Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do dziennika domku "prawie" pasywnego


Recommended Posts

Witaj!

Gratuluje "prawie pasywniaka" :D

Czytałem ze miałes ochote zrobic kolektor dachowy - zrobiłeś? Zastanawiam się nad zrobieniem takiego kolektora pod blachodachówką. Tylko nigdzie nie mogę znależć wątka gdzie był taki kolektor policzony... Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 244
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Coś pusto i głucho w Twoim Dzienniku od ponad miesiąca. :( Już alles zrobione ? Czy to tylko przestój technologiczny ? Czy będziesz robił próby szczelności po kompletnym zakończeniu robót ?

Pozdrawiam, Mirella

Przestój ... finansowy. Przygotowuję dom do zgłoszenia do użytkowania. Z poważniejszych prac ostatnio została wykonana podbitka. Teraz skupiam się na uporządkowaniu działki :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Gratuluje "prawie pasywniaka" :D

Czytałem ze miałes ochote zrobic kolektor dachowy - zrobiłeś? Zastanawiam się nad zrobieniem takiego kolektora pod blachodachówką. Tylko nigdzie nie mogę znależć wątka gdzie był taki kolektor policzony... Pomożecie?

Jakieś obliczenia robił Leśny ziutek. Można bazować na doświadczeniach z systemu isomax. Ja miałem do wykorzystania 70m2 połaci dach skierowanej idealnie w stronę południową i postanowiłem to wykorzystać. Nie wykluczam, że jeżeli wydajność tego kolektora będzie niewielka to dołożę kilka na południowej elewacji budynku, tak jak to pierwotnie planowałem : http://forum.muratordom.pl/post1972599.htm#1972599 :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

ps. duuuuuuuuże zaległości Masz w dzienniku :evil:

Musiałbym do dziennika przenieść to co w różnych wątkach pisałem. Trochę by się tego uzbierało :).

Właściwie, to nadal pilnuję budowy - dopiero w piątek odbieramy zaświadczenie z Nadzoru budowlanego, że dom nadaje się do użytkowania.

Czas najwyższy, bo taryfa budowlana przy pompie ciepła nie jest najtańszym rozwiązaniem :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

[wpis przeniesiony z "dziennika"]

 

Witam , jak widać jestem tu nowy , chociaż jakiś czas czytam to i owo.

Gratuluję przebrnięcia przez budowę , mam pytanie o wrażenia ze współpracy z firmą IZODOM 2000 oraz z budowy z ich bloczków , dlaczego nie od razu np 35cm bloczki , jak rozwiązana została sprawa mostków w miejscu puszki rolet ?

pozdrawiam

http://forum.muratordom.pl/uzytkownik81559.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Słyszysz jak wiatr życzenia niesie?

Hula po polach i szumi w lesie,

Jak stuka w okna, wchodzi w kominy

I obserwuje dziecięce miny?

Jeśli to słyszysz, to zamknij oczy,

Niech świat z dzieciństwa znów w życie wkroczy.

http://republika.pl/blog_ti_267886/392270/tr/carteneige005.gif

Z najlepszymi życzeniami Świątecznymi i Noworocznymi -Dagmara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , jak widać jestem tu nowy , chociaż jakiś czas czytam to i owo.

Gratuluję przebrnięcia przez budowę , mam pytanie o wrażenia ze współpracy z firmą IZODOM 2000 oraz z budowy z ich bloczków , dlaczego nie od razu np 35cm bloczki , jak rozwiązana została sprawa mostków w miejscu puszki rolet ?

pozdrawiam

Dlaczego nie 35cm - sprawa ceny. Ściana z bloczków 35cm wychodziła drożej.

Puszki rolet mieszczą się nad oknem. Od zewnątrz są przykryte 12cm styropianu. Przestała wkraplać się na nich wilgoć - podczas ostatnich mrozów można to było sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
Witaj Henryku!Powiedz mi jakie masz sterowanie ogrzewaniem bo nie masz płyty ale i tak masz dużą bezwładność ogrzewania podłogowego jak to rozwiązałeś chyba pogodówka nie bardzo przy dużej bezwładności płyty z podłogówką wodną bo mając temperature koło zera przez 2 miesiące w domu powiedzmy 21 stopni i przychodzi nagle -20 przez 2 tygodnie jak się zachowa taka podłogówka ?czy da rade utrzymać temperature na takim samym poziomie ?Tak samo musi działać legalet ale nie wiem jak mają to rozwiązane.Coulignon mi pisze że to właśnie jest problem przy płycie grzewczej -brak możliwości reagowania na zmiany temperatur bo że zanim się nagrzeje to już będzie po mrozach.Napisz coś i doradź mi.Nie wiem dlaczego zrezygnowałeś z płyty byłeś chyba jej zwolennikiem?Czy przez ten akumlator pod domem?Podoba mi się twój domek no i ta okolica!ja też tylko na łonie natury bym się budował i tak zrobie działkę już mam!Pozdrawiam!Aha przypominam Ci że miałeś uzupełnić swój dziennik(twoje postanowienie noworoczne)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Henryku!Powiedz mi jakie masz sterowanie ogrzewaniem bo nie masz płyty ale i tak masz dużą bezwładność ogrzewania podłogowego jak to rozwiązałeś chyba pogodówka nie bardzo przy dużej bezwładności płyty z podłogówką wodną bo mając temperature koło zera przez 2 miesiące w domu powiedzmy 21 stopni i przychodzi nagle -20 przez 2 tygodnie jak się zachowa taka podłogówka ?czy da rade utrzymać temperature na takim samym poziomie ?Tak samo musi działać legalet ale nie wiem jak mają to rozwiązane.Coulignon mi pisze że to właśnie jest problem przy płycie grzewczej -brak możliwości reagowania na zmiany temperatur bo że zanim się nagrzeje to już będzie po mrozach.Napisz coś i doradź mi.Nie wiem dlaczego zrezygnowałeś z płyty byłeś chyba jej zwolennikiem?Czy przez ten akumlator pod domem?Podoba mi się twój domek no i ta okolica!ja też tylko na łonie natury bym się budował i tak zrobie działkę już mam!Pozdrawiam!Aha przypominam Ci że miałeś uzupełnić swój dziennik(twoje postanowienie noworoczne)

Można powiedzieć, że sterowania w tej chwili jeszcze nie mam :(.

Na razie obserwuje jak zachowuje się instalacja i dom przy różnych temperaturach zewnętrznych i w końcu powstanie z tego układ sterowania.

Robiłem tylko pomiary temperatur na zasilaniu i powrocie podłogówki.

Moja podłogówka ma pojemność cieplną większą niz fundament grzewczy Legalett. Mam ok. 50cm warstw akumulacyjnych (w Legalett jest 20-25cm). Obliczałem, że do podgrzania całej tej masy o 1 st. C potrzeba ok. 30kWh energii. Straty domu (rzeczywiste, wg pomiaru ilości dostarczonej energii) wynoszą od ok. 60kWh/dobę (przy 0 st. C na zewnątrz) do 150kWh/dobę (przy - 20 st. C). Nie mam jeszcze docelowo ocieplonego poddasza - po tym powinny się one zmniejszyć. Takie rozwiązanie powoduje, że nie ma najmniejszego problemu z przegrzewaniem pomieszczeń. Pompa ciepła włącza się w II taryfie i dostarcza ciepło do podłogówki. Jeżeli temperatura w pomieszczeniach jest niższa niż temperatura podłogówki, to oczywiście ogrzewane są pomieszczenia. Funkcja samoregulacji działa tu bardzo dobrze - im chłodniejsze powietrze, tym więcej ciepła oddaje podłogówka, W normalnych warunkach temperatura powietrza w pomieszczeniu na wysokości 1m nad posadzką jest o 1-2 st. C niższa niż temperatura podłogówki. Co się dzieje, gdy temperatura powietrza spadnie o 1 st. C (np. z powodu większych strat przez przegrody - na zewnątrz -20 st. C) ? Ilość ciepła dostarczana do pomieszczenia przez podłogówkę wzrasta o 50 - 100 %.

Przy mocy 6kW dostarczanej do podłogówki w ciągu 8h jej temperatura mogła by się podnieść o ok. 1,5 st. C. W rzeczywistości jednak w ciągu tych 8 godzin podłogówka ogrzewa pomieszczenia (mocą ok. 2-3kW), co powoduje, że wahania temperatury nie przekraczają 1 st. C.

Dlatego śmieszą mnie trochę wypowiedzi niektórych Forumowiczów, którzy panikują, bo temperatura powrotu podłogówki po 8h grzania wzrasta "tylko" o 3 st. C. Więcej naprawdę nie musi.

Zgromadzona w podłogówce nadwyżka energii wystarcza na pokrycie strat przez przegrody przez okres przerwy w ogrzewaniu (II taryfa). Oczywiście, gdy temperatury zewnętrzne są znacznie niższe lub wieje silny wiatr konieczne jest dostarczenie w ciągu doby większej ilości energii do podłogówki. Wtedy trzeba grać również w I taryfie. Rozwiązaniem byłaby pompa ciepła o większej mocy grzewczej (ok. 10kW), jednak wymagałoby to też większego dolnego źródła ciepła.

 

Podsumowując nie ma co się obawiać braku sterowalności ogrzewania przy dużej pojemności cieplnej podłogówki, w zupełności wystarczy efekt jej samoregulacji. Resztę załatwi prosty regulator z programatorem tygodniowym - w II taryfie ustawiamy podbicie temperatury o 1 st. C w stosunku do pierwszej taryfy (np. w II taryfie 22 st. C, w I taryfie 21 st. C).

W momencie gdy grzanie w II taryfie nie wystarcza, ogrzewanie włączy się również w taryfie I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!U mnie z tymi stratami ciepła myśle że będzie podobnie jak u Ciebie też dom ma być z szalunku traconego najgrubszego 45cm,poddasze 40cm super mata tylko sam dom chyba trochę większy jakieś 260m2.w stropie też chcę włożyć podłogówkę tak jak w płycie ,tylko będzie on pewnie troche cieńszy jakieś 15 cm ale bezwładność i tak będzie większa niż przy ogrzewaniu w posadzce.Jakie masz dolne żródło w pompie?Z tego co pamiętam to chyba pionowe ale nie jestem pewny?Ja planuje poziome bo działkę mam 1,5ha i wysoki poziom wody gruntowej około 1m,to chyba bardzo dobrze dla dolnego żródła?Czy jesteś w stanie przy tych danych przeze mnie podanych powiedzieć jakie długie potrzebuje dolne źródło i ile mocy cieplnej najbezpieczniej dać sprężarke żeby starczało tylko na II taryfie?Co przesądziło u Ciebie że zrezygnowałeś z płyty?Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!U mnie z tymi stratami ciepła myśle że będzie podobnie jak u Ciebie też dom ma być z szalunku traconego najgrubszego 45cm,poddasze 40cm super mata tylko sam dom chyba trochę większy jakieś 260m2.w stropie też chcę włożyć podłogówkę tak jak w płycie ,tylko będzie on pewnie troche cieńszy jakieś 15 cm ale bezwładność i tak będzie większa niż przy ogrzewaniu w posadzce.Jakie masz dolne żródło w pompie?Z tego co pamiętam to chyba pionowe ale nie jestem pewny?Ja planuje poziome bo działkę mam 1,5ha i wysoki poziom wody gruntowej około 1m,to chyba bardzo dobrze dla dolnego żródła?Czy jesteś w stanie przy tych danych przeze mnie podanych powiedzieć jakie długie potrzebuje dolne źródło i ile mocy cieplnej najbezpieczniej dać sprężarke żeby starczało tylko na II taryfie?Co przesądziło u Ciebie że zrezygnowałeś z płyty?Pozdrawiam
Do dobrania pompy ciepła trzeba policzyć straty ciepła. Tu nie ma co działać na skróty. Jest to zbyt poważna sprawa, żeby ja tylko "szacować" lub pozostawić przypadkowi.

W "normowo" wykonaych budynkach zazwyczaj wystarcza powierzchnia wymiennika poziomego = 2 x powierzchnia ogrzewana. Przy wymienniku pionowym można wstępnie przyjąć 1m odwiertu = 1m2 powierzchni ogrzewanej. Jednak są to bardzo mocne przybliżenia i po wykonaniu obliczeń mogą się znacznie zmienić.

Płyty nie zrobiłem, bo ... zabrakło mi czasu na przemyślenie całej sprawy do końca (zauważ, że od podjęcia decyzji o budowie do zamieszkania minął u mnie nieco ponad rok). Na Legalett nie było mnie stać, a eksperymentowanie na własnym domu trochę mi się nie uśmiechało. Dzisiaj na 100% wykonałbym płytę fundamentową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...