Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

:no:

jeśli brać pod uwagę standard pasywny jako odniesienie różnica jest kolosalna ..

na każde 0,6 wymiany przypada 10W/K straty na 500m3 kubatury.

Czasem warto nie wklepywać wsiego w programy, tylko mieć arkusz kalk ..

przy 0,6 będzie około 20-25 W/K zależy ile było by n50=0 hipotetycznie .. stąd nie ma 10 - 20 -30..etc.

 

Jesli brac uwagę standart pasywny, ale przy 13 lub 7 kW to nie ma mowy o takim standardzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

podsumujmy, projektantowi wyszło sypialnia 50 W/m2 tobie 22 W/m2 łazienka 94 W/m2 tobie 48 W/m2

ergo: jemu wyszły rozstawy sypialnia co 30 cm i tobie wyszły co 30 cm łazienka jemu co 10 cm tobie co 20 cm

 

wnioski: robić sypialnię co 25 a łazienkę 10 i masz 200% zapasu na wszelki wypadek

 

Dla mnie wniosek jest trochę inny, trzeba zweryfikowac ozc i policzyc lub co jest mniej dokładne dobrac rozstawy. I nie musimy to robic z zapasem wystarczy 10 %, gdy bedzie potrzeba wieksze mocy to zawsze mozna podniesc Tz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... gdy bedzie potrzeba wieksze mocy to zawsze mozna podniesc Tz.

Można tez wstawić piecyk elektryczny :D

Bez urazy, ale podnoszenie Tz to ostateczność i często występuje jako argument na spieprzony projekt i/lub wykonawstwo podłogówki.

I wcale nie chodzi tu tylko o użytkowników PC.

Z dwojga złego wolałbym już dławić pętle niż podnosić Tz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tez wstawić piecyk elektryczny :D

Bez urazy, ale podnoszenie Tz to ostateczność i często występuje jako argument na spieprzony projekt i/lub wykonawstwo podłogówki.

I wcale nie chodzi tu tylko o użytkowników PC.

Z dwojga złego wolałbym już dławić pętle niż podnosić Tz.

 

Mówimy o pojedynczych nie dniach a godzinach w ciagu sezonu grzewczego, kazda moja pętla ma pewien zapas (ok 5-10%) i to calkowicie wystarcza.

Nie projektuję w oczekiwaniu na zimę stulecia, gdyby jednak ta się pojawiła to pomoze podniesienie o 2-3 oC Tz. Mozna sie zabezpieczyc na rózne kleski ale czy jest sens. Tu rachunek ekonomiczny nie jest najwazniejszy a pewnosc przeczekania tych ciezkich czasów. Jak to wycenic? i jak to ując w projekcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o pojedynczych nie dniach a godzinach w ciagu sezonu grzewczego, kazda moja pętla ma pewien zapas (ok 5-10%) i to calkowicie wystarcza.

Nie projektuję w oczekiwaniu na zimę stulecia, gdyby jednak ta się pojawiła to pomoze podniesienie o 2-3 oC Tz. Mozna sie zabezpieczyc na rózne kleski ale czy jest sens. Tu rachunek ekonomiczny nie jest najwazniejszy a pewnosc przeczekania tych ciezkich czasów. Jak to wycenic? i jak to ując w projekcie?

OK. To to ja rozumiem. Są jeszcze przypadki niedoszacowania strat w jednym pomieszczeniu, skutkujące podniesieniem Tz dla całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Dla mnie wniosek jest trochę inny, trzeba zweryfikowac ozc i policzyc lub co jest mniej dokładne dobrac rozstawy. I nie musimy to robic z zapasem wystarczy 10 %, gdy bedzie potrzeba wieksze mocy to zawsze mozna podniesc Tz.

 

Wprowadziłem dane do SDG. Uwzględniłem powierzchnie A i śr wysokość z OZC. Poustawiałem parametry ilości ścian i policzyłem krycie całej powierzchni bez stref brzegowych. Wyszło zapotrzebowanie na moc 11kW

Przy zasilaniu podłogówki i drabinek łazienkowych 45/35 wszędzie wychodzi rozstaw po 30cm, a łazienkach 10cm.

 

W moim projekcie jest 15cm wszędzie tam gdzie SDG zaproponował 30cm.

Z kotła Tz 55/40, ale projekt ma układ mieszany z grzejnikami na pietrze i w garażu, a ja chce zrobić całość w podłogówce.

 

Jak dla mnie różnica duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy więc mam uwierzyć dobranemu przez SDG roztawowi 30, mieć na uwadze, że wyniki OZC tym bardziej utwierdzają przy tych 30cm?

 

Czy jak zrobie obliczenia i dobór dla 30 i 15(w strefach brzegowych to będzie to poprawne?

 

Tak na marginesie. Zastanawiam się tylko dlaczego "szanujący się" wykonawca, który wycenił wykonastwo instalacji, policzył też na rozstawie 15cm i liczy sobie 100zl/m2 z zastrzeżeniem, że styropian to uloży inwestor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś policzyłem te temp z "zimy stulecia" dl stacji Sulejów.

Średnio w roku jest ~1520 godzin z temp poniżej 0 st czyli około 63 dni i tak godzin z temp w zakresie

0 do -2 jest około 840,

-2 do -5 - około 300,

-5 do -10 około 280,

-10 do -12 około 64,

-12 do -14 około 13,

-14 do -16 około 10

i poniżej -16 około 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy więc mam uwierzyć dobranemu przez SDG roztawowi 30, mieć na uwadze, że wyniki OZC tym bardziej utwierdzają przy tych 30cm?

Czy jak zrobie obliczenia i dobór dla 30 i 15(w strefach brzegowych to będzie to poprawne?

 

Tak na marginesie. Zastanawiam się tylko dlaczego "szanujący się" wykonawca, który wycenił wykonastwo instalacji, policzył też na rozstawie 15cm i liczy sobie 100zl/m2 z zastrzeżeniem, że styropian to uloży inwestor.

 

hej, jak patrzę na info o twoich stratach przez przegrody to wygląda to podobnie jak u mnie. więc bardziej twoje obliczenia są poprawne niż projektanta.. pewnie dlatego że uwzględniłeś swoje zmiany a on nie. u siebie mam 25-30cm rozstawy w pokojach, w łazienkach - 10cm.. póki co jest ok. na pewno mniejszy rozstaw zapewni bardziej równomierne grzanie podłóg.. więc spokojnie możesz dać te 20-25cm w pokojach, zależnie jaką okładzinę zastosujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G.. policzył. Dostał ode mnie projekt do wyceny zanim wbiłem pierwszy szpadel na budowie. Na wycenę czekałem 6mc, a na swojej stronie pisze, że odpowiedź w w kilka dni :-)). Fakt nie spieszyło mi się ale niesmak pozostał.

Za te pieniądze co zawołał za wykonanie całej instalacji wod-kan-gaz-wm to powinienem dostać szczegółowy projekt i kosztorys (ofertowo mógł pokazać jako wzór podobny z innych realizacji), a nie całość wyliczeń zmieściła mu się na jednej stronie A4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie 1.5 Sypialnia ma pow 14m2, a przegrody STR_POD 16,13m2 + STR_DACH 2m2.

Nie wiem jak to liczyłeś, ale w świetle osi przegród powierzchnia powinna się zgadzać się.

 

Generalnie u mnie pow 261m2 i kubatura 675m3 czyli podobnie jak u Ciebie.

Obciążenie cieplne 7,3kW, u Ciebie 8,3kW

U mnie Dach (skosy) 3,6%, Stropodach pod nieogrzewanym poddaszem 5,5%, u Ciebie sumarycznie wychodzi mi 8%

Ale u mnie ciepło na wentylacje 29%, u Ciebie 47%

400m3/h przez WM, reszta grawitacyjna w garaży i kotłowni

 

Na oko wygląda OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Mam takie zapytanie.

 

Jest audytor OZC. I on tam ma mostnie termiczne zdefiniowane, można sobie wybrać. Zastanawia mnie, dlaczego ten mostek

 

a2.jpg

 

ma mniej utraty ciepła, niż ten mostek

 

a1.jpg

 

Na przykładzie mojego domu w pierwszym wypadku wychodzi mi 10303 kWh na rok, a w tym drugim 10706 kWh na rok.

 

A tam są jeszcze inne rodzaje mostków, które mają wg mnie gorszą izolacje, ale epsze wyniki z nimi wychodzą. W zasadzie mostek drugi z tego postu, niby najlepie zaizolowany, bo od fundamentu w górę, a najgorsze wyniki ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...