Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Cegły klinkierowe na komin


Recommended Posts

Kominy mamy częściowo zrobione, są z cegły zwykłej. Od wysokości dachu mają być z klinkieru (odradzano mi oklejanie płytkami, bo kłopot, gdy się odkleją - kto wejdzie je naprawić?).

Myślę, że powinny być z cegły pełnej. Ale jest droga. A może wystarczy dziurawka? Jak to jest w Waszych kominach?

Jakiej firmy macie cegły - po pewnych incydentach z robenem (nie moich)trochę się go obawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

U mnie jest tak :

- komin wentylacyjno-spalinowy, 8 pionów, w tym jeden z rurą ze stali kwasoodpornej, z kształtek ceramicznych do wysokości dachu obmurowany silikatami, powyżej dachu klinkier - HANSON (teraz już chyba wieneberger, czy jakoś tak), kolekcja Polonia, kolor Silesia.

- komin spalinowy, 3 ciągi, 2 z kominków i jeden z grila na terasie, z cagły pełnej zwykłej caramicznej, omurowany do wysokości dachu klinkierem H/P/Lubavja, a powyżej dachy wymurowany tylko z klinkieru H/P/Silesia.Ten klinkier to ,,dziurawka"

Jak to wygląda możesz zobaczyć na mapce Grupy Krakowskiej (np.:GK str.82) - kliknij na mój nik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Klinkier na komin spalinowy? Jak najbardziej, tylko, że pełny! Dziurawka nie powinna być stosowana ze względu na zagrożenie pożarowe i szybką erozję. Był obszerny wątek na forum na ten temat.

Ja niestety zrobiłem jak większość z dziurawki i niedawno wstawiałem wkład stalowy, żaroodporny i kwasoodporny do kominka próbując ratowac sytuację.

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jeśli to "kratówka" a nie "dziurawka" to można. No, chyba że komin bez wkładu. Powszechna praktyka na budowach to: wkład kominowy ceramiczny wysokotemperaturowy np. 600st.C obłozony specjalną wełną odporną do 900st, a na to obudowa do poziomu dachu z cegły pełnej np. silikat, a powyżej klinkier-kratówka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale nie wiem czym się różni cegła dziurawka od kratówki. Widziałam cegły klinkierowe pełne i z dziurkami i dlatego nazwałam je dziurawki. To one są kratówki? :o

Moje pytanie dotyczy kominów wentylacyjnych, bo ten "szacht" (?) od kotła będzie miał rurę kwasówkę, w razie potrzeby ten od kominka też. Ale te od wentylacji - czy mogą być z niepełnej? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszanie zapraw opisane wyżej -w żadnym wypadku,chyba ,że koniecznie chcesz wykwity.Tak przy okazji murowanie cegły klinkierowej wiąże się tak czy inaczej z mniejszym ryzykiem powstania wykwitów niż cegły elewacyjnej ze wzgędu na mniejszą nasiąkliwość tej pierwszej.Warto też wiedzieć ,że cegła z otworami też może być pełna (określona normowo zawartość otworów).Komin najlepiej jest wymurować z cegły pełnej,klinkierowej.

HEJ!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą wkładką ze stali żaroodpornej to bywa różnie.

W nowym kominie (murowanym z cegły - oczywiście pełnej) jest to raczej "zbytek", ale napewno niczemu nie szkodzący.

W domach starych - remontowanych bywa różnie.

Widywałem kominy zdrowę jak ten przysłowiowy..., ale były i takie że montaż kominka bez włożenia wkładnki ze stali równał by się pożarem przy pierwszej próbie rozpalenia.

A dziurawka to ma dwa "otwory" biegnące wzdłuż cegły natomiast kratówka posiada szczeliny biegnące w niej prostopadle do szerszego boku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to były zatem kratówki, nie dziurawki. Ach te dziurki...

Ale widzę, że zdania podzielone. Rozumiem, że jeśli kratówka to tylko w parze z żaroodpornym wkładem, jeśli pełna to może być bez.

A czy taka kombinacje byłaby możliwa: obudowa przewodu z kominka z pełnej, a występujące obok niego przewody tylko wentylacyjne z kratówki? Chyba straszna ze mnie sknera.... :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominy wentylacyjne mam wymurowane z klinkieru kratówki /dziurawki/. Gdybym teraz murował zrobiłbym z kilnkieru pełnego. Powód jest prosty - w pewnym momencie na jednym z kominów pojawił się zaciek. Po długich konsultacjach z kierownikiem co jest przyczyną doszedłem do wniosku, że powodem jest woda, która dostaje się przez dziury w klinkierze. Obecnie na tym kominie leży kawał blachy przyłożony cegłą - brak zacieków na kominie.

Z pozdrowieniami JANK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na swoim dachu mam komin z licowki (kratowka) nie ma zaciekow (odpowiednio "zaczapowany" z gory) i wydaje mi sie ze jest wystarczajaco mocny...licowka jest o wiele "trwardsza" niz zwykle cegly a i tansza (kratowka) niz pelna...a to wszystko firmy roben...i nie narzekam na jakosc..pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...