Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

drewno kominkowe


BW

Recommended Posts

Muszę się z tym nie zgodzić. Ostatnio zajmowałem się sprawą kominka z płaszczem wodnym, przeglądnąłem trochę materiałów na ten temat i wszędzie była mowa o zasilaniu takich urządzeń: drewnem liściastym oraz ... brykietami drzewnymi. Brykiety drzewne wykonane są z trocin pochodzących z obróbki drewna ... iglastego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie zawsze z iglastego.

Z tym drewnem to jest tak:

Po pierwsze lepiej palić wysuszonym drewnem iglastym z budowy niż mokrym liściastym. Narobi sięnapewno mniej "syfu" w przewodzie kominowym.

Po drugie zależy jakim iglastym.

Sosna ma przewody żywiczne na całym przekroju pnia.

Świerk tylko pod samą korą - świerkiem pali się bardzo dobrze zwłaszcza używając go jako rozpałki. Nieco tylko "trzaska". Ale przynajmniej słychać że jest kominek w domu.

Modrzew posiada pęcherze żywiczne i to rozłożone z bardzo żadka po całej długości pnia. Też można nim spokojnie palić.

Co do brykietów to pali się nimi o niebo lepiej niż samym drewnem z tej racji że ich gęstość wskutek sprasowania wzrasta niemal dwukrotnie w porównaniu do takich gatunków jak grab, dąb czy wiąz lub robinia (akacja), które to palą się najlepiej.

Niektórzy producenci robią brykiety z wszystkiego co popadnie, głównie właśnie z drewna iglastego, niektóre natomiast tylko z liściastego i jest to w ok. 90 % buk (producenci w górach).

Ale nawet brykiety z iglaków można spalać bez obaw gdyż żywicy są tam śladowe ilości. Większość terpenów (główny składnik żywicy) zdążył już dawno odparować z trocin w skutek ich maksymalnego rozdrobnienia i szybszego niż normalnie wysuszenia.

Brykiety są drogie, ale praktycznie nie wymagają nakładów pracy (cięcie, rąbanie) i tu ew. nakłady poniesione na obróbkę drewna często się potrafią zwrócić.

Przykładowo mogę powiedzieć że do ogrzania domu o pow. ok. 100 m2 zużywa sięok. 4 t brykietu i równe jest to ok. 10 mp (metrów przestrzennych) drewna. Te 4 tony kosztują ok. 1600 zł. Drewno po obróbce i transporcie ok. 1400.

Ceny oczywiście mogą się różnić w wielu regionach kraju.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...