Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

jest pytanie:

czy przy wilgotności na poddaszu wahającej się w granicach 75-85% (z błędem pomiaru na miernik "marketowy") można (jest sens) teraz dawać płyty g/k?

zwykłe lub "zielone"?

czy odpuścić do wiosny?

poddasze ocieplone na gotowo, paroizolacyjnie zafoliowane

Nie widzę przeszkód... z płytami nic się nie stanie... ale jesli się boisz to spoinuj dopiero wiosną... jeśli nie grzejesz to ze wskazaniem na spoinowanie wiosenne.

 

a możesz to mojemu Tacie powiedzieć :wink: :D

też chcieliśmy w styczniu położyć na poddaszu same płyty bez spoinowania, dogrzewamy dom kozą i nagrzewnicą na olej a w styczniu kominek z rozprowadzeniem powietrza będą nam podłączać :roll: kurcze myślę, że jednak postawię na swoim i położę te płyty....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich właśnie zrobiłem u siebie I warstwę ocieplenia (wełna Toprock 18cm między krokwie) i zamierzam zrobić II 7cm (płyta Rockton), moje pytanie do kolegi ROM-KON:

1 czy trzeba piankować okna dachowe, nie wystarczy izolacja z wełny (u mnie między krokwią a oknem jest ok 3 cm.) a jeżeli tak to dlaczego pianka....

2 już było na ten temat, dlaczego "folia zawsze i wszędzie" wg Rockwoola folia tylko do pomieszczeń mokrych (łazienki pralnie itd), w innych pomieszczeniach nie bo wtedy wełna "oddycha" tzn. przechodzi przez nią para od dołu ku górze i wydostaje się przez folię paropszepuszczalną.

ale natomiast firmy od płyt G-K piszą że trzeba dawać folię od spodu

3 czy pod profile przyścienne dawać taśmę wygłuszającą (chyba nazywa się rozprężna).

Będę wdzięczny na odpowiedzi nie tylko od Rom-Kona

 

Dołączam się do prośby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, niebawem ocieplanie poddasza. Chcę wstwić pod krokwie 15cm wełny. Wykonawca niestety coś marudzi że najdłuższe wieszki (ESy, grzybki) mają 12,5cm i same z tego problmey wynikają i najlepiej to dać 10cm pod krokwie.

Kilka postów niżej manieq podawał linka do grzybków 27cm

http://forum.muratordom.pl/post3876869.htm#3876869

Ja kupowałem te same w hurtowni u mnie w mieście - mieli od ręki. (0,9zł/szt)

Dzięki wielkie za namiary.

Znalazłem też na allegro grzyby 20cm - wystarczy wpisać w allegrowej wyszukiwarce "wieszak grzybkowy". Cena 44gr za sztukę.

 

I tutaj pytanie - jaka powinna być długość grzybków do ocieplenia 15cm pod krokwiami? Czy ma ktoś może jakiś obrazek/schemat jak to się montuje? Jaka cześć grzybka znajduje się w przekroju profilu, ocieplenia, krokwi?

 

Pozdr. AM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzmy

15 wełna, 3 cm profil plus to co zostaje to do przykręcenia - minimum wg. mnie 5 cm

daje nam razem 23 cm

 

 

a ja swoje pytanie dorzucę :)

mam takę sytuację, dwa okna są w bliskiej odległości od krokwi tak ok. 17 cm

tzn płaszczyzna skosu w łązience i jednym z pokkoi będzie zachodziła w światło okna tak ok. 4 cm

liczyłem ocieplić pod krokwiami 20 cm

 

jakie widzicie wyjście?

1 - zapłytować normalnie i zaślepić okno i już?

2 - dać jakiś uskok schodek?

dać w tych pomieszczeniach mniej wełny

 

Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może dać mniej wełny ale o lepszych parametrach (np. isover supermata 0,033 zamiast standardowych 0,040) ? do tego żeby "odzyskać trochę miejsca na tych dwóch skosach pobawić sie i płaszczyznę wełny zakończyć na jakiś 1 cm przed płaszczyzna profili (wełną wypełniając profile czy po założeniu wełny i profili nacinać ję wzdłuż krawędzi profili i rozprężyć do profila i naokoło)? wtedy masz 25-27cm na izolację, przy supermacie powinno wystarczy jeżeli nie budujesz pasywnego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich właśnie zrobiłem u siebie I warstwę ocieplenia (wełna Toprock 18cm między krokwie) i zamierzam zrobić II 7cm (płyta Rockton), moje pytanie do kolegi ROM-KON:

2 już było na ten temat, dlaczego "folia zawsze i wszędzie" wg Rockwoola folia tylko do pomieszczeń mokrych (łazienki pralnie itd), w innych pomieszczeniach nie bo wtedy wełna "oddycha" tzn. przechodzi przez nią para od dołu ku górze i wydostaje się przez folię paropszepuszczalną.

ale natomiast firmy od płyt G-K piszą że trzeba dawać folię od spodu

Będę wdzięczny na odpowiedzi nie tylko od Rom-Kona

 

Dołączam się do prośby

 

 

Witam,

jest coś takiego jak punkt rosy - jest to temperatura w której para np. wodna zaczyna ulegać kondensacji czyli skraplaniu

Im wysze jest stężenie pary wodnej w powietrzu tym punkt rosy jest przy wyższej temperaturze - dlatego właśnie przy zimnym letnim poranku np. 5st. C czasami jest mgła a czasami nie

Dlatego należy zminimalizować stężenie pary wodnej w wełnie do minimum tak aby punkt rosy był jak najniższy czyli kondencacja pary wodnej zachodziła przy jak najniższej temperaturze - najlepiej niższej niż ta która jest w wełnie.

I po to jest właśnie poroizolacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich właśnie zrobiłem u siebie I warstwę ocieplenia (wełna Toprock 18cm między krokwie) i zamierzam zrobić II 7cm (płyta Rockton), moje pytanie do kolegi ROM-KON:

1 czy trzeba piankować okna dachowe, nie wystarczy izolacja z wełny (u mnie między krokwią a oknem jest ok 3 cm.) a jeżeli tak to dlaczego pianka....

2 już było na ten temat, dlaczego "folia zawsze i wszędzie" wg Rockwoola folia tylko do pomieszczeń mokrych (łazienki pralnie itd), w innych pomieszczeniach nie bo wtedy wełna "oddycha" tzn. przechodzi przez nią para od dołu ku górze i wydostaje się przez folię paropszepuszczalną.

ale natomiast firmy od płyt G-K piszą że trzeba dawać folię od spodu

3 czy pod profile przyścienne dawać taśmę wygłuszającą (chyba nazywa się rozprężna).

Będę wdzięczny na odpowiedzi nie tylko od Rom-Kona

 

Dołączam się do prośby

 

...oho trochę się nazbierało do odpowiedzi...

 

1) nie trzeba piankować przy oknach ale ja to robię bo pianka ma taką właściwość że wchodzi w zakamarki a wełną to by trzeba "optykać". Pianką również wypełniam profile przy oknach - nie "przewodzą zimna" Resztę oczywiście docieplam wełną

 

http://images31.fotosik.pl/347/9fba51fbdb8a0ea9med.jpg

 

http://images33.fotosik.pl/348/373e9b1795251d20med.jpg

 

http://images34.fotosik.pl/340/60cf3c3b72dae9f5med.jpg

 

2) zalecam folię zawsze i wszędzie - wentylacja poprzez kanały wentylacyjne a nie poprzez wełnę... tu już było dużo pisane na ten temat....

 

3) taśma wygłuszająca nie zaszkodzi ale też niewiele pomoże chociaż zawsze coś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...hmm manieq masz troszeczkę problemu... widzę chyba jedno rozsądne rozwiązanie... na całym skosie pogodzić się z izolacją mniejszą o 5cm w zamian można dać wełnę o lepszym współczynniku... jeśli pomieszczenie nie jest duże to nawet nie zauważysz różnicy... będzie to i tak 25cm wełny.

 

...można kombinować z częściowym przewężeniem ale to może wyglądać jak niewygląd :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na całym skosie pogodzić się z izolacją mniejszą o 5cm w zamian można dać wełnę o lepszym współczynniku... jeśli pomieszczenie nie jest duże to nawet nie zauważysz różnicy... będzie to i tak 25cm wełny.

 

i tak też chyba wykonam

co do grubości

@Flashback nie bardzo skumałem czemu 10+15? Czemu nie mogę (na pozostałej części) zastosować 30cm? A i napisz o tych błędach.....

A może późna pora i czegoś nie skumałem.

 

Podziękował wszystkim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza warstwa wełny założona na poddaszu.Teraz mam pytanie czy stelaż-ruszt pod jętkami może być pojedyńczy czy musi być krzyżowy.Szperając w internecie na ten temat sam już nie wiem co przemawia za a co przeciw :o

jezeli okladzina to nie (identyczne rozwiazanie jak dla skosow poddasza),

jezeli obnizony wiecej niz 25cm to, w wiekszosci przypadkow podwieszany, wiec bedzie to krzyzowy jedno lub dwu-poziomowy z dodatkowa izolacja na stelazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na całym skosie pogodzić się z izolacją mniejszą o 5cm w zamian można dać wełnę o lepszym współczynniku... jeśli pomieszczenie nie jest duże to nawet nie zauważysz różnicy... będzie to i tak 25cm wełny.

 

i tak też chyba wykonam

co do grubości

@Flashback nie bardzo skumałem czemu 10+15? Czemu nie mogę (na pozostałej części) zastosować 30cm? A i napisz o tych błędach.....

A może późna pora i czegoś nie skumałem.

 

Podziękował wszystkim :)

a ja czekam na odpowiedz dlaczego 30cm?

co jest tego powodem? kaprys?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROM-KON:

"wentylacja poprzez kanały wentylacyjne a nie poprzez wełnę... tu już było dużo pisane na ten temat...."

 

O co chodzi z tymi kanałami czy to są kratki wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniach

Chodzi o nie dawanie foli bo ściana (skos-sufit) nie "oddycha" i właśnie od oddychania jest wentylacja albo grawitacyjna (tu też twierdzę ze nie ma grawitacyjnej w niskich budynkach) lub mechaniczna... właśnie wentylacja jest od oddychania a nie ściana...

 

...tu wnet się pobiliśmy taka zażarta dyskusja była na temat paroizolacj

 

ihttp://forum.muratordom.pl/folia-paroizolacyjna-aluminiowa,t121526.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

a ja czekam na odpowiedz dlaczego 30cm?

co jest tego powodem? kaprys?

 

...a co jest powodem dania 55cm? ...ja nie wnikam - ja wykonuję :wink:

 

manieq spokojnie - 30cm to teraz u mnie norma :D i dlatego jestem "specjalistą" od dłuuugich wieszaków :lol: :lol: :lol:

 

 

...dobra podpowiem dlaczego 55cm wełny... przypadek... miało być "tylko" 2x20cm ale nie weszło pod jetki i było 20 +15 i zostało od groma wełny"20" więc poszła na wierzch... i dało 55cm :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększanie grubości materiału izolacyjnego w nieskończoność traci sens badając proporcję nakładów kosztów na materiał a korzyści z oporu przegrody. W pewnym momencie opór przegrody nie wzrasta lub powiększa się minimalnie więc jaki ma sens pakowanie kasy w wełnę.

 

Chyba, że budujemy poddasze do kinoteki i zależy nam na mega akustyce :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...