Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Czas mija , zmieniają się produkty i nabieramy nowych doświadczeń. Dlatego chciałbym rozpocząć dyskusję na temat naszych ogrodzeń, okuć czyli wszystkiego metalowego na działce w domu.. Czym malujecie, jakie stosujecie podkłady, jaki produkt wam podpadł, a jaki przypadł do gustu? Piszcie wszystko co macie na uwadze.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/75732-czym-malujecie-metalowe-ogrodzenia-okucia-itp/
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojego doświadczenia powiem, ze nie życze nikomu zabawy z Hammerite. Słupki pomalowane w zeszłym roku w maju teraz mają znamiona poważnego rdzewienia. Straszny widok. A miało być tak cudownie.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/75732-czym-malujecie-metalowe-ogrodzenia-okucia-itp/#findComment-1703629
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojego doświadczenia powiem, ze nie życze nikomu zabawy z Hammerite. Słupki pomalowane w zeszłym roku w maju teraz mają znamiona poważnego rdzewienia. Straszny widok. A miało być tak cudownie.

a u mnie odwrotnie

już 3 lata i nic

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/75732-czym-malujecie-metalowe-ogrodzenia-okucia-itp/#findComment-1703719
Udostępnij na innych stronach

Antykorozyjność chlorokauczuków polega na działaniu barierowym czyli dają "szczelną powłokę" - jeżeli są dobrze położone ale nic nie przebije epoksydów, kilka razy lepiej usieciowana warstwa niż chlorokauczuk.

Jednak sama dobra nawierzchniówka nie wystarczy, trzeba dać dobry grunt.

Jak ktoś chce mieć spokój na 8-10 lat i nie może już dać do ocynkowania to: 1. kwasowy grunt reaktywny (wytrawiający) - drogi w zakupie ale za...ście wydajny

2. na to podkład epoksydowy

3. a na to jakakolwiek nawierzchniówka np. chlorokauczuk, lowigraf, lowicyn (jest w macie)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/75732-czym-malujecie-metalowe-ogrodzenia-okucia-itp/#findComment-1703847
Udostępnij na innych stronach

cooler , dzięki za konkrety, podaj jeszcze proszę jakieś przykłady gruntu. Co do Hammerite, potwierdzam to co mówi Barbossa, 4 lata i jest OK, ale trzeba bardzo dokładnie przestrzegać instrukcji, np 1-krotne malowanie mija się z celem, rozrzedzanie też.To również typowa powłoka barierowa, za cienko położysz i rdza znów wyłazi :evil:, 2 lata temu fabryka zmieniła technologię bo jak powiedziano mi na infolinii, polacy nie lubią czytać etykiet i malują nie przestrzegając zaleceń co do przerwy między nakładaniem powłok, teraz już nie ma tych warunków.

Ale tak poza tym to po 30 latach "szczęsliwego" :-? posiadania malowanego ogrodzenia , wymieniłem niedawno na ocynk w lakierze proszkowym, zobaczę ile lat spokoju sobie kupiłem. :D

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/75732-czym-malujecie-metalowe-ogrodzenia-okucia-itp/#findComment-1704256
Udostępnij na innych stronach

A ja mam z Hammerite złe doswiadczenia.

Działka 50arów. Bardzo dużo drogiej Hammerite i po dwóch latach klops.

 

Po dokładnym czyszczeniu poszła normalna starodawna minia i na to jakaś podła tania farba olejna i od kilku lat (mniej więcej 7) spokój

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/75732-czym-malujecie-metalowe-ogrodzenia-okucia-itp/#findComment-1707469
Udostępnij na innych stronach

cooler , dzięki za konkrety, podaj jeszcze proszę jakieś przykłady gruntu.

 

Gruntów reaktywnych nie ma co szukać w sklepach z farbami do budowlanki bo tu przychodzi klient który oczekuje usłyszeć od sprzedawcy że za rozsądnie małe pieniądze kupuje bardzo dobrą farbę na rdzę "2w1", "3w1" albo "5w1" :D

Po taki grunt trzeba się udać do mieszalni lakierów samochodowych i to jast szansa że w trzech pierwszych nie będą wiedzieli o czym mówicie :D Trzeba pytać o "wash primer" - tak się nazywa ta grupa produktów. A najlepiej pytać od razu o konkretne marki bo rozpiętość cenowa jest tutaj ogromna, w zależności od kraju pochodzenia.

Ja bym tutaj nie przesadzał i brał te polskie (Novol, Eurodur) lub włoskie (Ivat) bo są w rozsądnych pieniążkach zupełnie porównywalne.

 

Ceny: od ok. 50 zł-70 zł za komplet 1 litr+ 1 litr (produkty te są 2 składnikowe) ale spokojnie bez paniki bo takim kompletem można nawet do 30 mkw zrobić bo one są bez wypełniacza i daje się je jak najcieniej, dosłownie aby powierzchnia się zabłyszczała (najczęściej też są nie kryjące, mają tylko kontrolny barwnik). Można też kupić mniejszą ilość bo te sklepy zazwyczaj rozlewają je do mniejszych opakowań.

 

W takiej mieszalni można też zapytać o podkład epoksydowy ale może też być ze sklepu z budowlanką, najczęściej można spotkać tam epoksydy z Polifarbu Łódź.

 

Na tak przygotowaną powierzchnię można już każdą nawierzchniówkę. Nożna nawet cynkal choć jest to farba arylowa, lepiej chlorokauczuk lub poliwinylowy lowicyn.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/75732-czym-malujecie-metalowe-ogrodzenia-okucia-itp/#findComment-1707643
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze mozna pomalowac farba np. sigma cover i miec spokoj na wieele lat przy okazji placac chora kase za farbe :)

Mozna tez pomalowac podkladem tlenkowym + na to chlorokalczuk i tez bedzie lepiej niz dobrze :)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/75732-czym-malujecie-metalowe-ogrodzenia-okucia-itp/#findComment-1709485
Udostępnij na innych stronach

A ja nie wiem co wy chcecie od Hameriitu!! u mnie juz kilka lat sa pomalowane metalowe wsporniki do barierek i do tej pory sie blyszcza jak nowe!!

Z tego co zauwazylem to nie powinno sie go jednak stosowac na rdze mimo ze takie ma przeznaczenie. Jak pomaluje sie czysta stal to bedzie trzymac i trzymac.

Pozdrawiam

 

Cooler masz 100% racji!!!! A Novol jest naprawde ok:)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/75732-czym-malujecie-metalowe-ogrodzenia-okucia-itp/#findComment-1709859
Udostępnij na innych stronach

  • 11 years później...

Witam.

Podłączę się pod temat i bardzo proszę o pomoc.

Mam do zabezpieczenia przed korozją elementy konstrukcyjne uj. Kilka ceowników, kątowników, dwuteowników oraz dwie belki HEB200 o długości 7 metrów.

Wszystkie elementy będą zamontowane w domu: belki HEB200 jako podciągi stropu, pozostałe elementy jako wzmocnienie konstrukcji dachowej.

Jedynie belki HEB będą dodatkowo malowane kolorem, najchętniej matowym.

 

Elementy muszę zabezpieczyć tak, aby przeżyły mnie i następne pokolenia, bo nie ma możliwości późniejszej jej naprawy, gdyż belki będą zamontowane na betonowych poduszkach i nie ma opcji aby je wyjąć bez demolki. Pozostałe elementy również będą nie możliwe do wyjęcia bo będą zamontowane do konstrukcji drewnianej.

 

Jak i czym je zabezpieczyć?

1. Stosować ocynk ogniowy i malowanie?

czy

2. Piaskowanie, odtłuszczanie, malowanie podkładem epoksydowym, a następnie farbą epoksydową w kolorze?

 

Czy to prawidłowa kolejność, czy może czegoś brakuje? Jakich środków użyć? Czy stosować inny wariant, jaki? Czy na ocynk zastosować również farbę epoksydową?

Ważne, żeby elementy znajdujące się na betonowej poduszce były dobrze zabezpieczone, bo beton będzie miał przez pewien okres wilgoć zanim całkowicie wyschnie.

 

Bardzo dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/75732-czym-malujecie-metalowe-ogrodzenia-okucia-itp/#findComment-7658290
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...