Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

m@rio

Moim zdaniem popełniłeś kilka błędów podczas wprowadzania przegród

ozc.JPG

- rzędna poziomu terenu, domyślna rzędna podłogi wypadają chyba gdzieś w chmurach:p

- chyba trochę mała powierzchnia podłogi na gruncie.

 

Obliczając koszty ogrzewania zapomniałeś o vacie.

Zrobiłem arkusz kalkulacyjny do obliczania kosztów ogrzewania, możesz w nim policzyć koszty grzania gazem i porównać do kosztów grzania prądem.

 

gaz - prąd.zip

 

Ja też policzyłem swój dom w OZC 4.01B i wyniki są moim zdaniem zbyt optymistyczne, dlatego teraz szukam błędów.

ozc.JPG

gaz - prąd.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem popełniłeś kilka błędów podczas wprowadzania przegród

- rzędna poziomu terenu, domyślna rzędna podłogi wypadają chyba gdzieś w chmurach:p

Ja rzędną podłogi i terenu traktowałem jako rzędne z mapy i projektu gdyż sądzę że dla programu ma znaczenie położenie n.p.m. i teren w projekcie ma rzędną 136,5 a góra podłogi parteru 137 czyli jest ona wyżej o 0,5m - bo jest podsypka0,16m+styro0,14m+płyta0,2m (podsypki piaskowej jest więcej bo ok. 0,5-0,6m ale został wybrany humus wiec podaje tylko ponad teren)

Jeśli to jest dobrze to z kolei widzę teraz, że rzędną wody gruntowej powinienem podać o -1,5m do rzędnej tereny czyli 135m.

 

Czy to rozumowanie jest ok.?

 

 

- chyba trochę mała powierzchnia podłogi na gruncie.

 

Wg mnie jest ok. bo to pola i obwód podłogi ogrzewanej 8,6mx11,7=ok.101,5m2 to samo obwód 2x8,6+2x11,7m=ok. 41,72 (te rysunki rzutów są poglądowe),

chyba że trzeba podać całą podłogę parteru wtedy muszę zmienić i dodać garaż - byłoby151,8m2 bez ścian lub 176,5m2 cała płyta i większe obwody hmm.. więc musze poprawić, jutro zajrzę do programu co tam się wpisuje.

 

 

Obliczając koszty ogrzewania zapomniałeś o vacie.

 

Co do vat-u zgoda - dzięki

Czyli 1188,87zł+23%=1462,31zł brutto

 

Nie doliczam kosztów przeglądów, napraw konserwacji itp. żeby uprościć. Poza tym różnie się to stosuje w jednorodzinnych dla gazu te przeglądy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dodatek do podgrzewu ciepłej wody:

normalne zapotrzebowanie 25l/dzień/osobę 55°C:

0.22-0.30 kW/osobę

 

Czyli 0,3kW * u mnie 5 osób =1,5kW/doba x365dni = 547,5kW/rok = 57,8m3 gazu/rok

 

to daje w pln (przy 95%sprawność kotła) wg tabeli Maron79 (dzięki za nią) dla GZ taryfa W2.1 - 600zł/rok

 

Nie za mało? a może źle to liczę liczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m@rio

Moim zdaniem popełniłeś kilka błędów podczas wprowadzania przegród

[ATTACH=CONFIG]88056[/ATTACH]

- rzędna poziomu terenu, domyślna rzędna podłogi wypadają chyba gdzieś w chmurach:p

- chyba trochę mała powierzchnia podłogi na gruncie.

 

Obliczając koszty ogrzewania zapomniałeś o vacie.

Zrobiłem arkusz kalkulacyjny do obliczania kosztów ogrzewania, możesz w nim policzyć koszty grzania gazem i porównać do kosztów grzania prądem.

 

[ATTACH]88057[/ATTACH]

 

Ja też policzyłem swój dom w OZC 4.01B i wyniki są moim zdaniem zbyt optymistyczne, dlatego teraz szukam błędów.

 

Akurat błedy zwiazane z rzędnymi nie mają wpływ na koncowy wynik.

Jednym z błędów w tym przypadku jest uzywanie starej normy dla wyliczenia zapotrzebowania na ciepło, powinno się stosować normę 13790 a nie B-02025.

Jezeli chodzi o inne najczęsciej popełnane błedy to :

nieprawidłowa definicja przegród,

przyjmowanie takiego samego wsp U dla wszystkich okien,

nie uwzglednianie wszystkich mostków wystepujacych w danym budynku

złe wymiary przegród

uproszczenia kształtów, oraz wymiarów skosów i strychów

stsowanie wczesniejszych wersji programu bez aktualizacji

Wg moich porównań róznice pomiędzy dokładnie i rzetelnie wprowadzonymi przeze mnie danymi na najnowszej wersji pro a danymi wprowadzonymi przez innych uzytkownków OZC

(nie chodzi o profesjonalistów pracujących na OZC) dochodziły do 80-90 % w skrajnych przypadkach. Powoduje to samozadowolenie przyszłych uzytkowikow tych

domów z posiadania energooszczednych budynków.

Dlatego tez Maron spróbuj przeliczyc te dane na wersji 4.8, na pewno bedą inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

\

Jezeli chodzi o inne najczęsciej popełnane błedy to :

nieprawidłowa definicja przegród,

przyjmowanie takiego samego wsp U dla wszystkich okien,

nie uwzglednianie wszystkich mostków wystepujacych w danym budynku

złe wymiary przegród

uproszczenia kształtów, oraz wymiarów skosów i strychów

Właśnie wklepuję projekt do wersji 4.8 PRO.

Poprzednio dom policzyłem jako klocek. Czy w tej nowej wersji można wprowadzać skosy?

Dla wszystkich okien przyjąłem U= 1,1, mam nadzieję, że w rzeczywistości będą cieplejsze.

Projekt liczyłem razem z nieogrzewanym garażem i strychem nad garażem (zrezygnowałem z pokoju). W garażu i na strychu wentylacja grawitacyjna, w domu reku. Zauważyłem, że w nowej wersji jest uwzględnione GWC:p

Możesz podpowiedzieć,jak prawidłowo uwzględnić nieogrzewany garaż w programie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli traktujesz budynek jako klocek to nie dziwią mnie Twoje wyniki. Uprosciles tak ze nie mozna juz bardziej. Poniewaz w kazdym lub prawie kazdym

budynku są pomieszczenia o róznych temperaturach, trzeba kazde pomieszczenie wpisac osobno jest to pracochłonne ale nie ma innej mozliwosci.

Im budynek ma bardziej skomplikowany ksztalt tym jest wiecej wpisywania. Przy garazu zaznaczamy brak ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w OZC zrobić przegrodę stropodach niewentylowany? Jeśli wybieram takową to pojawia się podział na dwie warstwy z przestrzenią powietrzną, a ja takowej nie mam. Czy błędem będzie jeśli wybiorę przegrodę dach i powstawiam tam warstwy z mojego stropodachu (papa wierzchniego krycia, papa podkładowa, styropian w dwóch warstwach, folia, betonowa warstwa spadkowa i strop żelbetowy)?

 

I ponawiam pytanie zadane wyżej - czy jeśli wyszło mi projektowe obciążenie cieplne budynku 10000W to znaczy że wystarczy mi kocioł 12kW przyjmując 2kW na CWU? Wskaźnik zapotrzebowania EA 53 kWh/m2*rok - to znaczy że dom jest 6litrowy? Zapotrzebowanie na ciepło 14638kWh/rok - tyle zużyję energii na ogrzewanie w ciągu całego roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem instrukcję i robię od nowa. Nie ma sensu sprawdzać tego co zrobiłem wcześniej.

 

Dopiszę to co doczytałem może się nowym przyda (dla większości pewnie to oczywiste)

Widzę, że najważniejsze jest wpisanie odpowiedniej struktury budynku, przegród otworów i mostków.

Strefa - to budynek,

w strefie znajdują się kondygnacje,

na kondygnacjach są grupy czyli mieszkania i komunikacja (holle klatki schodowe),

w grupach znajdują się pomieszczenia, w mieszkaniach-pokoje,łazienki, kuchnie a w grupie komunikacja witrołap, klatki, hole.

Potem pozostałe parametry globalne oraz dla poszczególnych pomieszczeń.

 

W programie jest wymóg wprowadzania przegród w pomieszczeniach w kolejności od lewej.

Powierzchnia podłogi Ag to powierzchnia podłogi na gruncie liczona w wymiarach wewnętrznych.

Wymiary ścian podaje się w świetle.

 

Musze jeszcze zobaczyć jak wprowadzić poddasze pod dachem ukośnym z pustką nieogrzewana tylko w jego części.

Zrobić przegrodę dachu, który ma izolację między krokwiami.

 

Nie wszytko dla mnie jest zrozumiałe - pojawiają się pytania:

1.Jak umieścić otwartą klatkę schodową w domu jednorodzinnym (typu parter z poddaszem)?

(np. klatka o wym wew. 2,1x2,68m która jest otwarta na dole jedną ścianą 2,1m na salon,

miedzy piętrami nie ma stropu a na poddaszu znowu jedna ściana 2,1m jest otwarta na hol, schody są żelbetowe).

 

2. Jak umieścić pomieszczenie z otwartą jedną ścianą - czyli ogrzewaną kuchnię ze ścianą na ogrzewany salon salon?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 2 sposoby

albo wstawiasz między nie przegrodę typu ściana wewnętrzna składająca się wyłącznie z dobrze wentylowanej pustki powietrznej

to samo rozumiem ze stropem miedzy parterem a poddaszem na klatce schodowej czyli strop ciepło do góry składający się z dobrze wentylowanej pustki powietrznej.

Aha a te pustki grubości powiedzmy 0,001m ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklepałem projekt w wersję 4.8 pro i wyniki są gorsze niż w wersji 4.0, chociaż wydają mi się jeszcze zbyt optymistyczne.

Projekt to morele 3 z archonu

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-morelach-3/m4cd9395fd9737

 

Zmiany to:

- brak balkonów,

- zmniejszona powierzchnia okien do 25 m2,

- zrezygnowałem z okien narożnych,

- ściany z silikatów,

- dom ma płycie fundamentowej,

- garaż nieogrzewany, a nad nim strych,

- zamienione miejscami kuchnia z gabinetem na parterze

 

Przegrody wyglądają tak:

przegrody.jpg

 

Pomieszczenia

pomieszczenia.jpg

 

Wyniki

og

og

 

Martwi mnie trochę ujemna temperatura w garażu i chyba źle wprowadziłem klatkę schodową i hole.

Co myślicie o tych wynikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla garażu to trzeba ustawić temp wewn jaką chcesz osiągnąć, wtedy program policzy ci ile mocy musisz dostarczyć i jakie są straty ciepła

co do wyników czy to są dane dla standardowego ocieplenia jak w projekcie podano - 14cm styro ? jeśli tak to 4-litrowy dom to jakoś optymistycznie wychodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla garażu to trzeba ustawić temp wewn jaką chcesz osiągnąć, wtedy program policzy ci ile mocy musisz dostarczyć i jakie są straty ciepła

co do wyników czy to są dane dla standardowego ocieplenia jak w projekcie podano - 14cm styro ? jeśli tak to 4-litrowy dom to jakoś optymistycznie wychodzi

 

Wyniki może optymistyczne ale jest to strefa I czyli temp obliczeniowa -16 oC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla garażu to trzeba ustawić temp wewn jaką chcesz osiągnąć, wtedy program policzy ci ile mocy musisz dostarczyć i jakie są straty ciepła

co do wyników czy to są dane dla standardowego ocieplenia jak w projekcie podano - 14cm styro ? jeśli tak to 4-litrowy dom to jakoś optymistycznie wychodzi

Garaż ustawiłem jako nieogrzewany, a program sam wyliczył temperaturę wypadkową. ocieplenie oczywiście poprawione. Na ścianach 20 cm styropianu U-0,32, dach 15 cm wełny pomiędzy krokwiami U-0,37 i 15 cm styro pod krokwiami U-0,4. pod płytą fundamentową 10 cm XPS U-0,32 i na płycie pod posadzką 15 cm styro U-0,4.

Przegrody wyglądają tak:

przegrody.jpg

Na ścianie wspólnej z domem i na stropie w garażu 15 cm styro,

- w wiatrołapie 5 cm styro,

- wspólna ściana strychu 10 cm styro,

- w garażu i na strychu wentylacja indywidualna grawitacyjna, dom WM z GWC,

- III strefa klimatyczna, -20 oC, Gdańsk

 

Jaką sprawność przyjąć dla GWC?

46 % to straty na wentylację

 

EDIT

Po podstawieniu ocieplenia z projektu i wentylacji grawitacyjnej E= 82 kWh/m2*rok

Edytowane przez Maron79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam wprowadziłem ponownie cały projekt. Wynik wyszedł na poziomie 15000kWh/rok czyli tym razem realnie.

Sprawdziłem ręcznie czy powierzchnie wypluwane przez program zgadzają mi się.

kubatura ogrzewana 686m3 (parter 343m3, poddasze 343m3)

powierzchnia ogrzewana 261m2 (parter 136m2, poddasze 125m2)

powierzchnia nieogrzewana to pustka nad poddaszem - dach dwuspadowy (po podłodze 89m2, kubatura 165m3)

powierzchnie nieogrzewane 22,43 (wiatrołap, hol, klatka)

ogólnie wg projektu zgadza się.

Dom ma wspólną ścianę z garażem nad garażem poddasze z pokojem ogrzewanym.

 

Dom jest na płycie - izolacja 14cm

Modyfikowałem co się da i zszedłem do 9798kWh/rok.

 

przegrody:W/(m2·K)

Dach U=0,136 W/(m2·K)

płyta fundamentowa dom 0,147

płyta fundamentowa garaż 0,205

strop pomiędzy parterem a poddaszem 0,685

strop pomiędzy garażem 5sr a ogrzew. poddaszem 0,279

strop poddasza 0,188

ściana wewnętrzna porotherm 11,5 1,899

ściana zewnętrzna porotherm 25+styro20cm 0,142

ściana wewnętrzna między domem a garażem porotherm+styro10cm 0,300

okna U=1,1

drzwi zewn. U=2,5

brama garażowa U=2,5

 

Strasznie mi ucieka ciepło przez drzwi wewnętrzne.

 

 

Zauważyłem, że dokładanie izolacji ponad to co mam na ściany czy na dach nie wiele daje

są to jakieś 100-500kWh/rok a ekonomicznie nie uzasadnione.

 

Garaż ustawiłem jako nieogrzewany, a program sam wyliczył temperaturę wypadkową.

Ale zmieniłem ręcznie na ogrz. -lepszy wynik garaż ogrzewany niż nieogrzewany (w moim przypadku optymalnie +5st. C)

 

Jakby ktoś łaskawie rzucił okiem.zestawienie zyskzestawienie strat energii świadectwo energ..jpgzestawienie strat energii.jpgzestawienie zyskdane og

Co jeszcze mogę poprawić?

Jak dodać do OZC kominek z rozprowadzeniem i GWC?

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodaj izolacje na scianach w garazu nieogrzewanym - 10 cm styro i masz problem z glowy

podobnie - jesli nie dales - to zaizoluj sufit i strop od gory na poddaszu w miejsciach nieuzytkowych

 

z wykresu widac ewidentnie ze bardzo duze straty sa przez drzwi wejsciowe i wentylacje

tam szukalbym oszczednosci

 

wiatrołap, hol, klatka - zastanow sie czy nie warto zrobic chocby lekko ogrzewane - chocby dla komfortu sciaganego obuwia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...