Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Samochód na LPG parkowany w garażu


rafal9

Recommended Posts

Gość M@riusz_Radom

Będę wdzięczny za podanie kraju, w którym LPG jest równie popularny co w Polsce, podpowiem, jest jeden. W bardziej uprzemysłowionych krajach cena LPG jest wyższa niż diesel czy benzyna.

 

Co do przepisów i garaży podziemnych, to choćby to :

 

Zbiorników LPG nie wolno przechowywać ponizej poziomu gruntu.

 

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA GOSPODARKI

z dnia 6 września 1999 r.

w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy magazynowaniu, napełnianiu i rozprowadzaniu gazów płynnych.

(Dz. U. z dnia 17 września 1999 r.)

§ 12. ust.4 Zabrania się magazynowania butli z gazem płynnym w:

1) pomieszczeniach znajdujących się poniżej poziomu gruntu

 

2) pomieszczeniach, w których znajdują się studzienki, otwory kanalizacyjne lub inne nie wentylowane zagłębienia,

3) pomieszczeniach do przechowywania produktów żywnościowych,

4) składach materiałów wybuchowych, łatwo palnych lub żrących,

5) kotłowniach, hydroforniach i węzłach cieplnych,

6) garażach i pomieszczeniach, w których znajdują się pojazdy silnikowe.

 

ponadto :

 

Dziennik Ustaw 75, z roku 2002, poz. 690, art. 157, ustęp 8

" Instalacje gazowe zasilane gazem o gęstości większej od gęstości powietrza nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, których poziom podłogi znajduje się poniżej otaczającego terenu oraz w których znajdują się studzienki lub kanały instalacyjne i rewizyjne poniżej podłogi."

 

 

źle trafiłeś - kiedyś rozgrywałem tę kwestię więc trochę się orientuje w temacie. Daleko mi do eksperta ale na pewno nie można mnie nazwać ignorantem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Będę wdzięczny za podanie kraju, w którym LPG jest równie popularny co w Polsce, podpowiem, jest jeden. W bardziej uprzemysłowionych krajach cena LPG jest wyższa niż diesel czy benzyna.

 

Co do przepisów i garaży podziemnych, to choćby to :

 

Zbiorników LPG nie wolno przechowywać ponizej poziomu gruntu.

 

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA GOSPODARKI

z dnia 6 września 1999 r.

w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy magazynowaniu, napełnianiu i rozprowadzaniu gazów płynnych.

(Dz. U. z dnia 17 września 1999 r.)

§ 12. ust.4 Zabrania się magazynowania butli z gazem płynnym w:

1) pomieszczeniach znajdujących się poniżej poziomu gruntu

 

2) pomieszczeniach, w których znajdują się studzienki, otwory kanalizacyjne lub inne nie wentylowane zagłębienia,

3) pomieszczeniach do przechowywania produktów żywnościowych,

4) składach materiałów wybuchowych, łatwo palnych lub żrących,

5) kotłowniach, hydroforniach i węzłach cieplnych,

6) garażach i pomieszczeniach, w których znajdują się pojazdy silnikowe.

 

ponadto :

 

Dziennik Ustaw 75, z roku 2002, poz. 690, art. 157, ustęp 8

" Instalacje gazowe zasilane gazem o gęstości większej od gęstości powietrza nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, których poziom podłogi znajduje się poniżej otaczającego terenu oraz w których znajdują się studzienki lub kanały instalacyjne i rewizyjne poniżej podłogi."

 

 

źle trafiłeś - kiedyś rozgrywałem tę kwestię więc trochę się orientuje w temacie. Daleko mi do eksperta ale na pewno nie można mnie nazwać ignorantem ;)

Może to nadinterpretacja?wink: :D

Może chodzi o instalacje stacjonarną?

Ja posiadam instalacje przewoźną, zapewne w przyszłości będe posiadał instalacje na inny gaz, bo to nieuniknione :wink: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość M@riusz_Radom

Jeśli w samochodzie przechowujesz LPG w szczelnych reklamówkach, to Ciebie to nie dotyczy ;) Jak ktoś ma BUTLĘ to i owszem ;)

 

Przeczytaj podany Dziennik Ustaw - tam jest wyraźnie mowa o INSTALACJI gazowej - a taką w samochodzie musisz mieć jeśli zasilasz go LPG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M@riusz_Radom, nie wprowadzaj ludzi w błąd swoimi teoriami spiskowymi. LPG jest wykorzystywany od lat w państwach znacznie bardziej od Polski rozwiniętych. W motoryzacji też.

 

Tylko ze nigdzie nie było- takiej amerykanki jak u nas

nie raz spotkałem sie z zakazem w parkingach podziemnych

-wystarczy zwykłe rozszczelnienie sie instalacji i problem gotowy

gaz jest cięższy od powietrza i z wentylacją jego są problemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

selimm, przyjmij do wiadomości, że w instalacji LPG jest coś takiego jak elektrozawór. A do zbiorników strzelali nawet z kałasza na poligonie. Większość komponentów LPG moto dla całej Europy pochodzi z Włoch i z... Polski.

 

Hmm, ciekawe co o tym elektrozaworze powiedziałby wspomniany przez Mariusza pan Władzio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

selimm, przyjmij do wiadomości, że w instalacji LPG jest coś takiego jak elektrozawór. A do zbiorników strzelali nawet z kałasza na poligonie. Większość komponentów LPG moto dla całej Europy pochodzi z Włoch i z... Polski.

 

Hehe...W golfie jak mi popuścił elektrozawór to cały reduktor miałem zamarznięty ...jak zrobiłem to ,to sie okazało ze reduktor przepuszcza

między membramami :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z parkowaniem samochodu na autogaz w garażu domowym?

Podobno musi być wentylacja na podłogą, ale chyba zwykły otwór nie wystarczy bo będzie raczej "zaciągał" powietrze niż wywiewał.

 

Jak to rozwiązujecie? A może jedynym rozwiązaniem w pełni bezpiecznym jest nieparkowanie w garażu.

Ja nie widzę problemu. Podjeżdżamy do garażu, wyłączamy samochód, otwieramy bramę i wjeżdżamy na benzynie. Tak samo w drugą stronę. Wyjeżdżamy na benzynie i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak przełączysz z gazu na benzyne to lpg znika z butli;-)

 

Gaz z butli może się uwalniać w kilku miejscach. Od wielozaworu poprzez każde połaczenie skręcane oraz filtr i elektrozawór. Popelina czy nówka sztuka zawsze moze jej się przydazyć niespodziewana awaria.

Osobiscie miałem przypadek z nowa instalacja gazową, w której przy drugim tankowaniu zawór nie odbił i zaczęła puszczac uszczelka pod wielozaworem. NO i pewnie bym tego nie zauwazył ale na szczęscie przy pakowaniu bagaży do samochodu uszkodziłem weze osłaniające przewody i odpowietrzające wielozawór wiec ulatniający się gaz było eidentnie czuc w bagażniku. Inaczej pewnie wjechałbym do garażu i nad ranem mogłoby byc małe bum przy odpalaniu samochodu.

Teraz mam diesl który garażuję a samochodzik z lpg pokutuje pod chmurką. Wole nie ryzykowac bo nie mam spadku w garażu, a na dodatek jest on połaczony korytarzem z kotłownią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak przełączysz z gazu na benzyne to lpg znika z butli;-)

Nie. Mam instalację założoną przez fachową firmę, która robi okresowe przeglądy. Nie spodziewam się nieszczelności.

 

Poza tym i tak mam w garażu wejście dla kotów, które jest tuż nad podłogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość M@riusz_Radom
Wystarczy sprawna wentylacja mechaniczna i po sprawie ;) A kanał - teraz już chyba nie ma takiej potrzeby. Dostępność warsztatów samochodowych jest duża a oleju już chyba nikt samodzielnie nie zmienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kanał - teraz już chyba nie ma takiej potrzeby. Dostępność warsztatów samochodowych jest duża a oleju już chyba nikt samodzielnie nie zmienia.

To zależy co kto lubi i jaka ma sytuację. Ja mam na przykład brata mechanika, który mógłby to i owo zrobić bez konieczności płacenia za wjazd na warsztat ;) Skoro nie widac różnicy to po co przepłacać :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...