Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do dziennika domku "prawie" pasywnego


Recommended Posts

nam podoba się parterowy d08 przestronny z muratora czy ten domek też można postawić w tym systemie ?

czy dobrze rozumuję jeśli uda się adoptować d08 do tej technologii to jest

szansa że wybuduje mi go firma isomax od a do z?

i za jakie pieniądze - czy te koszty na stronie isomax są aktualne?

Z góry dziękuje za odpowiedż

Dom Przestronny D08

 

http://projekty.muratordom.pl/pliki/dom_23_18.jpg

 

Można oczywiscie w tym domu zastosować technologię ŽISOMAX.

Trzeba jednak wziać pod uwagę klika aspektów.

System ŽISOMAX jest systemem budowy domów pasywnych i stąd wiekszosć zaleceń przewidzianych dla domów pasywnych również domów budowanych w tym systemie dotyczy.

Jednym z nich jest zwarta bryła budynku (stosunek powierzchni przegród zewnętrznych - ścian i dachu do kubatury budynku).

W systemie ISOMAX wykorzystuje się powierzchnię dachu jako kolektor słoneczny. Dach jest solidnie ocieplony, chroni w ten sposób cały budynek przed ucieczką ciepła. W tym budynku poddasze jest nieużytkowe i w związku z tym należałoby wykonać dodatkową izolację stropu nad parterem.

Każdy z tych czynników wpływa na aspekt ekonomiczny dostosowania tego domu do standardu domu pasywnego w technologi ŽISOMAX.

Z tego co mi wiadomo, część z cen podawanych na stronach ISOMAX nie jest już aktualna (niestety ceny materiałów i robocizny tutaj również wycisneły swoje piętno), jednak biorąc pod uwagę czas trwania budowy i uzyskane efekty w postaci dużego komfortu cieplnego i czasu trwania budowy jest to system nadal konkurencyjny w stosunku do innych systemów domów energooszczędnych (pasywnych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 244
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...

Witam,

Widzę, że będzie nas więcej w tym roku. Jestem właśnie po wizycie w Turawie i oglądałem budowy na Śląsku. 3 ruszyły tej wiosny. Jestem niemal zdecydowany na budowę w tej technologii na Śląsku. Też jestem po polibudzie, ale jednak cały czas mam małe wątpliwości czy zrobią to tak jak trzeba i czy będzie taka wydajność systemu, ale to zdrowe uczucie jak dotąd w życiu się przekonałem. Działkę powinienem mieć za tydzień i wtedy ruszam już pełną parą. Zobaczymy jak skalkulują mi budowę. Może też założę dziennik-zobaczymy. Pozdrawiam i będę wymieniał się spostrzeżeniami w miarę upływu czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.też jestem budowlańcem, na artykuł o domach pasywnych trafiłem kilka lat temu.trzy lata temu sprzedawałem mieszkanie i miałem zamiar stawiać taki domek. miał mieć około 80 m2. zrobiłem projekt i rozglądając się za działką, całkiem przypadkiem trafiłem tzn. trafiliśmy na mały dworek (480 m2) decyzja była natychmiastowa. remont trwa trzeci rok, staram się aby był on prawie pasywny. mam własne podejście do budowy, no a w moim przypadku do remontu. tak zmieniło się w budownictwie od czasów szkoły, to co uczyli ponad 20 lat temu, jest dziś nie wiele warte. przy pasywnym bud. ściany zalecają 0.1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.też jestem budowlańcem, na artykuł o domach pasywnych trafiłem kilka lat temu.trzy lata temu sprzedawałem mieszkanie i miałem zamiar stawiać taki domek. miał mieć około 80 m2. zrobiłem projekt i rozglądając się za działką, całkiem przypadkiem trafiłem tzn. trafiliśmy na mały dworek (480 m2) decyzja była natychmiastowa. remont trwa trzeci rok, staram się aby był on prawie pasywny. mam własne podejście do budowy, no a w moim przypadku do remontu. tak zmieniło się w budownictwie od czasów szkoły, to co uczyli ponad 20 lat temu, jest dziś nie wiele warte. przy pasywnym bud. ściany zalecają 0.1

Jak pewnie wyczytałeś chcę budować w systemie ISOMAX. Jest to trochę inne podejście do idei domu pasywnego. W założeniach ma mieć nawet mniejsze zużycie energii (5 kWh/m2 rocznie).

O Twoich zmaganiach z dworkiem oczywiście czytałem. Jestem pod wrażeniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez to forum znowu muszę się dokształcić i poczytać o tym systemie. ciekawy jestem porównania kosztów.

Nic na to nie poradzimy, że 20 lat temu mieliśmy tak zacofane budownictwo.

Jak dzisiaj przegladam literaturę (oczywiście zachodnią) z tamtego okresu, to okazuje się, że to co tam już wtedy było normalnością, my odkrywamy dopiero teraz :( .

 

Z porównaniem kosztów mogą być drobne problemy.

Większosć forumowiczów buduje systemem gospodarczym, czyli sami zatrudniają potrzebne ekipy.

 

W tym systemie, podobnie jak przy innych systemach domów pasywnych, taka metoda nie zda egzaminu - jedna ekipa musi wziąć odpowiedzialność co najmniej za stan surowy zamknięty. Zbyt wiele jest ważnych elementów budynku, które bałbym się powierzyć przypadkowym ludziom.

 

Następny element - system ten nalezy do budownictwa lekkiego (podobnie jak np. budynki szkieletowe). Stąd trudno go porównywać np. do budynku ze ścianą trójwarstwową.

 

Na koniec jeszcze jedno. W niewielu domach na etapie projektowania przewiduje się system klimatyzacji. W tym systemie energooszczędna klimatyzacja budynku jest "w standardzie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytałem artykuł o tym systemie, jest bardzo ogólnie opisany, brak konkretów i szczegułów. pierwsze wnioski, to ciekawy, ale.. tak jak napisałeś znajdzie się ekipa wyspecjalizowana? to nie nadaje się do systemu gospodarczego, nawet małe firmy bud. nie mają otym pojęcia. co do zerowego zapotrzebowania na energię, to mam bardzo dużą wątpliwość. pompy ile zużywają prądu? jest to analogia do pomp ciepła, wysokie koszty instalacji, a oszczędność przy eksploatacji 50% w porównaniu zgazowym co. tyle prądu zjadają pompy!!! a inne ukryte koszty???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zerowego zapotrzebowania na energię, to mam bardzo dużą wątpliwość. pompy ile zużywają prądu? jest to analogia do pomp ciepła, wysokie koszty instalacji, a oszczędność przy eksploatacji 50% w porównaniu zgazowym co. tyle prądu zjadają pompy!!! a inne ukryte koszty???

Co do analogii z pompami ciepła, to jet ona bardzo daleka.

Przy pompach ciepła oprócz energii potrzebnej do pracy pomp obiegowych dolnego i górnego źródła ciepła dochodzi jeszcze energia praca sprężarki, która jest zależna od różnicy temperatur dolnego i górnego źródła ciepła. Stąd sprawność pompy ciepła (cop) rzadko przekracza wartość 3,0.

Ten układ porównałbym raczej do kolektorów słonecznych, gdzie pompa obiegowa o mocy np. 100 W, potrafi przetransportować ciepło z kolektorów do zasobników o mocy kilku kilowatów (sprawność rzędu 20 - 50 razy).

Pompy obiegowe nie działają w tym systemie przez cały czas - są sterowane termostatem (układem różnicowym) i włączają się w zależności od potrzeb (magazynowania ciepła lub jego dostarczania z magazynu do budynku).

No i jeszcze jedna rzecz - wykorzystywanie elementów budynku do różnych funkcji:

- bariera termiczna jest jednocześnie ścianą konstrukcyjną,

- płyta fundamentowa pełni rolę wymiennika ciepła pomiędzy instalacją grzewczą a gruntowym akumulatorem ciepła,

- przewody gruntowego wymiennika ciepła są zintegrowane z układem rekuperatora (rura w rurze).

Dopiero połączenie tych wszystkich elementów pozwoli wybudować dom niewiele droższy od tradycyjnego, ale mający cechy domu pasywnego i to zarówno w okresie zimowym jak i letnim (energooszczędna klimatyzacja domu).

 

Dlaczego uważasz, że koszty instalacji muszą być wysokie?

Dla niedużego domu w całej instalacji są dwie pompy obiegowe i dwa wentylatory (o regulowanej elektronicznie wydajności).

Do tego tego dochodzą rozdzielacze i zawory przełączające oraz kilkaset metrów powszechnie dostępnych rur z tworzyw sztucznych.

Przykładowa "kotłownia" w systemie ISOMAX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej przetestować to na sobie. miał bym faktyczne koszty. nie zagłębiałem się w ten temat. ja jestem zwolennikiem prostych i tanich rozwiązań. ale otwarty jestem na nowe. jak wspomniałem wcześniej, zaprojektowałem domek 80 m2. dobrze ocieplony 40 cm wełny ściany i stropodach. konstr. analogicznie do "kananadyjczyka" jak nasze wiązary dachowe . to na taki domek ściany = 2 m3 desek!!! koszt śmieszny :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej przetestować to na sobie. miał bym faktyczne koszty. nie zagłębiałem się w ten temat. ja jestem zwolennikiem prostych i tanich rozwiązań. ale otwarty jestem na nowe. jak wspomniałem wcześniej, zaprojektowałem domek 80 m2. dobrze ocieplony 40 cm wełny ściany i stropodach. konstr. analogicznie do "kananadyjczyka" jak nasze wiązary dachowe . to na taki domek ściany = 2 m3 desek!!! koszt śmieszny :lol:

System ŽISOMAX jest pod tym względem dosyć elastyczny. Może być zastosowany także w połączeniu z innymi technologiami. Być może zmienią się wtedy nieco relacje ekonomiczne, ale zastosowanie pewnych elementów tego systemu w domu o proponowanej przez Ciebie konstrukcji jest z pewnością możliwe.

Jeżeli zastosujesz tradycyjne rozwiązania, to ściana i stropodach z izolacją cieplną o grubości 40cm, także nie zapewni Ci spadku zapotrzebowania energii po poziomu poniżej 15 kWh/m2 rocznie. Konieczny jest jeszcze odzysk ciepła z wentylacji.

Oczywiście można do tego celu zastosować inne rozwiązania, jednak w systemie ISOMAX połączenie akumulatora ciepła z instalacją odzysku ciepła z wentylacji powoduje, że każda nadwyżka ciepła może być zakumulowana. Np. rozpalając kominek w chłodniejsze dni w "normalnym" domu zazwyczaj spowodujesz znaczne przegrzanie salonu przez stosunkowo krótki okres czasu.

W domu z systemem ISOMAX, to nadwyżka ciepła zostanie skutecznie rozprowadzona do wszystkich pomieszczeń, a jej część trafi także do akumulatora gruntowego pod budynkiem.

 

Pod względem bezwładności cieplnej budynek ten ma cechy zarówno budynku o bardzo małej akumulacyjności (tak jak np. "kanadyjczyk"), ale też dzięki aktywnemu gromadzeniu ciepła może zachowywać się przy małym nakładzie energetycznym jak dom o bardzo dużej bezwładności (tę bezwładność zapewnia grunt pod budynkiem lub obok niego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz wiedzę na ten temat. łapie co nie co ale. konkretnie rachunek ekonomiczny. jaki koszt m2 ściany w tym systemie? może się czepiam? niestety przemawiają do mnie konkrety. napisałeś wydajniejsze od 20 do 50 razy. zakładając że firma wstępną cenę zaoferowała 200 albo 500 tyś. zł no to raczej mogę być delikatnie zdziwiony? można ten system porównać do thermomuru. ostatnio sprawdzałem jego koszty-- do tanich to niestety zaliczyć nie można a isomax będzie z pewnością droższy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. przypomniała mi się sytuacja z lat 90-tych. wpadł mi w ręce katalog firmy JOTUL w wersji oryginalnej. po przedruku tego katalogu na j.polski z 220m3 zmieniono na 220m2. w ten oto "cudowny" sposób zwiększono moc grzewczą paleniska. ludzie, którzy nie mieli dostępu do wersji oryginalnej katalogu odczuła na własnej skórze tą "małą" różnicę czyli "pomyłkę w druku" lub w tłumaczeniu. efektem tego były nie dogrzane domy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem do czego zmierzasz. Chciałbyś już znać konkretne wartości zużycia energii oraz koszty wybudowania tego domu.

Muszę Cię rozczarować. Dopiero planuję budowę domu w tym systemie.

Prawdopodobnie w ciągu najblizszego tygodnia skrystalizuje się sprawa działki.

Gdy już będę miał "zaklepaną" działkę, bedę mógł zaplanować kształt budynku, jego wielkość. Dalej dla wykonam obliczenia zapotrzebowania na ciepło programem OZC. Sprawdzę, na ile realna jest założona wielkość akumulatora ciepła. Jeżeli będzie taka potrzeba dokonam stosownych korekt w projekcie.

 

Dopiero na tej podstawie będzie można oszacować koszty budowy i koszty eksploatacji (ogrzewania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć HenoK :):)

Właśnie pół nocy gadałam z p. Rafałem. No i chyba mnie przekonał. Póki co będe szukać konstruktora, który przeliczy mi fundamenty na płytę i pewnie więdźbę, bo troszkę inna do Isomaxa.

Właściwie to się chyba zdecydowałam - szczególnie, że Gazownia Mazowiecka już doprowadziła mnie do furii - na drzewo !

 

Pozdrawiam serdecznie i będę zaglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Cześć HenoK :):)

Właśnie pół nocy gadałam z p. Rafałem. No i chyba mnie przekonał. Póki co będe szukać konstruktora, który przeliczy mi fundamenty na płytę i pewnie więdźbę, bo troszkę inna do Isomaxa.

Właściwie to się chyba zdecydowałam - szczególnie, że Gazownia Mazowiecka już doprowadziła mnie do furii - na drzewo !

 

Pozdrawiam serdecznie i będę zaglądać.

W końcu okazało się, że przekonał Cię, ale nie do końca.

Zwyciężyła twarda ekonomia czy może obawa przed nowością ?

 

---------------------------------------

MÓJ DZIENNIK BUDOWY :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...

mam pytanko odnośnie stropów dwuteowych kronopola w jaki sposób znaleźć wykonawcę z tego materiału dachu razem z wieźbą i ogólnie konstruktora który wyliczy ile materiału potrzeba wg projektu. Mam strop żelbetowy i chce zmienić na drewniany.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...