Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie,

 

w zakladce wentylacja (purmo 4.1) mozna wybrac dwie wartosci procentowe jezeli chodzi o odzysk ciepla z wentylacji mechanicznej z reku. Jezeli mam miec reku o sprawnosci okolo 90% to czy mam wpisac w obu tych polach po 90% ? Bo porownalem z innymi ze pierwsza sprawnosc jest 90% a druga ustawiona byla na 65%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli musi tak zostac. Bo strasznie duze straty na wentylacje mi wychodza z obliczen.

 

 

No jak sobie przyjąłeś 540 m3 / h, to nie dziwne, że takie wychodzą. W praktyce nie będziesz miał ochoty na więcej niż 100 - 150. Możesz powiedzieć ile sobie wyliczyłeś zysków słonecznych i bytowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak sobie przyjąłeś 540 m3 / h, to nie dziwne, że takie wychodzą. W praktyce nie będziesz miał ochoty na więcej niż 100 - 150. Możesz powiedzieć ile sobie wyliczyłeś zysków słonecznych i bytowych?

 

samo tak sie ustawilo 540m3/h. Gdzie to zmienic? Czy trzeba dla kazdego pomieszczenia osobno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. W wersji demo 4.8 pro parametr 'krotność wymian powietrza' ustawia się w tych najbardziej ogólnych parametrach budynku, nie wiem jak w innych.

 

Jezeli komuś doradzamy to robmy to dobrze, taka porada to wprowadzanie w bład.

 

W ustawieniach ogólnych ustawiamy parametr "krotność wymiany powietrza n50", pokazuje on nam jaka jest szczelność domu. Dokładnie oznacza tyle ile mamy wymian

powietrza w ciągu godziny przy róznicy ciśnien 50 Pa. Krotność tą przyjmujemy z norm lub w audytorze są podane zakresy najczęsciej spotykane.

Aby uzyskać ten parametr w realnym domu konieczne jest badanie szczelności domu. (nie takie proste i tanie)

Wracając do meritum. Jezeli chcemy ustawić dowolną wymianę musimy przy kazdym pomieszczeniu zdefiniować wielkość nawiewu lub wywiewu zachowując proporcje miedzy wywiewem i nawiewem na danej kondygnacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli komuś doradzamy to robmy to dobrze, taka porada to wprowadzanie w bład.

 

 

Jasne, przepraszam, zmyliło mnie, że przy n50 = 0,5 Vmin dla pomieszczeń dawał wartość połowy kubatury. O ile nie skończy się to pozwaniem do sądu lub seppuku, obiecuję już nigdy nie wprowadzić nikogo w błąd. Tak na poważnie, mam nadzieję, że wszyscy, podobnie jak ja, mogą się bawić we własnym zakresie, ale w celach "poważnych" i tak zgłoszą się do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli komuś doradzamy to robmy to dobrze, taka porada to wprowadzanie w bład.

 

W ustawieniach ogólnych ustawiamy parametr "krotność wymiany powietrza n50", pokazuje on nam jaka jest szczelność domu. Dokładnie oznacza tyle ile mamy wymian

powietrza w ciągu godziny przy róznicy ciśnien 50 Pa. Krotność tą przyjmujemy z norm lub w audytorze są podane zakresy najczęsciej spotykane.

Aby uzyskać ten parametr w realnym domu konieczne jest badanie szczelności domu. (nie takie proste i tanie)

Wracając do meritum. Jezeli chcemy ustawić dowolną wymianę musimy przy kazdym pomieszczeniu zdefiniować wielkość nawiewu lub wywiewu zachowując proporcje miedzy wywiewem i nawiewem na danej kondygnacji.

 

zostawilem wiec n50=4 i tak wyglada ustawienie wentylacji

 

went_wym.png

 

o ile dobrze rozumiem twoje slowa, zmieniajac te parametry moglbym uzyskac zmniejszenie strat na wentylacje? tylko skad mam wiedziec jakie przyjac parametry?

 

Siedzialem dzis kilka godz i zrobilem wszystko od nowa.

 

tak wyglada wymiana wentylacji. Czy uwazasz, ze to ciagle za duzo jak na moj budynek?

 

went_oblicz2.png

 

 

a tak wyglada obliczenie

 

wyliczenieee.png

 

 

dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

probowalem przyjmowac rozne wartosci n50 od nawet nierealnych jak 0,001 do 4 i inie wplywa to na duza zmiane Vv (doplywajace powietrze wentylacyjne)

jak zmienialem Vmin dla poszczegolnych pomieszczen zgodnie z normami np pokoj 30m3/h, lazienka 50m3/h to w moich pomieszceniach i tak jest wpisane mniej. tylko w salonie dalo to efekt.

 

Jak mam wiec zejsc z Vv ponizej? Jaka powinna byc wartosc Vv przy kubaturze 482m3 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

probowalem przyjmowac rozne wartosci n50 od nawet nierealnych jak 0,001 do 4 i inie wplywa to na duza zmiane Vv (doplywajace powietrze wentylacyjne)

jak zmienialem Vmin dla poszczegolnych pomieszczen zgodnie z normami np pokoj 30m3/h, lazienka 50m3/h to w moich pomieszceniach i tak jest wpisane mniej. tylko w salonie dalo to efekt.

 

Jak mam wiec zejsc z Vv ponizej? Jaka powinna byc wartosc Vv przy kubaturze 482m3 ?

 

Zmieniając wartość n50 zmieniałeś wartość tzw. infiltracji. Nie powinno się tego zmieniać, wartość 4,0 jest dobra dla zdecydowanej większości domów energooszczędnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...