Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

Potrzeba matką wynalazków :rolleyes: Mówisz Ron że na akryl putzu-a też papierową wklejasz ?Ja wczoraj miałem pierwszy kontakt z tym sheetrockiem i jestem miło zaskoczony (konsystencją itp)choć cena troche zaporowa. Napewno jako finisz (bo mam zamiar całe płyty pogłaskać ) kupię coś tańszego może nawet w proszku (w castoramie akryl putz jest więc może ją)

Tylko nie kupuj akrylputza jako finisz do głaskania całych płyt. Ciężko się szlifuje. Ręcznie jeszcze jakoś-jakoś ale maszyną to tragedia. Chcesz dobry produkt - nie tani ale dobry - jako finisz? Zaproponuję Semin ETS2. Prawie jak stiuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Są dwie szkoły.

To nie są żadne szkoły, tylko technologia spoinowania płyt GK przy użyciu taśmy papierowej. I ma ona tyle lat co historia suchej zabudowy. Spoinowanie taśmy papierowej "na sucho" jest niezgodne z technologią. Tyle.

Zbyt krótkie moczenie taśmy powoduje nie pełne namoczenie celulozy, zbyt długie; rozmiękczenie jej, a co za tym idzie - osłabienie połączenia. Optymalny czas to 20-30 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no proszę a jak ja spoinowałem narożniki wewnętrzne w pokojach to się właśnie zastanawiałem na ile te taśmy moczyć...

 

i w sumie tylko pod kranem moczyłem przez chwilę.... :)

 

Wklejałem na vario. Jedyne co mnie wkurzało to, że czasem jakaś fałda wyszła, którą nie za bradzo wiedziałem jak zlikwidować..

 

Ale wypróbuję to dłuższe moczenie jak będę robił poddasze.

 

Na połączenie skosów też papier na vario wystarczy ?

 

zostało mi tez w sumie trochę taśmy takiej z paskami aluminiowymi, ale nie za dobrze mi się tym robiło. Lepiej zwykłym papierem.

 

 

 

ps. ostatnio pokój warstwę finiszową robiłem zwykłym śmigłem gotowym i całkiem dobrze mi się tym robiło. Wcześniej robiłem rigipsem Premium Light i jakoś lepiej mi wcale nie szło.

Edytowane przez MasterCheat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są żadne szkoły, tylko technologia spoinowania płyt GK przy użyciu taśmy papierowej. I ma ona tyle lat co historia suchej zabudowy. Spoinowanie taśmy papierowej "na sucho" jest niezgodne z technologią. Tyle.

Zbyt krótkie moczenie taśmy powoduje nie pełne namoczenie celulozy, zbyt długie; rozmiękczenie jej, a co za tym idzie - osłabienie połączenia. Optymalny czas to 20-30 minut.

O nowe pomysły rigipsa :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i w sumie tylko pod kranem moczyłem przez chwilę.... :)

 

Lepiej przez chwilę niż wcale.

Z tego co się orientuję (ktoś mi to opowiadał jako ciekawostkę, nawet tego nie weryfikowałem), na sucho wklejano papier w USA. Był to papier manila i szpachlówka na bazie kazeiny. :)

Taśmy papierowe do połączeń płaskich, taśma w wkładką metalową do naroży.

Zamiast taśm możesz spokojnie użyć fizeliny, a do naroży taśm o których pisał Romek - ich atutem jest przystępna cena. Już dwie firmy produkujące systemy suchej zabudowy mają podobne taśmy w swojej ofercie. Do tego typu taśm należy powoli się przyzwyczajać :) Jest kwestią czasu, kiedy narożniki aluminiowe przejdą do lamusa. Na dzień dzisiejszy taśma do naroży zewnętrznych jest kilkanaście razy droższa od alu, + specjalne rolki (które kosztują od 450 do 600 złotych) do montażu..... ale efekt pracy jest nieporównywalny.

Edytowane przez kkkk-kp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

????

Nida, bodajże w roku 1990 tą technikę dokładnie opisała.

(...)

 

Dokładnie! To nic nowego. Nie tylko Nida ale również Knauf w tamtych latach nakazywał moczenie taśm papierowych. W tamtych czasach były tylko papierowe i siatki. Era jeszcze przed taśmami z flizeliny. Jako że ja w tamtych latach się uczyłem (wiadomo że uczę się cały czas a i tak głupim umrę ;) )to mi ciężko zaakceptować suchą taśmę. Chociaż widzę że spokojnie na gotowe masy polimerowe można na sucho wklejać - przykładem jest Flash (z pewnym zastrzeżeniem - wiesz jakim;) ) i Rafał. Ja spoinuję na gipsach wiążących hydraulicznie więc - może też z przyzwyczajenia - taśmy papierowe moczę. Zawsze to robiłem i u mnie się sprawdza a jak się sprawdza to nie kombinuję i na siłę nie zmieniam. Nie jest to jakieś duże utrudnienie bym musiał szukać oszczędności w czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej przez chwilę niż wcale.

Z tego co się orientuję (ktoś mi to opowiadał jako ciekawostkę, nawet tego nie weryfikowałem), na sucho wklejano papier w USA. Był to papier manila i szpachlówka na bazie kazeiny. :)

Taśmy papierowe do połączeń płaskich, taśma w wkładką metalową do naroży.

Zamiast taśm możesz spokojnie użyć fizeliny, a do naroży taśm o których pisał Romek - ich atutem jest przystępna cena. Już dwie firmy produkujące systemy suchej zabudowy mają podobne taśmy w swojej ofercie. Do tego typu taśm należy powoli się przyzwyczajać :) Jest kwestią czasu, kiedy narożniki aluminiowe przejdą do lamusa. Na dzień dzisiejszy taśma do naroży zewnętrznych jest kilkanaście razy droższa od alu, + specjalne rolki (które kosztują od 450 do 600 złotych) do montażu..... ale efekt pracy jest nieporównywalny.

 

hmm.

 

Cały parter u siebie w domu zrobiłem tak:

 

na połączenie płaskie, vario-fizelina-vario-rigips premium light lub śmig

na narożniki zewnętrzne, vario- narożnik alu- vario- fizelina po obu stronach - rigips premium light lub śmig

narożniki wewnętrzne - vario - taśma papierowa(zwykła- mokra) - vario - rigips premium light lub śmig

 

na jednym zewnętrznym narożniku próbowałem tasmy papierowej z wkładkami ale jakoś mi to nie wychodziło...

 

 

aha na połączenia ściana sufit kg-kg poszła tylko i wyłącznie akryl soudal ściany sufity.

ps. tym soulem zrobiłem też na próbę 4 narożniki w ganku :) na razie nic się nie dziej:)

dodam tylko że u mnie wszystkie ściany są z płyty mfp i bezpośrednio do niej przykręcone są płyty KG.

Edytowane przez MasterCheat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

na jednym zewnętrznym narożniku próbowałem tasmy papierowej z wkładkami ale jakoś mi to nie wychodziło...

 

...bo to "szit" jest nieprzeciętny. Ale tańszy o połowę od Midflexa. Kiedyś się tym robiło bo nie było innych - lepszych a jak były np. ultraflex to zabijało ceną. Dziś jeszcze ultraflex zabija... kosztuje 165zł za 30mb. :o

 

Taśma Ultraflex 325 zmieniła nazwę na EasyFlex Pro ale nadal jest najlepszą taśmą narożnikową na polskim rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat trafiłem na rozmowy o taśmach :)

mam do Was pytanko o narożniki pod kątem 45 stopni.

 

"Obrobiłem" okno trochę niekonwencjonalnie ...

Na marginesie to ogromną ilość czasu mnie to kosztowało

i pytanie czym najlepiej to teraz wykończyć ?

Nie robiłem tych faz na styk co widać na fotce,

czy zostawić tak jak mam czy lepiej poprawić żeby nie było tyle "wolnego" do szpachlowania?

 

20150131_100008.jpg 20150221_185035.jpg 20150307_101232.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat trafiłem na rozmowy o taśmach :)

mam do Was pytanko o narożniki pod kątem 45 stopni.

 

"Obrobiłem" okno trochę niekonwencjonalnie ...

 

i pytanie czym najlepiej to teraz wykończyć ?

Nie robiłem tych faz na styk co widać na fotce,

czy zostawić tak jak mam czy lepiej poprawić żeby nie było tyle "wolnego" do szpachlowania?

 

[ATTACH=CONFIG]308303[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]308304[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]308305[/ATTACH]

 

Obróbka niekonwencjonalna bo rzadko można taką zrobić bo krokwie nie pozwalają a dodatkowo oczywiście `koszt robocizny też musi być większy bo "Na marginesie to ogromną ilość czasu mnie to kosztowało". A czas to pieniądz...

 

Właśnie na takie kąty nadaje się midflex lub ultraflex. W narożniki wew. pod kątem prostym lub zbliżonym do prostego może być Tuff Tape lub grubsza Oryginal, ale jak nie trzeba prostować to TT wystarczy. szpary-szczeliny wstępnie wypełnić gipsem, narożniki zew. uzupełnić tak by trzymał kąt i dopiero na tak przygotowane podłoże można wklejać taśmy - najlepiej na masy wiaderkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szpary-szczeliny wstępnie wypełnić gipsem, narożniki zew. uzupełnić tak by trzymał kąt i dopiero na tak przygotowane podłoże można wklejać taśmy - najlepiej na masy wiaderkowe.

Te szpary - szczeliny wypełniać "zwykłym" gipsem czy lepiej vario / uniflotem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączenie krawędzi ciętych zrobiłem bez fazowania.

Łączenia tę oczywiście na CD-kach.

Czy trzeba tam zrobić fazę i spoinować samym np. vario czy vario + taśma (fizelina)?

krawędź cięta.jpg

Niestety nie mogę dokończyć poddasza i ekipa, która wchodzi na wykończenie "wszystkiego" twierdzi, że "między płytami a szczególnie między krawędziami ciętymi musi być 5 mm przerwy bo inaczej pęknie"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fazuj teraz delikatnie ostrym nożykiem krawędzie poprzeczne, odpyl, zwilż wodą potem szpachla konstrukcyjna i fizelina.

Do konstrukcji sufitowych rozstaw wkrętów 15 cm. max. 17. Ty zastosowałeś rozstaw jak do ścianek działowych - 20 cm.

Nie pęknie. Twoim wykonawcą zabiły dzwony, ale nie w tym kościele.

Pęknie za to w łazience (zła obróbka okna). Rozumiem, że w łazience zastosowałeś ogrzewanie podłogowe, nie widać podejścia do grzejnika pod oknem, za to widać odpływ po prawej stronie (dodatkowe źródło wilgoci w strefie przyokiennej), do tego okno "cofnięte", z czasem najprawdopodobniej pojawi się na glifach; Serpula lacrymans.

Edytowane przez kkkk-kp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha na połączenia ściana sufit kg-kg poszła tylko i wyłącznie akryl soudal ściany sufity.

ps. tym soulem zrobiłem też na próbę 4 narożniki w ganku :) na razie nic się nie dziej:)

dodam tylko że u mnie wszystkie ściany są z płyty mfp i bezpośrednio do niej przykręcone są płyty KG.

 

Powoli opanowujesz różne techniki łączenia płyt; ze zbrojeniem (papier, fizelina) i ślizgowe. To dobrze. :)

GK na płytę MFP bezpośrednio, do tego na ganku...... hm, wrócimy do tego tematu za rok, wtedy napisz jak wygląda okładzina z płyt GK. Jak pojawią Ci się pęknięcia to połóż na całości fizelinę w rolkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to jakieś duże utrudnienie bym musiał szukać oszczędności w czasie.

Prawidłowe zbrojenie taśmą papierową to już jest profesjonalizm. Możesz za to żądać więcej pieniędzy, niż za fizelinę. Klient zawsze ma wybór; papier lub fizelina.

Edytowane przez kkkk-kp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym połączyć ze sobą profile cd 60 w narożniku ? Chodzi o tak narożnik jak np ten http://cdn28.muratordom.smcloud.net/t/photos/34227/niewygodne_poddasze_uzytkowe.jpg

Mam inne pytanie. Jak wyliczyłeś skos nie mając odniesienia do ściany kolankowej i sufitu? Robione na dwa uda? Albo się uda albo się nie uda?

 

A w narożach daję dwa profile ud skręcone narożnikami. Było to już parę razy - poszukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowe zbrojenie taśmą papierową to już jest profesjonalizm. Możesz za to żądać więcej pieniędzy, niż za fizelinę. Klient zawsze ma wybór; papier lub fizelina.

Bzdura. Spoinowanie papierem to takie samo jak np. TT. Niczym innym się nie różni jak tylko taśmą. A taśma papierowa wytrzymałością ustępuje TT. A przy tym TeTetka jest prostsza w aplikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...