Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ale narazie to masz tylko wyliczone zapotrzebowanie na energię cieplną, straty i szacowane moce grzejników wymagane w danych pomieszczeniach, to co daje OZC

do tego trzeba jeszcze zrobić obliczenia z instrukcji Kisana aby określić jak długie i ile pętli jest potrzebnych w danych pomieszczeniach, wielkości przepływów itp. to też zależy od rodzaju zasilania jakie się przewiduje zastosować (piec węglowy, gazowy, elektryczny... kable... promienniki itp). tzn można to też zrobić w formie uproszczonej korzystając z tabel Rotha

Edytowane przez Jacekss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

szukam osoby, która zajmuje się obliczeniami w oprogramowaniu OZC. Wiem, że na forum jest kilka osób (głównie wymienia się użytkownika asolt). Prosiłbym zainteresowanych o kontakt na PW. Będę wdzieczny za pomoc.

 

Dodatkowo czy ktoś może podpowiedzieć jak wyliczyć długość i rozstaw pętli w poszczególnych pomieszczeniach (domyslam się , że można to zrobić po wyliczeniach z OZC, kiedy poznamy zapotrzebowanie poszczególnych pomieszczeń).

 

I ostatnie pytanie, czy z wersji demo OZC można coś konkretnego uzyskać, czy jest na tyle okrojona, że nie warto się tym interesować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale narazie to masz tylko wyliczone zapotrzebowanie na energię cieplną, straty i szacowane moce grzejników wymagane w danych pomieszczeniach, to co daje OZC

do tego trzeba jeszcze zrobić obliczenia z instrukcji Kisana aby określić jak długie i ile pętli jest potrzebnych w danych pomieszczeniach, wielkości przepływów itp. to też zależy od rodzaju zasilania jakie się przewiduje zastosować (piec węglowy, gazowy, elektryczny... kable... promienniki itp). tzn można to też zrobić w formie uproszczonej korzystając z tabel Rotha

 

ale drugi link co dałem właśnie wg to określa. porównywalem to z tabelami rotha.

 

Kurcze Panowie dorzućcie swoje dwa grosze.

 

P.S. Dobra powiem kto wykonał obliczenia - Mpoplaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak widzę strata energii maks jest ok 5800W a moc grzejników/podłogówki to maks 6200W

tu można by ewentualnie zrobić nadwyżkę.. choć nie wiem (może nie doczytałem) dla jakich temp we/wy podłogówki było to liczone

może warto trochę zwiększyć a może nie ma potrzeby, zważywszy że dni z -20C zdarzają się rzadko

 

a co do dł. pętli to tą w salonie podzielić na 2. będą miały po te 60 parę metrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

mam pytanie odnośnie uzyskanych wyników w programie KISAN OZC:

 

Powierzchnia ogrzewana budynku A!-h!=: 110,0 m!+2!=

Kubatura ogrzewana budynku V!-h!=: 300,0 m!+3!=

Projektowa strata ciepła przez przenikanie !^F!~!-T!=: 2515 W

Projektowa wentylacyjna strata ciepła !^F!~!-V!=: 1068 W

Całkowita projektowa strata ciepła !^F!~: 3572 W

Nadwyżka mocy cieplnej !^F!~!-RH!=: 0 W

Projektowe obciążenie cieplne budynku !^F!~!-HL!=: 3572 W

 

Z powyższych wynika, że całkowita stratra ciepła to ok 3,6 kW. Natomiast wchodząc w zakładke pomieszczenia:

WC WC WC 21,0 1,30 3,5 62 WC

ŁAZ Łazienka z oknem ŁAZ 24,0 7,30 19,7 544 Łazienka z oknem

SPIŻ Piwnica SPIŻ 18,7 1,58 4,3 -0 Piwnica

GANEK Klatka schodowa GANEK 18,0 6,90 18,6 244 Klatka schodowa

SALON Salon SALON 21,0 32,00 86,4 1281 Salon

KOTŁOW Kotłownia KOTŁOW 18,0 3,10 8,4 109 Kotłownia

KUCHNIA Kuchnia z oknem gaz KUCHNIA 21,0 14,70 39,7 728 Kuchnia z oknem gaz

PRZEDPOK Przedpokój PRZEDPOK 19,0 9,36 25,3 2 Przedpokój

POK1 Pokój POK1 21,0 11,40 30,8 331 Pokój

POK2 Pokój POK2 21,0 13,00 35,1 456 Pokój

POK3 Pokój POK3 21,0 10,50 28,4 401 Pokój

PODD Korytarz PODD -19,3 110,00 159,5 -0 Korytarz

 

suma strat poszczególnych pomieszczeń to ok 4,2 kW. Z czego to wynika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie zaznaczyłeś kaloryfery z termostatem i program dodał 15% na pokonanie oporów głowicy

 

To nie ta przyczyna

Pozwolę sobie zacytowac odpowiedz na pytanie powyzej którą otrzymałem od przedstawiciela technicznego Sankom:

 

"Licząc OC dla budynku nie dodaje się tak po prostu wszystkich OC

pomieszczeń. Na poziomie pomieszczeń uwzględnia się najbardziej

niekorzystne warunki infiltracyjne, które w danym momencie mogą

wystąpić jedynie po jednej stronie budynku. Na poziomie budynku, mówiąc

obrazowo, ten niekorzystne warunki liczy się tylko dla pomieszczeń po

jednej stronie budynku.

Proszę zajrzeć do normy 12831. To wszystko jest tam dokładnie opisane."

 

I to wyjaśnia wszystko w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

proszę o małą podpowiedź jak wprowadzić pomieszczenie o dość skomplikowanym kształcie?

 

Załączam obrazek (chodzi o to niebieskie - salon z otwartym aneksem kuchennym i otwartym holem)

 

czy dobrze mi się wydaje że nalezy wprowadcić 11 przegród (3 zewnętrzne i 8 wewnętrzynch)?

salon.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

proszę o małą podpowiedź jak wprowadzić pomieszczenie o dość skomplikowanym kształcie?

 

Załączam obrazek (chodzi o to niebieskie - salon z otwartym aneksem kuchennym i otwartym holem)

 

czy dobrze mi się wydaje że nalezy wprowadcić 11 przegród (3 zewnętrzne i 8 wewnętrzynch)?

 

Tak, dobrze Ci się wydaje, ale to rozwiązanie łaczenia aneksu kuchennego nie jest prawidłowe. Wymagania wentylacyjne dla kuchni sa inne niż dla salonu i dlatego nalezy sztucznie rozgraniczyć te pomieszczenia, aby dla kazdego przyjąć inną wymaganą wymianę

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Z tym salonem i kuchnią to pewnie masz rację, chociaż czy jest sens coś sztucznie rozgraniczać jak w rzeczywistości rozgraniczone nie jest?

Nie lepiej potraktować kuchni jako kawałka salonu, przy założeniu że jest płyta indukcyjna i pochłaniacz zamiast wyciągu?

 

Z tego co wiem to bardzo dużo domów jest tak budowanych, że kuchnia jest tylko aneksem (nawet do tego stopnia, że kuchnia nie jest osobną wnęką, tylko salon jest prostokątem a na jednej ze ścian są meble kuchenne). Wtedy robienie takiego sztucznego rozgraniczenia chyba nie ma sensu, bo w którym miejscu je zrobić? na oko?

Jaki to będzie miało wpływ na całościowy wynik? ze 2-3 % (aneks kuchenny to ok 12% całej powierzchni) ? tak strzelam bo się nie znam, a wiem że ty akurat masz bardzo duże doświadczenie w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...