Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ok wklepałem dane, ale mam jeszcze takie pytania:

1. Czy to normalne, że jak zmieniam wentylację z naturalnej na nawiewno wywiewną z odzyskiem ciepła to zapotrzebowanie po obliczeniu wychodzi większe ?

2. Dlaczego zmiana parametru w danych ogólnych "stopień szczelności" w żaden sposób nie wpływa na wyniki zapotrzebowania ciepła?

3. Jak prawidłowo uzupełnić tabelkę "Średnie strumienie bytowych zysków ciepła przypadające na jedno mieszkanie" ?

generalnie liczę dom parterowy 69,3m2 o w sumie 7-miu pomieszczeniach. 4 osoby w tym 2 dzieci.

ta tabelka ma bardzo duży wpływ na wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok wklepałem dane, ale mam jeszcze takie pytania:

1. Czy to normalne, że jak zmieniam wentylację z naturalnej na nawiewno wywiewną z odzyskiem ciepła to zapotrzebowanie po obliczeniu wychodzi większe ?

2. Dlaczego zmiana parametru w danych ogólnych "stopień szczelności" w żaden sposób nie wpływa na wyniki zapotrzebowania ciepła?

3. Jak prawidłowo uzupełnić tabelkę "Średnie strumienie bytowych zysków ciepła przypadające na jedno mieszkanie" ?

generalnie liczę dom parterowy 69,3m2 o w sumie 7-miu pomieszczeniach. 4 osoby w tym 2 dzieci.

ta tabelka ma bardzo duży wpływ na wyniki.

 

ad1. Nie, nie jest to normalne

ad2. Nie wiem , zmiana powinna być, im budynek szczelniejszy tym zapotrzebowanie na ciepło i projektowe obciązenie cieplne spada, zmniejsza sie wartość przepływu powietrza infiltracyjnego

ad.3 ja przyjmuję zyski wg metody uproszczonej zgodnej z rozporzadzeniem MI, norma 02025 jest przestarzała zastapiła ją norma 13790

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak wiadomo. Ale też nie można powiedzieć, że wszystkie obliczenia robione do czasu wydania nowszej wersji są błędne i można je wyrzucić do kosza, ani, że starszy program przestał nagle działać.

Liczyć powinien dalej tak jak liczył, a nawet lepiej, bo są aktualizacje. ;)

 

Piracić nie chcę ,na najnowszą wersję mnie nie stać, a program traktuję raczej jako ciekawostkę i poszerzanie horyzontów. Więc korzystam z najnowszej darmowej.

 

Jest demo 4.8 ale obawiam się, że się narobię a na koniec nic nie zobaczę, albo nie będzie dało się zapisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok wklepałem na razie budynek jako jeden pokój do testów.

 

niestety w wersji demo nie da się dodawać nowych materiałów. wiec nie mogę dodać wełny 0,033 14cm, oraz paraizolacji. szkoda.

 

z ciekawostek:

Dodanie na południowej ścianie budynku okna tarasowego 1,8x2,1 m o współ. 1,1 zmniejszyło zapotrzebowanie sezonowe kWh/(m2*rok) z 58,8 na 56,5.

 

a byłem przekonany, że zapotrzebowanie wzrośnie :)

 

A tak w ogóle to samą zmianą parametrów na danych ogólnych (mostki termiczne, wentylacja, zyski można zmienić wynik o 100%) przy dokładnie takim samym budynku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety w wersji demo nie da się dodawać nowych materiałów. wiec nie mogę dodać wełny 0,033 14cm, oraz paraizolacji. szkoda.
Możesz zasymulować taki materiał, korzystając ze wzoru: R1=R2 (opór cieplny jednej i drugiej przegrody), gdzie: R1=x/0,042 R2=14/0,033. Przyrównujesz R1 do R2, wyliczasz x i wówczas zamiast wełny o grubości 14 i współczynniku 0,033 stosujesz wełnę o grubości x i współczynniku 0,042. Przegroda opór będzie miała identyczny (jeśli będzie jednorodna).

 

z ciekawostek:

Dodanie na południowej ścianie budynku okna tarasowego 1,8x2,1 m o współ. 1,1 zmniejszyło zapotrzebowanie sezonowe kWh/(m2*rok) z 58,8 na 56,5.

... a jednocześnie, zauważ, parametr "Całkowita projektowa strata ciepła" wzrósł. Ot ciekawostka :)

 

a byłem przekonany, że zapotrzebowanie wzrośnie :)
I w sumie ...dobrze myślałeś. Ponieważ straty rzeczywiście wzrosły (zakładka "Zestawienie strat energii cieplnej"), ale zyski wzrosły jeszcze bardziej (zakładka "Zestawienie zysków energii cieplnej) i zrekompensowały straty :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z forumowiczów jest w stanie mniejwiecej przeliczyc mi wspolczynniki z audytu energetycznego ? Mam juz swiadectwo na ktorym widnieje wynik 119kwh/m2 szczerze to liczylem na lepszy wynik inwestujac w ocieplenia.

Taki wynik to cos dobrego czy liczacy z allegro podszedl zlewajaco do sprawy ? Moglby mi ktos pomoc to zweryfikowac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z forumowiczów jest w stanie mniejwiecej przeliczyc mi wspolczynniki z audytu energetycznego ? Mam juz swiadectwo na ktorym widnieje wynik 119kwh/m2 szczerze to liczylem na lepszy wynik inwestujac w ocieplenia.

Taki wynik to cos dobrego czy liczacy z allegro podszedl zlewajaco do sprawy ? Moglby mi ktos pomoc to zweryfikowac ?

 

Aby dokładnie to zweryfikować trzeba obliczenia wykonać powtórnie obliczenia ozc, nie ma innego sposobu niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z forumowiczów jest w stanie mniejwiecej przeliczyc mi wspolczynniki z audytu energetycznego ? Mam juz swiadectwo na ktorym widnieje wynik 119kwh/m2 szczerze to liczylem na lepszy wynik inwestujac w ocieplenia.

Taki wynik to cos dobrego czy liczacy z allegro podszedl zlewajaco do sprawy ? Moglby mi ktos pomoc to zweryfikowac ?

 

Mam podobne odczucia co do tego co widnieje w świadectwie dla mojego domu.

Mam wyniki:

EP =111 kWh/m2*rok

EK =103 kWh/m2*rok

 

A mi w obliczeniach OZC wychodziło EA=53 kWh/m2*rok.

Puki co spalanie wygląda na bliższe moim amatorskim obliczeniom ale z wnioskami zaczekam do konca sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ep 119kwh/m2 na rok Ek 105kWh/m2, jak ktos ma checi pomoc to bede wdzieczny za probe przeliczenia mniejweicej. Moge dostarczyc niezbedne dane. Z grubsza to :

 

powierzchnia uzytkowa wszystkich pomieszczen ok 150m2, po podlogach 176m2, ogrzewanie gazowe kotlem kondensacyjnym z wbudowanym zasobnikiem, wszedzie podlogowka. Ocieplnie grafit na podlodze 2x5cm na to 3cm styro podlogowego, sciany 15cm grafit 0,32 z frezem, skosy welna 2x15cm, sufit 18cm+15cm lamba 0,33. Okna 3 szybowe Uokna ok 1.0, drzwi stalowe Udrzwi 1.4, brak kominka, okna dachowe o Uokna 1.3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...