Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Blachodachówka czy gont bitumiczny - wątek zbiorczy: dyskusja


maih

Recommended Posts

Witam

Chcemy wymienić pokrycie dachu w domu w górach (korbielów) troche tam wieje i dach to typowa zakopianka więc konstrukcyjnie skomplikowany pytanko co lepsze blacha czy gonty pod wzgledem ekonomicznym i oczywiście uwarunkowan połozenie konstrukcja.

Przy okazji szukam ekipy która to zrobi. Dobrze oczywiscie :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla gontu chyba trzeba zrobić pełne deskowanie i to musiałbym zrobic bo na dachu jest stara blacha trapezowa tesciowa mówi ze lepiej dach pomalowac i koniec ale ja robie duzy remont tego domu i boje sie ze stary dach bedzie pozniej kłopotem. Polecony dekarz w przyszłym tygodniu ma przyjechac i to ocenic zobaczymy Mnie ten gont sie bardzo podoba pasuje do architektury tego domu tylko ponoć nie jest odporny na duze wiatry to takze opinia miejscowych?

Sam nie wiem pomocy!!! :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blacha to wogóle przykry widok na stromych dachach, szczególnie w górach, gdzie tradycja gonciana (ale gonty z drewna).

Estetycznie gonty papowe biją blachówkę wg mnie na głowę ale pod nie daje się płyty (drogie toto), żeby gładziutko było bo deski klawiszują.

Jeśli blachówa to z posypką ale to droższe od dachówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest gont bitumiczny i gont bitumiczny. Porównaj jaką powierzchnią one się "kleją". Taki np. Matizol ma raptem parę punkcików, a Katepal warstwę klejącą ma liczoną w hektarach :wink: Ja miałem u siebie kłaść Katepal - nasi forumowi "dachowcy" dawali mi bardzo ładną cenę.

A co do cen pokryć - Katepal to powiedzmy katalogowo koło 30 zł za metr, a blachodachówka z posypką 80... Oczywiście przy goncie bitumicznym musisz zrobić dobre, równe "deskowanie" - najlepiej z płyty OSB, tylko zależnie od rozstawu krokwi/wiązarów trzeba dobrać odpowiednią jej grubość. A im grubiej, tym drożej, oj drożej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • 2 weeks później...
Zdecydowanie gont. Blachodachówka szybko się niszczy i jest w trakcie deszczu bardzo głośna. Producenci zapewniają o długiej trwałości i jeszcze dłuższej gwarancji, a z doświadczenia kilku znajomych wiem, że wszystko co dobre szybko się kończy. Blacha rdzewieje i "obłazi " z farby, a reklamacje nie są uznawane z różnych powodów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

A to ciekawe, może warto podać firmę i nazwę tej blachodachówki co to wytrzyma 50 lat? :o

Co do instalacji odgromowej to na każdym dachu bez problemów można taką instalację zamontować. Natomiast z blachodachówką można się uziemnić :lol: .

Z tą niepalnością to trochę demagogia gdyż pożary powstają z reguły od środka i palność czy niepalność nie ma tu nić do rzeczy. Osobiście nikomu nie życzę aby dotknęło go takie nieszczęście i aby mógł sprawdzić co z pogorzeliska mu pozostało. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra - a dachówka cementowa + gąsiory itp + łaty i kotrłaty + folia + różnica w robociznie (musi być) ile wychodzi?

 

Poza tym płytę OSB można dostać za 30-32zł/m2. Gonty powyżej 30 to raczej wyjątek - np. wspomniana ISOLA 31,20. Czyli razem raczej 70 zł. Choc to i tak dużo, fakt.

 

Jest pan Andrzej, to zaraz nam powie ile co kosztuje. Tak na marginesie, to się przypominam z wyceną :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Placha Firmy Pruszyński :wink:

 

Gratuluję dobrego humoru!

Firma ta ma doskonałą reklamę a co poza tym?

Nie spotkałem dokumentu mówiącego, że firma ta udziela na swoje wyroby takiej gwarancji i nie spotkałem dachu, na którym produkt tej firmy byłby przez tyle lat (może dlatego, że ta firma tyle lat nie istnieje?).

 

Nawiązując do merytorycznej dyskusji pragnę dodać, że na dach pokryty gontem bitumicznym można w późniejszym czasie położyć każde pokrycie bez ingerencji w dach. Ponownie gont, płytki włóknocementowe czy blachę a montując kontrłaty i łaty blachodachówkę lub dachówkę. Przy pokryciu blachodachówką pozostaje tylko blachodachówka o tym samym module lub konieczność przebijania łat a to już ingerencja w istniejący dach.

Oczywiście żadną swoją wypowiedzią nie twierdzę że blachodachówka to złe pokrycie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wątek się rozwinął, co mnie ogromnie cieszy.

 

Na "placu boju" (czytaj budowie) jestem z nastoletnim synem i choć to "chłop", to w sprawach budowlanych tak samo "małomocny" jak ja. W związku z tym każda rada i wskazówka znających się na rzeczy jest dla mnie niezwykle cenna. Tym bardziej, że wszelkiej maści fachowcy, wykorzystują moją niewiedzę.

 

Podoba mi się ten gont polecony przez pana Andrzeja, tylko, że mój dach ma już pełne deskowanie i nie wiem, czy zastąpi ono zalecane pod gont płyty OSB, czy raczej nie.

 

A co myślicie o blachodachówce Plannja Regola? Rzeczywiście taka dobra, czy też przereklamowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...