Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

Q

...no to skrobnę... w tym systemie żadnego domu energooszczędnego nie wybudujesz! Dom energooszczędny wymaga pogrubionej izolacji termicznej. 25cm wełny to minimum - standardem w energooszczędnych jest 30cm wełny! A jakim cudem chcesz tą wełnę "upchnąć"w krokwie? Bo pod krokwiami masz już paroizolację i łaty. No i mostki na krokwiach! Krokiew nie jest przykryta wełną! Kombinując nad szczelnością zapomniałeś o izolacyjności. Twoi koledzy którzy już wybudowali domy prawie pasywne (3-5litrowe) nie stosowali zadnych takich cudów... normalna paroizolacja na profilach taką jaką ja stosuję (i większość wykonawców z tego Forum) z folii PE tyle że wysokiej klasy - głównie Isover Stopair.

 

...i druga inteligentna paroizolacja.... już pomijam sprawę tej inteligencji i skąd ona wie kiedy ma przepuszczać... ale wytknę Tobie brak logiki... najpierw kombinujesz jak uzyskać 100% szczelności a później chcesz dać nie szczelną folię? Folię która z natury jest przepuszczalna? Nawet jeśli jest inteligentna? A co się stanie jak ta inteligencja zawiedzie? Ten procesor wbudowany w nią się zepsuje? Dając porządną folię PE masz gwarancję że to na wieki wieków amen! ...gdyby było inaczej to by zieqeloni tak zaciekle nie walczyli z nią!

 

...polecam lekturę watku o domach energooszczędnych http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy

Poczytaj bo to bardzo ciekawy wątek! i możesz zapytać tych co już użytkują takie domy jakie oni technologię zastosowali... ja w swoim dorobku zawodowym mam dwa takie domki - domki 3-5 litrowe dwóch Forumowiczów.

 

Wodzu, dzięki za odpowiedź, ale skąd pomysł że nie chcę ocieplać? Chcę i to raczej grubo bo jak Bóg da, to 50 cm wełny.

Ptzypominam,że mam poddasze nieużytkowe i pełne piętro , czyli żadnych skosów, więc cała inst. Elektr. Leży na suficie piętra. Trochę tego jest... stąd obawy:

1. Co mi po paroizolacji skoro ją potnę coby te kabelki do lampek doprowadzić

2. Cala instalacja i halogeny leżą na folii dodatkowo otulone wełenką... warunki raczej sprzyjające zapruszeniu ognia (i nie piszcie proszę że wełna jest niepalna...)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czym przykrecic wieszaki obrotowe do jetek? Myslalem ze wystarczy kupic dluzsze czarne a tu łepek za maly. Na stelazu będzie 36wełny, jętki max co 85 cm.

Czy można dokręcić drut od wieszaka z boku jętki a nie od dołu?

 

...a pomyślałeś może o podkładce? np. pod śrubę M5 poszerzoną? albo M6 też poszerzoną? ;)

 

...a jeśli pręt ma być podwieszony pod jętką lub na suficie to wtedy daje się haczyki okrągłe (sufitowe) jesli do jętek to bez plastikowych gilz (kołki rozporowe) a do sufitów dostosowane do rodzaju materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Q

 

Wodzu, dzięki za odpowiedź, ale skąd pomysł że nie chcę ocieplać? Chcę i to raczej grubo bo jak Bóg da, to 50 cm wełny.

Ptzypominam,że mam poddasze nieużytkowe i pełne piętro , czyli żadnych skosów, więc cała inst. Elektr. Leży na suficie piętra. Trochę tego jest... stąd obawy:

1. Co mi po paroizolacji skoro ją potnę coby te kabelki do lampek doprowadzić

2. Cala instalacja i halogeny leżą na folii dodatkowo otulone wełenką... warunki raczej sprzyjające zapruszeniu ognia (i nie piszcie proszę że wełna jest niepalna...)

pzdr

 

...aaa jesli tak to okej! Myślałem że to przekrój skosu (i zarazem sufitu też) a przy skosie to wełna by nad krokwie (nie jętki!) już nie weszła a pod już wcale... sorki mój skrót myślowy.

 

Jeśli to sufit i wełna pójdzie nad jętkami to takie rozwiązanie może być. Instalacja elektryczna spokojne może być prowadzona poniżej paroizolacji oczywiście w peszlach. Wykonanie stelaża też nie jest skomplikowane wiec i robocizna może być na normalnym poziomie.

 

ad. 2

 

Wełna skalna czy też szklana jest całkowicie niepalna!!! Ani bazalt (kamień) ani szkło się nie palą!!! Wełna mineralna jest stosowana w ochronie przeciwogniowej np. konstrukcji stalowych!!! A także w systemach kominowych i kominkach. Szybciej ogień np. ze zwarcia instalacji rozprzestrzeni się w Twojej konstrukcji niż w "naszej" bo w Twojej ma "przerwę" i zaraz drewno - łaty - a w "naszej" wełna zadusi no i profile są z metalu a nie drewna.

 

...i przemyśl sprawę inteligentnej paroizolacji! Skąd u niej taka inteligencja? Ja polecam jednak szczelną folię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię takie sztywne połączenie jak w tytule, ale mam pewną niejasność jeszcze, a nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Skręcam UD sufitu z CD skosu - ok. Co z CD sufitowymi wsuniętymi w UD. Też się skręca z tym UD, prawda? A potem płyty. Rozumiem też się przykręca do UD i CD?

Jarek

 

Teraz moda jest na robienie na miękko !

Musi wszystko sie uginać jak bedziesz szpachlował ,szlifował,malował i na wkretach zaoszczędzisz takie czasy . Scianki też na miekko tylko nic na nich nie wieszaj i sie nie opieraj o nie. Miękie profile pomogą bo były za sztywne wczesniej ale w niemczech nie kupisz jakos polskiego miekiego profila dziwne dlaczego ?

Edytowane przez profi45
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ad. 2

 

Wełna skalna czy też szklana jest całkowicie niepalna!!! Ani bazalt (kamień) ani szkło się nie palą!!! Wełna mineralna jest stosowana w ochronie przeciwogniowej np. konstrukcji stalowych!!! A także w systemach kominowych i kominkach.

Wyroby i materiały składające się z części nieorganicznych i organicznych, jak np. płyty z wełny mineralnej, wełny szklanej, płyty wiórowo-cementowe, strużkobetony, tynki akrylowe, dzieli się na palne i niepalne na podstawie badań według normy PN-93/B-02862. Klasyfikacja zależy od zawartości części organicznych i jest podawana w aprobatach technicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyroby i materiały składające się z części nieorganicznych i organicznych, jak np. płyty z wełny mineralnej, wełny szklanej, płyty wiórowo-cementowe, strużkobetony, tynki akrylowe, dzieli się na palne i niepalne na podstawie badań według normy PN-93/B-02862. Klasyfikacja zależy od zawartości części organicznych i jest podawana w aprobatach technicznych.

 

Pozwolę sobie sprostować. Norma PN-93/B-02862 została wycofana (por. http://www.pkn.pl). Dziś materiały budowlane klasyfikuje się ze względu na rekację na ogień wg PN-EN 13501-1, która określa klasy rekacji na ogień od A1 (wyroby niepalne, np. skalna wełna) do F (nieklasyfikowane). W przypadku produktów oznakowanych certyfikatem CE (dokument potwierdzający z dokumentem odniesienia, czyli np. aprobata lub norma) klasę rekacji na ogień zamieszcza się na etykietach materiałów, więc samemu możemy sprawdzić czy dany materiał jest w rzeczywistości niepalny. W przypadku materiałów bez certyfikatów CE informacje na temat klasy reakcji na ogień zamieszczone mogą być np. w aprobatach technicznych.

 

Wiecej szczegółow odnośnie klasyfikacji reakcji na ogień http://www.rockwool.pl/dlaczego-welna-rockwool/bezpieczenstwo-pozarowe/klasyfikacja-ogniowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam również dla zainteresowanych Instrukcję ITB 401/2004 - Przyporządkowanie określeniom występujacym w przepisach techniczno-budowlanych klas reakcji na ogień według PN-EN

 

Krótki wyciąg z tych informacji można znaleźć tutaj - http://www.rockwool.pl/dlaczego-welna-rockwool/bezpieczenstwo-pozarowe/euroklasy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

po zdjęciach umieszczonych w dzienniku zwrócono mi uwagę, że mogę mieć źle obrobione okno. Wygląda to tak:

 

na dole

Obraz 3383.jpg

 

na górze

 

Obraz 3385.jpg

 

i całość z innego pokoju:

 

Obraz 3407.jpg

 

Czytałam, że okna powinno robić się tak, że górna część powinna być równoległa do podłogi, a dolna do niej prostopadła. U nas pojawiły się takie utrudnienia:

- góra - są to okna Roto i wykonawca powiedział, że żłobienia w ramie nie pozwalają na pełne rozwarcie (tak jak np. w Fakro). Albo wychodzi prostopadle do okna albo trochę można odchylić w górę. Ustaliliśmy, że odchylą na tyle, ile się da. Finalnie wyszło tak jak na zdjęciu.

- dół - mamy wysoką ściankę kolankową i nie było szans puścić obróbki prostopadle do podłogi. Wyszłaby wtedy na zewnątrz muru. Konieczne było puszczenie płyty najpierw prostopadle do okna, a potem zgięcie. Tutaj mam wątpliwości, czy ta część prostopadła do okna nie powinna skończyć się w linii wewnętrznej ściany i wtedy z tego miejsca pójść już prostopadle do podłogi.

 

Musimy mieć zrobioną porządnie obróbkę, bo mamy wszędzie podłogówkę i pod oknami nie będzie grzejników. Prawidłową wentylację ma zapewnić wentylacja mechaniczna.

Proszę o opinię i z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałem wyciąć dziurę w płycie GK zabudowy poddasza i zwróciłem uwagę, że zza tego gipskartonu, przez wyciętą dziurę mi wieje... Nie był to jakiś dziki przeciąg, po prostu wyczuwalny prąd powietrza. Powiedzcie mi praktycy i doświadczeni: coś takiego jest niedopuszczalne, mamy spieprzoną wiatroizolację i mamy siadać i płakać przewidując gigantyczne rachunki za ogrzewanie zimą, czy też jakieś nieszczelności i związane z tym jakieś przewiewy są zawsze i nie ma się czym przejmować?

 

Wiało mi z dziury wyciętej na wysokości ścianki kolankowej. Z tego, co pamiętam, folię wiatroizolacyjną poddaszowcy wywijali pod wełnę i wykładali ma murłatę, pytałem, dlaczego jej nie kleją do ściany, tłumaczyli mi, że klejona i tak się odklei, a tak - przygniata ją wełna i jest OK. Brzmiało to sensownie, ale, jak widać - jednak jest nie do końca OK, pytanie tylko, jak bardzo. Czy wiatr hula nam przez wełnę na przestrzał domu, czy też są to sumujące się niewielkie nieszczelności, które suma - sumarum dają taki efekt, jak się gdzieś zwartą jakby nie patrzeć zabudowę GK przedziurawi?

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ale bardziej konkretnie proszę...

 

Wyjaśnieniami już służę - owszem, robili to niemal niepilnowani, ze smutnych powodów osobistych, o których piszę w dzienniku, tu ich powtarzać nie ma potrzeby. Wyboru niestety nie miałem.

 

Co do zdjęć - pierwsze przedstawia zabezpieczenie przeciwkunowe - mój dom stoi w lesie, kunę jedną już miałem na pokładzie, chciałem się zabezpieczyć przed kolejną. Ta siatka jest moim wymysłem, jest wstawiona między deskowanie a murłaty, w ocieplaniu nijak nie przeszkadzała. Peszel przechodzący przez nią - na wszelki wypadek, oświetlenie podbitki, kamery - zawsze się przyda.

 

Następne zdjęcie przedstawia strych od wewnątrz. Sufity pomieszczeń na poddaszu są u mnie dość pogibane, to co widać (płyty GK), to ich lewa strona, ponad nimi konstrukcja dachu oraz same połacie dachowe wraz z ociepleniem.

 

Tekst o kabelkach? Nie wiem, o czym piszesz?

 

A co do samej folii - grzebiąc w internecie znalazłem tyle, że powinna być przyklejana do ściany. Ale, czy takie przyklejenie faktycznie daje 100% szczelności? Nic się nie odkleja (taśma dwustronna kontra żelbetowy wieniec... jakoś nie wierzę), wszystko jest takie idealnie szczelne?

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co złego jest w odpowietrzeniu kanalizy wzdłuż krokwi?

 

I mogę prosić też o szersze info n/t tego kabla? Jak to powinno być zrobione?

 

Ta folia była sprzedawana jako folia paroizolacyjna, tak mam na fakturze, tak było na metkach na rolkach folii.

 

Nigdzie u mnie ściana działowa nie podpiera deskowania, być może na zdjęciu tak to wyglądało, ale tam jest odstęp na szerokości krokwi (o ile myślisz o tym zdjęciu, co ja).

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anty -kuna dla mnie hit.

Paroizolacja to paroizolacja a nie wiatroizolacja.

Te CD w pionie to podwójny ruszt tylko jak miały wspierac poprzeczne CD to daje sie krótkie odcinki i wpina na łącznikach poprzecznych.

Jak poradziłes sobie z wełna w takim bałaganie i mostkami ?

Jak widze CD na murłacie to pukam sie w głowe jak ma przy kolankowej nie przewiewac i jak ocieplic murłate dokładnie.

CD ki wpadaja na krokiew koszowa jak z tego wyszedłes i jak tam nie popęka to cud.

Troche pisałem o głupich mocowaniach CD do murłat jednak nie w kontekscie ocieplenia a to dobry argument na mostki termiczne i przewiewy.

sprostowanie na murłacie i przy samej murłacie.

Edytowane przez profi45
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, folia powinna być przyklejona, u mnie nie jest, leży sobie na wieńcu ściany kolankowej, dociskana do niego ciężarem wełny - już wiem, że to fuszerka. Jak wielka jest to fuszerka - sprawdzę, jak będzie wietrzny, zimny dzień, póki co ten prąd powietrza z otworu jest ledwie wyczuwalny.

 

Z wełną - oni (oni=fachowcy, którzy to robili, to nie jest moja robota, nie miałem szans przy niej nawet asystować w charakterze widza) ją w formie pionowych pasów wsuwali za te poziome CDki.

 

Mocowanie CD do murłat? Nie przypominam sobie u siebie czegoś takiego.

 

Wzdłuż krokwi koszowych też nic mi nie pęka, ta zabudowa ma już niemal rok.

 

A co do anty-kuny, to nie rozumiem, ironizujesz, czy piszesz szczerze. Jeśli uważasz, że ta siatka jest błędem, napisz konkretnie, dlaczego, w czym ona przeszkadza. Bo dla mnie póki co jej zastosowanie jest proste: kuna mi przez nią nie wejdzie w wełnę. Podbitki jeszcze nie mam i przez pewien jeszcze czas jej nie będę miał, więc ta siatka póki co stanowi jedyną barierę.

 

Nadal tez chciałbym się dowiedzieć, dlaczego odpowietrzenie kanalizy mocowane wzdłuż krokwi jest błędem.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z ciekawości - jak to powinno być zrobione? Te poziome CDki powinny być jakoś łączone razem?

 

J.

 

Jak najbardziej powinny byc połączone albo 2UD skrecone lub elastycznym knaufa. Sam zafundowałem taka robote kiedyś inwestorowi i dałem akryl.

dopiero zobaczyłem jak sie płyty rozjechały i akryl w odstawke poszedł i papier tyłek mi ratował. Moja prowizorka była.Szczelina nad która straciłem kontrole:)

Na marginesie jak ta wełne upychali to masz tam jakąs szczeline pod deskami?

Edytowane przez profi45
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...