Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

...Isover to chyba też uznana firma i produkuje folię paroizolacyjną StopPair... no chyba że to jakieś niedouczone popaprańce :wink:

No cóz -zanim Kopernik wymyślił ,ze ziemia jest okrągła to Ziemia była płaska jak talerz :) i wszyscy tak uważali ;) .

W obecnym domu przez pozostałe nie zmienione okna to nawiewa ,że ho ho :x .

Co do wentylacji mechanicznej- nie mogłam dać i nie dałam.Mam co mam - i teraz wszystko tak chcę dokończyć ,aby było dobrze z tym co jest :).

Byc może każdy z systemów służy do czego innego ( innych warunków budowlanych )- nie wiem-dlatego pytam - szukam.I dzięki za odpowiedzi.Każda w jakis sposób przybliża do prawdy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rom-Kon - firma isover produkuje także VARIO KM Duplex - :wink:

 

wspomniana folia stoppair może być uzywana w pomieszczeniach mokrych typu np. łazienka.

.a jesli chodzi o wentylację to już wyraziłem swoje zdanie ze wentylacja grawitacyjna to nie wentylacja! Jeśli ma być skuteczna to tylko mechaniczna..

 

a teraz pytanie ile poddaszy wyłożonych folią PE ma wentylację mechaniczną ?

 

o ile spełnisz szczególne warunki to możesz i z bloczków gipsowych wykonać fundament ... tylko w ogólnie przyjętych warunkach one się do tego zasadniczo NIE nadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rom-Kon - firma isover produkuje także VARIO KM Duplex - :wink:

 

wspomniana folia stoppair może być uzywana w pomieszczeniach mokrych typu np. łazienka.

.a jesli chodzi o wentylację to już wyraziłem swoje zdanie ze wentylacja grawitacyjna to nie wentylacja! Jeśli ma być skuteczna to tylko mechaniczna..

 

a teraz pytanie ile poddaszy wyłożonych folią PE ma wentylację mechaniczną ?

 

o ile spełnisz szczególne warunki to możesz i z bloczków gipsowych wykonać fundament ... tylko w ogólnie przyjętych warunkach one się do tego zasadniczo NIE nadają.

...a jeśli powiem że od 2 lat na każdej mojej budowie była wentylacja mechaniczna! To uwierzysz? I tylko raz kładłem tzw. paroregulator!

 

Moje zdanie jest takie: mikroklimat w domu kształtuje skuteczna wentylacja a nie jakieś paroregulatory!

 

Jeśli nie ma skutecznej wentylacji to mikroklimatu nie poprawi nawet brak foli! W takim domu i tak może walić jak z murzyńskiej chaty!

 

Jeszcze raz: skuteczna wentylacja jest lekarstwem na większość chorób budynków!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylacja jest tutaj warunkiem koniecznym.

Nie można zatem mowić bezkarnie, że folia PE bo folia PE ... Bo przy braku wentylacji mechanicznej jest ona złem ! Niestety taka wentylacja jest nadal rzadkością w stosuku do adaptowanych poddaszy (i nie tylko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ewadora koledzy starają się Ci wytłumaczyć, że można coś albo zrobić źle, albo zrobić dobrze....

czasami półśrodki się nie sprawdzają...

jeżeli uszczelniłaś dom i zrobiłaś to dobrze to musisz mieć w nim sprawną wentylację, grawitacyjna sprawna nie jest (było opisywane setki razy)....

zastosowanie jako paroizolacja tzw aktywnych membran (np Crotop) wiele nie zmieni jeżeli chodzi o wilgoć w Twoim domu bez wentylacji.... nawet ta aktywna nie usunie nadmiaru wilgoci, ponieważ gdyby pozwoliła na przepuszczanie takiej ilości wilgoci jakiej należałoby się pozbyć z domu to nastąpiłoby wykraplanie w termoizolacji (wełnie)....

pozostaje więc albo mechaniczna, albo półśrodki....

półśrodki to: rozszczelnianie okien , nawiewniki okienne, nawiewniki higrosterowane, częste wietrzenie pomieszczeń (w zimie trudne do zrealizowania zwłaszcza przy drogich źródłach podgrzewania CO)...

czy to zadziała? nikt gwarancji Ci nie da...pewnie jedną kratką będzie wywiewać, inną dmuchać mrozem i przy okazji wykraplać się w kanale wentylacyjnym, gdzie indziej nie będzie działo się nic - czyli lekki zaduch, może i wilgoć, oby nie grzyb....

tym nie da się sterować tak jak mechaniczną, taka wentylacja żyje własnym życiem zależnym od temperatury wewnątrz i na zewnątrz, siły i kierunku wiatru, wysokości i umiejscowienia kominów czy wywiewek dachowych... takie są niestety fakty....

 

a może będzie na tyle dobrze, że będziesz zadowolona... kto wie.....

oby było dobrze, powodzenia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co stosowac W twoim pzypadku ? tzw. aktywne paroziolacje

czyli "folię" o paroprzepuszczalności rzędu 10g/m^/24h

 

np. http://www.paroizolacja.pl/

Właśnie zaczęłam się nad tą folia zastanawiać ale przeczytałam na tej stronce :

" Aktywną paroizolację Corotop® Active Control należy stosować wyłącznie wraz z membraną wysokoparoprzepuszczalną (np. Corotop®)"

a ja przecież mam juz papę na dachu- czyli co ?- klopsik

 

Witam

 

Ja właśnie montuję corotopa na swoim poddaszu...fakt mam membranę wysokoparoprzepuszczaną .....taki jest chyba sens stosowania takiego regulatora ... Co do wentylacji..

Nie każdy ma kase na mechaniczną ..ja planuja zamontować nawiewniki higrosterowane do moich velluxów GLL.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale moje okna dachowe mają nawiewniki :) .Trzeba tylko jeszcze znaleźć miejsce wywiewu :).Moim zdaniem jeden komin ( i to krótki - bo to poddasze )- nie wystarczy.Wprawdzie to wielkie pomieszczenie - 113 m2 po podłodze i panele do kalenicy ( a nie do jętek - a więc i kubatura duża) - nie będzie na stałe zamieszkiwane tylko rekreacyjnie - czyli - telewizja ,ping-pong, może coś "a la" siłownia -ale jednak wilgoć będzie -z samego oddychania. Osobno na poddaszu mam jeszcze łazienkę - tutaj jest drugi komin z turbiną elektryczną na dachu i oknem z nawiewnikiem.Tutaj celowo jest próg i drzwi bez otworów wentylacyjnych -ona ma się sama z siebie wentylować:).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszły mnie watpliwości czy mam wzdłużenie czy w poprzek, ale chyba wzdłuż. Znalazłem jedno zdjęcie z takim łaczeniem więc wklejam. Widać tam własnie łączenie płyty na krótszym boku i tam widać (brak wkrętów) , że nie ma profila. Czy tam będzie na bank pękać?

http://images39.fotosik.pl/249/fedd0951905e501dmed.jpg

Hejka :)

Płytowanie na tym stelażu wykonane nieprawidłowo (wg mnie). Poza tym nie przykręca się płyty do profili UD.

Pozdrawiam :)

 

ps. tak przypadkiem trafiłem na to foto :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, nie z posiadaczem tylko z przyszłym posiadaczem :wink:

nawiewniki to mam teraz do dyspozycji i dlatego wiem jak z nich zimą pizga :wink:

a co do braku prądu to nie tak szybko z tymi oknami, ale jeśli nawet to znacznie lepiej awaryjnie ze dwa razy w roku otworzyć na chwilę okno niż mieć stale zamknięte nawiewniki, bo zimno, bo ogrzewanie za dużo kosztuje, a potem z tego brak wentylacji, czy brak poprawnej wentylacji a tu już do grzyba czy pleśni blisko :wink: i jakby silnie aktywna ta paroizolacja nie była i tak przed tym nie uchroni przy niesprawnej wentylacji, jedynie co może spowodować w pewnym stopniu odprowadzenie wilgoci w warstwie wełny, a jak się zachowuje wilgotna warstwa termoizolacji chyba mówić nie trzeba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

nawiewniki to mam teraz do dyspozycji i dlatego wiem jak z nich zimą pizga

wystarczy mieć nawiewniki(ciśnieniowe) z ręczną regulacją otwarcia od 5-25m3/h i prawie nie ma problemu 'pizgania zimnem' - mam więc wiem z praktyki. Pewnie masz teraz edde nawiewniki higrosterowalne bez regulacji otwarcia? A tak to odsyłam do wątku http://forum.muratordom.pl/prawidlowo-wykonana-wentylacja-grawitacyjna-praktyczne-rady,t173329.htm

Ogólnie nawiewniki w oknach dachowych mogą pełnić bardziej f. wywiewną niż nawiewną ale mogę się mylić - moim kryterium przy wyborze domu był domek ze ścianami szczytowymi aby nie było problemu z went. na poddaszu, dodatkowo kominy usytuowane przy kalenicy.

 

Ja mam inne pytanie dot. ociepleń. Jeżeli planuję dać pod krokwie np. 5 cm wełny to ile muszę jeszcze dodać tych cm dla profili, płyty g-k ? Muszę sobie obliczyć jaką wys. przy danym nachyleniu dachu będę mieć moja ścianka kolankowa (patrząc od pomieszczenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie:

w jaki sposób zamontować okno w prawie pionowej części dachu mansardowego tak aby było możliwe jak najlepsze ocieplenie z zachowaniem ciągłości ocieplenia z ociepleniem ścian i reszty dachu (grubość ocieplenia 30cm). Okno nie jest typowo dachowe typu Fakro, Velux tylko normalne do pionowego montażu. Jaki dobrać rozstaw więźby dla okna 90x150,180x150? pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pewnym stopniu odprowadzenie wilgoci w warstwie wełny, a jak się zachowuje wilgotna warstwa termoizolacji chyba mówić nie trzeba...

 

aby doszło do zawilgocenia wełny, musi dojść najpierw do kondensacji !

 

para wodna to nie jest zło samo w sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, problem jest taki:

Mam naprawdę świetną cene na wełnę URSY DF 35 GOLD MATA. Jest to wełna szklana. Po zasięgnięciu opinii u wykonawców i budowlańców wychodzi że lepiej zastosować wełnę skalną, gdyż szklana nie ma tka dobrej sprężystości i z czasem siada zmniejszając swoją objętość i traci swoje pierwotne właściwości.

Wełna skalna jest bardziej sprężysta (podobno) i wytrzymalsza w czasie. Osobiście po przerwertowaniu stron producentów większych różnic w parametrach tych produktów nie widzę, no ale mam mętlik w głowie.

 

Czy ktoś może się podzielić doświadzeniem lub wiedzą w temacie i wyjaśnić mi co nieco?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie:

w jaki sposób zamontować okno w prawie pionowej części dachu mansardowego tak aby było możliwe jak najlepsze ocieplenie z zachowaniem ciągłości ocieplenia z ociepleniem ścian i reszty dachu (grubość ocieplenia 30cm). Okno nie jest typowo dachowe typu Fakro, Velux tylko normalne do pionowego montażu. Jaki dobrać rozstaw więźby dla okna 90x150,180x150? pozdr adam

 

Flashback, jako wykonawca jak chciałbyś mieć takie okno osadzone aby było łatwe do prawidłowej obróbki ? adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam taki przykład. Jak montować płyty skosu względem sufitu? Czy przesówać je łączeniami (kolor ciemnoniebieski)czy przedłużać jak na suficie(kolor jasnoniebieski) ?

Skosy mam na ESach. Jak sprawić by cała płaszczyzna nieopadała w strone ścianki kolankowej? Oprzeć ją na niej? Jest jakiś dobry i sprawdzony sposób? Jakieś zastrzały? czy co? A może przykręcić płyty skrajne co 15 cm do profili UD przy ścianie i to je to przytrzyma?

http://s.fothost.pl/upload/10/10/ff65ca32.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...