Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do dziennika domku "prawie" pasywnego


Recommended Posts

Witam

Takie dane na pewno się przydadzą.

Co do ich to tak na szybko coś dużo pompa zużywa.

Bo

3056,7 kWh x 0,5861 zł = 1791,53 zł

4568 kWh x 0,3346 zł = 1528,45 zł

całość 3319,98 zł

Z tego widać że należy szukać przyczyny dużego zużycia energii w pierwszej taryfie.

Udział pierwszej taryfy do drugiej jest na poziomie 66%, a np.; pompa na wizualizacji firmy Viessmann jest na poziomie 14%.

Sam jestem obecnie przed dylematem czy instalować pompę ciepła i może kolega mi doradzi ?

Pozdrawiam Piotrek

To nie jest zużycie samej pompy ciepła, tylko całkowite zużycie energii w domu.

Koszty jakie generuje pompa ciepła mogę na razie tylko oszacować (nie miałem podlicznika).

Całkowite zużycie energii elektrycznej wyniosło 7584,7kWh ( 69,6 kWh/(m2*rok) )

Ponieważ poza sezonem grzewczym średnie zużycie energii elektrycznej wyniosło 13,3kWh/dobę, co odpowiada rocznemu zużyciu 4854,5kWh szacuję, że na ogrzewanie poszło 2730,2 kWh, co daje wskaźnik 25,0 kWh/(m2*rok) ).

Ceny energii także przyjąłeś nie takie.

U mnie wynoszą one odpowiednio : 0,58792zł/kWh i 0,30793zł/kWh (średnio, uwzględniając zużycie energii w taryfach jest to ~0,41 zł/kWh).

Teraz chyba trochę lepiej wygląda to zużycie energii przez moją PCi :).

Od początku października mam zainstalowany podlicznik na PCi. Do dnia dzisiejszego zanotował on zużycie 1550 kWh energii (~15,5kWh/dobę).

 

Radzę więc trochę jeszcze się podszkolić z zakresu pompy ciepła, zanim podejmiesz decyzję o jej instalacji.

Edytowane przez HenoK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 244
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Obecnie śledzę co się da o pompach ciepła, ale im więcej wiem tym bardziej człowiek głupi. Cena energii oczywiście z mojego zakładu więc mogą odbiegać. A może powiedz na co należy zwrócić uwagę przy instalacji pompy ciepła ?

Pozdrawiam Piotrek

Zacznij może od tego, czy pompa ciepła w Twoim przypadku jest najlepszym rozwiązaniem.

Polecam wątek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM!&p=4473759&viewfull=1#post4473759 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
jak mocowałeś rurki podłogówki do chudego betonu? i jak ma się Twoje rozwiązanie do powszechnie stosowanego chudziak,na to styropian i wylewka z rurkami,podejrzewam że Twoje jest korzystniejsze

Na chudy beton była ułożona izolacja przeciwwilgociowa (folia) na to siatka zgrzewana z drutu i do tego były wiązane opaskami kablowymi rurki pex-alu-pex.

Akumulacyjne ogrzewanie podłogowe bardzo dobrze współpracuje z pompą ciepła, chociaż przy ogrzewaniu elektrycznym także dobrze się sprawdzi.

Mniej korzystne jest np. przy ogrzewaniu kotłem gazowym, czy olejowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj HenoK,

Wybacz, że odbiegnę nieco w przeszłość... Wspominałeś w swoim dzienniku budowy, że masz zainstalowany zbiornik do podgrzewania CWU ACV SMART Multi-Energy 200 (w tym rozwiązaniu zbiornik ciepłej wody użytkowej wynosi 99 litrów) Konstrukcja wygląda na solidną (zbiornik dwupłaszczowy, stal nierdzewna wewnątrz itp.)

Mniej więcej rok temu pisałeś, że jest to dla Ciebie wystarczająca ilość wody.

 

Ile osób (regularnie) korzysta z ciepłej wody?

Głównie prysznic czy wanna?

Czy na przestrzeni czasu zdarzało Ci się że zabrakło ciepłej wody? Jeśli tak ile czasu mniej więcej trzeba czekać na jej nagrzanie do przyzwoitej temperatury?

Jak układ zachowuje się latem? Jakie temperatury wody osiągasz z kolektorów?

Jak zachowuje się grzejnik łazienkowy podłączony do tego zasobnika? Czy mógłbyś w (wolnej chwili) na jakimś prostym schemacie pokazać jak podłączyłeś osobny obieg dla wspomnianego grzejnika łazienkowego z zasobnika?

Czy coś zmieniłbyś w aktualnym rozwiązaniu do ciepłej wody? Mam na myśli inną konstrukcję zbiornika...

 

Oczywiście cały pozostały układ (pompa ciepła, podłogówka, kolektory) pozostaje bez zmian

Pytam, ponieważ bardzo podoba mi się Twoje rozwiązanie i prawdopodobnie zastosuję bardzo zbliżony system. A na pewno chcę mieć grzejniki łazienkowe.

Z góry dziękuje za odpowiedź.i pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj HenoK,

Wybacz, że odbiegnę nieco w przeszłość... Wspominałeś w swoim dzienniku budowy, że masz zainstalowany zbiornik do podgrzewania CWU ACV SMART Multi-Energy 200 (w tym rozwiązaniu zbiornik ciepłej wody użytkowej wynosi 99 litrów) Konstrukcja wygląda na solidną (zbiornik dwupłaszczowy, stal nierdzewna wewnątrz itp.)

Mniej więcej rok temu pisałeś, że jest to dla Ciebie wystarczająca ilość wody.

 

Ile osób (regularnie) korzysta z ciepłej wody?

Głównie prysznic czy wanna?

Czy na przestrzeni czasu zdarzało Ci się że zabrakło ciepłej wody? Jeśli tak ile czasu mniej więcej trzeba czekać na jej nagrzanie do przyzwoitej temperatury?

Jak układ zachowuje się latem? Jakie temperatury wody osiągasz z kolektorów?

Jak zachowuje się grzejnik łazienkowy podłączony do tego zasobnika? Czy mógłbyś w (wolnej chwili) na jakimś prostym schemacie pokazać jak podłączyłeś osobny obieg dla wspomnianego grzejnika łazienkowego z zasobnika?

Czy coś zmieniłbyś w aktualnym rozwiązaniu do ciepłej wody? Mam na myśli inną konstrukcję zbiornika...

 

Oczywiście cały pozostały układ (pompa ciepła, podłogówka, kolektory) pozostaje bez zmian

Pytam, ponieważ bardzo podoba mi się Twoje rozwiązanie i prawdopodobnie zastosuję bardzo zbliżony system. A na pewno chcę mieć grzejniki łazienkowe.

Z góry dziękuje za odpowiedź.i pozdrawiam

Tomek

W tej chwili przez większość czasu dwie osoby. W wakacje i część weekendów 4 osoby. Wody ciepłej nie brakuje praktycznie nigdy. No może wyjątkiem są jakieś wielkie porządki domowe, połączone z praniem ręcznym, itp. Jednak to nie jest problem. Włącza się ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła w 1 taryfie (w drugiej PCi sama pilnuje odpowiedniej temperatury wody) i w ciągu ~0,5h woda jest już ciepła. Zużywa przy tym ~1kWh energii elektrycznej.

Korzystamy wyłącznie z prysznica (druga łazienka z wanną jest w późniejszych planach na poddaszu).

To nie jest do końca 99litrów ciepłej wody. Bo zużycie części wody ciepłej powoduje podgrzanie następnej porcji przez płaszcz wodny. Funkcjonalnie odpowiada to więc 200litrów ciepłej wody.

Grzejnik podłączony jest w do dolnych odprowadzeń w płaszczu wodnym (króćce, które są poniżej i powyżej wężownicy solarnej. Pompa ciepła podłączona jest po przeciwnej stronie zbiornika do najniższego i najwyższego krućca w płaszczu wodnym.

W zbiorniku mam zamontowaną grzałkę 2x2kW, ale jeszcze nie podłączoną elektrycznie (nie było potrzeby z niej korzystać).

 

Grzejnik sprawuje się całkiem przyzwoicie. Oczywiście najwyższą temperaturę ma zaraz po zakończeniu podgrzewania płaszcza przez PCi, ale letni pozostaje jeszcze po kilku godzinach. W każdym razie wystarcza do spółki z ogrzewaniem podłogowym na utrzymanie w łazience temperatury 23 st. C przez całą dobę.

 

Przy większej ilości osób korzystających z ciepłej wody wskazany byłby większy podgrzewacz, np. 300/160 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK,

Konstruktywnie i rzeczowo. Zastosuję zbiornik 300 l. Dziękuję za instrukcję podłączenia grzejnika. A tak na marginesie gratuluję udanej konstrukcji i rozwiązań zastosowanych w Twoim domu. Twoje wpisy są (podejrzewam nie tylko dla mnie) bardzo pomocne. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.

Edytowane przez tomekro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem działanie solarów do pogrzewania CWU - mam to u siebie. Proszę wyjaśnij mi jak działa u Ciebie, że solary służą do regeneracji kolektora gruntowego do PC.

Kolektory słoneczne i dolne źródło pompy ciepła mam połączone pod względem hydraulicznym. Przełączenie zaworów trójdrogowych pozwala mi na przekazanie ciepła z kolektorów słonecznych do wymiennika gruntowego (podczas przerwy w pracy pompy ciepła). Pozwala to nieco zregenerować dolne źródło.

Chociaż w bieżącym roku niewiele z tego korzystałem. Podczas ostatnich słonecznych, chociaż mroźnych dni słońca było na tyle dużo, że kolektory słoneczne bezpośrednio ogrzewały CWU. Ten sam układ zaworów pozwala latem "zrzucić" nadmiar ciepła z kolektorów słonecznych do wymiennika gruntowego (np. podczas kilkudniowego braku rozbioru ciepłej wody).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumiem: solary poprzez zawory 3-drogowe mają możliwość: a) pracować w obiegu dolnego źródła i podgrzewać grunt podczas postoju PC, b) podczas pracy PC podgrzewają CWU. Na ile to polepsza działanie kolektora gruntowego ? Prawda, że nawet zimą jak mamy minimalne słońce, to solar sie przydaje do podgrzania gruntu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumiem: solary poprzez zawory 3-drogowe mają możliwość: a) pracować w obiegu dolnego źródła i podgrzewać grunt podczas postoju PC, b) podczas pracy PC podgrzewają CWU. Na ile to polepsza działanie kolektora gruntowego ? Prawda, że nawet zimą jak mamy minimalne słońce, to solar sie przydaje do podgrzania gruntu.

W tej chwili temperatura glikolu z mojego dolnego źródła po całonocnej pracy PCi jest ok. 1 st. C. W mroźne dni, ale słoneczne dni kolektory potrafiły z trudem zagrzać ciepłą wodę do temperatury ~45 st. C (przy pracy przez ~6h). Wiąże się to z tym, że im wyższa temperatura absorbera, tym większe straty cieplne samego kolektora.

Przy temperaturze ~10 st. C sprawność energetyczna kolektorów jest znacznie lepsza. Szacuję, że w słoneczny dzień kolektor w tych warunkach może osiągnąć moc ponad 1000W.

Dostarczając to ciepło do wymiennika gruntowego magazynuję je do późniejszego wykorzystania. Pompa obiegowa pracuje z mocą 65W, a do DZ przekazuję wielokrotnie większą ilość energii. Podwyższając temperaturę DZ zwiększam sprawność pompy ciepła.

Takie działanie pozwala mi na lepsze wykorzystanie kolektorów słonecznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ile to polepsza działanie kolektora gruntowego ?

Wczoraj była okazja, żeby to sprawdzić. W ciągu dnia temperatura zewnętrzna wzrosła do +3 st. C. Słońce zagrzało ciepłą wodę do 46 st. C (na kolektorach słonecznych było 55 st. C) do godziny 13, wiec po 13 przełączyłem kolektory słoneczne na dolne źródło pompy ciepła. Po 2 godzinach do wymiennika szedł glikol o temperaturze +9 st. C.

Dzisiaj rano sprawdziłem jaki to dało efekt. Niestety prawie żadnego - pod koniec pracy pompy ciepła temperatura DZ wynosiła +1/-4 st. C, czyli identycznie jak w poprzednich dniach (taki poziom temperatury mam niezmienny od co najmniej 3 tygodni i spodziewam się, że już nie spadnie - dni są coraz dłuższe, słońce coraz mocniej świeci i temperatury zewnętrzne rosną, więc i z DZ coraz mniej ciepła jest w ciągu doby czerpane).

 

Tym niemniej ten eksperyment utwierdził mnie w przekonaniu, że lepszym przeznaczeniem kolektorów słonecznych jest podgrzewanie ciepłej wody. Jeżeli nie są w stanie podgrzać ciepłej wody do odpowiedniej temperatury, to i ciepła przekazanego do gruntu jest tyle, co kot napłakał :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby skierować solary do grzania bufora dla podłogówki ? (dotyczy okresu: jesień..zima..wiosna) Widzisz sam o 13.00 solar staje się niepotrzebny chociaż mógłby jeszcze dawać ciepło, ale gdzie to skierować skoro do gruntu nie warto. Wspomniałeś, że po ogrzaniu DZ przez solar do 9'C przez jaki czas PC spowodowała ponowny spadek temp z 9'C na normalną 1'C ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem będzie dużo więcej słońca i myślę, że właśnie wtedy bardziej to będzie miało sens. Zasobnik kolektory podgrzeją do 10 a później wszystko możesz pakować w grunt. Taką mam cichą nadzieję :) bo układ mam podobny :)

Czy ten mały grzejnik łazienkowy grzeje tylko podczas podgrzewu cwu czy również później ? Masz to na osobnej pompce ? pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...