Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

:bye:

 

Istotnie Twój przypadek jest szczegolny, musze jak bedę miał wiecej czasu zrobic analizę tej rozbieznosci na plus, byc moze będę sie konsultował z producentem Audytora, przyczyna a moze kilka przyczyn tej rozbieznosci musi byc. Mam pare punktów zaczepienia ale musze je dokladniej sprawdzic. Z drugiej strony dom Bartheza jest jeszcze bardziej energooszczedny ( a nawet pasywny)od twojego i rozbieznosci nie ma Ale to jeden jedyny przypadek. Wszystkie pozostałe mieszczą sie w zakresie błedu 10-15%.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się zdaje, że liczony w OZC jest teoretyczny dom - idealny wg projektu. A to WYKONAWSTWO (fachoffcy, brak dokładności w 100%, inne parametry materiałów od deklarowanych, itp.) powoduje późniejszą rozbieżność w zużyciu energii od wyniku z OZC.

 

Średnie temperatury w domu też zapewne odbiegają od założeń OZC.

 

No chyba, że praktyka późniejsza jest in minus wobec OZC, to wtedy sprawa zastanawiająca...

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się zdaje, że liczony w OZC jest teoretyczny dom - idealny wg projektu. A to WYKONAWSTWO (fachoffcy, brak dokładności w 100%, inne parametry materiałów od deklarowanych, itp.) powoduje późniejszą rozbieżność w zużyciu energii od wyniku z OZC.

 

Średnie temperatury w domu też zapewne odbiegają od założeń OZC.

 

No chyba, że praktyka późniejsza jest in minus wobec OZC, to wtedy sprawa zastanawiająca...

 

To własnie taki przypadek ze ozc pokazało wiecej niz faktyczne zuzycie, a nawet sporo wiecej, tym bardziej jest to zastanawiajace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To własnie taki przypadek ze ozc pokazało wiecej niz faktyczne zuzycie, a nawet sporo wiecej, tym bardziej jest to zastanawiajace.

Może magiczne właściwości Izodomu? ;)

Swoją drogą ciekawe, jak wyszłoby OZC domu jaśka71 wobec jego ponad 10 letnich realnych odczytów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Po zmianie ocieplenia stropu z 15 cm na 30 cm i dołożeniu reku, mamy takie wyniki ; OZC = 6,8 kW.

Dane OZC budynku;

Reku.jpg

 

Oszczędności w wyniku zastosowania reku to oprócz ;

- mniejszej mocy cieplnej budynku o 9,0 kW - 6,8 kW = 2,2 kW,

- mniejsze wymagania odnośnie pompy PC/PW ;

- 17,1 MWh/rok - 12,1 MWh/rok = 5,0 MWh/rok =

O 5000 kWh/rok - mniejsze zapotrzebowanie na energie;

 

Kierunek i zakres prac sam się narzuca !!!

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17,1 MWh/rok - 12,1 MWh/rok = 5,0 MWh/rok =

O 5000 kWh/rok - mniejsze zapotrzebowanie na energie;

 

 

Nie wiem kto to obliczał, ale 5000 kwh na wentylację to chyba trochę za dużo. No chyba że mieszka tam 10 osób.

 

No niestety rodzina 2+2 :)

Patrząc matematycznie koszty poniesione na rekuperacje i dodatkowy styropian na stropie zwrócą sie za 20 lat..... oczywiście wiem jakie są zalety reku. Napisałem jak by patrzeć kosztowo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17,1 MWh/rok - 12,1 MWh/rok = 5,0 MWh/rok =

O 5000 kWh/rok - mniejsze zapotrzebowanie na energie;

 

 

Nie wiem kto to obliczał, ale 5000 kwh na wentylację to chyba trochę za dużo. No chyba że mieszka tam 10 osób.

 

Ja to liczyłem, a jakie masz wątpliwosci?, obliczenia sa wykonane na podstawie norm i rozporządzen dotyczących wykonywania świadectw energetycznych. Masz zastrzezenia

do mnie czy do twórców norm i rozporządzen. Zresztą okreslenie "chyba" wszystko wyjasnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to liczyłem, a jakie masz wątpliwosci?, obliczenia sa wykonane na podstawie norm i rozporządzen dotyczących wykonywania świadectw energetycznych. Masz zastrzezenia

do mnie czy do twórców norm i rozporządzen. Zresztą okreslenie "chyba" wszystko wyjasnia.

 

Ja mam wątpliwość ile ta norma ma wspólnego z rzeczywistością. Tyle ile podane spalania samochodu 4l/100km wg normy? Nie wiem, pytam poważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wątpliwość ile ta norma ma wspólnego z rzeczywistością. Tyle ile podane spalania samochodu 4l/100km wg normy? Nie wiem, pytam poważnie.

 

A jezeli nie ma to co z tego wynika?, kazdy ma sobie liczyc jak mu sie podoba czy jak uwaza za słuszne. Mi tez ta norma sie nie podoba, uwazam ze jest zawyzona, tylko co z tego.Byc moze zostanie w przyszłosci zaktualizowana, póki co nalezy liczyc zgodnie nią. Sposób liczenia tak aby wyniki były powtarzalne i miały sens musi byc jeden, inaczej bedzie wielki bałagan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...