Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

działka z domem do rozbiórki


tomaszkrakufff

Recommended Posts

Co do rozbiórki domu to będzie potrzebne albo zgłoszenie albo pozwolenie, wszystko zależy od "daty produkcji" domu i wysokości. Tu masz wszelkie szczegóły:

http://www.muratordom.pl/6320_3363.htm

 

A czy to się opłaca, to musisz sam ocenić. Rozbiórka też sporo kosztuje, zarówno czasu jak i pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie.

Musisz mieć pozwolenie na budowę.

 

Sprawdź jeszcze czy ta działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli nie jest objęta, to na decyzję o warunkach zabudowy potrzebną do zrobienia projektu budowy czy też przebudowy możesz czekać nawet kilka miesięcy.

Także jeśli chcesz zburzyć i budować od nowa to postępowanie jest następujące:

1. wystąpić do gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy

Ustalenie warunków zabudowy następuje na wniosek inwestora, który powinien:

 

dostarczyć kopię mapy zasadniczej (w skali 1:500 lub 1:1 000) lub - w przypadku jej braku -kopię mapy katastralnej przedstawiającą określenie granic terenu objętego wnioskiem, obejmujących teren, którego wniosek dotyczy, a także obszar, na który planowana inwestycja będzie oddziaływać,

określić:

zapotrzebowanie na wodę;

zapotrzebowanie na energię;

sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków;

inne potrzeby w zakresie infrastruktury publicznej;

jeśli zaistnieje taka konieczność również sposób unieszkodliwiania odpadów;

określić planowany sposób zagospodarowania terenu oraz charakterystykę zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym przeznaczenia i gabarytów projektowanych obiektów budowlanych, przedstawione w formie graficznej i opisowej,

określić charakterystyczne parametry techniczne inwestycji oraz, w przypadku braku obowiązku przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, podać dane charakteryzujące jej wpływ na środowisko.

Wymagania określone w punktach 2-4 powyżej stanowią tzw. charakterystykę inwestycji, którą wykonać należy zgodnie z przedstawionymi powyżej wymaganiami tak, aby uniknąć konieczności jej uzupełniania i nie prowadzić w ten sposób do opóźnień w wydaniu decyzji ustalającej warunki zabudowy.

 

Wydanie decyzji WZ wymaga m.in. przeprowadzenia postępowania w sprawie oddziaływania na środowisko planowanej budowy. Warto podkreślić, iż w pewnych wypadkach, co dotyczy przeważnie większych inwestycji, przed złożeniem wniosku o wydanie decyzji WZ jest lub może być wymagane sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, co jest dość czasochłonnym i kosztownym przedsięwzięciem.

 

 

2. na podstawie tych warunków architekt robi projekt lub kupujesz gotowy

3. składasz wniosek o wydanie pozwolenia na budowę

Z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę występuje inwestor, zgodnie ze wzorem określonym w przepisach wykonawczych do prawa budowlanego.

Do wniosku o pozwolenie na budowę, należy dołączyć:

 

4 egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi (m.in. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o gospodarce nieruchomościami) oraz zaświadczenie potwierdzające uprawnienia uczestników procesu budowlanego,

oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane zgodnie z określonym wzorem,

decyzję WZ, jeżeli jej uzyskanie było wymagane ze względu na brak planu miejscowego,

inne dokumenty określone w prawie budowlanym, jeżeli są wymagane ze względu na charakterystyczne miejsce usytuowania wznoszonych obiektów lub ich charakter (tereny zamknięte, obiekty górnicze).

Podobnie jak w przypadku postępowania o wydanie decyzji WZ, uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę wymaga przeprowadzenia postępowania w sprawie oddziaływania na środowisko planowanej budowy. W pewnych wypadkach, co dotyczy przeważnie większych inwestycji, przed złożeniem wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę jest lub może być wymagane sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, i to niezależnie od tego, że taki raport był już sporządzany na etapie ubiegania się o decyzję WZ.

 

Pozwolenie na budowę może być wydane wyłącznie w oparciu o obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzję WZ, jeżeli wniosek o wydanie pozwolenia został złożony w okresie ważności tej decyzji.

Pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia budowlanego. Tak więc, jeżeli planowana inwestycja składa się z więcej niż jednego obiektu, mogącego samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem, inwestor musi przedstawić projekt zagospodarowania terenu dla całej inwestycji.

Z praktycznego punktu widzenia warto zauważyć, iż inwestycja obejmująca większą liczbę obiektów jest zlokalizowana przeważnie na większej ilości działek geodezyjnych. Dlatego też, występując o wydanie pozwolenia na budowę, należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe oznaczenie w decyzji wszystkich działek, na których prowadzone będą roboty przy wznoszeniu obiektów składających się na planowaną inwestycję. Analogiczna sytuacja dotyczy oczywiście pozwolenia na budowę jednego obiektu, który swoimi gabarytami obejmuje większą liczbę działek. Błędne bowiem oznaczenie numeracji działek w decyzji o pozwoleniu na budowę może spowodować znaczne opóźnienia w procesie budowlanym, poprzez konieczność sprostowania wydanego pozwolenia.

 

W decyzji o pozwoleniu na budowę właściwy organ określa, w razie potrzeby, szczególne warunki zabezpieczenia terenu budowy i prowadzenia robót budowlanych, czas użytkowania tymczasowych obiektów budowlanych, szczegółowe wymagania nadzoru na budowie, a także może zamieścić informację o obowiązkach i warunkach związanych z przystąpieniem do użytkowania obiektu.

Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 2 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 2 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...