Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jak dla ciebie to zrobię za darmo, bo bardzo kusi mnie żeby czarno na białym udowodnić ci że u ciebie GZ-50 i WG są nieopłacalne

 

potrzebuję projekt w wersji elektronicznej z wymiarami i opisem izolacji

 

ale ty namolny jestes:) śledzisz mnie czy jak po tym forum?:)

Wolałbym zeby zrobił to ktoś kompetentny..bez obrazy dla twoich umiejetnosci oczywiście.

A tak poza tym to audyt jest mi potrzebny zeby wiedzieć ile energii potrzebuje mój dom,a nie jakim paliwem zasilac..bo to zdaje sie jest wybór inwestora;)

pozdrawiam

Edytowane przez Kasia242
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

chciałbym prosić jakąś dobrą duszę o wyjaśnienie na jakiej podstawie wyliczane jest roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania (QH,nd) ?

 

Przypuszczam, że na podstawie projektowego obciążenia cieplnego budynku i warunków klimatycznych, w jakich znajduje się budynek.

 

W moim projekcie projektowane obciążenie cieplne budynku wynosi 9725 kWh

Projektowana temp. zewn: 20 stopni, a średnia roczna temp zewn: 7,6 stopni

Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania:18268 kWh

 

Z kolei na stronie 31 tego wątku jest przykład obliczeń OZC dla domu znajdującego się w takich samych warunkach klimatycznych oraz obciążeniem cieplnym budynku wynoszącym 9173 kWh

Obciążenie cieplne jest więc podobne (5% mniej niż w moim domu), ale roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wynosi tutaj 11898 kWh (a więc o 34 % mniej)

 

Dlaczego taka różnica w rocznym zapotrzebowaniu na ciepło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

chciałbym prosić jakąś dobrą duszę o wyjaśnienie na jakiej podstawie wyliczane jest roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania (QH,nd) ?

 

Przypuszczam, że na podstawie projektowego obciążenia cieplnego budynku i warunków klimatycznych, w jakich znajduje się budynek.

 

W moim projekcie projektowane obciążenie cieplne budynku wynosi 9725 kWh

Projektowana temp. zewn: 20 stopni, a średnia roczna temp zewn: 7,6 stopni

Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania:18268 kWh

 

Z kolei na stronie 31 tego wątku jest przykład obliczeń OZC dla domu znajdującego się w takich samych warunkach klimatycznych oraz obciążeniem cieplnym budynku wynoszącym 9173 kWh

Obciążenie cieplne jest więc podobne (5% mniej niż w moim domu), ale roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wynosi tutaj 11898 kWh (a więc o 34 % mniej)

 

Dlaczego taka różnica w rocznym zapotrzebowaniu na ciepło ?

 

Tak w skrócie.

Projektowe obciążenie cieplne zalezy od jakości przegród zewnętrznych i wewnętrznych stykających sie z temperaturą niższą niz 20 oC (24 oC), ilości i rodzajów mostków termicznych.

Zapotrzebowanie na ciepło zależy od strat na przenikanie i strat na wentylację i nie jest wprost proporcjonalne do projektowego obciązenia cieplnego, zależy również od lokalizacji budynku i jego usytuowania wzgledem stron swiata.

Straty na wentylację zależą od ilości pomieszczeń dla których wymagana jest normowa wymiana powietrza (kuchnia, łazienka , wc ,pralnia) czyli podobne budynki ale rózniące się ilością np. łazienek bedą miały inne straty na wentylację a tym samym bedą się różnić projektowym obciążeniem cieplnym budynku.

Podobnie jest z zapotrzebowaniem na ciepło, nawet w obrębie jednej strefy klimatycznej mozemy uzyskać dla identycznego budynku rózne wartości zapotrzebowania,

np. okolice Wrocławia i Podlasia lub Przemyśla to wszystko III strefa klimatyczne ale inne srednioroczne temperatury, gdy ten sam budynek inaczej usytuujemy względem stron swiata ta róznica jeszcze się pogłebi.

W twoim projekcie projektowe obciązenie cieplne na pewno nie wynosi 9725 kWh ale 9725 W.

Porównanie Twojego domu i domu omawianego w tym wątku nie ma większego sensu, te budynki róznią się lokalizacją, rodzajem przegród (scian, okien i drzwi) wielkością kuchni łazienek i wc, usytuowaniem itd.

Ważna jest też jakość obliczeń ozc, nawet dla identycznego budynku w zależności od dokładności i szczegółowości obliczen mozemy uzyskać wyniki róznicące sie o ok 20-30%

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, obciążenie cieplne to 9725 W a nie kW.

 

Obciążenie to już zawiera stratę ciepła na wentylację, 4358 W (wentylacja grawitacyjna), więc wentylacja nie powinna mieć już wpływu na roczne zapotrzebowanie na ciepło.

Tak samo jak przegrody czy ilość łazienek. To wszystko jest już wzięte pod uwagę w obciążeniu cieplnym.

 

Porównywalne budynki znajdują się w tej samej strefie klimatycznej i mają taką samą średnią temperaturę roczną.

 

Co więc stanowi o tej różnicy w rocznym zapotrzebowaniu na ciepło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz jeszcze, innymi słowami.

 

Projektowe obciążenie cieplne to moc ogrzewania, które ogrzeje Ci dom w środku nocy, przy -20*C na zewnątrz, gdy w domu nie ma żadnych zysków ciepła.

Zależy tylko od tego, ile ciepła w jednostce czasu traci budynek przez ściany, okna, dach, podłogę, wentylację, itd.

 

Sezonowe (roczne) zapotrzebowanie na ciepło oczywiście uwzględnia straty, ale także zyski. Jeśli w domu masz dużo zysków ciepła pochodzących od:

* mieszkańców,

* urządzeń elektrycznych,

* słońca,

* instalacji,

i jesteś w stanie je efektywnie wykorzystać (w czym pomaga duża masa akumulacyjna w budynku), to przy tym samym obciążeniu cieplnym będziesz mieć inne sezonowe zapotrzebowanie na ciepło.

 

Ale to tylko przy założeniu, że obliczenia były prowadzone rzetelnie, bo ostatnio widziałem OZC zrobione tak, że ktoś założył 5 W/m2 zysków wewnętrznych dla wariantu z pompą ciepła i 15 W/m2 dla kotła gazowego, przez co zapotrzebowania na ciepło wyszły zupełnie różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

mam pytanie.

 

zainstalowalem program purmo i chcialem obliczyc OZC dla budowanego domu. Gdy wprowadzam dane o przerodach to wspolczynnik przenikania sciany jest wyzszy od wszpolczynnika przenikania samego materialu. Buduje z Termalicki 36cm sciane jednowarstwowe U=0.247. Natomiast U dla calej przegrody program wylicza na ponad 0.7

Czy ja cos zle robie?

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam programu przed oczami ale weź też pod uwagę że bloczki takie są łączone na zwykłą zaprawę i spoina ma sporo tak więc siłą rzeczy współczynnik dla ściany będzie większy niż dla samego materiału. Chyba że mówisz o BK to na pewno jakiś błąd popełniasz. Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie.

 

zainstalowalem program purmo i chcialem obliczyc OZC dla budowanego domu. Gdy wprowadzam dane o przerodach to wspolczynnik przenikania sciany jest wyzszy od wszpolczynnika przenikania samego materialu. Buduje z Termalicki 36cm sciane jednowarstwowe U=0.247. Natomiast U dla calej przegrody program wylicza na ponad 0.7

Czy ja cos zle robie?

Tomek

 

Tak na pewno cos robisz zle, jezeli wersja na której obliczasz to demo (zakładam ze taką masz) to nie ma mozliwości wprowadzenia nowych materiałow, standartowo

parametrów termaliki nie ma wprowadzonych, poza tym mamy termalikę w kilku odmianach 300, 350, 400, 500, 600. Kazda z nich ma inna lambdę.

Po prostu nie wszystko da sie przeliczyć w wersji demo (zgodnie z jej nazwą)

Jezeli w twojej wersji da sie wprowadzić nowy materiał to wprowadz z odpowiednimi parametrami termalikę i wtedy U powinien się zgodzić

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam programu przed oczami ale weź też pod uwagę że bloczki takie są łączone na zwykłą zaprawę i spoina ma sporo tak więc siłą rzeczy współczynnik dla ściany będzie większy niż dla samego materiału. Chyba że mówisz o BK to na pewno jakiś błąd popełniasz.

 

Obliczalem nie dokladnie dla Termaliki, ale wzialem jakis beton komorkowy o zblizonym U i zdziwilo mnie, ze przy scianie jednowarstwowej U dla sciany jest takie wysokie. Nie wiem czy program sam oblicza to ze beda lanczone na zaprawe cienkowarstwowa? Ewentualnie czy da sie to ustawic?

 

Widze, ze dopiero gdy dokladam 10cm styropianu to otrzymuje wynikj U<0.3. Wybralem sciane jednowarstwowa bo bylem przekonany, ze to bedzie wystarczajaco ciepla, ale teraz sie zastanawiam czy jednak i tak nie bede musial dodawac styropianu.

Jezeli sa teraz wymagania zeby budowac sciany U<0.3 to jak sciana jednowarstwowa ma to spelnic? A moze to wlasnie przez to ze program uwzglednia mostki przy doborze zwyklej zaprawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
OWybralem sciane jednowarstwowa bo bylem przekonany, ze to bedzie wystarczajaco ciepla, ale teraz sie zastanawiam czy jednak i tak nie bede musial dodawac styropianu.

Jezeli sa teraz wymagania zeby budowac sciany U<0.3 to jak sciana jednowarstwowa ma to spelnic? A moze to wlasnie przez to ze program uwzglednia mostki przy doborze zwyklej zaprawy?

Ściana jednowarstwowa nigdy nie będzie ciepła ;)

Współczynnik <0,3 jest dla ściany dwuwarstwowej,ściana jednowarstwowa z tego co wiem ma inne normy dot.przenikania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie obliczenia dla ściany zew. wyglądają tak:[ATTACH=CONFIG]132345[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]132346[/ATTACH]

 

Plusfoto wyslalbys mi na maila swoj plik do purmo bym mogl na jego podstawie popracowac nad moim? U mnie w materialach nie ma Ytonga a mam ta sama wersje purmo. Czy ty to jakos dodales?

 

moj mail

[email protected]

 

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłać ci mogę ale i tak materiał musisz dodać sam. Nie znam parametrów termaliki. A sprawa jest prosta wchodzisz w materiał/materiały jednorodne. Na dole po lewej masz ikonki pierwsza to anuluj druga dodaj. Klikasz uzupełniasz parametry ( jak nie znasz to zadzwoń do producenta, ja tak zrobiłem z xellą) bez problemu podali wszystkie parametry.

Moje obliczenia i tak zwłaszcza z poddasza są mało dokładne bo nie za bardzo wiem jak liczyć skosy, ale przynajmniej mam podgląd z czym muszę się liczyć. Jak już będę miał praktycznie gotowe i przed robieniem ogrzewania i tak chyba uśmiechnę się do asolta.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...