Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do dziennika domku "prawie" pasywnego


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 244
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

zima zaskoczyła budowlańców?

U mnie zima panuje dopiero od tygodnia :

http://www.fr13.republika.pl/budowa/temperatury.jpg

Niestety największy mróz -8,5 st. C przypadł w czasie wylewania posadzek - musiałem przez 3 dni ogrzewać dom elektrycznie :(.

W tej chwili bez grzania wewnątrz budynku jest temp. ok. 4 st. C.

W tym tygodniu zapowiadane jest ocieplenie nawet do 7 st. C :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
witam

równieź buduje dom pasywny

obecnie skończyłem stan surowy i przygotowuje się do wiosennego działania

zamawiam okna, myśle nad instalacjami, będę robił kanały wentylacjyjne na dniach

Ja nadal w tytule swojego dziennika mam dom "prawie pasywny". Staram się jak najbardziej zbliżyć do ideału domu pasywnego.

W naszych warunkach jednak taniej wychodzi budowa domu energooszczędnego.

 

Podstawy idei domu pasywnego daje wykres pochodzący ze strony : Dom pasywny :

http://www.budynkipasywne.pl/modules/PagEd/medipics/schematystr19ekonom340.jpg

Obniżanie zużycia energii poprzez zwiększanie izolacyjności domu prowadzi do coraz większych kosztów. Jeżeli jedna dojdziemy do granicy, w której z systemu grzewczego możemy zrezygnować (domu pasywnego), koszt domu maleje skokowo o wartość instalacji grzewczej.

 

Dotychczas nie spotkałem się z projektem domu, który instalacji grzewczej byłby całkowicie pozbawiony. Oczywiście można powiedzieć, że przy domu o zapotrzebowaniu na moc do ogrzewania poniżej 30kWh/m2 rocznie można ogrzewać dom przenosnymi grzejnikami elektrycznymi (koszt takiej "instalacji" byłby śmiesznie mały), ale byłoby to dalekie od komfortu.

Czy można powiedzieć, że pozbawiony instalacji grzewczej jest "pasywny" dom Lipińskich, w którym zastosowano kosztującą kilkadziesiąt tysięcy złotych instalację z pompą ciepła Vitotres albo dom w systemie isomax, w którym koszt całej instalacji bariery termicznej i wentylacji sięga jeszcze wyższych kwot ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwnej zimy ciąg dalszy - średnia temperatura z ostatnich dwóch tygodni to 3,5 st. C. Najniższa temperatura w tym czasie to -1,8 st. C, zaś najwyższa to 9,8 st. C :).

Pochwaliłem pogodę i w godzinę później zaczął padać śnieg z deszczem :(.

Na szczęście było to tylko chwilowe załamanie pogody. Dzisiaj znowu jest kilka stopni na plusie.

Od kilku dni intensywnie ogrzewam i wentyluję nasz dom (uruchomiłem wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła :)). Nie jest łatwo ogrzać jego potężny akumulator ciepłą ponad 100 ton masy akumulacyjnej (beton i piasek). Temperatura wewnątrz rośnie powoli ale systematycznie wczoraj osiągnęła ok. 10 st.C (przy 2 st. na zewnątrz). W najbliższym czasie zamierzam uruchomić monitoring kilku najważniejszych temperatur.

 

Zapraszam do mojego Dziennika budowy :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 1 month później...
Pomimo, że nie wpisujemy się do komentarzy, to cały czas kibicujemy. Mieliśmy nadzieję, że przy okazji rozpoczęcia kolejnej dekady życia będzie uroczyste otwarcie, na które (chyba nas nie wyrzucicie) chcemy przybyć w DUŻYM komplecie. :lol:

Ja też na to liczyłem, ale ... co się odwlecze, to nie uciecze :).

Na razie mam zmontowaną pompę ciepła, ale jeszcze trzeba ją podłączyć do ogrzewania podłogowego i dolnego źródła ciepła. Parter jest już praktycznie przygotowany do położenia tynków na ścianach, ale nie jestem do końca pewny, czy tynkarze wejdą jeszcze przed świętami.

Trwa też ocieplanie domu, niestety ze względu na pogodę z przerwami :(.

Powierzchni mamy wystarczająco dużo, nie obawiamy się więc nawet DUŻEGO kompletu, zwłaszcza zaprawionego w boju przy budowie własnego domu :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kładliście styropian na izodom? Z tego co pisałeś wcześniej to kołkami, ale czy wwiercaliście się w mur, czy kołki tylko do styro z szalunków?
Czy to pytanie mam potraktować jako żart ?

Oczywiście, że kołki są zakotwione w betonie - ważne jest żeby w odpowiednich miejscach wiercić (najlepiej na poziomym styku poszczególnych warstwa pustaków szalunkowych - tam na pewno jest beton). Kołki zagłębione w styropian a powstały otwór zakryty zatyczką ze styropianu.

Kołki dawałem jedynie w dolnej warstwie styropianu, przy narożnikach, przy oknach i drzwiach.

Nie sprawdzają się kołki z plastikowymi gwoździami - są one przeznaczone chyba tylko do gazobetonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kładliście styropian na izodom? Z tego co pisałeś wcześniej to kołkami, ale czy wwiercaliście się w mur, czy kołki tylko do styro z szalunków?
Czy to pytanie mam potraktować jako żart ?
\

Wydaje mi się, że to formu służy do zadawania pytań, a nie do żartowania (do tego są inne portale). Nie każdy jest taki wszystkowiedzący.

Nie mniej dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dziękuję za zainteresowanie moim dziennikiem, ale polecam też wątek :

http://forum.muratordom.pl/dom-cieply-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy,t60908.htm . Jest tam dużżżżżżżżżo więcej informacji

 

 

Dziękuję za ten link, znalazłam go już jakiś czas temu i czytam na raty

 

Właśnie przeczytałam Twój dziennik :D My rownież chcieliśmy budować z bloczków styropianowych i byliśmy na nie zdecydowani prawie w 100% (bo chcieliśmy je sami ułożyć i potem tylko zalać), do póki nie dowiedzieliśmy się o znajomym teścia, który ma dom w tej technologii i skarży się, że nie może sobie poradzić z myszami które to zalęgły się w tym styropianie w ścianach wewn. Mam nadzieje że to jakiś sporadyczny przypadek i że Tobie się to nie przytrafi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Witam, fajnie ze budowa idzie do przodu, czy mozesz mi napisac jak masz zbudowany dach- chodzi mi o poszczegolne warstwy. Z gory dziekuje i pozdrawiam

Od góry :

1. dachówka cementowa Euronit,

2.łaty + rurki kolektora dachowego,

3. kontrłaty,

4. folia wstępnego krycia - wysokoparoprzepuszczalna

5. szczelina wentylacyjna

6. izolacja cieplna - styropian 30cm

7. folia paroizolacyjna

8. ruszt stalowy ocynk,

9. płyty g-k

 

Warstwy 5 i 6 pomiędzy belkami dachowymi dwuteowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
HenoK

Nie boisz się, że belki pomiędzy styropianem będą butwieć? Ja mam trochę pietra gdy zobaczyłem u siebie drewno dokładnie oklejone styropianem.

Myślę, że odpowiednia (szczelna) paroizolacja od spodu i kanał wentylacyjny nad styropianem załatwi sprawę wystarczająco skutecznie.

Zresztą u mnie drewna jest stosunkowo niewiele - zastosowałem belki dwuteowe Kronopolu :

http://www.fr13.republika.pl/budowa/belki.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...