Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do dziennika domku "prawie" pasywnego


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 244
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ogromnie się cieszę, że: zaczynasz własną budowę i poprawisz swoje warunki mieszkaniowe, będzie dziennik pisany przez fachowca więc dodatkowo oświecisz nas niebudowlańców. Jeśli zamiast wykopania studni przyłączysz wodociąg będzie Ci to zaliczone. Syna masz. Pozostanie posadzenie drzewa.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku, pewnie mój dziennik, nie będzie tak kwiecisty jak Twój, jednak będę starał się pisać o pojawiających się problemach i sposobach, w jaki je rozwiazałem.

Ale najpierw muszę mieć działkę ...

 

Heńku, trudno bym radził w budowaniu. :D Choć muszę przyznać, że remont chałupy sporo mnie nauczył i to zarówno teoretycznie - głównie forum, ale równiez trochę fachowej literatury, "Biblią" jest Poradnk majstra budowlanego sporo prac wykonałem sam, praktykę mam :) .

Kiedyś, kiedy pracowałem w service musiałem mieć uprawnienia elektryka, ale było to dawno więc można powiedzieć, że nieprawda. Obecny zawód, całkiem inny, który wykonywałem przez 20 lat, zainteresować może zaledwie kilka osób na forum. Kilku forumowiczom staram się coś doradzić, na privie, by nie nudzić całej reszty. O czym więc było pisać. :D A, że wyszło kwieciście. Sam się temu dziwię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ostrzegam dom pasywny to hobby - ekonomia jest trochę inna.

Dlatego piszę o domu "prawie" pasywnym, którego założeniem ma być zerowe zapotrzebowanie na ogrzewanie przez np. 80% sezonu grzewczego. W pozostałe 20% sezonu grzewczego nie wykluczam konieczności użycia kominka kub wykorzystania ogrzewania elektrycznego.

Myślę, że uda mi się taki domek najpierw zaprojektować, a potem wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że zakup większej działki w przyszłości się opłaci. Powinieneś sprzedać, jeśli będzie to konieczne z zyskiem. Zysk na wykończenie lub spłatę, bezbolesną, kredytu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie i ja jestem tym tematem " domu pasywnego " bardzo zainteresowana i myślę o tym ostatnio dość poważnie.Szukam nadal jednak wiedzy w tym temacie.

Zaciekawiło mnie to , czemu piszecie jednak , że to raczej hobby skoro są na to badania naukowców, ba - nawet takie domy już stoją z tego co wiem w Turawie, a w Sulejówku będzie budowana przychodnia .Nie bardzo rozumiem dlaczego takie opinia , oczywiście można sie zabezpieczyć w kominek ale skoro oni dają gwarancję na 30 lat .??? Jeśli będą w naszym klimacie temperatury -30 stopni to owszem można dogrzać grzejnikiem ale to chyba i tak lepiej niż wywalać yle kasy na cały sezon w gaz czy olej , bo węgiel to rqaczej bez automatyki .

Ja także przymierzam się do takiego domu , tym bardziej że u mnie nie ma gazu.[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem dlaczego takie opinia , oczywiście można sie zabezpieczyć w kominek ale skoro oni dają gwarancję na 30 lat .??? Jeśli będą w naszym klimacie temperatury -30 stopni to owszem można dogrzać grzejnikiem ale to chyba i tak lepiej niż wywalać yle kasy na cały sezon w gaz czy olej , bo węgiel to rqaczej bez automatyki .

Problem w tym, że na forum w większości piszą nie fachowcy, a inwestorzy, którzy zdobyli co prawda wiedzę w zakresie technologii zastosowanej w ich domu (często sami są inicjatorami wprowadzenia nowości pojawiających się na rynku), ale trudno żeby orientowali się we wszystkich zawiłościach współczesnej techniki budowlanej.

Obiegowe opinie bardzo trudno wykorzenić, nawet jeżeli przedstawi się super technologię i poprze ją odpowiednimi badaniami.

 

Często to co było nieekonomiczne wczoraj dzisiaj już takim nie jest i odwrotnie.

Pamietam okres, gdy inwestorzy zachłystywali się "ekonomicznym" ogrzewaniem olejowym - wtedy nowością na naszym rynku. W momencie jak zmieniły się ceny oleju opałowego mało kto się dzisiaj na to ogrzewanie decyduje.

Inaczej wygląda sprawa z systemami oszczędania energii.

Efektywna izolacja domu oraz jego szczelność w połączeniu z systemem odzysku ciepła z wentylacji czynią dom "prawie pasywnym", czyli takim, w którym ogrzewanie konieczne jest tylko przez niewielką część roku.

Jeżeli do takiego domu dodamy system wychwytywania energii słonecznej i magazynowania jej w długim okresie, możemy uzyskać dom, do którego ogrzewania wystarczy ciepło wydzielane przez jego użytkowników oraz urządzenia normalnie w nim funkcjonujące.

 

Jak to pokazuje system ŽISOMAX nie musi to być szalenie skomplikowane.

 

Zamiast:

- przyłacza gazowego,

- kotła grzewczego,

- komina spalinowego,

- systemu grzejników,

- kominów wentylacyjnych,

- nawiewników,

 

stosujemy:

- lepszą izolację ścian,

- przewody z glikolem pobierajace ciepło na dachu oraz wymieniające ciepło ze ścianami i z gruntem,

- przewody wentylacji nawiewno-wywiewnej

- przewody wymiennika gruntowego stanowiące jednocześnie bardzo prosty rekuperator przeciwprądowy (rura w rurze),

- układ rozdzielaczy zaworów i zwrotnic przełaczających w zależności od potrzeb kierunki przepływu ciepła,

- wymuszające obieg ciepła pompy obiegowe i wentylatory.

 

Taki system zapewnia nie tylko bardzo tanie ogrzewanie w sezonie grzewczym, ale też skuteczne i tanie ochłodzenie budynku latem.

System ten nie musi być wcale droższy od tradycyjnego budynku.

 

Całość systemu stopniem komplikacji nie obiega od np. systemu ogrzewania podłogowego z pompą ciepła, zapewniając nieporównywalnie mniejsze zuzycie energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestudiowałam dziś kolejną porcję wiedzy na ten temat .....no i jestem nadal pod wrażeniem.Ja już działke mam kwestia papierologi, prądu i wody.Ta technologia jest o tyle super ,że idealnie się nadaje tam gdzie nie ma gazu.Do tego dorzucam sobie automatykę i mogę ustawic sobie temperaturę w pokoju np.sypialni niższa o 2-3 stopnie niz w domu .

Na dodatek dzis dowiedzialam sie , że poziom wód gruntowych nie przeszkadza tej technologi a nawet jest na plus.

Chce sobie dom podwyższyc nie ma problemu .

Teraz czekam do środy -zobaczymy

A Tobie Henio życze udanej działki ja na naszą też trafiłam z mężem przypadkiem, i to ona na nas czzekala:))) no i do zobaczenia w środe w Wawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Joanno dziękuję za wiadomości. Z panem Rafałem też już rozmawiałem. Praktycznie potwierdził to co wcześniej udało mi się wyszperać w internecie.

 

Widziałem, że wybrałaś projekt firmy Archeton Jaspis

http://projekty.budujemydom.pl/pliki/835_jaspis_d.jpg

Chciałem Ci tylko zwrócić uwagę, że balkony wspornikowe nie są najlepszym elementem w domu o zerowej energii.

Jeżeli chciałoby się je bardzo dobrze ocieplić (np. 20cm styropianu z góry, z dołu i z boków), to efekt wizualny będzie nieciekawy. Można co prawda zastosować specjalistyczne rozwiązania systemowe, ale do tanich one nie należą.

Taki balkon można zastąpić np. balkonem na słupkach, albo z niego zrezygnować :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie jesli będzie to dom pasywny balkony zostaną usunięte wiem o tym , że to mostki energetyczne a skoro mamy taras balkony nie potrzebne .

Ten dom został wybrany zanim natrafiłam na Isomaxa, coż , i tka szukalismy pod kątem energooszczednego domu i dopasowanego do działki.

Wbrew pozorom mało jest domów o prostej budowie, z wjazdem od południa i tak aby układ pomieszczeń był jak najbardziej ustawiony na ciepło słoneczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż podskoczyłam na widok Waszego dziennika budowy. Z jednej strony zaskoczenie, a z drugiej - przecież należało się spodziewać, że budowlańcy wezmą się za budowę. :D

 

Powiem tylko, że bardzo się cieszę. To na pewno dobra decyzja.

U nas też Jacek zawsze chciał się budować, a ja mówiłam "w następnym życiu". Teraz tak się trochę czuję, jakby się następne życie zaczęło.

 

Na pewno będziemy do tego dziennika zaglądać, mam nadzieję, że będziesz pisał na bieżąco.

 

Pozdrów Twoich wszystkich. I zapraszamy do nas. Jacek mówi, że taką decyzję trzeba oblać. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie jesli będzie to dom pasywny balkony zostaną usunięte wiem o tym , że to mostki energetyczne a skoro mamy taras balkony nie potrzebne .

Ten dom został wybrany zanim natrafiłam na Isomaxa, coż , i tka szukaliśmy pod kątem energooszczednego domu i dopasowanego do działki.

Wbrew pozorom mało jest domów o prostej budowie, z wjazdem od południa i tak aby układ pomieszczeń był jak najbardziej ustawiony na ciepło słoneczne.

Poznałaś już szczegóły techniczne systemu ŽISOMAX , podobnie jak ja.

Wiesz więc, że system ten w porównaniu z innymi systemami domów pasywnych nie jest tak bardzo krytyczny, jeśli chodzi o ustawienie względem stron świata, czy kształt dachu (można go zastosować nawet w przypadku dachów o bardzo małym spadku).

Eliminacja mostków termicznych jest oczywiście bardzo ważna.

Sposobem na balkon, dla tych którzy chcą go mieć (oprócz rozwiązania na słupach), o którym pisałem wcześniej jest wykonanie balkonu, a właściwie tarasiku nad wykuszem zlokalizowanym na parterze.

 

Wiem, że Ciebie i innych także jest różnica w cenach domu w tym systemie w porównaniu z tymi, które były podane np. TUTAJ , jednak jak tłumaczyli mi panowie z firmy ŽISOMAX, tamte wyceny pochodzą sprzed prawie roku, a od tego czasu cena chyba żadnego materiału budowlanego nie pozostała bez zmian, nie mówiąc już o robociźnie.

 

Ja widzę zalety tego systemu. Na jego wybór zdecyduję się nawet wtedy, gdy koszt domu w nim wykonanego będzie porównywalny od kosztów domu w technologi tradycyjnej. Bonusem są bardzo niskie koszty ogrzewania domu i chłodzenia go latem oraz czas realizacji całej inwestycji (wtedy bez wiekszego ryzyka można "podeprzeć się kredytem"). Dodatkową zaletą jest prostota systemu. W całym układzie jest zaledwie kilka elementów mechanicznych, które mogą się psuć. Na resztę systemu jego autorzy dają 30 lat gwarancji.

 

Tak więc system, w którym chcę wybudować dom mam już wybrany.

Pozostaje sprawa działki i wybrania sposobu sfinansowania całej budowy.

Po wybraniu działki do niej dobiorę projekt. Jeżeli będzie on typowy, to zostanie adoptowany do technologi ŽISOMAX .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrów Twoich wszystkich. I zapraszamy do nas. Jacek mówi, że taką decyzję trzeba oblać. :wink:

Dziękujemy za zaproszenie Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to zawitamy do Was pod koniec kwietnia.

Przy okazji musimy oblać też wasze "parapety" :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a jak tam Wasze poszukiwania z działką ??

U nas sprawdziło się powiedzienie " najciemniej pod latarnią " jeździliśmy tyle razy obok niej do babci mojego Jacka i jakoś nie zauwazyliśmy, aż nagle po poszukiwaniach w okolicy Wołomina wracając wpadła nam w oko tablica na /sprzedaż/: ) pamietam jak pocieły mnie wtedy komary i zapamiętam ten moment do końca życia !:) Zakup działki to b.ważna sprawa i dokumentacja do niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a jak tam Wasze poszukiwania z działką ??

U nas sprawdziło się powiedzienie " najciemniej pod latarnią " jeździliśmy tyle razy obok niej do babci mojego Jacka i jakoś nie zauwazyliśmy, aż nagle po poszukiwaniach w okolicy Wołomina wracając wpadła nam w oko tablica na /sprzedaż/: ) pamietam jak pocieły mnie wtedy komary i zapamiętam ten moment do końca życia !:) Zakup działki to b.ważna sprawa i dokumentacja do niej.

Nadal szukamy. Rozważamy różne opcje.

Mamy doświadczenie sprzed kilku lat, gdy poszukiwaliśmy mieszkania, czy rok temu samochodu.

Podstawa to rozważenie dużej ilości możliwych wariantów. Lista z wypisanymi plusami i minusami dla każdego wariantu i na końcu decyzja - najlepsza, nad którą się już później nie dyskutuje :lol: .

Zajrzyj na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok napisał:

Tak więc system, w którym chcę wybudować dom mam już wybrany.

Pozostaje sprawa działki i wybrania sposobu sfinansowania całej budowy.

Po wybraniu działki do niej dobiorę projekt. Jeżeli będzie on typowy, to zostanie adoptowany do technologi ®ISOMAX .

 

 

Witajcie przypadkiem znalazłem ten wątek ale barrrdzzo mnie zainteresował Mam pytania

jaki projekt to typowy ?

nam podoba się parterowy d08 przestronny z muratora czy ten domek też można postawić w tym systemie ?

czy dobrze rozumuję jeśli uda się adoptować d08 do tej technologii to jest

szansa że wybuduje mi go firma isomax od a do z?

i za jakie pieniądze - czy te koszty na stronie isomax są aktualne?

Z góry dziękuje za odpowiedż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...