Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

invx mozesz uzasadnic dlaczego nie folia PE?

 

Paroizolacja to bardzo nieszczęśliwa nazwa. Nie chodzi nam przecież by całkowicie zatrzymać parę wodną, ale by zmniejszyć jej ciśnienie, tak by wewnątzr przegrody nie miała miejsca kondensacja.

 

Poprawną nazwą jest opóźniacz pary. Opóźniac pary - czyli warstwa z dodatkowym oporem dyfuzyjnym.

 

Oczywiście dla izolacji termicznej - najczesciej wełny - może to byc i folia PE - ale powinnismy pomyśleć o własnym zdrowiu - a nie tylko o izolacji.

 

Rzadko kto montuje wentylację mechaniczną. Przy wentylacji tradycyjnej osiągnięcie zadowalających rezultatów w wymianie powietrza na poddaszu wyłożonym folią PE jest znikome. Nadmiar pary wodnej skrapla się między folią PE a warstwami wykończeniowymi. Na ścianach i suficie rozwijają się pleśnie i inne grzyby. Zarodniki grzybów i pleśni znajdują się w powietrzu, a kiedy napotkają sprzyjające środowisko (o dużej wilgotności), rozpoczyna się ich intensywny rozwój. W materiałach budowlanych znajdują się substancje mineralne, które są pożywką dla pleśni.

Pleśnie i grzyby mają także niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka - są przyczyną wielu chorób: alergii, astmy, reumatyzmu, niedotlenienia mózgu. Większość z nich wydziela substancje toksyczne i rakotwórcze. Przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu może powodować bóle głowy, apatię, senność, nudności. Pleśnie oddychają tlenem i wydzielają dwutlenek węgla, zwiększając jego zawartość w powietrzu.

 

 

Opóźniacz pary - dokłada niezbędny opór dyfuzyjny, para wodna jest pzrepuszczana. Jej cisnienie jest na tyle małe ze nie wystepuje kondensacja wewnatrz przegrody a mynie żyjemy w foliowym worku.

 

Opóźniacz pary - to wcale nie usi być coś w rodzaju folii. A takie panuje pzrekonanie. Może to być np. dodatkowy opór dyfuzyjny naniesiony bezpośrednio na płyty GK.

Z takiego założenia wyszła firma rockwool któa nie obliguje do stosowania parozillacji w postaci folii. Wystarczy spoijrzeć na opory dyfuzyjne warstw wykończeniowych i bardzo łatwo zrozumiemy iż nie są one małe. Płyta gK zagryntowana i pomalowana kilkoma warstwami farby emulsyjnej stanowi wystarczający opór dyfuzyjny. Stosowanie niczgo więcej nie jest konieczne.

 

Życie w worku foliowym to nic dobrego dla naszego zdrowia - a ono jest przecież najważniejsze.

 

Jeśli poddasze wykńczamy czymś innym jak płyta GK, lub jest to pralnia, czyłazienka - wówczas nalezy zastosoać opóźniacz pary - aktywną paroizolacje. Zgromadzony w więźbie dachowej nadmiar wilgoci ma możliwość ujścia na dwie strony: do wnętrza budynku, jeśli nie ma tam nadmiaru wilgoci, a system wentylacyjny działa sprawnie, lub na zewnątrz do atmosfery przez wysokoparoprzepuszczalną folię dachową.

 

Nie żyjemy w worku foliowym. Mikorklimat pomiszczenia ulega poprawie, przegroda budowlana pracuje w sposób zbliżony do "tradycyjnej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

CZyli te folie to pic na wodę fotomontaż?

To wobec tego jaką folie zastosować -aby to był "opóźniacz pary" a nie paroizolacja?

Zaznacze przy tym ,że w dużej części poddasza ( tej nie wilgotnej) mam zamiar zastosować boazerię drewnianą zamiast kartongipsu. Na dachu mam pełne deskowanie i papę .Pod deskami mam być oczywiście 2-3 cm szpara wentylacyjna.Wentylacja grawitacyjna ( na poddaszu zapewne mniej sprawna :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia PE po prostu to nie jest odpowiedni produkt do tego zastosowania.

 

Przez to jest szkodliwa - pzedewszytskim dla nas samych. Wyobraźmy sobie życie w worku foliowym.

 

 

Co stosowac W twoim pzypadku ? tzw. aktywne paroziolacje

czyli "folię" o paroprzepuszczalności rzędu 10g/m^/24h

 

np. http://www.paroizolacja.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie fotomontaż - one są skuteczne - aż za bardzo. Przez to są szkodliwe - pzedewszytskim dla nas samych. Wyobraźmy sobie życie w worku foliowym.

 

Folia PE po prostu to nie jest odpowiedni produkt do tego zastosowania.

 

Co stosowac W twoim pzypadku ? tzw. aktywne paroziolacje

czyli "folię" o paroprzepuszczalności rzędu 10g/m^/24h

 

a o wentylacji słyszałeś?? herezje opowiadasz i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale twierdząc, że zastosowanie innej niż "żółta" paroizolacji (tudzież wogóle jej nie stosując) poprawisz czy zapewnisz wentylację po prostu bzdety piszesz, no jak mi powiesz że przez zaspoinowane płyty GK zapewnisz jakaś supermegahiperfolią wentylację to... :lol: :lol: :lol:

 

podejście podobne do pewnego forumowicza odn. podłogówki, nogi puchną, krążenie ustaje, nic tylko umierać, w tym przypadku od grzybów i pleśni, i nic to ze od lat zdrowe miliony ludzików mieszkają z "żółtą" paroizolacją, to tylko miliony wyjątków potwierdzających regułę przecie....

 

aha, a w oddychanie scian też pewnie świecie wierzysz? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Nie żyjemy w worku foliowym. Mikorklimat pomiszczenia ulega poprawie, przegroda budowlana pracuje w sposób zbliżony do "tradycyjnej"...

 

Bzdury piszesz z tą folią...

Twój mikroklimat zapewni Ci wentylacja - a jak bardzo się upierasz to możesz zaufać płycie GK którą jest akumulatorem wilgoci, podobnie jak tynki niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie chcę by mi ściany i sufity oddychały! Sapią później po nocach - czasem nawet chrapią i spać nie dają! :evil:

 

Ale jak paroizolację porównać nie do worka foliowego tylko do balonika to wtedy można zrobić taką małą kontrolowaną dziurkę i tą całą parę wypuścić tylko tą dziurką! Jeśli taką dziurkę zrobimy w każdym pomieszczeniu o średnicy np. 10cm i połączymy z takim wentylem zwanym rekuperatorem to ta para wprawi w ruch takie ustrojstwo i wtedy zapłacimy mniej za ogrzewanie! Można ten wentyl wyprowadzić bezpośrednio na zewnątrz ale wtedy para ucieka w tzw. gwizdek i nic z niej nie mamy.

 

:lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po raz kolejny napisze - że o wentylacji wspomniałem w moim wcześniejszym poście. Proszę przeczytać.

 

Proszę zobaczyć na najprostrzy wykres ciśnienia pary wodnej w skali oporów dyfuzyjncyh - i nie będzie problemów ze zrozumieniem co się dzieje po zastosowaniu zwykłej foli PE i jaka jest rola opóźniacza pary, i dlaczego tak niefortunna nazwa jest paroizolacja.

 

bo rozmawiamy chyab nie wiedząc o czym rozmawiamy.

 

Para woda NIE jest szkodliwa dla izolacji. Szkodliwa jest jej kondensacja. A jaki jest warunek wystapienia kondensacji wewnatrz przerody ?

 

I nie nalezy zabraniać parze wodnej dyfuzji. Nie tędy droga !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co stosowac W twoim pzypadku ? tzw. aktywne paroziolacje

czyli "folię" o paroprzepuszczalności rzędu 10g/m^/24h

 

np. http://www.paroizolacja.pl/

Właśnie zaczęłam się nad tą folia zastanawiać ale przeczytałam na tej stronce :

" Aktywną paroizolację CorotopŽ Active Control należy stosować wyłącznie wraz z membraną wysokoparoprzepuszczalną (np. CorotopŽ)"

a ja przecież mam juz papę na dachu- czyli co ?- klopsik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tą podałem jako przykład - pierwszy lepszy. Nic dziwnego ze producent zaleca stosowanie swojej folii.

 

To że masz deskowanie i papę - nic nie zmienia. Masz szczelinę wentylacyjną.

Zawsze należy zadbać by spełniała ona swoją rolę. By był zachowany przepływ powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Stelaże zrobione na poddaszu teraz czas na wełnę.

Mam pytanko jaką zastosować później folię oraz taśmę aby mi się ta folia trzymała zanim nie przykręcę płyt.

Teraz mam kolejny dylemat. Czas zamówić płyty g-k, Byłem w składach w moim mieście (dwa bo to mała miejscowość) i jedni i drudzy polecają płyty firmy Norgips. Jak widziałem to tylko takie mieli. Mówią że są dobre i nie ma co wymyślać z innymi firmami bo inne to są droższe i się za producenta płaci. Co sądzicie o tych płytach, czy warto je kupować czy może zdecydować się na inna firmę. Proszę o poradę/

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co stosowac W twoim pzypadku ? tzw. aktywne paroziolacje

czyli "folię" o paroprzepuszczalności rzędu 10g/m^/24h

 

np. http://www.paroizolacja.pl/

Właśnie zaczęłam się nad tą folia zastanawiać ale przeczytałam na tej stronce :

" Aktywną paroizolację CorotopŽ Active Control należy stosować wyłącznie wraz z membraną wysokoparoprzepuszczalną (np. CorotopŽ)"

a ja przecież mam juz papę na dachu- czyli co ?- klopsik

 

ewadora, zachowaj zdrowy rozsadek, nie daj się oszołomom wkręcić

pomiędzy wełna a deskowaniem zrób drożna szczelinę wentylacyjną, zadbaj o wentylację pomieszczeń wewnatrz, a jako paroizolację zastosuj produkty od lat do tego przeznaczone, atestowane folie paroizoalcyjne, żółte czy alumiowane, zresztą poradź się fachowców od ociepleń poddaszy (choćby forumowych Rom-Kon czy FlashBack), takich prawdziwych, a nie natchnionych teoretyczna wiedzą, której nawet odczytać czy zinterpretować nie potrafią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Stelaże zrobione na poddaszu teraz czas na wełnę.

Mam pytanko jaką zastosować później folię oraz taśmę aby mi się ta folia trzymała zanim nie przykręcę płyt.

Teraz mam kolejny dylemat. Czas zamówić płyty g-k, Byłem w składach w moim mieście (dwa bo to mała miejscowość) i jedni i drudzy polecają płyty firmy Norgips. Jak widziałem to tylko takie mieli. Mówią że są dobre i nie ma co wymyślać z innymi firmami bo inne to są droższe i się za producenta płaci. Co sądzicie o tych płytach, czy warto je kupować czy może zdecydować się na inna firmę. Proszę o poradę/

 

Pozdrawiam

Michał

 

zastosować folię paroizolacyjną (ja akurat mam atestowaną żółtą), a zeby sie trzymała to profile przed przyklejeniem przelecieliśmy szmatką z acetonem (odtłuszcza, oczyszcza), przy cięciu, transporcie i przyklejaniu folii uwazaj zeby jej nie zakurzyć, na budowie syfu pełno a kurz znacząco wpłynie na gorsze trzymanie sie folii, na profilach co 30-40cm kleisz 5-10cm paski taśmy dwustronnej, solidnie dociskasz, zrywasz papier zabezpieczający i kleisz folię, również dobrze dociskając, odn. taśm samoprzylepnych to nie zauważyłem większej różnicy pomiędzy markową tessą za 50zł a niemarkową zwykłą ze sklepu papierniczego za 4,50, miałem też kilka rolek z folnet.pl, chyba coś ok. 10zł i tą jakoś najlepiej nam się kleiło, moja folia wisi już kilka miesięcy, jest ok, jedynie w mrozy przy dużych skokach temperatur (dogrzewanie kozą budowlaną i wietrzenie oknami) przy ścianach w kilku miejscach chciała odchodzić, to 5-6cm szerokości paskami płyty przykręciliśmy ja po obwodzie (bo na płyty poczeka jednak jeszcze parę miesięcy)

płyty norgips to taka średnia półka, ponoć najlepszy jest rigips i knauf, cenowo wcale nieduża różnica a rigips jest w moim odczuciu twardszy, sztywniejszy, mniej pęcherzy, norgips szybciej się kruszy, pęka, no i ta prosta krawędź w rigipsie mi się podoba, rigipsa ma droższego od norgipsa o 3zł/szt a knaufa o 2zł, jednak na dziś moim faworytem jest rigips, na całym poddaszu + 30m2 podwieszanego sufitu na dole wychodzi różnica raptem 120-130zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ewadora, zachowaj zdrowy rozsadek, nie daj się oszołomom wkręcićpomiędzy wełna a deskowaniem zrób drożna szczelinę wentylacyjną, zadbaj o wentylację pomieszczeń wewnatrz, a jako paroizolację zastosuj produkty od lat do tego przeznaczone, atestowane folie paroizoalcyjne, żółte czy alumiowane, zresztą poradź się fachowców od ociepleń poddaszy (choćby forumowych Rom-Kon czy FlashBack), takich prawdziwych, a nie natchnionych teoretyczna wiedzą, której nawet odczytać czy zinterpretować nie potrafią

 

 

- folia PE nigdy nie była przeznaczona jako paroizolacja. To wymysl domoroslych "fachowcow"

 

- ciekawe czy kolega umieając pójdzie do lekarza, czy do babci co od lat leczą ziółkami - a może od razu do księdza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- folia PE nigdy nie była przeznaczona jako paroizolacja. To wymysl domoroslych "fachowcow"

 

Lansujesz podejście bez folii - czy też jakiś wynalazek? Bo w tym drugim przypadku to, sorry ale bogusław wyraża się jaśniej... A jak pierwszy to po położeniu folii mi nie wieje i to jest wystarczający powód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SZczerze powiem argumentacja invx bardziej do mnie przemawia.

Przykład ? W starym domu w 2 pokojach wymieniłam okna na nowe, szczelne.Owszem zrobiło sie cieplej ,ale niestety grzyb rozkwitł na dobre ,okna ( i wokół nich ) straszliwie sie roszą.Jak na noc zamknę te pokoje , to z rana po otwarciu czuć "zapaszek"- mimo,ze tam nikt nie przebywa.

Tak jak pisałam u mnie na poddaszu będzie królować drewno- nie kartongips -tak jak u większości.I teraz wyobrażam sobie te litry wody skraplające się na folii i spadające na boazerie - a potem grzyb i ten zapaszek - nic dodać nic ująć.Na poparcie swoich słów mogę tylko dopisać ,ze moja "projektantka" na poddasze 120 m2 przewidziała tylko jeden kanał wentylacyjny( poddasze to ma być jedna wielka rekreacyjna przestrzeń :).

Poza tym Corotop to raczej uznana firma i chyba jakieś atesty na swoje folie posiadają -tak myśle. Ale spoko- sprawdzę - bo ja to dokładna jestem :wink: -do bólu -jak mawia mój mąż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Isover to chyba też uznana firma i produkuje folię paroizolacyjną StopPair... no chyba że to jakieś niedouczone popaprańce :wink:

 

...a jesli chodzi o wentylację to już wyraziłem swoje zdanie ze wentylacja grawitacyjna to nie wentylacja! Jeśli ma być skuteczna to tylko mechaniczna... no i podstawa - jeśli coś ma wywiewać to również musi nawiewać! A jeśli dom szczelny to którędy ma nawiewać? Próżni przecież w domu nie zrobi :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...