Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do dziennika domku "prawie" pasywnego


Recommended Posts

Rozumiem, tyle że ja będę miał ogrzewanie elektryczne, dlatego czas zwrotu może będzie krótszy (nie liczyłem na razie o ile). Zestawy 2x solar+zbiornik (np. http://e.elektrokal.pl/product/show/id/62 , co o nim sądzisz? warto brać zestaw czy lepiej wszystko osobno?) to koszt ok 7.5k (co jeszcze powinienem uwzględnić w kosztach?), mam nadzieję że też uda mi się uzyskać około 5kPLN z gminy.

Jaki duży masz zbiornik na wodę? czy na 3-4osó lepiej mieć 250l czy 300l. zakładając że będzie ładowany w II taryfie z grzałki i ewentualnie te solary.

Tu : http://www.tworek.pl/index.php?action=artykul&id=2069 masz skład tego zestawu. Wygląda na to, że jest w nim wszystko oprócz rur miedzianych fi 15mm. Ich ilość zależy od odległości solarów od podgrzewacza. Może trzeba będzie dokupić otuliny do rur. Jak doliczysz robociznę i koszt rur, to wyjdzie podobnie jak u mnie - 10k zł.

Jeżeli masz ogrzewanie elektryczne, to niepotrzebny Ci zasobnik dwuwężownicowy. Wystarczy taki z jedną wężownicą i grzałką elektryczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 244
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

takiej ceny też się spodziewam, teraz wszystko zależy od gminy. Więc zakładam że kupie zasobnik z jedną wężownicą, solary będą od początku lub po roku dwóch, 3-4 osoby, generalnie 90% natrysk, zmywarka. czy lepszy będzie zbiornik 250L czy 300L?

Sorry ze w twoim dzienniku pytam się o rzeczy dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Niech świąteczne życzenia mają moc spełnienia,

te całkiem błahe i te ważne,

te dostojne i te ciut niepoważne,

niech się spełnią.

 

daggulka

 

http://toska82.blox.pl/resource/Widokowki_swiateczne__nastroj_swiateczny__zdjecia_1557.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://magia-swiat.web21.pl/wp-content/uploads/2008/07/sapin031.gif

Niech się spełnią świąteczne życzenia,

te łatwe i trudne do spełnienia.

Niech się spełnią te duże i te małe,

te mówione głośno lub wcale.

Niech się spełnią te wszystkie krok po kroku,

niech się spełnią w Nowym Roku !

ZDROWYCH, WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ŻYCZY

http://www.gify.liq.pl/www/linie/linie_www_gify_liq_pl%20(387).gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.e-gify.strefa.pl/gify/okazjonalne/sylwester/sylwester13.gif

 

Wiem...to jest dla Ciebie szok,

że znów mamy Nowy Rok !

Niech będzie radosny,

niech się zacznie mile

i niech Ci przyniesie

same szczęśliwe chwile.

Niech moje życzenia

spełnią się co do joty,

niech ominą Cię kłopoty.

Bóg da wszystko, co potrzeba

poprowadzi wprost do nieba.

Kiedy Nowy Rok nadchodzi

kieliszeczek nie zaszkodzi,

kufel piwa to za mało,

litr szampana by się zdało.

Trzeba opić wszystkie troski

by następny ROK był BOSKI!!!

http://emoty.blox.pl/resource/sluze.gif

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
HenoK jedno pytanie mi się nasunęło jak popatrzyłem na Twoje zdjęcie pompy ciepła. Chodzi mi o te dwie pompy obiegowe - czy te skośne zawory przed nimi to są zwrotne czy to są filtry?
Filtry siatkowe zintegrowane z zaworami odcinającymi. Zaworów zwrotnych nie montowałem. Na zdjęciu nie ma jeszcze zamontowanych siłowników od zaworów przełączających.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że będziesz miał w takim razie problem z czyszczeniem tych filtrów. Króćce powinny być skierowane do dołu bo jak odetniesz przepływ w swojej instalacji celem wyczyszczenia filtra to cały syfek spadnie na dół zamiast ostać się na siatce. No chyba, że masz jakiś patent w tych filtrach, który temu zapobiega.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witaj Henok,

Gratuluję wyników zimowych.

Czy możesz podzielić się informacjami:

1. Jak oceniasz przydatność kolektorów do regeneracji DZ czy bezpośredniego dogrzewania podłogówki (z tego co pamiętam masz takie możliwości)?

2. Jak oceniasz mocno akumulacyjna podłogę?

3. Jak oceniasz nową PC? Również w stosunku do poprzedniej?

4. Czy możesz szacunkowo napisać jaki był koszt powstania Twojego domu (m2)?

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak oceniasz przydatność kolektorów do regeneracji DZ czy bezpośredniego dogrzewania podłogówki (z tego co pamiętam masz takie możliwości)?

2. Jak oceniasz mocno akumulacyjna podłogę?

3. Jak oceniasz nową PC? Również w stosunku do poprzedniej?

4. Czy możesz szacunkowo napisać jaki był koszt powstania Twojego domu (m2)?

ad.1 Moje kolektory są nastawione głównie na podgrzewanie ciepłej wody latem. Są ustawione pod kątem 30st., więc zimą nie dają wiele ciepła. Kolektory, które miałaby wspomagać ogrzewanie lub dolne źródło pompy ciepła powinny być ustawione pod większym kątem. Tym niemniej w słoneczne zimowe dni troche ciepła do wymiennika gruntowego przekazały, a gdy już było trochę cieplej także do podłogówki.

 

ad.2 Akumulacyjna podłogówka bardzo dobrze współpracuje z pompą ciepła i świetnie stabilizuje temperaturę w pomieszczeniach - wahania temperatury nie przekraczają 1K w skali doby pomimo grzania tylko w II taryfie.

 

ad.3 Pierwsza pompa była mojego pomysłu. Być może była to sprawa montażu i doboru układu chłodniczego, ale COP jakie udawało mi się osiągnąć nie przekraczało 2,0. Nowa PC ma przy ogrzewaniu podłogowym znacznie wyższe COP. Jakie nie potrafię powiedzieć, bo ... nie mam zainstalowanej grzałki, przy pomocy której mógłbym ocenić COP metodą, którą kiedyś opisywałem na FM.

W każdym razie w największe mrozy bez problemu ogrzewała cały dom i ciepłej wody też nie brakowało. Resztę możesz ocenić po rachunkach. Rachunki za ogrzewanie spadły ok. dwukrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem, pomimo znacznie chłodniejszej zimy.

 

ad.3 Trudno mi pisać o kosztach, bo nie wszystko jest jeszcze skończone (mamy wykończony parter budynku, a do zagospodarowania jest jeszcze poddasze. Garaż też jest jeszcze w stanie surowym. Zagospodarowanie działki też jeszcze trzeba uzupełnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 3 weeks później...

Witam!

 

Podobnie jak PeZet, dziennik ten czytałam nie raz :-) Planuję podobnie jak Pan wybudować dom z pustaków styropianowych. Zastanawiam sie tylko czy dach i strop robić z elementow z systemu. Gdyby Pan budował jeszcze raz, zastosowałby Pan ponownie strop drewniany i dach docieplany tradycyjnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Witam HenoK

Czytałem twój dzisiejszy wpis w dzienniku i muszę powiedzieć że u mnie liczby wychodzą dość podobnie. Różnica jest niewielka. U mnie brak kolektorów słonecznych, kominek (około 1m3 drewna przez rok spalone), kuchenka na prąd.

zastanawia mnie jednak te wyliczenie odnośnie domu 2,5 litrowego. Jak to w rzeczywistości powinno się liczyć. Skoro pompa ma COP około 4 to czy nie trzeba tych 25kWh pomnożyć przez 4? Przecież dom z pompą a dom bez potrzebuje tyle samo tej energii a pompa tylko jest urządzeniem lepiej ją wykorzystującym. Trochę to dla mnie dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawia mnie jednak te wyliczenie odnośnie domu 2,5 litrowego. Jak to w rzeczywistości powinno się liczyć. Skoro pompa ma COP około 4 to czy nie trzeba tych 25kWh pomnożyć przez 4? Przecież dom z pompą a dom bez potrzebuje tyle samo tej energii a pompa tylko jest urządzeniem lepiej ją wykorzystującym. Trochę to dla mnie dziwne.

"Litrowość" domu określa jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Gdybym nie miał pompy ciepła zużywałbym tej energii 3-4 razy więcej. Zainwestowałem w pompę ciepła, więc zużywam mniej energii do ogrzewania domu. Alternatywą do instalacji pompy ciepła byłoby lepsze zaizolowanie domu, zastosowanie lepszej stolarki okiennej i drzwiowej. W moim przypadku dałoby to podobne koszty inwestycyjne jak przy instalacji pompy ciepła, a dom zużywałby na ogrzewanie podobną ilość energii jak obecnie. Z kolei więcej energii zużywałby na podgrzewanie ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby masz rację ale dajmy na to że wywalasz PC i grzejesz prądem, to co wtedy? Zmienia się zapotrzebowanie na ciepło? Moim zdaniem nie i na pewno nie. Nie mam pojęcia czy system ogrzewania powinien być brany tutaj pod uwagę. Bo jeżeli tak to ja również jestem szczęśliwym posiadaczem domu 2,5 litrowego;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia czy system ogrzewania powinien być brany tutaj pod uwagę.
Oczywiście, że powinien być brany pod uwagę.

Np. możesz mieć kocioł gazowy o sprawności 90% albo kondensacyjny osiągający sprawność ponad 100%. W tym drugim zużycie energii (gazu będzie mniejsze). Możesz też zastosować gazową pompę ciepła i sprawność wzrośnie jeszcze bardziej. Pompa ciepła to taki "kocioł" elektryczny o sprawności 300-400%.

Liczy się ilość energii pozwalającej ogrzać dom.

Inna sprawa, że na świadectwie energetycznym wyróżnionym parametrem jest zużycie energii pierwotnej, a ta u mnie będzie bliska 100kWh/m2 rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam

Takie dane na pewno się przydadzą.

Co do ich to tak na szybko coś dużo pompa zużywa.

Bo

3056,7 kWh x 0,5861 zł = 1791,53 zł

4568 kWh x 0,3346 zł = 1528,45 zł

całość 3319,98 zł

Z tego widać że należy szukać przyczyny dużego zużycia energii w pierwszej taryfie.

Udział pierwszej taryfy do drugiej jest na poziomie 66%, a np.; pompa na wizualizacji firmy Viessmann jest na poziomie 14%.

Sam jestem obecnie przed dylematem czy instalować pompę ciepła i może kolega mi doradzi ?

Pozdrawiam Piotrek

Edytowane przez piotrp1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...