Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy dobrze buduję drogę i wjazd - doradźcie proszę


Recommended Posts

Chcę zrobić tak:

- wykorytować drogę na ok 60 cm,

- na sam dół dać ok. 5m. podsypki z piasku,

- na piasku położyć krawężniki grubości 15 cm (kupione po remoncie drogi od gminy),

- następnie szczeliny oraz same krawężniki zasypać piaskiem ponownie na grubość ok. 5 cm,

- ponownie ułożyć warstwę krawężników poprzecznie do pierwszej warstwy,

- szczeliny i same krawężniki zasypać drobnym kamieniem.

 

Po tak przygotowanej drodze dojeżdzałyby samochody na budowę i ubijały drogę, a po wybudowaniu na wierzch drogi i podjazdu ułożyłoby się jaką kostkę.

 

Proszę doradźcie czy zastosowane warstwy i sposób ułożenia jest właściwy. Jeżeli nie to proszę o wskazówki lub inne rozwiązania.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci co budują drogi powinni się od ciebie uczyć. Tyle materialy i takie utwardzenie. Przeciez tak właśnie zrobione są słynne niemieckie autostrady np. do swinoujscia :). Ale i oni uzywali tylko jednej podkładki z płyt betonowych. Ty idziesz dalej. Pamietaj, beton położony na beton będzie pękał gdy piasek osiądzie lub wymyje go. Jedna warstwa wystarczy a zamiast tego daj cienki żwir (gruz)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Też myślałem o osiadaniu piasku. Z budową drogi mi się nie śpieszy. Tak więc po ułożeniu pierwszej warstwy lałbym to wodą i ubijał zagęszczarką, a potem na jakiś czas zostawił, aby deszcze i natura zrobiły swoje. następnie położyłbym drugą warstwę.

 

Pękanie betonowych krawężników mnie aż tak nie martwi, bardziej boję się aby krawężniki nie stukały bezpośrednio o siebie, stąd ta warstwa rozdzielająca w postaci piasku, a może lepiej byłoby zastosować na warstwę rozdzielającą drobny kamień?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sąsiad zajmował się tematem drogi. Gość ma dar wyszukiwania wszelkiego badziewia. A zatem w drodze znalazł się gruz, cegły, żużel, potłuczone neonówki :evil: , druty, śmieci i inne dziadostwo. Droga wyszła nierówna bo i jak to wyrównać betony takie po 30x30x30cm. Ale jesienią nie ma problemu z zakopywaniem się aut nawet po kilkukrotnym przejechaniu ciężarówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A umiecie obywatelu korzystać z wyszukiwarki??? O budowaniu dróg dojazdowych było już mnóstwo napisane.

 

W wyszukiwarce nie znalazłem informacji, po pierwsze czy ktoś już tak zbudował, a po drugie czy to rozwiązanie jest dobre. Trochę wyrozumiałości i czytania ze zrozumieniem postów. Nie pytałem się jak budować drogę tylko czy zaproponowane przeze mnie rozwiązanie jest dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy masz szanse wzdłuz drogi obrac rowy ? ... ponizej koryta ?

jesli nie masz - nie korytuj głeboko - 10 15 cm

ułóz wzdłuz drogi krawęzniki na chudym betonie

nasyp w koryto piach 5 cm na tym krawęzniki i zaspoinuj piachem

 

kropka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaję, że podjazd na działkę jest pod górę, a następnie droga do domu będzie trochę z górki. Tak więc myślałem, że na końcach spadów podjazdu i drogi do domu położę dren, który będzie odprowadzał wodę. Podjaz ma 10 m dł, a sama droga 20m. Co myślisz o takim rozwiązaniu?

 

Przy okazji dzięki za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Co myślisz o takim rozwiązaniu?

no cóz

ja starałbym sie aby woda z pol nie spływała na droge i pozniej droga spływała do innych zagłębień ale starałbym sie zeby to z drogi woda spływała na pola czy do rowu na całej jej długości ...

krawęzników nie kładłbym w całości tylko je połupał na troche drobniejszy gruz ...

pozwoliłbym temu gruzowi wbic sie w ziemie, a wierzch wyrównałbym piachem czy pospółka ...

jesli miałbym na tyle krawężników ułożyłbym je po obrzeżach drogi - chocby na płask

...

Przy okazji dzięki za rady.

 

nie ma sprawy :D - powodzenia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...