście do domu,irp

Co do temperatury gruntu wystarczy nalać zimnej wody do szklanki w zimie.

Do obliczeń ilości ciepłej wody przyjmuje się różnicę +10 do +45 C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostek dający około 30 % ,to np balkon wylany razem ze stropem na długości 5 - 6 metrów ,po drugiej stronie ściany ogrzewanie podłogowe na 3 cm styropianu,Lub jeszcze gorzej rury zasilania i powrotu grzejnika wzdłuż tej ściany.A jeszcze taras ,wejście do domu,irp

Co do temperatury gruntu wystarczy nalać zimnej wody do szklanki w zimie.

Do obliczeń ilości ciepłej wody przyjmuje się różnicę +10 do +45 C

 

Wg norm przyjmujemy dla mostka od płyty balkonowej 0,95W/mK, czyli dla balkonu np. 6 mb i deltaT=40 oC mamy ok 228 W mocy strat, jest to w przypadku

typowych domów od 5% do 10% strat na przenikanie, nie licząc strat na wentylację. W całkowitym bilansie strat mocy udział mostka cieplnego od płyty balkonowej może być maksymalnie do 5% wszystkich strat, jezeli płyta balkonowa byłaby bardzo duża w stosunku do obwodu budynku.

Te 30% w tym i w innych przypadkach mostków jest niemożliwe.

Wielkość strat od mostków jest niezależna od sposobu ogrzewania budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostek dający około 30 % ,to np balkon wylany razem ze stropem na długości 5 - 6 metrów ,po drugiej stronie ściany ogrzewanie podłogowe na 3 cm styropianu,Lub jeszcze gorzej rury zasilania i powrotu grzejnika wzdłuż tej ściany.A jeszcze taras ,wejście do domu,irp

Co do temperatury gruntu wystarczy nalać zimnej wody do szklanki w zimie.

Do obliczeń ilości ciepłej wody przyjmuje się różnicę +10 do +45 C

Jak koledzy napisali - mostek od jednego balkonu w życiu nie osiągnie 30% całości zapotrzebowania na ciepło.

Podłogówka na 3cm styropianie jest mostkiem?? No proszę cię...

Nalanie zimnej wody do szklanki nic ci nie da. Rury są celowo prowadzone poniżej przemarzania gruntu aby NIGDY nie zamarzły!

My mówiliśmy o temperaturze gruntu tuż pod powierzchnią posadzki (a nie 1,5m niżej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o ścianę, która "stoi" na płaskiej części stropu (jakby to co powyżej podłogi strychu) - to spokojnie 2-3cm wystarczy, a nawet jak nic nie dasz to nie będzie jakiegoś znacznego problemu, ale należy ocieplić tę ściankę również od wewnątrz i to wystarczy. Lecz jeśli chodzi o przedłużenie stropu skośnego (stropu czy czegoś co jest pod dachem) - to tutaj powinna być ciągłość izolacji wychodząca na zewnątrz i łącząca się ze styropianem na elewacji. Ja tak to widzę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka problemów z danymi które wypluwa OZC :(

 

1. Mam ok. 200m2 powierzchni do ogrzania, kubatura 500m3, wszędzie ogrzewanie podłogowe.

Sumaryczne straty przez przenikanie to ok. 4000W

Problem który się pojawia to fakt wyliczania rocznego zapotrzebowania na ciepłego do ogrzewania na poziomie 13000kWh

Poczytałem trochę, popatrzyłem w obliczenia innych i dla domów dobrze zaizolowanych, jest to strasznie duża wartość dla tej kubatury i powierzchni.

Może mi ktoś podpowiedzieć skąd się może brać taki wysoki wynik?

I jak się w ogóle przekłada to Qh na Ep i Ek?

 

2. Mam obliczone straty przez wentylację na poziomie 2500W - założona została 4-krotność wymiany powietrza, a w związku z wentylacją mechaniczną powinna być na poziomie 0.5

Czy mogę po prostu założyć że straty na wentylacji to będzie te 2500W/8, czyli ok 300W?

 

3. ?hl dla salonu mi wyszło na poziomie 1600W, aczkolwiek ?t dla salonu wyszło na poziomie 800W.

Skąd się wzięło pozostałe 800W?

 

4. Jak realnie przeliczyć stratę na gorszym U okna zakładając że U zmienia się o 0.15W/m2K - wyszło mi że dla okna o powierzchni 5m2 ta różnica to 30W.

Jak te 30W strat przeliczyć konkretnie na zwiększone wydatki na ogrzewanie w skali roku?

Edytowane przez salik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...