Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do dziennika domku "prawie" pasywnego


Recommended Posts

To samo zdjęcie jest w dzienniku budowy siłaczki-wpis z 11-go grudnia 2006, czy dobrze kojarzę myśląc że ona jest Twoją szwagierką?

Od niej trudno byłoby pożyczyć - mieszka prawie 100 km ode mnie.

Ale dobrze kojarzysz - prawie trafiłeś. Jest jedną z pięciu moich sióstr :).

 

Widzę, że Twoja budowa też posuwa się do przodu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 244
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

Widzę, że Twoja budowa też posuwa się do przodu :).

W miarę możliwości finansowych idzie powoli do przodu. W przyszłym tygodniu cieśla będzie kładł więźbę, ale gdyby był kredyt....Pozdrów siłaczkę ode mnie :) i niech napisze w dzienniku jak się mieszka, jak działa rekuperator z GWC co jest dobre w projekcie, a co by zmieniła itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maks spadnie w zimie do 3 zł, styro do 130 :D Jeszcze kilka tygodni i wrócisz do dobrych, sprawdzonych sposobów budowania :D Liczę podłogówkę i wychodzi mi, że na mój dom, ponad 1000 m2 podłogi wystarczy kociołek 25 kW. Na wszelki wypadek daje wszystko x3 Pewnie gdzieś popełniam błąd, ale gdyby to była prawda, to nie warto inwestować w dziwne technologie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Pozdrów siłaczkę ode mnie :) i niech napisze w dzienniku jak się mieszka, jak działa rekuperator z GWC co jest dobre w projekcie, a co by zmieniła itp.

Przekazałem pozdrowienia od Ciebie Siłaczce. Obiecała, że napisze jeszcze coś w dzienniku. Od jej ostatniego wpisu zmieniło się wiele, zwłaszcza w otoczeniu domu, ale myślę, że tym niech się ona sama pochwali.

 

 

Dziennik budowy domku "prawie" pasywnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Maks spadnie w zimie do 3 zł, styro do 130 :D Jeszcze kilka tygodni i wrócisz do dobrych, sprawdzonych sposobów budowania :D Liczę podłogówkę i wychodzi mi, że na mój dom, ponad 1000 m2 podłogi wystarczy kociołek 25 kW. Na wszelki wypadek daje wszystko x3 Pewnie gdzieś popełniam błąd, ale gdyby to była prawda, to nie warto inwestować w dziwne technologie.

Aż tak dalece nie chcę odchodzić od moich pierwotnych założeń, jedna po kolei weryfikuję różne moje wcześniejsze pomysły.

Z malejących cen materiałów także się cieszę :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Henio, czytałem u Asi w dzienniku że chcesz akumulować cieplo "tygodniowo"?

Z ciekawości zapytam jak.

Ja robie jednak na plycie dla 100% pozbycia się mostka termicznego od podlogi na gruncie.

Poza tym pod całą plytą będę miał GWC żwirowca o poj. ok. 40 m3.

Dodatkowo będę miał akumulacyjne ogrzewanie elektryczne w wylewce 10 cm nad plytą fudamentową (tu zmiana- miało być w płycie ale nie chcę mieszać już na tym etapie i spokojnie po zimie zrobię w wylewce, troszkę drożej o te 5 cm wylewki bo 5 miałem i tak mieć).

Ale tak się zastanawiałem odnośnie tej akumulacji o której napisałeś i zastanawiam sie czy w moim przypadku nie będzie jeszcze korzystniej bo skoro ciepło będzie akumulowane w wylewce betonowej i szlo do góry czyli ogrzewało dom to jednocześnie też trochę w dół i temperatura plyty fund. się będzie dlugo utrzymywać w miarę stabilnie i z racji tego że beton bardzo dobrze akumuluje ciepło to po pierwszym nagrzaniu tej plyty przy uruchomieniu "domu" będzie trochę drożej ale potem będę miał prawie zerowe straty do gruntu bo ta płyta dlugo trzymająca ciepło będzie jakby barierą termiczną,

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO i wiecie co ... to jest właśnie b.dobre poznanie różnych możliwości pozwoliło nam poznać temat dogłębnie nawet jeśli okazło się ,że nikt z nas w isomaxie nie wybuduje .. kto pyta i szuka ten w końcu znajduje idealne dla siebie rozwiązanie.

Jedynie czego żałuję to ,że po raz kolejny dałam sie delikatnie mówiąc oszukać komuś ( ale to już nie ważne ) ,że zmarnowałam trochę czasu i niepotrzebnie przerabiałam projekt pod isomax ....

U mnie też podstawowe zasady domu prawie pasywnego będą zachowane.

-kierunek stron świata i usytuowanie domu

-ściana o b.dobrej barierze termicznej

-likwidacja możliwie jak największa mostków termicznych

-wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

Troszke załuję ,że nie będzie u mnie płyty fundamentowej -ale myślę że fundamenty tradycyjne uda nam się też zrobić dobrze i wg.zasad pasywności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henio, czytałem u Asi w dzienniku że chcesz akumulować cieplo "tygodniowo"?

Z ciekawości zapytam jak.

Pod garażem wybieram grunt do poziomu góry ław fundamentowych. Całość wykładam izolacją z folii fr. 0,5mm. Na dnie umieszczam ze spadkiem warstwę grubego żwiru z drenażem odprowadzonym do zbiorczych studzienek kontrolnych. Na warstwie drenażowej umieszczam hydropian gr. 10cm. Hydropianem wykładam też ściany fundamentowe.

Następnie chcę dać folię do oczek wodnych i powstały "basen" wypełnić pospółką zagęszczaną warstwami. Grubość warstwy pospółki ok. 70cm. W środku warstwy umieszczę rurę wymiennika ciepła (ładowanie akumulatora przez kolektor dachowy lub pompę ciepła lub pobieranie ciepła do nagrzewnicy powietrza) oraz rurę do podgrzewania c.w.u.

W środku akumulatora umieszczę studzienkę kontrolną poziomu wody (zakładam, że w akumulatorze do wysokości ok. 50cm będzie znajdowała się woda.

Całość od góry zostanie przykryta izolacją przeciwwilgociową (folia gr. 0,5mm) i cieplną (10cm styropianu EPS 100). Na tym oczywiście płyta posadzkowa garażu, gr. ok. 10cm zazbrojona siatką.

 

Powierzchnia akumulatora 37m2, wysokość 0,7m.

Akumulator ten będzie w stanie zgromadzić ok. 30kWh energii na każdy 1st. C różnicy temperatury.

Przy pomocy pompy ciepła zamierzam akumulator podgrzewać do temperatury ok. 40st.C. Kolektor dachowy może naładować go do temperatury nawet 50st.C.

Takie temperatury wystarczą do przygotowania większości c.w.u. (oprócz tego zamierzam zainstalować podgrzewacz z wężownicą 300l) oraz zasilania nagrzewnicy ciepłego powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Pod garażem wybieram grunt do poziomu góry ław fundamentowych. Całość wykładam izolacją z folii fr. 0,5mm. Na dnie umieszczam ze spadkiem warstwę grubego żwiru z drenażem odprowadzonym do zbiorczych studzienek kontrolnych. Na warstwie drenażowej umieszczam hydropian gr. 10cm. Hydropianem wykładam też ściany fundamentowe....

Po przeanalizowaniu zalet i wad tego rozwiązania zrezygnowałem z niego.

Jeżeli nie wiadomo dlaczego, to wiadomo ... chodzi o pieniądze.

Akumulator ciepła będzie, ale w postaci ogrzewania podłogowego o bardzo dużej masie akumulacyjnej (ponad 100 ton). Napisałem o tym w dzienniku.

Koszty takiego rozwiązania są niższe, ciepło tracone przez akumulator będzie lepiej zlokalizowane - pod ogrzewaną częścią budynku. Do podgrzewania c.w.u. będzie podgrzewacz z wężownicą o pojemności 300l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Cokolwiek na ściany i grubo grubo styropianu - klucz do sukcesu.

80 dni ? ... dwa lata temu tak - w tym roku nie - nie ma ludzi do pracy, nie ma kto budować. Od sierpnia szukam kogokolwiek kto zechciałby łaskawie zrobić mi dach - płacę 100 zł za m2 - chętnych nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od sierpnia szukam kogokolwiek kto zechciałby łaskawie zrobić mi dach - płacę 100 zł za m2 - chętnych nie ma.

Wiem, że to może być problem, ale dach mam na tyle prosty, że jeżeli będzie potrzeba, będę go robił sam z jakimś pomocnikiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wziąć poprawkę że robota samemu trwa bardzo długo i nie ma wtedy czasu na zarabianie.

Z konieczności u siebie robię wszystko sam z pomocnikami - (przeszkolonymi przeze mnie prostymi robotnikami, których zdobyłem z ogłoszenia w prasie "PRACA FIZYCZNA - WYKOPY") Statystycznie są 5 razy tańsi, ale 3 razy wolniejsi. Po pewnym czasie jakość ich pracy nie jest gorsza od specjalistów, a często lepsza, bo ja ich uczę i pilnuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki za zamieszkanie do świąt :D

Tobie sie nie uda?? TOBIE??? Nie wierzę :D

Przy okazji zajrzałem do Waszego dziennika .

Zamieszkanie do Świąt nadal uważam za realne, ale pewnie będzie to na podobnej zasadzie jak u geda. :), czy u Ciebie :).

Zresztą sama wiesz, że wybudowanie domu to nie wszystko. Trzeba go jeszcze "dopieścić", zagospodarować działkę. To może już trwać latami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Cokolwiek na ściany i grubo grubo styropianu - klucz do sukcesu.

Już się wahałem, czy wszystkich ścian nie zrobić z tej LEMGI. Jednak musiałbym dać wtedy więcej ocieplenia i ściana byłaby grubsza.

W końcu jednak ściany zewnętrzne zostają ze styropianowych pustaków szalunkowych + 15cm styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...