Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

Liczę w OZC zapotrzebowanie i mam kilka pytań, może jesteście w stanie mi pomóc.

 

Na razie wychodzi:

Projektowane obciążenie cieplne: 3188 W, czyli 21,2 W/m2

EUco+cwu:5464 kWh/rok, co daje 36,3 kwh/m2/rok

 

Budynek piętrowy z płaskim dachem, od północy nie ma okien, od południa duże.

Płyta fundamentowa 15 cm xps + 8 cm eps na płycie, ocieplenie ścian 20cm styro 0,035, na dachu pir 25cm, WM, 150m2 powierzchni ogrzewanej, kubatura wewnętrzna 410 m3.

 

I teraz moje pytania:

1. Zmiany w harmonogramie ogrzewania nic nie dają, nie ważne czy dam z przerwami czy nie wynik obciążenia cieplnego pozostają bez zmian. Rozumiem że jeśli chcę grzać w drugiej taryfie przy doborze mocy grzewczej mnożyć moc przez dwa?

2. W zakładce mostki nie ma rozwiązania dla płyty fundamentowej co wybrać?

3. Ściany wewnętrzne nie spełniają U wg charakterystyki WT2018, program traktuje je jakby była różnica >niż 8stC a powinien inaczej (różnica w pomieszczeniach to max 4stC)

4. Najważniejsze: W chrakterystyce w zestaiwieniu strat energii przez przegrody nie ma dachu! W tabeli przegród w kolumnie spełnienia WT2018 nie bierze dachu pod uwagę! Gdzie jest błąd? Nie ma znaczenia czy wybiorę dach czy stropodach niewentylowany.

 

Będę wdzięczny za pomoc.

Edytowane przez sojek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak program nie uwzględnia w obliczeniach dachu to brak strefy pomieszczeń na kondygnacji gdzie znajduje się dach albo ta strefa jest za niska.Możesz z nią "wyjechać" nawet sporo ponad dach to nie ma znaczenia dla obliczeń.Po jakichkolwiek naniesionych zmianach musisz zrobić import modelu 3D i kolejne obliczenia

ozc.jpg

Edytowane przez Kondensat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Liczę w OZC zapotrzebowanie i mam kilka pytań, może jesteście w stanie mi pomóc.

 

Na razie wychodzi:

Projektowane obciążenie cieplne: 3188 W, czyli 21,2 W/m2

EUco+cwu:5464 kWh/rok, co daje 36,3 kwh/m2/rok

 

Budynek piętrowy z płaskim dachem, od północy nie ma okien, od południa duże.

Płyta fundamentowa 15 cm xps + 8 cm eps na płycie, ocieplenie ścian 20cm styro 0,035, na dachu pir 25cm, WM, 150m2 powierzchni ogrzewanej, kubatura wewnętrzna 410 m3.

 

I teraz moje pytania:

1. Zmiany w harmonogramie ogrzewania nic nie dają, nie ważne czy dam z przerwami czy nie wynik obciążenia cieplnego pozostają bez zmian. Rozumiem że jeśli chcę grzać w drugiej taryfie przy doborze mocy grzewczej mnożyć moc przez dwa?

2. W zakładce mostki nie ma rozwiązania dla płyty fundamentowej co wybrać?

3. Ściany wewnętrzne nie spełniają U wg charakterystyki WT2018, program traktuje je jakby była różnica >niż 8stC a powinien inaczej (różnica w pomieszczeniach to max 4stC)

4. Najważniejsze: W chrakterystyce w zestaiwieniu strat energii przez przegrody nie ma dachu! W tabeli przegród w kolumnie spełnienia WT2018 nie bierze dachu pod uwagę! Gdzie jest błąd? Nie ma znaczenia czy wybiorę dach czy stropodach niewentylowany.

 

Będę wdzięczny za pomoc.

1. W obciążeniu cieplnym powinna zobaczyć zmianę. Powinno wzrosnąć.

2. Wybierz przypadek najbardziej podobny.

3. Wynika to pewnie z tego, że użyłeś pomieszczenia korytarz lub klatka schodowa. Niestety nasze przepisy wymagają izolacji ścian tych pomieszczeń. Głupota straszna. Przepis raczej dla bloku niż domki jednorodzinnego, ale niestety ustawodawca tego nie rozgraniczył. Stwórz sobie własne pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile zyskam w skali roku zaoszczędzonej energii jeśli usunę okno dachowe z U 1.0 i zastąpię to miejsce izolacją z U 0.15?

 

Za mało informacji. Nie podajesz powierzchni okna ani miejscowości.

 

Ale tak, żeby złapać rząd wielkości 90kWh/rok dla 1m2 powierzchni okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Cześć,

 

mam prośbę staram się policzyć OZC dla swojego domu, obawiam się że chyba z miernym skutkiem. Czy może ktoś z was rzucićokiem na projekt i naprowadzićmnie gdzie popełniłem błąd. W załączeniu daje plik od programu ozc. Próbuje dobrać źródło ciepła dla domu parterowego 144 m2 z betonu komórkowego ocieplonego styro 15cm.

plik z ozc umieściłem tutaj https://easyupload.io/cuwxgw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...