Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

Zapotrzebowanie na ciepło i obciążenie cieplne masz w normie.

Wskaźnik n50=4 nie oznacza że program przeliczył straty na wentylacji dla 4 wymian na godz. określa on nam stopień szczelności domu i dobiera strumień powietrza infiltrującego, którego wartość jest dodawana do ilości powietrza wentylowanego we wszystkich pomieszczeniach. Faktyczny strumień powietrza wentylowanego masz

w wynikach ogólnych pod tytułem : "Wyniki obliczeń wentylacji na potrzeby projektowego obciążenia cieplnego" linia : "Dopływające powietrze wentylacyjne"

 

"?hl dla salonu mi wyszło na poziomie 1600W, aczkolwiek ?t dla salonu wyszło na poziomie 800W.

Skąd się wzięło pozostałe 800W?"

1600 W to straty całkowite, straty na przenikanie to 800 W, pozostałe 800 W to straty na wentylację

 

Jeżeli chcesz obliczyć jakie będzie zapotrzebowanie na ciepło przy gorszych oknach to zmień współ. okien w przegrodach typowych i przelicz ponownie

 

Wielkość wsp. Ep jest mało ważna, istotna jest wielkość Ek, która wynika z wielkości zapotrzebowania na ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chętnie bym zmienił U okien i przeliczył tylko że mam dostęp jedynie do papierowych wyników obliczeń, a nie pliku na którym mogę pracować :(

I faktycznie - średnia liczba wymian powietrza n=1.0

Natomiast wyliczenia i tak są zawyżone bo wyszło że wentylacja, to ok 500m3/h kiedy z obliczeń firmy od reku wyszło ok. 350m3/h

Zastanawia mnie jeszcze niska średnia temperatura dopływającego powietrza - tylko 3.3 stopnia C, kiedy u innych użytkowników WM (bez GWC) przy podobnej izolacji domu wychodzi to w okolicach 13 stopni C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, od kilku dni mecze sie w ozc 4,8pro z wpisywaniem danych, wertuje co i jak sie robi , dzis gdy przyszlo do wcisniecia funkcji obliczaj program wyswietlil info : wprowadane dane nei spelniaja kryteriow funkcji demo ..... Czy ktos moze mi pomoc ?

 

plik z danymi jest tu : http://babyboutique.pl/Pub/jaspis2_mod.ozd

moze ktoc chociaz wylapie jakeis bledy - nie wiem czy dobrze sadodane pomieszczenai na poddaszu - chodzi o dach. Nie moge rozgryzc jak poprawnie dodac pomieszczenie z skosnym dachem

 

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w praktyce będziesz puszczał 150m3/h ...., i z tych 13MWh zrobi się 10MWh

Tyle będziesz świadomie wpuszczał przez reku. Natomiast ile "lewego" powietrza wniknie i ucieknie nieszczelnościami to już bardzo zależy od jakości uszczelnienia wszystkich uszczelek oraz łączeń okna-ściany, drzwi-ściany, dach-ściany, folia paraizolacyjna-ściany, folia-folia, folia-krokwie i innych planowanych i nieplanowanych dziur w naszym domku. Z tego co widziałem na kilku budowach, to wykonawcy nie przejmują się szczelnością budowanych domów, np. zostawiają wycinanki folii przy krokwiach oraz łatach, nie uszczelniają ich lecz pozostawiają np. półcentymetrowe szpary. Pół cm x kilka cm długości x kilkanaście takich kwiatków daje sporą kratkę wentylacyjną. Inny przykład: ja u siebie obserwuję, że w czasie mrozów wystarczy mi koło 80m3/h nawiewanego z reku powietrza, natomiast gdy temperatura wzrośnie powyżej 15 stopni, to muszę zwiększyć nawiew do 150-200m3/h żeby było dobrze - taki to syndrom "domu-sita" zbudowanego ze standardową precyzją. To kolejny kwiatek do dokładności obliczeń i zderzenia ich z rzeczywistością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jako audytor staram się wykonywać wszystkie obliczenia dokładnie i rzetelnie....

są wpisy do dziennika budowy....Jeżeli trafi się jakiś ukryty błąd wykonawczy, to to odpowiada

Ja nie twierdzę, że ktoś liczy nierzetelnie, ale właśnie niedokładności wykonawcze, zwłaszcza gdy ekip nie przypilnujemy, mogą znacząco wpłynąć na rzeczywiste zużycie energii i jakbyś dokładnie nie policzył, to rzeczywistość może okazać się zupełnie inna. Jako audytor musisz się opierać na "zeznaniach" inwestorów, ale czy np. nie widziałeś dziennika budowy pustego i wypełnianego dopiero po zakończeniu wszystkich prac ? Kierownika budowy, który się pojawia na początku, na końcu budowy i jeszcze ze 2 razy? Jeśli się trafi jakiś ukryty błąd wykonawczy, to będzie on ukryty i nikt o nim nie będzie wiedział (chyba, że będzie to przeciek, który ujawni się przy pierwszym deszczu wielkim zaciekiem na ścianie). Nikt też za niego nie odpowie. Tylko inwestor będzie po latach narzekał, że ma takie a nie inne rachunki za ogrzewanie. Ot szara rzeczywistość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widziałem na kilku budowach, to wykonawcy nie przejmują się szczelnością budowanych domów, np. zostawiają wycinanki folii przy krokwiach oraz łatach, nie uszczelniają ich lecz pozostawiają np. półcentymetrowe szpary.

Na to jest prosty sposób - próba szczelności budynku. Jeżeli wykonawcy będą mieli świadomość, że taka próba będzie wykonana i dopiero po jej pozytywnym wyniku dostaną całość zapłaty, to zupełnie inaczej podejdą do sprawy szczelności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robią testy... wystarczy poszukać. Ja szukam wykonawcy na budowę i jedną firmę budowlaną co robi testy szczelności znalazłem. Jak wezmę innego wykonawcę to tej firmie za test zapłacę, a w umowie na wykonawstwo bedzie punkt o teście szczelności i o tym że ma być zdany oraz tym, że jak nie zda testu to wykonawca poprawia nieszczelności na swój koszt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że gdzieś tam robią, ale ile to jest procent oddawanych budów ? 0.5 %? Szkoda, że tak mało :-(
A ilu właścicieli domów może pochwalić się rocznymi kosztami ogrzewania poniżej 1000zł (dla domu 100m2) ? 0,5% ? Szkoda, że tak mało :(.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ilu właścicieli domów może pochwalić się rocznymi kosztami ogrzewania poniżej 1000zł (dla domu 100m2) ? 0,5% ? Szkoda, że tak mało :(.

Myślę jednak, że obaj (oczywiście nie tylko my, ale i wielu forumowiczów) pracujemy na forum nad tym, żeby było ich więcej ;-) Dobry znalazłeś przelicznik 10zł/m2 na ogrzewanie rocznie dla "domu prawie pasywnego po polsku", w dodatku cieszę się, że się w nim spokojnie mieszczę i mogę powiedzieć: "tak, to się da zrobić" ;-)

Tu była dyskusja na temat wagi (lub mniejszej ważności) dokładności obliczeń/szacunków ozc, gdzie odnosiłem się do jakości wykonania przeciętnego domu przez przeciętne ekipy i stąd moje narzekanie na 0.5%.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

 

Pobawiłem się OZC, wypluło mi wyniki jak niżej. I teraz postanowiłem na podtawie instrukcji Kisana obliczy podłogówke, no i ogrzewanie ścienne na tej samej zasadzie, wyniki są w tabeli.

Jestem po rozmowie z hydraulikiem, uważa za mało prawdopodobne takie wyliczenia, proponuje rozstaw rurek podłogówki max co 15 cm, hmm zerknijcie na te wyniki no i czekam na wasze opinie.

Dodam że dom parterowy z poddaszem użytkowym, dach dwuspadowy, ocieplony 20 cm wełny w scianach, 35 wełny w dachu, 20 cm styro w podłodze, okna 3 szybowe o U=0,5

orion wyniki 1.jpg

orion wyniki 2.jpg

Orion podłogowka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pobawiłem się OZC, wypluło mi wyniki jak niżej. I teraz postanowiłem na podtawie instrukcji Kisana obliczy podłogówke, no i ogrzewanie ścienne na tej samej zasadzie, wyniki są w tabeli.

Jestem po rozmowie z hydraulikiem, uważa za mało prawdopodobne takie wyliczenia, proponuje rozstaw rurek podłogówki max co 15 cm, hmm zerknijcie na te wyniki no i czekam na wasze opinie.

Dodam że dom parterowy z poddaszem użytkowym, dach dwuspadowy, ocieplony 20 cm wełny w scianach, 35 wełny w dachu, 20 cm styro w podłodze, okna 3 szybowe o U=0,5

 

Wyniki z OZC prawdopodobne, podaj jakę masz wersję OZC, starsze wersje demo liczyły liczyły mniej dokładnie.

Podrzuć plik z OZC to sprawdzę. Okna na pewno nie mają wsp. 0,5, ten wsp. mają same szyby. Okna mogą miec min ok. 0,8

Co do podłogówki muszę mieć moce z poszczególnych pomieszczeń.

email: [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...